Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 19.09.2010, 21:31:13
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Asta asa ca fapt divers:

"Biserica Penticostală este o biserică neoprotestantă. Printre mișcările de redeșteptare a credinței care au avut loc în secolul al XIX-lea apar, către anul 1900, și penticostalii. Predicatorul american Charles F. Parham a început să susțină, bazandu-se pe mai multe versete din Noul Testament, că asupra celor credincioși incă mai coboară Duhul Sfânt. Aceștia dobândesc astfel darul vorbirii în limbi, numit glosolalie - făcând trimitere la evenimentul petrecut de Rusalii (a cincizecea zi de la Înălțarea lui Isus, de aici și denumirea de "penticostali", luată de adepții noii mișcări."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Biserica_Penticostal%C4%83
Ati facut afirmatii despre o „minte bolnava”. Unde ati citit asa ceva in link-ul dat?
Articolul din wikipedia este unul decent. Spre deosebire de afirmatiile dumneavoastra.

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
De fapt voi aveti legatura cu Charles F. Parham ...asta este dumnezeul vostru
Eu cred in Sfanta Treime. Cred ca parham e dumnezeul dumneavoastra. Eu nici macar nu i-am pomenit numele.

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Deci stimate domn...mai bine ai lua aminte daca tot ai ales sa postezi pe acest forum...eu speram sa iti fie spre folos, nu sa incerci sa ma convingi pe mine sau pe altii de ratacirea ta...
1. Intru pe ce forum doresc si nu va cer dumneavoastra permisiunea.
2. Nu traiesc in ratacire. Cunosc Calea pe care merg.
3. Nu am incercat niciodata in mai mult de 1000 de postari sa conving pe cineva, nici pe dumneavoastra nici pe altii, sa devina penticostali. Eu am alt scop aici.


Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Mai bine incearca sa nu ma mai provoci...
Nu v-am provocat in nici un fel. Dumneata ai intrat sa comentezi aducand acuzatii mincinoase asupra unor lucruri pe care nu le cunoasteti.
Fara rusine si scrupule. „Sex in biserica...de ce nu?” Va spune ceva?
Ati fost confruntata de cateva persoane dar ati raspuns tot fara rusine.
Poate ar fi fost o idee sa va cereti iertare pentru o asemenea grozavie care va iesit din condei.

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
...ca nu-mi place sa intru in polemici.
Daca intr-adevar nu va plac polemicile, exista o rezolvare foarte simpla: incetati sa mai aduceti acuzatii fara nici un fundament.

Last edited by penticostalulmantuibil; 20.09.2010 at 18:20:52.
  #122  
Vechi 19.09.2010, 21:53:11
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de un.simplu.gand Vezi mesajul
Credeti ca este rau daca ascult asfel de muzica,mie unul imi place si nu vad ce e rau in asta asta?
Sincer, cand am ascultat pentru prima data muzica bizantina am reusit sa ma interiorizez si sa ma rup pentru cateva momente de lumea aceasta. Nu cred ca muzica celorlalte culte neoprotestante in general reuseste sa ma interiorizeze mai ales acolo unde muzica laica, in diferitele ei genuri- romanta, usoara, etc se regaseste in Bisericile neoprotestante. Eu cred ca muzica bisericeasca trebuie sa anticipeze negraitul lumii de dincolo.
  #123  
Vechi 20.09.2010, 00:18:49
ONISIM ONISIM is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.09.2010
Mesaje: 5
Implicit Parere

Ce e pacat ca se ajung la jigniri.
Eu as pune o alta intrebare.Muzica rock nu e daunatoare?
Eu ascult cu placere si muzica "bizantina" si muzica neoprotestanta.
  #124  
Vechi 20.09.2010, 08:17:38
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ai dreptate si tu...

On: Una din favoritele mele:

Oricat de lunga-i noaptea
Draga mea, acesta este un tangou superb, imi place si mie, dar..... Tangoul este dansul iubirii, al iubitului si iubitei care danseaza impreuna si devin una. Fara sa vrei asta iti insufla , pentru asta a fost creat tangoul. Nu aceasta este muzica sufletului care canta: Dumnezeu te iubesc, Iisus te iubesc. Nu aceasta este muzica pe care o doreste sufletul meu cand vrea sa fie cu EL.
Acest tangou este muzica pe care ma bucur ca sotul meu exista si el se bucura ca eu exist.
Dar muzica de bucurie ca Dumnezeu exista si eu exist sa IL iubesc este alta.
  #125  
Vechi 20.09.2010, 08:21:40
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ONISIM Vezi mesajul
Ce e pacat ca se ajung la jigniri.
Eu as pune o alta intrebare.Muzica rock nu e daunatoare?
Eu ascult cu placere si muzica "bizantina" si muzica neoprotestanta.
S-a discutat pe acest topic cateva pagini mai incolo despre cat de daunatoare este muzica rock.
  #126  
Vechi 20.09.2010, 08:23:03
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Ai dreptate si tu...

On: Una din favoritele mele:

Oricat de lunga-i noaptea
Dar cand e vorba de un adevar existential doar atat poti spune? ai dreptate si tu? Oare nu trebuie facut mai mult?
  #127  
Vechi 20.09.2010, 08:29:14
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul

2. Nu traiesc in ratacire. Cunosc Calea pe care merg.
Iertati-ma dar am aici un singur amendament. Oare cunoasteti cu adevarat calea pe care mergeti? Va intreb pentru ca nu stim azi ce va fi maine darmite capatul caii. Cati au mers pe calea dvs in acesti 2000 ani si cati au mers pe alta cale in tot cei 2000 ani? ma refer aici la adevarat mergatori pe cale.
  #128  
Vechi 20.09.2010, 10:07:30
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Iertati-ma dar am aici un singur amendament. Oare cunoasteti cu adevarat calea pe care mergeti? Va intreb pentru ca nu stim azi ce va fi maine darmite capatul caii. Cati au mers pe calea dvs in acesti 2000 ani si cati au mers pe alta cale in tot cei 2000 ani? ma refer aici la adevarat mergatori pe cale.
Hristos este Calea, doamna.
Il cunosc pe El, macar ca mult mai putin decat ar trebui.

Dar stiu ca a venit in viata mea si a schimbat-o prin Duhul Sfant.
Stiu ca am fost orb spiritual si acuma vad.
Vad ca sunt pacatos, vad cam nevoie de harul si indurarea Lui.
Vad ca nu e nimic bun in mine, ca prin puterile mele nu pot ajunge nicaieri decat in iad.
Dar incerc prin rugaciune si citirea Cartii sa cunosc si sa implinesc Voia Lui.

Stiu si ce este la capatul Caii: mantuirea lui Hristos.
Nu stiu daca eu voi ajunge pana acolo, asta e drept.

Nu este calea mea. Este Calea Lui. Si pe ea au mers toti crestinii adevarati de 2000 de ani incoace.
Ma refer si eu tot la adevaratii mergatori.


Dar, nu va suparati, incercarile dumneavoatra de a ne convinge si pe mine si pe Doriana sa iesim dintr-o biserica pentru a trece in alta seamana foarte mult cu ceea ce fac Martorii lui Iehova cand merg de la usa la usa.

Nu ma intelegeti gresit: admir ravna dumneavoastra.
Toti crestinii adevarati vor face misiune.

Insa ce bine ar fi daca v-ati indrepta zelul misionar spre fratii dumneavoastra...
Ma refer la cei care sunt ortodocsi doar cu numele. Care doar s-au nascut si au fost botezati ortodox dar nu se roaga, nu citesc Sfanta Scriptura, n-au nici o treaba cu Dumnezeu si cu lucrurile sfinte. Nu calca prin biserici toata viata lor.

Va spun aceasta fara urma de acuzatie la adresa ortodoxiei. Stiu ca sunt o multime de astfel de oameni si in neoprotestantism.
Daca tot avem ravna misionara ce ar fi sa ne indreptam spre ei?
  #129  
Vechi 20.09.2010, 11:02:19
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalulmantuibil Vezi mesajul
Hristos este Calea, doamna.
Il cunosc pe El, macar ca mult mai putin decat ar trebui.

Dar stiu ca a venit in viata mea si a schimbat-o prin Duhul Sfant.
Stiu ca am fost orb spiritual si acuma vad.
Vad ca sunt pacatos, vad cam nevoie de harul si indurarea Lui.
Vad ca nu e nimic bun in mine, ca prin puterile mele nu pot ajunge nicaieri decat in iad.
Dar incerc prin rugaciune si citirea Cartii sa cunosc si sa implinesc Voia Lui.

Stiu si ce este la capatul Caii: mantuirea lui Hristos.
Nu stiu daca eu voi ajunge pana acolo, asta e drept.

Nu este calea mea. Este Calea Lui. Si pe ea au mers toti crestinii adevarati de 2000 de ani incoace.
Ma refer si eu tot la adevaratii mergatori.


Dar, nu va suparati, incercarile dumneavoatra de a ne convinge si pe mine si pe Doriana sa iesim dintr-o biserica pentru a trece in alta seamana foarte mult cu ceea ce fac Martorii lui Iehova cand merg de la usa la usa.

Nu ma intelegeti gresit: admir ravna dumneavoastra.
Toti crestinii adevarati vor face misiune.

Insa ce bine ar fi daca v-ati indrepta zelul misionar spre fratii dumneavoastra...
Ma refer la cei care sunt ortodocsi doar cu numele. Care doar s-au nascut si au fost botezati ortodox dar nu se roaga, nu citesc Sfanta Scriptura, n-au nici o treaba cu Dumnezeu si cu lucrurile sfinte. Nu calca prin biserici toata viata lor.

Va spun aceasta fara urma de acuzatie la adresa ortodoxiei. Stiu ca sunt o multime de astfel de oameni si in neoprotestantism.
Daca tot avem ravna misionara ce ar fi sa ne indreptam spre ei?
Eu nu incerc sa conving pe cineva anume de ceva. Departe de mine gandul de a convinge pe dvs sau pe Doriana, ca aceasta este lupta cu morile de vant. Sensul este altul: subtil. Eu stiu ca sunt foarte multi ortodocsi doar cu numele, care incearca acum sa descopere credinta si care, citesc aici postarile noastre si pot fi smintiti. Iata ca atentia mea se indreapta de fapt spre ei, ortodocsii mei.
Discutiile pe acest forum ortodox dintre un ortodox si un penticostal de exemplu seamana a ceea ce dvs spuneti? in legatura cu modul de abordare al Iehovistilor cand bat din usa in usa? eu nu am batut niciodata la usa nimanui sa imi expun convingerile religioase fie ea si virtuala.
Dar atunci cand pe un forum ortodox un sectant isi expune ideile, acestea nu pot fi decat smintitoare pentru un ortodox numai cu numele, care este la inceputul cautarii. Daca noi ortodocsii nu am avea voie sa raspundem in sectiunea secte si culte, la obiect, atunci aici ar fi doar un monolog sau cel mult un dialog intre anumite secte si culte.
Eu zic ca dialogul este intre toate sectele si cultele si ca nu trebuie sa acuzam pe nimeni ca merge din usa in usa ca iehovistii. daca avem argumente le expunem daca nu, nu si atat.
Acum e randul meu sa spun ca ce am spus mai sus sunt fara urme de acuzatii la adresa unor culte.

Pe tema caii lui Hristos se poate discuta mult, foarte mult. si se poate discuta fara sa credem unul din noi ca eu vreau sa va conving pe dv sau dv vreti sa ma convingeti pe mine. haideti sa fim cinstiti si sa recunoastem ca de fapt vrem sa convingem pe altcineva. in ceea ce ma priveste pe mine eu vreau sa conving pe ortodocsii mei sa ramana in dreapta credinta lasata lor de stramosii lor crestini de la Iisus Hristos si sa nu se lase amagiti de falsi Hristosi care prezinta cai luminoase. Dvs?
  #130  
Vechi 20.09.2010, 11:09:31
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Un Parinte a fost invinuit de toate pacatele si le-a acceptat, dar atunci cand a fost intrebat daca este eretic, a raspuns: “Nu sunt”, caci de sunt pacatos, ma voi pocai, dar de sunt eretic, cine ma va ierta fiind departat de Dumnezeu?”. Asemenea acestui parinte, fiecare dintre noi trebuie sa luam seama ca nu cumva sa ne aflam in inselare, avandu-l pe diavol drept “calauza” catre Hristos”.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Muzica Patrie si Credinta Spiritualitatea ortodoxa 4 12.03.2017 00:12:54
Muzica elena20 Generalitati 20 09.12.2013 21:50:52
Muzica tudor2012 Muzica Bisericeasca 40 12.07.2011 19:51:20
muzica petrubarko Generalitati 3 23.12.2008 02:50:24