Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.08.2008, 12:16:39
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

In acastistul Sfintei Cruci i se atribuie acesteia o cinstire personala, atunci cand rostim: "Bucura-te, preacinstita si de viata facatoare Crucea Domnului".

Eu consider ca cinstirea Sfintei Cruci ar trebui sa fie una impersonala. Referitor la acest lucru, Parintele Teofil Paraian spune umatoarele:

"Este o chestiune de extrema cinstirea Crucii prin cuvintele acestea. Crucea nu este personala; Biserica are totusi un acatist al Crucii, pe care vad ca unii credinciosi il cinstesc cu multa evlavie. Eu personal, il cam ocolesc....adica gasesc alte acatiste, pe care le socotesc mai directe si mai cu rost decat acatistul sfintei Cruci.
Crucea este cinstita si ramane cinstita; ea are o putere, emana din ea o putere din partea Domnului Hristos; insa nu este ceva personal, nu este o persona cu care se vorbeste, cum au inteles-o cei care au alcatuit acest acatist". (cartea "Din ospatul credintei")

Am observat, insa, ca acest acatist al Sfintei Cruci este destul de citit si raspandit, vinerea, uneori l-am auzit si la slujbele de seara transmise pe radio trinitas. Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.08.2008, 12:30:31
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Aceasta chestiune m-a framantat si pe mine, dar am discutat-o pe privat ca sa nu mai creez valva si dezbinare pe forum, nici eu nu inteleg cateva fraze din acatistul SF Cruci in care exista o adresare personala, inteleg ca este pomul pe care s-a jertfit cea mai mare jertfa din lume, inteleg ca are o putere deosebita ca Dumnezeu lucreaza prin ea ca se face referire in Sf Scriptura de multe ori la cruce, ca este arma asupra diavolului si multe altele dar toate astea nu expplica de ce in acatist exista o astfel de adresare"

"Cantand cantarea ta, te laudam cu dor pe tine lemnul Domnului ca pe un insufletit; " cum sa lauzi un obiect? "Crucea aceasta de viata datatoare, ca lumina cea nematerialnica a primit-o si spre dumnezeiasca cunostinta pe toti povatuieste si, inaltandu-se acum, pe mintea noastra o inalta " cum poate crucea sa ne inalte nu este fiinta, este un material, chiar sfintit sa fie totusi cum sa te rogi unui material? "Bucura-te preacinstita Cruce a lui Hristos, ca prin tine sa mantuit lumea,"CUM parca Hristos a mantuit lumea, mai nou Crucea a mantuit-o? Bucura-te cheia imparateasca ce ai deschis usa raiului."Pacra Hristos era cel care prin jertfa Sa a redeschis usile raiului "primind rugaciunile noastre, de toata primejdia pe toti izbaveste-ne si de chinurile vesnice scapa pe cei ce canta lui Dumnezeu:" cum sa ne izbaveasca un obiect de toata primejdia adica cum, cum aude un obiect rugaciunea noastra?"Bucura-te, floare, care ai inflorit mantuirea noastra" cum poate sa se bucure un obiect? Nu Hristos a dat mantuirea?Bucura-te, invierea celor omorati; a deci nu Iisus Hristos este inceputul invierii celor adormiti, ci crucea..of Doamne
> "Bucura-te, izbavirea celor ce se tanguiesc" din nou, cum poate crucea sa izbaveasca, prin proprie initiativa? cum asculta ea rugaciunile?;"Bucura-te, mijlocirea catre Dumnezeu a celor muritori" crucea este "mijlocitor" si cum mijloceste ca-s curios,


aceste lucruri ma nedumeresc.:|
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2008, 18:01:16
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Aceasta chestiune m-a framantat si pe mine, dar am discutat-o pe privat ca sa nu mai creez valva si dezbinare pe forum, nici eu nu inteleg cateva fraze din acatistul SF Cruci in care exista o adresare personala, inteleg ca este pomul pe care s-a jertfit cea mai mare jertfa din lume, inteleg ca are o putere deosebita ca Dumnezeu lucreaza prin ea ca se face referire in Sf Scriptura de multe ori la cruce, ca este arma asupra diavolului si multe altele dar toate astea nu expplica de ce in acatist exista o astfel de adresare"

"Cantand cantarea ta, te laudam cu dor pe tine lemnul Domnului ca pe un insufletit; " cum sa lauzi un obiect? "Crucea aceasta de viata datatoare, ca lumina cea nematerialnica a primit-o si spre dumnezeiasca cunostinta pe toti povatuieste si, inaltandu-se acum, pe mintea noastra o inalta " cum poate crucea sa ne inalte nu este fiinta, este un material, chiar sfintit sa fie totusi cum sa te rogi unui material? "Bucura-te preacinstita Cruce a lui Hristos, ca prin tine sa mantuit lumea,"CUM parca Hristos a mantuit lumea, mai nou Crucea a mantuit-o? Bucura-te cheia imparateasca ce ai deschis usa raiului."Pacra Hristos era cel care prin jertfa Sa a redeschis usile raiului "primind rugaciunile noastre, de toata primejdia pe toti izbaveste-ne si de chinurile vesnice scapa pe cei ce canta lui Dumnezeu:" cum sa ne izbaveasca un obiect de toata primejdia adica cum, cum aude un obiect rugaciunea noastra?"Bucura-te, floare, care ai inflorit mantuirea noastra" cum poate sa se bucure un obiect? Nu Hristos a dat mantuirea?Bucura-te, invierea celor omorati; a deci nu Iisus Hristos este inceputul invierii celor adormiti, ci crucea..of Doamne
> "Bucura-te, izbavirea celor ce se tanguiesc" din nou, cum poate crucea sa izbaveasca, prin proprie initiativa? cum asculta ea rugaciunile?;"Bucura-te, mijlocirea catre Dumnezeu a celor muritori" crucea este "mijlocitor" si cum mijloceste ca-s curios,


aceste lucruri ma nedumeresc.:|
Ai dreptate danyel, tocmai aceasta nedumerire m-a facut si pe mine sa deschis acest topic. Nu vreau sa creez "valva pe forum", insa acest acatist este unul destul de raspandit. Se citeste in deosebi vinerea, este citit si in manastiri.Cinstim sfanta Cruce pentru ca Hristos prin insusi jertfa sa, a sfintit-o, dar oare este necesara aceasta personificare?
Sfanta Cruce ne este arma impotriva celui rau, semnul sfintei cruci este un semn de slava lui Dumnezeu si pazitor al sufletului nostru. Personal, nu inteleg de unde vine aceasta personificare.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2008, 21:28:51
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


eu ma tem sa citesc acest acatist, am fost sfatuit sa-l ocolesc, ma tem ca nu cumva din prea multa evlavie sa cadem in idolatrie,
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2008, 22:55:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
eu ma tem sa citesc acest acatist, am fost sfatuit sa-l ocolesc, ma tem ca nu cumva din prea multa evlavie sa cadem in idolatrie,
Nu , nu cred asa ceva. Nici pe departe, astfel de "frica"este nejustificata si indusa de cine nu trebuie, de cel ce fuge de Sfanta Cruce, de vrajmasul nevazut. Este un Acatist foarte folositor, la orice vreme.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.08.2008, 22:59:54
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel

"Cantand cantarea ta, te laudam cu dor pe tine lemnul Domnului ca pe un insufletit; " cum sa lauzi un obiect? "Crucea aceasta de viata datatoare, ca lumina cea nematerialnica a primit-o si spre dumnezeiasca cunostinta pe toti povatuieste si, inaltandu-se acum, pe mintea noastra o inalta " cum poate crucea sa ne inalte nu este fiinta, este un material, chiar sfintit sa fie totusi cum sa te rogi unui material? "Bucura-te preacinstita Cruce a lui Hristos, ca prin tine sa mantuit lumea,"CUM parca Hristos a mantuit lumea, mai nou Crucea a mantuit-o? Bucura-te cheia imparateasca ce ai deschis usa raiului."Pacra Hristos era cel care prin jertfa Sa a redeschis usile raiului "primind rugaciunile noastre, de toata primejdia pe toti izbaveste-ne si de chinurile vesnice scapa pe cei ce canta lui Dumnezeu:" cum sa ne izbaveasca un obiect de toata primejdia adica cum, cum aude un obiect rugaciunea noastra?"Bucura-te, floare, care ai inflorit mantuirea noastra" cum poate sa se bucure un obiect? Nu Hristos a dat mantuirea?Bucura-te, invierea celor omorati; a deci nu Iisus Hristos este inceputul invierii celor adormiti, ci crucea..of Doamne
> "Bucura-te, izbavirea celor ce se tanguiesc" din nou, cum poate crucea sa izbaveasca, prin proprie initiativa? cum asculta ea rugaciunile?;"Bucura-te, mijlocirea catre Dumnezeu a celor muritori" crucea este "mijlocitor" si cum mijloceste ca-s curios,


aceste lucruri ma nedumeresc.:|
Este o rugaciune de seara speciala pentru Sf.Cruce


Rugaciunea cinstitei Cruci

Sa invie Dumnezeu si sa se risipeasca vrajmasii Lui, sa fuga de la fata Lui cei ce-L urasc pe Dansul. Sa piara cum piere fumul; cum se topeste ceara de la fata focului, asa sa piara diavolii de la fata celor ce iubesc pe Dumnezeu si se insemneaza cu semnul crucii si zic cu veselie: Bucura-te, preacinstita si de viata facatoarea Crucea Domnului, care alungi pe diavoli cu puterea Celui ce S-a rastignit pe tine, a Domnului nostru Iisus Hristos, si S-a pogorat la iad si a calcat puterea diavolului si te-a daruit noua pe Tine, cinstita Crucea Sa, spre alungarea a tot pizmasului. O, preacinstita si de viata facatoare Crucea Domnului, ajuta-mi cu Sfanta Doamna Fecioara, Nascatoare de Dumnezeu, si cu toti sfintii in veci. Amin.

Cat despre cele nelamurite voua eu asa le inteleg

pentru intrebarea "cum sa lauzi un obiect?" nu e greu de raspuns pentru ca Sf.Cruce nu e un obiect oarecare ci e acel obiect pe care Sa rastignit Mantuitorul,pe care e curs Sfantul si Dumnezeescului Sau Sange.Si Mantuitorul rastignindu-se pe Cruce a murit ca mai apoi sa si invie.Mantuitorul e legat de Sf.Cruce.Nu-L putem desprinde de ea.

cum poate crucea sa ne inalte nu este fiinta, este un material, chiar sfintit sa fie totusi cum sa te rogi unui material? .Poate sa ne inalte chiar daca nu este fiinta.Doar cunoastem din vietile sfintilor,si din multe alte intamplari,cum fug diavolii de Sf.Cruce.Iar noi cand santem in primejdii facem acest semn si scapam de rele.Prin Cruce a venit invierea.

CUM parca Hristos a mantuit lumea, mai nou Crucea a mantuit-o?.Hristos a mantuit-o dar vezi ca nu ai pus bine intrebarea.Caci acolo la lauda zice asa,cum si bine ai redat :Bucura-te preacinstita Cruce a lui Hristos, ca prin tine sa mantuit lumea.DECI nu zice "ca tu ai mantuit lumea" ci "prin tine sa mantuit".Lucru foarte adevarat caci,repet,Mantuitorul pe ce Sa rastignit? nu pe cruce?Deci rastignindu-Se pe CRUCE ( nu pe altceva) a murit Hristos pentru noi.


Pacra Hristos era cel care prin jertfa Sa a redeschis usile raiului.Asa este...dar pe ce Sa jertfit Hristos..pe Cruce.Deci iarasi il vedem pe Hristos lipit de Sf.Cruce.


cum sa ne izbaveasca un obiect de toata primejdia adica cum, cum aude un obiect rugaciunea noastra?.Nu ti-ai facut niciodata in primejdii Sf.Cruce?Sau macar ai auzit intamplari prin care oamenii au fost salvati folosid Sf.Cruce?


....si la celelalte intrebari sunt raspunsuri dar sa avem oleaca de rabdare pana pe 14 septembrie.Atunci va rog sa nu lipsiti fratiile voastre de la Sf.Liturghie si mai ales sa deschide-ti foarte bine urechile la cuvantul de invatatura al preotului....cu sigurnata veti afala raspunsurile la framantarile voastre...


toti Sfintii au avut Crucea ca arma tare....


aveti un pic de rabdare si fratiile voastre!

Doamne ajuta!














Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.08.2008, 23:41:22
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de denissa
"Bucura-te, preacinstita si de viata facatoare Crucea Domnului".
Aceasta se traduce cu...

Bucura-te suferinta si jertfa pana la moarte a nevinovatului Hristos pt noi pacatosii, ca prin tine SUFERINTA SI JERTFA PANA LA MOARTE a lui Hristos, am ajuns si noi pacatosii la VIATA!

Hristos fara de Suferinta si Jertfa pana la moarte (CRUCE) ar fi fost (cu toate minunile facute), un nimeni pe pamant.

Minuni fac si dracii dar de suferit si de jertfit pt binele oamenilor nu se jertfesc, ca sunt prea mandri!

Deaceea cinstirea i-o aducem CRUCII, caci fara de ea Hristos nu mai era Cel ce Este...

CRUCEA este SUFERINTA-JERTFA PANA LA MOARTE pe care o putem lauda si cinsti, caci asta insemna calea cea stramta spre VIATA VESNICA!

Mucenicii cu bucurie si-au dus Crucea! Deaceea Crucea/Suferinta Sfintilor este Bucurie pe care o putem lauda!

Doar sectarii se privesc la CRUCE, ca la numai doua lemne incrucisate, uitand esenta!

Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.08.2008, 23:50:39
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Crucea nu este doar un obiect, este un simbol, un semn (sub semnul acesta vei invinge).
C-tin, nu crucea a innobilat jertfa Mantuitorului, ci jertfa Mantutorului a innobilat crucea. Nu trebuie sa sarim in nici una din extreme.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.08.2008, 13:50:25
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit


Da dragii mei, am inteles importanta Crucii, da are putere data de Sangele Jertfei cele mantuitoare, ne apara de vrasmasi facerea acestui semn, da totusi cum sa te rogi unui obiect, ca este un obiect chiar daca nu orice obiect, chiar daca este Altarul de Jertfa, n-are nici un sens sa te rogi Crucii, adica nu vad unde-i logica? cum sa te rogi Crucii, crucea este Altarul de Jertfa a Mantuitorului sfintit de sangele Sau dar nu este o persoana a fost un obiect, si acest semn are puterea data de Cel care s-a jertfit pe ea, nu-l despartim pe Hristos de Cruce, nu incetam sa ne insemnam cu semnul biruintei asupra mortii, nu incetam sa purtam acest semn la piepturile noastre, dar DE CE ne rugam acestui semn? asta este intrebarea, DE CE ne rugam Crucii? si Aghiazma este sfanta prin Harul preasfantului Duh dar niciodata nu v-om zice "bucura-te apa sfintita care ne tamaduiesti pe noi" si masa altarului este sfintita de jertfa euharistica dar niciodata nu vom zice "bucura-te sfanta masa ca pe tine se jertfeste Hristos" de aceea nu mi se pare deloc in conformitate cu poruncile lui Dumnezeu sa te rogi in fata unui obiect si sa-i ceri lui izbavirea, cand ne rugam la icoane ne rugam celui reprezentat pe ea cand sarutam si ne inchinam Crucii il sarutam si ne inchinam pe cel de pe cruce, dar cand zicem "apara-ma cruce, ajuta-ma cruce, te slavesc cruce", deja am deraiat de la calea cea dreapta
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.08.2008, 20:59:31
denissa denissa is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.06.2008
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Da dragii mei, am inteles importanta Crucii, da are putere data de Sangele Jertfei cele mantuitoare, ne apara de vrasmasi facerea acestui semn, da totusi cum sa te rogi unui obiect, ca este un obiect chiar daca nu orice obiect, chiar daca este Altarul de Jertfa, n-are nici un sens sa te rogi Crucii, adica nu vad unde-i logica? cum sa te rogi Crucii, crucea este Altarul de Jertfa a Mantuitorului sfintit de sangele Sau dar nu este o persoana a fost un obiect, si acest semn are puterea data de Cel care s-a jertfit pe ea, nu-l despartim pe Hristos de Cruce, nu incetam sa ne insemnam cu semnul biruintei asupra mortii, nu incetam sa purtam acest semn la piepturile noastre, dar DE CE ne rugam acestui semn? asta este intrebarea, DE CE ne rugam Crucii? si Aghiazma este sfanta prin Harul preasfantului Duh dar niciodata nu v-om zice "bucura-te apa sfintita care ne tamaduiesti pe noi" si masa altarului este sfintita de jertfa euharistica dar niciodata nu vom zice "bucura-te sfanta masa ca pe tine se jertfeste Hristos" de aceea nu mi se pare deloc in conformitate cu poruncile lui Dumnezeu sa te rogi in fata unui obiect si sa-i ceri lui izbavirea, cand ne rugam la icoane ne rugam celui reprezentat pe ea cand sarutam si ne inchinam Crucii il sarutam si ne inchinam pe cel de pe cruce, dar cand zicem "apara-ma cruce, ajuta-ma cruce, te slavesc cruce", deja am deraiat de la calea cea dreapta
Din nou sunt de acord cu tine, danyel, Semnul Sf Crucii este pazitor si arma asupra celui rau. Cinstirea Sfintei Cruci nu trebuie sa fie una personala, pentru ca Hristos prin rastignirea Sa nu i-a dat viata, ci doar a sfintit-o cu insusi sangele Sau. Consider parerea Parintelui Teofil cu privire la acest acatist, (pe care am postat-o mai sus), de luat in seama.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Sfintei Cruci costel Diverse Sarbatori 6 14.09.2019 01:10:10
Acatistul Sfintei Cruci Florin-Ionut Rugaciuni 13 06.04.2013 00:51:41
Rugaciunea Sfintei Cruci cristi_1971 Intrebari utilizatori 0 26.09.2011 09:09:01
Inaltarea Sfintei Cruci Tia Diverse Sarbatori 32 16.09.2011 23:52:02
Semnul Sfintei Cruci alinnasser2010 Generalitati 22 30.05.2011 13:06:32