Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2013, 14:26:47
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Retete de la Sfinti Parinti

Parintele Paisie recomanda un tratament pe baza de orz pentru infectia urinara. Iata marturia unui ucenic ce s-a vindecat urmand sfatul Parintelui.

"Odata am avut infectie urinara. In decursul unui an luasem de cinci ori antibiotice puternice. Si de fiecare data am facut aceasta timp de o luna de zile. Dar fara nici un rezultat. In cele din urma am mers la Staret sa-i cer sfatul.
- Ia orz curat, fierbe-l pana se va desface bobul, si bea numai zeama.
- Cat sa beau?
- Bea cat vrei. Rau nu o sa-ti faca. Este si intaritor. Curata tot sistemul... rinichii, vezica urinara. Sa bei cate un pahar dimineata, la amiaza si seara.
- Pentru cat timp, Parinte?
- Ei!... bea timp de o luna.

Intr-un termos mare, cam de un litru, puneam apa fiarta si aruncam inauntru o mana de orz, spalat mai dinainte de praf. Il lasam toata noaptea, iar dimineata il strecuram si beam zeama.
Dupa cincisprezece zile m-am facut cu desavarsire bine si nu am mai continuat tratamentul. Orzul a facut o treaba mai buna decat antibioticele, fara sa pricinuiasca efecte negative."

Un alt sfat folositor pentru sanatate recomandat de Parintele Paisie: Sa mancati morcovi multi. Fac bine. Curata sangele.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.06.2013, 13:49:50
Lady Brightside Lady Brightside is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2013
Mesaje: 113
Implicit

Ei, uite ca la asta nu m-as fi gandit! Aveti cumva mai multe sfaturi asemanatoare?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.06.2013, 15:23:07
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lady Brightside Vezi mesajul
Ei, uite ca la asta nu m-as fi gandit! Aveti cumva mai multe sfaturi asemanatoare?
Am gasit aceasta recomandare a Parintelui citind cartea cu marturii despre dansul si m-am gandit ca poate fi de folos. Daca voi mai intalni asemenea sfaturi le voi posta in acest topic. Imi mai amintesc cateva, dar vreau sa caut sursa corecta pentru a nu posta din aduceri aminte si sa gresesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.12.2013, 14:54:46
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Iata ce spune Sfantul Porfirie:

Femeile care sunt geloase pe sotii lor, adesea se imbolnavesc de cancer.
Asta li se intampla chiar si preoteselor.
Toate bolile sunt pricinuite de suparari, chiar si piatra la rinichi.
Reply With Quote
Răspunde