Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 28.08.2017, 00:16:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.969
Implicit

...........................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 19:59:03.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 28.08.2017, 15:12:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Se pare ca AlinB nu a inteles nici acum la ce m-am referit cand am spus de "schema mentala ecumenista", desi asta este o afirmatie de baza in aceasta credinta. Cand am spus de "prostie" m-am referit la "dorinta de a-i vedea in Iad pe toti neortodocsii". Cei ce sunt influentati de aceasta credinta si au adoptat acel sistem de gandire spun ca ortodocsii ii urasc pe ceilalti pentru ca nu considera celelalte culte la fel ca ortodoxia si ca ii vor in Iad atunci cand marturisesc invatatura Bisericii si a Mantuitorului, ca nu exista mantuire in afara Bisericii, a harului din Sfintele Taine.
O sa dau citatele din duhovnicii romani la alta conferinta: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...866#post650866
Daca le-as da aici ar spune iar Cristiboss ca deviez topicul, nevazand ca AlinB a facut asta (cum s-a mai intamplat de doua ori).
Reply With Quote
  #183  
Vechi 28.08.2017, 15:42:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
14 ani vechime, deci unul care avea 18 atunci are vreo 32 acum,iar alții mai bătrâni vreo 40 ani, poate e o explicație că vechii mușterii s-au retras la casele lor, sau pe platformele cu content similar iar noua generație e interesată de facebook, vlogging, mai puțin de conținut scris.
Dacă era un forum care se putea depopula de la greva unuia - doi - doisprezece, era clar pe ducă, poate respectivii s-au plictisit de tot dar au băgat-o pe aia cu greva, oricum s-ar fi dus.

Un ultim criteriu al depopulării e criteriul epuizării subiectelor, când scrii vreo 500.000 de răspunsuri cum e și aici chiar nu văd ce mai era de discutat, la un moment dat tot ce e bun are parte de epuizare, poate certurile, polemicile sunt folosite tocmai în ideea de a mai dinamiza traficul sau din plictiseală cine știe.

Oricum nu e o idee bună intimidarea celorlalți de la a mai ieși în față, adevărat că sunt useri noi care n-au postat niciodată nimic, probabil pentru a nu fi luati pe sus, ar fi interesantă și rata de înregistrări useri noi pe lună, când ai câteva sute de cititori pe forum într-o epocă în care ziarul scris plătește bani în pierdere doar să iasă din tipar nu e chiar rău.
Forumul a intrat in amorteala prin 2010 sau 2011, cam asa ceva, nu-mi mai amintesc. Nu toti userii intra la inceput si discuta intre ei. Unii pleaca, intra unii noi, unii raman, etc. Cand am intrat eu cred ca nu mai era nimeni care a fost de la inceputul forumului. Daca ai citit ce am scris, userii noi erau intimidati sau ironizati de grupul dominant. Deci nu prea mai intrau useri noi din aceasta cauza. Iar din cei ramasi, grupul mai agresiv ii ataca pe cei pe care ii considera mai slabi sau pe cei care nu erau de acord cu ei si li se opuneau. Pana la momentul despre care am povestit in alt mesaj.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 28.08.2017, 16:05:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

cataline2, stai linistit, palavrageste singur despre - probabil - singurul subiect care iti este accesibil ba mai mult, ai dezvoltat o obsesie pentru el, in ceea ce priveste ideile fixiste care le ai, le stim iarasi, ca si stilul de argumentare binecunoscut, deci nu e cazul sa reeditezi. Dar cine stie, poate te plictiseai..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 29.08.2017, 20:43:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

AlinB ma intreaba ceva si dupa ce raspund imi spune ca palavragesc singur!
Reply With Quote
  #186  
Vechi 29.08.2017, 21:04:46
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Te-a intrebat pe alt topic, si nu ai avut inca curajul sa ii raspunzi barbateste, punctual si concret, la intrebari.

Pe acest topic palavragesti in continuare despre obsesiile tale cu userii "agresivi".

In realitate, userii pe care tu nu poti sa ii suporti si ii cataloghezi drept "agresivi" sunt aceia care au scos in evidenta, in repetate randuri, prostiile pe care tu le debitezi. Nu doar eu si AlinB, CristiBoss, MihailC, ci si multi altii. Multi dintre ei nici nu mai activeaza pe forum. Realitatea este ca nu poti sa ii suporti pe cei care ti-au scos in evidenta greselile. Ce sa zic, mare crestin, care nu suporta critica. Fariseu 100%.

Catalin2, esti un exemplu perfect de ce poate ortodoxismul (nu ortodoxia) sa scoata la iveala ce-i mai rau in oameni.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 29.08.2017 at 21:33:17.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 30.08.2017, 08:44:55
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ce a ajuns acest topic! De la o intrebare simpla pusa de initiatoarea topicului, s-a ajuns la discutii despre ce defecte are fiecare, despre lucruri fara legatura cu întrebarea pusa initial! Ma mir ca discutiile nu au ajuns si la întrebarea daca exista sau nu extraterestri!
Reply With Quote
  #188  
Vechi 30.08.2017, 08:49:58
Palamist Palamist is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.06.2017
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul

Catalin2, esti un exemplu perfect de ce poate ortodoxismul (nu ortodoxia) sa scoata la iveala ce-i mai rau in oameni.
Mai citeaza ceva din Bertrand Russel! Ăla care a scris „De ce nu sunt crestin” .
Reply With Quote
  #189  
Vechi 30.08.2017, 21:01:58
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Te-a intrebat pe alt topic, si nu ai avut inca curajul sa ii raspunzi barbateste, punctual si concret, la intrebari.

Pe acest topic palavragesti in continuare despre obsesiile tale cu userii "agresivi".

In realitate, userii pe care tu nu poti sa ii suporti si ii cataloghezi drept "agresivi" sunt aceia care au scos in evidenta, in repetate randuri, prostiile pe care tu le debitezi. Nu doar eu si AlinB, CristiBoss, MihailC, ci si multi altii. Multi dintre ei nici nu mai activeaza pe forum. Realitatea este ca nu poti sa ii suporti pe cei care ti-au scos in evidenta greselile. Ce sa zic, mare crestin, care nu suporta critica. Fariseu 100%.

Catalin2, esti un exemplu perfect de ce poate ortodoxismul (nu ortodoxia) sa scoata la iveala ce-i mai rau in oameni.
Iar sare dl. avocat Gaita sa-l apere pe AlinB. Ceea ce spui tu sunt neadevaruri, aratand cat deformezi realitatea pentru a-ti justifica uratul comportament. Bineinteles ca repeti, a treia oara, orice spune AlinB. Eu intotdeauna am spus si explicat in amanunt care e invatatura ortodoxa, dar cum voua nu va place adevarul sunteti orbi si surzi, nici macar nu puteti intelege citatele simple pe care le postez.

Vad ca recunosti ca m-ai atacat pana acum doar pentru credinta pe care am marturisit-o, dar mi-a placut asta cu faptul ca ai fost rau pentru ca te-a enervat adevarul ortodox (pe care tu, fiind ecumenist, nu-l poti accepta). Deci tu ai intrat pe forumul ortodox imediat dupa ce ai trecut la catolicism (fiind botezat ortodox, dar ateu) si ai inceput sa-i ataci si jignesti pe toti cei ce scriau ceva impotriva catolicismului si nu se conformau conceptiilor lui ecumeniste, ca toate cultele sunt la fel si toti paganii se mantuiesc. Te-a terorizat doar rautatea ta si lupta impotriva adevarului. Esti si extrem de intolerant, desi crezi ca fiind ecumensit esti cel mai tolerant, nu poti accepta ca altii nu cred acelasi lucru ca tine. Faci ca cel ce isi bate nevasta, spunandu-i ca uite ce il impinge sa faca.

In final, repeti acelasi neadevar, ca eu as spune ca esti agresiv (ca si ceilalti despre care am spus ca au fost agresivi) doar pentru ca mi-ai fi aratat mie lucrurile eronate pe care le-as spune. Pe langa faptul ca niciodata nu mi-ai aratat nicio greseala, doar in inchipuirea ta tu crezi ca ai dreapta credinta, desi esti catolic ecumenist, tu nu te-ai comportat doar cu mine asa, sunt o multime de useri pe care i-ai atacat. Ar fi fost cum spui daca doar cu mine ai fi avut ceva (la fel s-a intamplat cu toti cei 4 de care am amintit). Chiar si pe cristiboss, cel putin una din banarile tale a venit ca urmare a reclamatiei lui catre admin. Pe forumul catolic am vazut ca dupa ce am plecat eu te-ai luat chiar de cel din acelasi cult, dl. Mihnea, pe care l-ai scos din pepeni. Pe acest forum cred ca 80% din mesajele tale sunt atacuri sau persiflari ale cuiva. Eu niciodata nu te-am atacat primul, doar am raspuns la atacuri. Mai mult, nu cred ca am atacat niciodata pe cineva, nici macar persiflat fara sa ma atace el. Pe forumul catolic am scris aceleasi lucruri ca si aici, niciodata nu m-a atacat sau jignit cineva, desi erau catolici. Nu am atacat pe nimeni acolo si nu cred ca m-am certat cu cineva. Dar aici tu ti-ai permis sa te comporti ca si cum forumul ar fi al tau si sa ii ataci pe cei ce nu-ti convenea ce spuneau, profitand de permisivitatea adminului. Cam asta e realitatea.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 30.08.2017, 21:13:08
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Sa ma impuste prietenii barbosi ai ayatollahului marxist Francisc, daca...

...forumul asta nu isi incalca propriul regulament. Ce plm, parca era pentru persoane adulte/majore, si vad ca s-au infiltrat subtopicuri de cresa/gradi.
Fratilor, nu am treaba cu quarrelul vostru, puteti sa va spovediti mai tirziu la tov. educatoare, hai sa revenim on-topic, for Entalpy's sake!
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie