Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.04.2007, 21:20:45
silvimiha silvimiha is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Am citit ca biserica Frasinei din Oltenia e singura biserica nesecularizata din tara! As vrea sa ajung acolo... stie cineva totusi cum se poate lua legatura cu manastirea?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.04.2007, 22:06:19
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Silvimiha,ai auzit f.bine,acea SFANTA MANASTIRE este singura nesecularizata si acolo este considerata a fi Gradina Maicii Domnului ca si la SFANTUL MUNTE ATHOS care tot Gradina EI este acest colt de RAI..Ea se afla situata in Comuna Anndreesti,sat Muiereasca de sus.Dar acolo sus,la Sfanta Manastire nu au voie fetele si femeile decat barbatii.Daca esti fata,ai voie numai la Sfanta Biserica de jos,caci numai acolo are acces partea feminina.Acolo am cunoscut si eu pe Parintele Lavrentie ca Duhovnic,Parintele Inochentie,Parintele Ghenadie si multi alti Sfinti Parinti Induhovniciti.Si acum sunt Sfinti Parinti f.induhovniciti.Te-ai gandit f.bine daca vrei sa ajungi pe acolo,iti garantez eu ca merita asta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.04.2007, 22:17:04
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Scuze,am gresit,corect este Comuna Andreesti,dar am vazut ca este acceptata si Loc.Muiereasca de Sus ca si Loc.Muereasca de Sus(fara litera i) asa am vazut scris si la cursa spre satul respectiv,dar si pe indicator,ca de altfel si in cartile cu Sfinte Manastiri.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.04.2007, 22:26:40
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Am omis ce era mai important,ca este in Judetul Valcea,dar cursa o iei din Autogara Loc.Ostroveni(din jud.Valcea)de unde pleaca mai multe curse spre alte Sf.Manastiri.Pt.info suplimentare,trimite in mesageria mea mesaje si iti voi raspunde acolo.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2007, 02:12:30
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

de ce nu ai voie femeile?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2007, 19:39:17
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Romandragut,partea feminina nu are voie intrucat este Gradina Maicii Domnului ca la Sfantul Munte Athos.A fost conceputa legatura de blestem de catre Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica sau Calinic Cernicanul,cum i se mai zice.Aceasta legatura de blestem este scrisa pe o cruce mare ca sa vada toata lumea care trece pe acolo si sa nu depaseasca limita de trecere.Au incercat cateva femei sa se deghizeze in barbati dar unele au sfarsit tragic,iar altele au scapat ca prin minune cu ajutorul Lui Dumnezeu si al rugaciunilor de dezlegare,cainta sincera,etc.Regimul de vietuire al monahilor din ac.loc este f.f.f.aspru asa incat gasesti oameni alesi si Induhovniciti.Iti urez inca de pe acum sa ajungi pe acolo si astept raspuns de la tine vizavi de ac.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.04.2007, 01:24:37
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

aiureli! este discriminare. eu i-as da in judecata!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.04.2007, 20:57:09
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Romandragut,pe cine dai tu in judecata?Pe Sfantul Calinic de la Cernica cel care a trecut la Domnul Dumnezeu si a gandit si conceput legatura de blestem dupa tipicul si tiparele Sfantului Munte Athos?Dar nu stii ca Sfantul are Sfintele Moaste la Manastire si deci,nu a putrezit asa cum o sa faci tu intr-o buna zi sau noapte?Noi nu suntem mari ca ei dar banuiesc ca tu iti sustii pana la capat teoria ta,ca tu nu esti ortodox,ci ateu,dupa cum mi-ai scris mai demult,in mesageria privata"remember?",asa ca lasa tu lucrurile in seama celor care stiu mai multe decat tine,adica in seama Sfintilor Parinti Cuviosi si Mari Ierarhi.P.S.nu cred ca esti asa ateu,cum sustii,daca te-ai ratacit(f.bine,ma bucur pt.tine)pe aici pe ac.forum ortodox.Mai rataceste-te mai des,dar vezi ca mai sunt si alte forumuri religioase,poate te ratacesti si pe acolo.Mult succes si Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea frasinei-intrebare valentin_gabriel_79 Stiri, actualitati, anunturi 5 09.09.2012 17:48:03
Manastirea Frasinei daniel Preotul 6 19.07.2011 18:12:53
Manastirea Frasinei ManiLuluFifi Intrebari utilizatori 0 21.10.2010 22:10:55
Manastirea Frasinei, realitate. Cezareu Rugaciuni 2 01.03.2009 21:05:13
Manastirea Frasinei MarianaMariana Stiri, actualitati, anunturi 1 06.01.2009 14:04:51