Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.10.2006, 18:47:38
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

ory,

mi-a placut povestea ta, si ce scrii in general pe forum...
si eu am fost prin padure singur si era una foarte mica, aproape de casa, nu ca a ta, noaptea, ca sa ma antrenez impotriva fricii, si-mi vuiau urechile de frica si inima imi batea sa-mi iasa din piept, si orice zgomot de vant sau frunza sau altceva imi zbarlea "parul" de pe spate, asa ca-mi dau seama prin ce ai trecut, aproximativ, ca daca eram in locul tau, nu stiu, poate ma orientam dupa muschii care cresc cu preponderentza spre nord, si-mi aminteam unde rasare soarele la manastire... dar defapt nici asa nu aveai cum sa te descurci ca tu aveai impresia ca mergi spre manastire cand colo ai mers in directia cealalta o vreme si apoi in diferite directii... deci ma intreb ce faceam in astfel de situatzie... sti ca nu aveai cum sa te descurci? si sa stii ca fluturele ala tzi-a salvat viatza... apoi padurarul,... e greu de priceput, ... sincer nu-mi dau seama cum ash fi scapat, decat daca ajunsa pe muntele respectiv ai fi recunoscut zona si unde anume te afli, dar daca nu? si nu aveai chibrite sa faci un foc mare pe munte cu fum mult?... grav... efectiv te-ai pierdut la propriu si cineva te-a ajutat, o vietate neinsemnata trimisa de Dumnezeu... ca altfel nu-mi dau seama cum ai fi putut scapa... deci bine ca nu am fost in locul tau ca eu nu cred sa ma fi descurcat... intr-o padure cat vezi cu ochii... si asta numai daca esti pe ceva deal ca altfel nu vezi nimic... decat ai putea sa tzii o directie daca te orientezi dupa muschi... si daca nu este noapte... deci brrr... imi trec fiori...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.10.2006, 19:44:07
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mumusihk
A citit ce a-ti scris mai sus si ma intreb... oare e adevarat ca odata ce ai depus un juramant nu mai poti pleca din manastire?E un pacat asa mare sa incalci juramantul? Va rog ajutati-ma sa lamuresc aceasta problema! Doamne-ajuta!
Dragii mei, in primul rand nu cred ca Domnul Iisus cand a spus "leapada-te de sine , ia-ti crucea si urmeaza-Mi Mie" a vrut sa instaureze calugaria. Mie mi se pare o exagerare aceasta viata. Dumnezeu zice: mila voiesc, iar nu jertfa. Ce rost are sculatul la miezul noptii, rugaciunea prelungita etc. Imi veti spune ca asa faceau sfintii. Sfintii erau oameni foarte buni. Aveau dragoste de oameni cum zicea Sfantul Pavel: daca as da sa fiu ars etc iar dragoste nu am, nimic nu-mi foloseste. Asadar nu trebuie sa ne chinuim, caci asa zisele nevointe sunt chinuri de fapt. din lume nu ai cum sa te indepartezi decat cand mori, pana atunci suntem in lume, chiar si la manastire. este o iluzie ca te rupi de cele lumesti. Viata curata poti avea oriunde. In ce priveste plecarea de la manastire, nu vad unde ar fi problema, duar in mintile fanatice. Dumnezeu nu a instaurat aceste juraminte de ascultare, saracie si castitate. Omul este liber dupa modelul lui Dumnezeu, sa aleaga binele . Dar daca Cel de sus ne-a facut sa dormim noaptea, sa mancam cand ne este foame, sa ne imbracam cand ne este frig eu cred ca il suparam cand ne "nevoim" la manastire. Sa va ajute Dumnezeu si nu va fie frica, fratilor sa plecati de la manastire mai ales daca nu puteti suporta viata de acolo.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.11.2006, 12:44:14
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Cand te hotarasti sa mergi la manastire inseamna ca ai o credinta peste medie.Simti ca lumea te impiedica spre unirea permanenta cu Dumnezeu.Manastirea este"Facultate duhovniceasca"nu scoala medie.Linia 1 pe frontul ispitelor.Pentru asta se cere binecuvantare de la un duhovnic iscusit.Cine pleaca din manastire(afara de motive exceptionale)n-a avut aceasta binecuvantare.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.11.2006, 20:51:20
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
Cand te hotarasti sa mergi la manastire inseamna ca ai o credinta peste medie.Simti ca lumea te impiedica spre unirea permanenta cu Dumnezeu.Manastirea este"Facultate duhovniceasca"nu scoala medie.Linia 1 pe frontul ispitelor.Pentru asta se cere binecuvantare de la un duhovnic iscusit.Cine pleaca din manastire(afara de motive exceptionale)n-a avut aceasta binecuvantare.Doamne ajuta!
Eu nu cred ca manastirea este o elita a vietii curate, ce sa fac? Este ca o himera , si eu am trecut prin tentatia de a ma calugari, acum vreo 6-7 ani si mi se parea ca am asa zisa chemare. Noroc ca m-am lamurit la timp, mi-a revenit si boala intre timp. Eu cred ca oamenii idealizeaza manastirea si mai cred ca sfintii se remarcau prin faptele bune si prin altfel de viata curata , prin minunile pe care le faceau, dar nu cred ca se sculau noaptea sa se roage sau ca nu mancau ulei in zilele de post. Feriti-va de aceste erezii. Au aparut in sanul bisericii si unele fratii de oameni care sunt mai fanatici si nu prea sunt recunoscute de biserica. Iisus a mancat si a baut ca sa arate oamenilor ca sunt necesare acestea. Cat despre ispitele despre care vorbesti de la manastire, sunt o intrare spre lumea bolii psihice, cunosc cazuri de calugari care incep sa aiba halucinatii sau sa fie obsedati de prezenta diavolilor, este datorita unei vieti unilaterale si a faptului ca sunt preocupati exclusiv de acest aspect . Dumnezeu ne-a dat un creier pe care sa il folosim in diferite probleme, nu numai in rugaciune si gandul la viata de apoi, nuzice nimeni sa nu ne preocupam si de acestea. Vezi insa ca mintea este din carne si nu poate suporta o viata monotona si nefireasca.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.11.2006, 10:02:53
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Eu nu cred ca manastirea este o elita a vietii curate, ce sa fac? Este ca o himera , si eu am trecut prin tentatia de a ma calugari, acum vreo 6-7 ani si mi se parea ca am asa zisa chemare. Noroc ca m-am lamurit la timp, mi-a revenit si boala intre timp. Eu cred ca oamenii idealizeaza manastirea si mai cred ca sfintii se remarcau prin faptele bune si prin altfel de viata curata , prin minunile pe care le faceau, dar nu cred ca se sculau noaptea sa se roage sau ca nu mancau ulei in zilele de post. Feriti-va de aceste erezii. Au aparut in sanul bisericii si unele fratii de oameni care sunt mai fanatici si nu prea sunt recunoscute de biserica. Iisus a mancat si a baut ca sa arate oamenilor ca sunt necesare acestea. Cat despre ispitele despre care vorbesti de la manastire, sunt o intrare spre lumea bolii psihice, cunosc cazuri de calugari care incep sa aiba halucinatii sau sa fie obsedati de prezenta diavolilor, este datorita unei vieti unilaterale si a faptului ca sunt preocupati exclusiv de acest aspect . Dumnezeu ne-a dat un creier pe care sa il folosim in diferite probleme, nu numai in rugaciune si gandul la viata de apoi, nuzice nimeni sa nu ne preocupam si de acestea. Vezi insa ca mintea este din carne si nu poate suporta o viata monotona si nefireasca.
Gresesti cu faptul ca nu se sculau sfintii noaptea si celelalte. Sf. Ioan Gura de Aur stii cum dormea? Se prindea cu mainile de doua franghii ( stand in picioare ) si dormea cat atipea asa in picioare. Citeste Proloagele, Vietile Sfintilor, Patericul etc. si vei vedea ca se intamplau aceste lucruri. Acestea n u sunt erezii. Problema este cand calugarul face de capul lui aceste lucruri fara binecuvantarea duhovnicului. Atunci apar diavolii care ii pacalesc si pot avea halucinatii. Totusi din ce am citit de la tine: te vad cam rationalista cu religia.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.11.2006, 13:29:44
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Ratiunea vine de la Dumnezeu, de asta avewm minte sa o folosim, nu fac nici o aluzie la nimeni, cat despre ce spuneai despre sf. Ioan Gura de Aur, sunt legende ,ce rost avea sa se chinuie in felul acesta? Am citit vietile sfintilor, mi se par scrise intr-o maniera invechita si fanatica. Cat despre duhovnici, unii oameni au parerea ca sunt dumnezei, Eu una nu ma mai iau dupa duhovnic in totalitate pentru ca am patit sa ma certe de ceva care tinea de boala mea si nu de pacat. Eu nu zic ca biserica nu te conduce spre adevar, dar traditia , patericul si alte scrieri mai contin si o nota de legenda. Cat despre halucinatii, nu sunt urmare a neascultarii ci a schizofreniei, pe care unii oameni o au nativ iar in conditii vitrege se declanseaza.
Eu cred in Dumnezeu, in bine, in frumos, in adevar, tocmai de aia vreau sa va arat ca viata la manastire este nefireasca. Nevointele sfintilor sunt folclor. Moastele lor au ramas pentru ca erau oameni buni, faceau bine, sigur ca erau si cumpatati, nimeni nu zice dar sa te chinui cu buna stiinta afla ca este un mare pacat. trebuie sa avem o viata echilibrata, asa vrea Dumnezeu. Sa nu te superi ca am spus acestea>
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.11.2006, 13:57:21
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Ratiunea vine de la Dumnezeu, de asta avewm minte sa o folosim, nu fac nici o aluzie la nimeni, cat despre ce spuneai despre sf. Ioan Gura de Aur, sunt legende ,ce rost avea sa se chinuie in felul acesta? Am citit vietile sfintilor, mi se par scrise intr-o maniera invechita si fanatica. Cat despre duhovnici, unii oameni au parerea ca sunt dumnezei, Eu una nu ma mai iau dupa duhovnic in totalitate pentru ca am patit sa ma certe de ceva care tinea de boala mea si nu de pacat. Eu nu zic ca biserica nu te conduce spre adevar, dar traditia , patericul si alte scrieri mai contin si o nota de legenda. Cat despre halucinatii, nu sunt urmare a neascultarii ci a schizofreniei, pe care unii oameni o au nativ iar in conditii vitrege se declanseaza.
Eu cred in Dumnezeu, in bine, in frumos, in adevar, tocmai de aia vreau sa va arat ca viata la manastire este nefireasca. Nevointele sfintilor sunt folclor. Moastele lor au ramas pentru ca erau oameni buni, faceau bine, sigur ca erau si cumpatati, nimeni nu zice dar sa te chinui cu buna stiinta afla ca este un mare pacat. trebuie sa avem o viata echilibrata, asa vrea Dumnezeu. Sa nu te superi ca am spus acestea>
Exact astazi ti-ai gasit sa scrii ca viata Sfantului Ioan Gura de Aur este de domeniul legendei? Te-ai uitat macar in calendar sa vezi ca azi este chiar el praznuit de Biserica Ortodoxa?
Si daca tu nu crezi intru totul Sfintilor lui Dumnezeu si pui la indoiala viata lor de asceza nu tine de boala ta ci de credinta. Cum crezi ca au devenit sfinti: stand la mese imbelsugate, in palate aurite si traind dupa placul lor? NU! Traiau in post aspru ca sa-si curateasca trupul si in rugaciune ca sa-si curateasca sufletul.
Iar duhovnicul nu este Dumnezeu, dar prin gura lui,in timpul spovedaniei, Insusi Hristos te sfatuieste si-ti da dezlegare de pacate. Aceasta este invatatura Bisericii si daca nu-l poti crede pe duhovnicul tau,care stie mult mai bine ce spune, pe mine nici atat nu ai sa ma crezi.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.11.2006, 11:40:40
Padreeugen Padreeugen is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 9
Implicit

Doamne-ajuta ! Fratilor, in primul rand, manastirea (conducerea manastirii) trebuie sa cerceteze cu amanunt pe care intra pe portile manastirii cu gandul de calugarie. Adica sa nu ofere asa usor hirotesirea in calugarie pentru ca e un jug fff aspru. Sfintii Parinti spun: "Pan la poarta Manastirii te aduc ingerii iar de la poarta manasrtirii te duc dracii" adica sunt niste ispite acolo fff mari, deaceea e usor sa spui: "plec la manastire" dar sa tii manastirea e ff greu. Prima baza de acolo ASCULTAREA. Iar cei care parasesc manastirea sunt in marea majoritate cei care au avut o deceptie si isi gasesc alinarea in manastire, dar nu dureaza mult acest lucru. E un subiect ff amplu de discutat in legatura cu parasirea manastirii...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.11.2006, 15:55:19
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Eu sunt credincioasa cat pot eu, dar nu fanatica, pe deasupra am si schizofrenioe mostenita de la tata, asa ca lasati-ma sa imi aleg eu calea care ma echilibreaza.Eu am vrut duar sa ajut oamenii sa nu o ia in panta fanatismuluii, ca saii feresc de ce am patit eu, dar vietile oamenilor nu seamana. Maria, sa stii ca eu cinstesc sfintii si stiu ca au moaste care fac minuni, si ca au avut o viata curata, dar scrierile despre vietile lor sunt invaluite in mister.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 14.11.2006, 16:08:46
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Intentia mea nu a fost nicidecum sa denigrez sfintii. Nici cu duhovnicii nu am nimic, dar sunt oameni, nu le stiu pe toate. Eu sunt un om bolnav care a suferit destul, asa ca lasati-ma in plata Domnului, numai El imi cunoaste sufletul si credinta!S-ar putea sa nu mai intru pe acset forum, sa va las linistiti sa va alegeti si dumneavoastra calea
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinatia posibila a celor ce parasesc ortodoxia e iadul spre_rasarit Generalitati 70 04.01.2012 16:13:17
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58