Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.07.2012, 16:02:40
vasilica02 vasilica02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2012
Mesaje: 17
Question intrebare...,

eu sunt pe stil nou..si as vrea sa ma dau pe vechi aici la manastire la noi...se poate?nah eventual ca pe viitor sa raman in manastire
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.07.2012, 17:46:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilica02 Vezi mesajul
eu sunt pe stil nou..si as vrea sa ma dau pe vechi aici la manastire la noi...se poate?nah eventual ca pe viitor sa raman in manastire
Ai gresit forumul.
Asta nu e forum de stilisti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2012, 18:03:36
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilica02 Vezi mesajul
eu sunt pe stil nou..si as vrea sa ma dau pe vechi aici la manastire la noi...se poate?nah eventual ca pe viitor sa raman in manastire
Se poate daca intri intr-o manastire ruseasca, ucraineana, sarba.

Daca in schimb treci la stilisti, te rupi de Biserica Ortodoxa Romana.devi schismatic.

In mod cert o sa te mai boteze odata, aratandu-ti cat de eretic ai fost pana acum.

Sa stii ca la ei nu calendarul e problema. Ci neascultarea, razvratirea, ratacirea.
Esti sigur ca un astfel de calugar vrei sa fi?
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.07.2012, 12:07:25
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

In primul rand nu te mai boteaza nimeni inca odata, este doar o completare prin miruire, si o afundare numai daca aceasta nu a fost savarsita la botezul initial, sau a fost savarsita incomplet, adica botezul prin stropire.
Apoi, sa stiti ca si pe nou se face aceasta completare, "rebotezare", daca vii de pe stil vechi, chiar daca ai fost tot pe nou inainte de a trece pe vechi (cunosc un caz concret). De fapt, este un talmes-balmes de principii si dogme, in realitate nimeni nu are dreptate, decat prejudecati si idei astfel impopotonate cu sens mistic, incat sa confirme, chipurile, veridicitatea confesiunii.
Eu stiam ca denominatia de "stilist" este atribuita acelora care se ocupa cu stilul, estetica si fashion-ul, nicidecum a vreunei confesiuni, asa ca mai terminati-o cu aceasta adresare.
Asadar, acesta nu este un forum de stilisti, este un forum ortodox, dar un forum care permite tuturor oamenilor sa-si exprime opiniile si credinta...iar "stilistii" sunt ortodocsi. Nu am vazut sa scrie; " Forum ortodox pe stil nou".
Nu mai fiti rautaciosi, nici incarcati cu prejudecati si idei preconcepute, nu asta inseamna sa fii ortodox, ci blandetea si intelepciunea cu care esti capabil sa intampini un semen al tau, mai ales unul care-ti cere sfatul...ca si cum tu ai fi avizat in acest sens.
Si, dupa cum vad eu, habar nu aveti ce inseamna ortodoxia care merge pe calendarul Iulian, dar va aflati in treaba ca niste atotcunoscatori, va permiteti sa mai dati si sfaturi puerile.
Cat despre protagonista acestui topic, eu zic sa incerce a cere sfaturi de la oameni pe care-i poate vedea si auzi fata-n fata, comunicarea noastra nonverbala constituie un procent semnificativ din adevarata comunicare dintre oameni, pe o tastatura este usor a scrie "sfaturi", mai ales intelepte.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 27.07.2012 at 12:15:46.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.07.2012, 12:59:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Si, dupa cum vad eu, habar nu aveti ce inseamna ortodoxia care merge pe calendarul Iulian, dar va aflati in treaba ca niste atotcunoscatori, va permiteti sa mai dati si sfaturi puerile.
Aici vorbim de două lucruri diferite, știm asta nu?
1. Bisericile slave (cele mai multe) care n-au trecut la calendarul Gregorian. Și noi și ei sărbătorim Învierea Domnului în aceeași zi.
2. Ceilalți foști ortodocși care nu recunosc noul calendar și nu mai sunt în ascultare și comuniune cu Biserica Ortodoxă. Acestora li se spune "stiliști". Termen folosit și de marii noștri duhovnici, așa că nu văd de ce această inflamare.
Pace!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.07.2012, 13:56:52
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Stilistii nu sunt ortodocsi, sunt schismatici cu tot ce decurge de aici.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.07.2012, 14:42:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Aici vorbim de două lucruri diferite, știm asta nu?
1. Bisericile slave (cele mai multe) care n-au trecut la calendarul Gregorian. Și noi și ei sărbătorim Învierea Domnului în aceeași zi.
2. Ceilalți foști ortodocși care nu recunosc noul calendar și nu mai sunt în ascultare și comuniune cu Biserica Ortodoxă. Acestora li se spune "stiliști". Termen folosit și de marii noștri duhovnici, așa că nu văd de ce această inflamare.
Pace!
Ti-ai pus intrebarea de ce sarbatorim Sf. Pasti pe calendarul Iulian, noi cei de pe stil nou? Datorita acestei treceri bruste la Pascalia calendarului Iulian si a mentinerii celorlalte sarbatori decalate pe calendarul Gregorian, primul post care urmeaza Pastelui, adica Postul Sf. Apostoli suporta modificari, in realitate neconforme cu canoanele Sf. Parinti, tocmai de aceea in unele perioade, postul Sf. Apostoli se scurteaza ajungand pana la doar 3 zile, fapt contrar canoanelor care spun ca pentru a te impartasi trebuie sa tii un post de minim 8 zile.
Oricum, sunt foarte multe hibe aici, dar nu am de gand sa le elucidez, personal nu tin nici la stilul nou, nici la stilul vechi, tin doar la oameni, credinta mea tine de Dumnezeu in functie de multe alte criterii din viata, nu doar de dogme si alte inchipuiri fantasmagonice.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.07.2012, 14:44:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
nu doar de dogme si alte inchipuiri.
Dogma e una, închipuirea e alta. Sper că știi și asta da?
Cât despre postul Sfinților Apostoli: dacă vrei să te împărtășești, o faci ținând post mai mult, care-i problema? Sau în duminicile următoare.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.07.2012, 17:56:38
vasilica02 vasilica02 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2012
Mesaje: 17
Implicit

[quote=ory;461463]In primul rand nu te mai boteaza nimeni inca odata, este doar o completare prin miruire, si o afundare numai daca aceasta nu a fost savarsita la botezul initial, sau a fost savarsita incomplet, adica botezul prin stropire.
Apoi, sa stiti ca si pe nou se face aceasta completare, "rebotezare", daca vii de pe stil vechi, chiar daca ai fost tot pe nou inainte de a trece pe vechi (cunosc un caz concret). De fapt, este un talmes-balmes de principii si dogme, in realitate nimeni nu are dreptate

va multumesc!:)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.07.2012, 23:24:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

[quote=vasilica02;461565]
Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In primul rand nu te mai boteaza nimeni inca odata, este doar o completare prin miruire, si o afundare numai daca aceasta nu a fost savarsita la botezul initial, sau a fost savarsita incomplet, adica botezul prin stropire.
Apoi, sa stiti ca si pe nou se face aceasta completare, "rebotezare", daca vii de pe stil vechi, chiar daca ai fost tot pe nou inainte de a trece pe vechi (cunosc un caz concret). De fapt, este un talmes-balmes de principii si dogme, in realitate nimeni nu are dreptate

va multumesc!:)
Mirungerile astea se fac pentru ca fiecare considera pe ceilalti schismatici.

La fel, mirungirea se face si daca vii de la eretici.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare