Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 06.12.2022, 15:51:20
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Dumnezeu nu ne cere sa iubim lumea materiala, conteaza sufletul si trupul, nu ce ne inconjoara in lumea asta, domnu Moroco. E sfat de la toti preotii ortodoxi din tara si din lume. Eu transmit vorbele lor bune. Lui Dumnezeu nu ii pasa de aurul din Rosia Montana ca sa stiti.

Daca partidul AUR de unde faceti parte iubeste Romania mai mult decat Dumnezeu si toate lucrurile materiale de aici, sa le iubeasca in continuare, Dumnezeu nu cere asta. Trupul si sufletul conteaza. Nici macar Iisus Hristos nu s-a afiliat cu protestatarii din Ierusalim impotriva romanilor, a spus "Dati Cezarului ce-i al Cezarului, si lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu", in traducere reala inseamna: platiti taxele conducatorului tarii, iar lui Dumnezeu sa va mantuiti sufletul.

Si asa partidul AUR este opozitie controlata, Simion e si el un actor bun.
@Morocco, si sa nu ma judeci gresit, sunt mai de Dreapta in ziua de azi de cat crezi, dar tot nu am incredere in Simion. Imi aduc aminte de inca o zicala din Biblie: "Blestemat este cel ce se increde in om, si nu in Mine"

Imi place de Donald Trump acum. Si oricum imi placea de el, pentru ca stie sa gestioneze banul, este bogat (comparativ cu Simion). Are educatie financiara, si il duce mintea.

Dar tot eu cred ca si el este o opozitie controlata.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #172  
Vechi 06.12.2022, 16:06:16
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Dumnezeu nu ne cere sa iubim lumea materiala, conteaza sufletul si trupul, nu ce ne inconjoara in lumea asta, domnu Moroco. E sfat de la toti preotii ortodoxi din tara si din lume. Eu transmit vorbele lor bune. Lui Dumnezeu nu ii pasa de aurul din Rosia Montana ca sa stiti.

Daca partidul AUR de unde faceti parte iubeste Romania mai mult decat Dumnezeu si toate lucrurile materiale de aici, sa le iubeasca in continuare, Dumnezeu nu cere asta. Trupul si sufletul conteaza. Nici macar Iisus Hristos nu s-a afiliat cu protestatarii din Ierusalim impotriva romanilor, a spus "Dati Cezarului ce-i al Cezarului, si lui Dumnezeu ce-i al lui Dumnezeu", in traducere reala inseamna: platiti taxele conducatorului tarii, iar lui Dumnezeu sa va mantuiti sufletul.

Si asa partidul AUR este opozitie controlata, Simion e si el un actor bun.

Pentru ce dezinformezi? Nu-s membru sau simpatizant AUR dar as vota cu Simion. Nu-s nationalist-egoist pentru ca iubirea de sine sau iubirea de sine a lumii e sursa pacatelor ce au iesit din necredinta in Dumnezeu. Dar chiar si asa as vota cu domnul Simion pentru ca am incredere ca impreuna cu Victor Orban si ceilalti lideri suveranisti din Bulgaria, Moldova, Serbia, Muntenegru, Ucraina, vor forma Uniunea European-Crestina de Rasarit cu Centrul la Bucuresti si la Budapesta.

Daca te-ai suparat si te-ai pripit simtindu-te amenintat ca sa te aperi cu repetarea cuvintelor sfintilor desi nu te-am acuzat atunci, din spaima si pripeala asta se vede ca nici n-ai avut rabdare sa intelegi ceva bun din ce ti-am scris spre folos duhovnicesc. Pai aia am zis ca nu e vorba numai de suflet si trup ci de o inviere intreaga, o faptura noua si un templu nou deci si de inima (Tatal) si de minte (Cristos) si de templu (Carmuirea Harica) e nevoie, si nu doar de trup si suflet, defapt doar de trup pe care omul il preschimba in trup-firesc pagan ca sa se laude cu puterea si cu muschii si sa neglijeze si sa nu-i mai pese de suflet idolizandu-l si bagandu-l in pile si privilegii ca nebunul din pilda caruia i-a rodit tarina din pricina "vredniciei" sale!!!

Deci nu te supara... frate... daca stii jocul ala sus-jos numit piticot... ca doar m-am adresat unui vrajitor gri ce se crede intelept cand se aliaza cu dracul ca sa treaca puntea magarului "mantuitor", medicina-calea aia de mijloc blestemata de unde a fost agatat de un barlog si aruncat in haos... revenind cica el din adanc si de la caderea asta devenid vrajitorul alb... tzepuind cu bastonul de scos demoni o lume intreaga sa laude si ei pamantul de mijloc, calea de mijloc, batalia pentru mijloc-echilibrat, adica sa ajunga copiii sa laude exact satanismul si slava lumii justitiar-medi-cale si sa se laude ca beroi ai acestei laudarosenii pusa la cale de scenaristii materialisti tradatori-uneltisti care saboteaza si complotisti revoluti care submineaza autoritatea lui Dumnezeu pentru a impune autoritatea lumii si a banului si a mai marilor care conduc actiunile din cotlonul religios-eretic si sectarist.

Si de Sosoaca imi place dar imi pare rau pentru ea ca are boala profesionala, justitiopatie urlatoare si mandrie laudaroasa lacoma si mare cat china... ca si cu ea as vota daca nu s-ar bate in piept toata ziua ca King-Kong calcand peste toate mai rau ca tancul, cam ca Gozila.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.12.2022 at 16:10:00.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 06.12.2022, 16:48:51
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Pentru ce dezinformezi? Nu-s membru sau simpatizant AUR dar as vota cu Simion. Nu-s nationalist-egoist pentru ca iubirea de sine sau iubirea de sine a lumii e sursa pacatelor ce au iesit din necredinta in Dumnezeu. Dar chiar si asa as vota cu domnul Simion pentru ca am incredere ca impreuna cu Victor Orban si ceilalti lideri suveranisti din Bulgaria, Moldova, Serbia, Muntenegru, Ucraina, vor forma Uniunea European-Crestina de Rasarit cu Centrul la Bucuresti si la Budapesta.

Daca te-ai suparat si te-ai pripit simtindu-te amenintat ca sa te aperi cu repetarea cuvintelor sfintilor desi nu te-am acuzat atunci, din spaima si pripeala asta se vede ca nici n-ai avut rabdare sa intelegi ceva bun din ce ti-am scris spre folos duhovnicesc.
Si de Sosoaca imi place dar imi pare rau pentru ea ca are boala profesionala, justitiopatie urlatoare si mandrie laudaroasa lacoma si mare cat china... ca si cu ea as vota daca nu s-ar bate in piept toata ziua ca King-Kong calcand peste toate mai rau ca tancul, cam ca Gozila.
Aaa am inteles. Scuze. Pai am crezut ca ai spus mai demult ca esti in partidul AUR, la "Miscarea Stramoseasca"....si de asta am zis asa.

Eu nu am de ce sa ma supar. Eu vorbesc normal aici. Conversatiile pe internet cu text sunt niste conversatii "reci" pe care nu le simti, comparativ cu cineva in viata reala/cotidiana cand vorbesti fata in fata. Ca eu in realitate, in general sunt un om calm, foarte calm...
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #174  
Vechi 06.12.2022, 18:30:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Aaa am inteles. Scuze. Pai am crezut ca ai spus mai demult ca esti in partidul AUR, la "Miscarea Stramoseasca"....si de asta am zis asa.
Mi se pare cam nerealist să se înscrie cineva într-un partid care cerea la un moment dat vreo 10 euro pe lună, mai nou au ceva card ca la suporteri, conceptul e unul interesant și e prima dată adus în politică de ei.
Mai degrabă Simion are unele chestii inovative, a fost printre puținii care au strâns 100.000 de semnături pentru candidatură independentă europarlamentare, Peter Costea avea bisericile neoprotestante în spate și era la a doua candidatură (după 2014) și Simion a luat aproape cât el la voturi în 2019.

Are ceva know how în videografie și în mica organizare, nu știu dacă ar putea organiza la nivel mai mare, dar unii nici la nivel mic nu se pricep, nu trec praguri, nu strâng semnături, nu strâng oameni într-o săliță mică la o conferință mai mult de 50-100 nu se strâng și dau cu mizerii în alții care măcar sunt un nivel mai sus decât ei.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Eu nu am de ce sa ma supar. Eu vorbesc normal aici. Conversatiile pe internet cu text sunt niste conversatii "reci" pe care nu le simti, comparativ cu cineva in viata reala/cotidiana cand vorbesti fata in fata. Ca eu in realitate, in general sunt un om calm, foarte calm...
În viața reală nu cred că ar vorbi mulți politică pt că oamenii se supără cel mai repede de la politică, mai degrabă nu ar mai fi conversații dacă n-ar fi punțile online.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 06.12.2022, 20:56:18
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
@Morocco, si sa nu ma judeci gresit, sunt mai de Dreapta in ziua de azi de cat crezi, dar tot nu am incredere in Simion. Imi aduc aminte de inca o zicala din Biblie: "Blestemat este cel ce se increde in om, si nu in Mine"
Nu ai cum să fii partid exclusiv de dreapta în România unde există atâta sărăcie și unde clasa de mijloc e tot săracă raportată la veniturile clasei de mijloc din US sau Germania.

Și PNȚCD era tot un partid de semi-stânga pt că avea ca țintă țărănimea, chiar dacă era un C.D - creștin democrat acolo.

Și Eminescu se lupta cu PNL la vremea lui, el era cu conservatorii, iar PNL cu afaceriștii de rit nou, care s-au îmbogățit prin afaceri strategice cu camarila regală.

Eminescu a fost săpat de politicieni apropiați ai PNL în care a dat la vremea lui când era jurnalist, oricât s-ar încerca să se ignore treaba asta.
PNL a apărut sub denumirea asta la 24 mai 1875, Eminescu a murit în 1889

Plus că nu există niciun politician de dreapta care să se fi îmbogățit dintr-o invenție sau o franciză, unii au fost bugetari toată viața deci angajați la stat, alții au profitat de prăbușirea României în 1989 și au speculat zone cheie din economie, dar nu au făcut decât să torpileze sau să-și însușească o ramură strategică a statului român care trebuia să servească interesul românilor.

Partidul Lege și Justiție - conservatorii din Polonia care adoptă măsuri de protecție pt populație la prețuri, sau pt readucerea diasporei acasă, au în esență tot măsuri de stânga.

Dreapta exclusivă protejează doar afaceriștii nu și populația, iar un partid de dreapta e un partid făcut să protejeze interesele Marilor Patronate, nu al muncitorimii de rând.

Stânga propune școlarizare pt toată lumea și nivel ridicat chiar la școlile de cartier pt a face educația accesibilă, dreapta propune școală bună condiționată pt cei care au bani să ia meditații cu profesorii care alcătuiesc subiectele de admitere pt anumite instituții de învățământ.

În lumea dreptei, la educație au șansa doar copiii de oameni bogați sau cu profesii liberale, pt a exista o pleavă pe care o dirijezi cum vrei și pt a te distinge de ceilalți tu având bani, ca să-ți păstrezi peste generații diferența de șanse și să se pătrundă greu în cercul tău restrâns.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.12.2022 at 22:15:24.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 06.12.2022, 23:12:19
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Asa este, stanga si dreapta sunt doua fete ale aceleiasi monede nationalist-internationalist-egoiste, cosmopolite, iubirea de sine a lumii. Cei ce inghit aceasta moneda se fac nationalisti-uslamisti talibani ce slujesc lumea pusa pe capatuiala, pe parvenire, pe privilegiere si pentru o mita se lasa corupti si devin tradatori de profesie, adica niste ipocriti exclusivisti ce mint poporul cu televizorul dupa formula lansata la revolutie de Caramitru: Mircea fa-te ca lucrezi si acopera-te de hartii ca sa fi un turnator acoperit... din aia ca mustele care ti se baga in relatia ta cu Cerul ca sa toarne lume pacatoasa si electromagnetica in tine ca sa te atragi singur ca prostul si sa te duci singur inapoi in ea, in ispita din pustiul carantinei, in vortext-barfa, in turbionul smintelii si invartoselii. Te ia si te baga ca pe o moneda in scrofitza-pusculitza si tu te crezi valoros daca stai acolo cu barna in ochiul cel drept cersind pensii si salarii mai mari.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.12.2022 at 23:14:28.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 06.12.2022, 23:41:15
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Dumnezeu nu ne cere sa iubim lumea materiala, conteaza sufletul si trupul, nu ce ne inconjoara in lumea asta, domnu Moroco. E sfat de la toti preotii ortodoxi din tara si din lume. Eu transmit vorbele lor bune. Lui Dumnezeu nu ii pasa de aurul din Rosia Montana ca sa stiti.

Daca partidul AUR de unde faceti parte iubeste Romania mai mult decat Dumnezeu si toate lucrurile materiale de aici, sa le iubeasca in continuare, Dumnezeu nu cere asta. Trupul si sufletul conteaza.
Domnule dacă nu ai locuri de muncă în țară oamenii pleacă și formează natalitate în statul destinație, satul românesc se depopulează, apoi orașul mic și mediu, vârsta mediană bătrâni/tineri e tot mai spre 50 de ani, Bisericile se închid, cea mai folosită slujbă e înmormântarea că botezuri și cununii nu se mai fac.
Cum de aveau de muncă mai toți înainte de 1989 și erau aproape 23 de milioane de oameni în țară ?

De ce pleacă românii masiv în Germania o țară care nu și-a distrus industria ?
De ce investește masiv SUA în producție industrială în China și Asia, dacă industria nu contează ?

Nu cumva și antreprenoriatul e impulsionat dacă ai industrie producătoare de materii prime, că te bazezi pe ce produci, calculezi cât te costă transportul /cât durează, dacă ai autostradă și transport cargo - depozit prin aeroporturi ?

Atunci înainte de 1989 era ceva straniu, toți aveau ori pensie ori salariu, bani erau, dar nu prea aveai pe ce să cheltuiești, mergea la export să plătim datoria externă și era penurie în unele domenii, oamenii erau mai buni la suflet că aveau siguranța zilei de mâine, primeau mai mult cu colinda ca acum de exemplu și atunci erau vremuri ateiste.

Azi e abundență de mărfuri dar puterea de cumpărare e concentrată doar la un segment de populație, iar restul trăiesc în deprivare materială mai severă decât înainte de 1989 pt că atunci era gospodăria țărănească de unde te hrăneai, acum mulți nu mai au animale la țară.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.12.2022 at 23:45:19.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 14.12.2022, 18:34:08
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Am gasit spartura din coliba lui Iezechiel si vortexul, poarta cea larga, placeEUL pacatelor pacatuirii lumii.

Omul orice face, vede, simte, manca, bea, se joaca, gandeste, vorbeste, se incanta, potriveste, armonizeaza, se distreaza deci orice ii place din interiorul sau viclean si desfranat in care aduce jertfe la zei-barfitori in ascuns si din exteriorul sau, in momentul in care simte placere de la ceva el fura meritele respective si se place pe sine primind multumirea si de lume, multumirea necinstita, astfel deschizand poarta cea larga si topogangul demonizarii sau autodemonizarii ca tzepuit sa tzepuiasca si sa terorizeze trufind cu o pace si o blandete lumeasca "fericita", defapt corceala multumirii pacii.

Ei bine aceasta placere de sine insusi pe care o simte de la sine in momentul in care simte placere de la altii e mandria cu care apoi se si lauda pe sine-hot mintind ca ar fi un om bun si aducator de placere-fericire, deci aceasta placere de sine insusi rezultata prin furt de placere de la orice bun si frumos cu care omul intra in relatie de cunoastere, este spartura si poarta cea larga a iadlui, vortexul pleava.... si omul cand inghite si bea din pahar sau cand priveste, canta, aude, graieste intelepciuni, potriveli, armonii sau autoindreptatiri nu-si da seama ca fura meritele placerii de la ele si se place pe sine insusi ca simtitor de placeri si apoi se lauda ca smintisorii ca ar fi mare placut si frumos si bun si neaga furtul ca neghina.... iar asta se numeste nebuniEU!!!... caci placerea asta de sine e iubirea de sine a iubirii placului de sine insusi furand mereu ca orbii cand ii place... orice i-ar place si se lauda si se mandreste ca un berou de poveste, filme si de benzi desenate.

Aia ne si spune Apostolul ca "iubirea nu cauta ale sale" adica nu-i este dor sa caute sa cunoasca dorurile, dorintele si placerile prin care sa-i placa de sine insusi, sa pofteasca sa-si tot satisfaca placul visand si rememorand aceste doruri si placeri de sine furate de la toate cele bune din interior si exterior care ii sunt pe plac.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 16.01.2023 at 12:39:03.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 29.01.2023, 01:58:30
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Klaus Schwab, globalistul malefic, vrea ca toate companiile lumii si cu toti liderii lumii sa lanseze un atac cibernetic global, sa opreasca curentul electric in lume + internetul si multe alte nenorociri.

Cica prin 2025...au amenintat ca va fi mai rau decat pandemia asta.


WEF: introducerea monedei digitale CBDC (atentie: NU crypto, ci moneda digitala centralizata si controlata de ei) care va inlocui banul cash.

Ar putea sa faca cum au facut cu vaccinul, sa lanseze acest atac, dar sa ne impuna reguli, gen "a vreti inapoi libertate, din nou curent electric si asa, trebuie sa faceti asa...."

Posibil unele companii controlate de ei, sa fie singurii invincibili in fata acestui risc de securitate. Va dati seama daca s-ar opri curentul electric intr-o centrala nucleara??? Si cate centrale sunt pe pamant??

https://www.computerweekly.com/news/...-organisations

Cred ca totul devine din ce in ce mai rau.

https://youtu.be/P2Vlw4nm3g0
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #180  
Vechi 29.01.2023, 02:36:42
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.882
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Klaus Schwab, globalistul malefic, vrea ca toate companiile lumii si cu toti liderii lumii sa lanseze un atac cibernetic global, sa opreasca curentul electric in lume + internetul si multe alte nenorociri.

Cica prin 2025...au amenintat ca va fi mai rau decat pandemia asta.


WEF: introducerea monedei digitale CBDC (atentie: NU crypto, ci moneda digitala centralizata si controlata de ei) care va inlocui banul cash.

Ar putea sa faca cum au facut cu vaccinul, sa lanseze acest atac, dar sa ne impuna reguli, gen "a vreti inapoi libertate, din nou curent electric si asa, trebuie sa faceti asa...."

Posibil unele companii controlate de ei, sa fie singurii invincibili in fata acestui risc de securitate. Va dati seama daca s-ar opri curentul electric intr-o centrala nucleara??? Si cate centrale sunt pe pamant??

https://www.computerweekly.com/news/...-organisations

Cred ca totul devine din ce in ce mai rau.

https://youtu.be/P2Vlw4nm3g0
Românii înstăriți trebuie să atingă cât mai repede independența energetică, prin panouri solare în primul rând:

http://stiri.tvr.ro/panourile-solare...2912.html#view

Panourile solare s-au ieftinit. Românii pot deveni mai ușor independenți energetic
Vești bune pentru românii care vor să devină independenți energetic. Panourile solare și pompele de căldură se ieftinesc. Astfel, românii ar putea face economii de câteva mii de lei, după ce TVA-ul acestor instalații a scăzut de la 19 la 5%. Această veste bună ar putea duce la apariția unei crize în acest domeniu, pentru că cererea mare va face ca livrările de panouri și pompe să dureze câteva luni.

Mai complicat în Germania, un sat a devenit independent energetic cu o turbină eoliană

https://stirileprotv.ro/stiri/inspec...localnici.html

Cum a reușit un sat din Germania să devină un exemplu pentru independența energetică. Investiția făcută de localnici

Chiar dacă o instalație eoliană costă cât aproximativ 10 hectare de parcuri foto-voltaice, investiția își merită banii, pentru că aduce comunității sute de mii de euro anual.

Câteva zeci de locuitori au strâns bani și au cumpărat o turbină eoliană. Investiția se ridică la 3,5 milioane de euro. Dar merită. Asigură consumul de electricitate pentru 800-1.000 de locuințe, în funcție de cât de tare bate vântul.

_______
Trebuie băgate panouri solare cât mai repede până nu se scumpesc și vara se poate vinde curent ca prosumator.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare