Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 20.07.2009, 21:19:57
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Vad Homeopatia trateaza cu succes afectiuni psihice severe (autism, schizofrenie), ca si o multime de stari psihice mai mult sau mai putin patologice. Ai numai grija sa nimeresti pe maini bune. Daca esti din Bucuresti te pot indruma eu spre o doctorita. E adevarat ca trebuie sa ai rabdare, dar merita.

.
:))) si ai scris si cu litere ingrosate....
Te asigur ca cine reuseste PRIN ORICE METODE sa vindece schizofrenia si mai ales AUTISMUL de care sufera cumplit tot mai multi copii impreuna cu familiile lor, primeste imediat premiul NOBEL
Sa ne abtinem sa emitem presupuneri care atrag multi parinti disperati si-i fac sa-i intretina pe multi sarlatani
Reply With Quote
  #112  
Vechi 20.07.2009, 22:20:41
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Dar copii unde sunt?

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
In biblie spune clar ca barbatul se mantuieste prin sudoarea fruntii, prin lucrarea pamantului, iar femeia prin nastere de prunci . In ziua de astazi, nici femeile nu se mai incumeta sa nasca prunci pentru ca le este frica, sau pentru ca sunt prea comode, nici barbatii nu se mai incumeta sa-si stoarca fruntea de sudoare pentru intretinerea familiei, si-atunci prin ce mai tindem spre mantuire ? , caci de vorbe suntem satui si cred ca si Lui Dumnezeu I s-a facut lehamite.
Eu cred ca tocmai in bucatica asta de text, e raspunsul la dilema/problema Catalinei.
Nici sotul nu implineste porunca biblica, dar nici femeia.
Se vorbeste de situatie financiara, insa despre facut si crescut copii...ioc.
Oare, daca ii punea unu copil in brate sotului, tot asa neresponsabil s-ar fi purtat acum?
Ca se mai amintea pe ici colo termenul de "cap de familie" si responsabilitatea care reiese de aici, apoi fara macar un copil, nu prea se potriveste termenul de "cap de familie"...
Reply With Quote
  #113  
Vechi 20.07.2009, 23:27:00
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
:))) si ai scris si cu litere ingrosate....
Te asigur ca cine reuseste PRIN ORICE METODE sa vindece schizofrenia si mai ales AUTISMUL de care sufera cumplit tot mai multi copii impreuna cu familiile lor, primeste imediat premiul NOBEL
Sa ne abtinem sa emitem presupuneri care atrag multi parinti disperati si-i fac sa-i intretina pe multi sarlatani
E bine ca mi-ai atras atentia ca sa specific totusi ca nici eu nici cineva din familia mea nu s-a vindecat de autism sau schizofrenie, nu de alta, dar nici nu suntem bolnavi, nu cunosc personal un copil vindecat de autism, de fapt nu cunosc personal niciun copil bolnav de autism. Am citit cred ca pe net despre evolutia foarte buna a unor copii la noi in tara. Mi-a explicat dr. homeopata cum functioneaza vindecarea in cazul schizofreniei...

Valeriu Popa (un terapeut naturist, nu homeopat, care vindeca prin regimuri foarte severe) a vindecat schizofrenia (am citit povestea unui tip care facuse si tratamente cu socuri electrice)... dar, in ciuda evidentelor, doctorii au spus ca aceasta boala nu se poate vindeca, deci au notat doar o remisiune temporara... Faptul ca omul respectiv nu a mai avut nici o recadere cat de mica nu a contat...

Nu va fi niciodata recunoscut un tratement ieftin!!!!!!!

Andreicozia, tu de ce consideri ca pentru cazul prezentat in topicul de fata nu este recomandata homeopatia?!?
Reply With Quote
  #114  
Vechi 20.07.2009, 23:45:14
georgepacuraru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

sotu tau nu trebue judecat voi sunteti impreuna in fata lui DUMnezeU pentru tot restu vieti. Muta rugaciune si post trebuie ca sa te rogi pentru el sa devina un om mai bun in viata de zi cu zi si sa se duca la munca .Sa vorbesti cu parintele duhovnic al tau care sati spuna c=ei de facut sa nu va divortati niciodata sa ceva nu este placut in fata lui Dumnezeu ca apoi daca traiesti cu alt barbat este curvie.

De ce nu te-ai gandit cand lai luat de barbat ca nu se duce la munca? Tata mea zis cand eram mai mic si cresteam ca oamenii nu se schimba niciodata fudnamental asa ca tu probabil ai vazut ca e pramatie si nu face nimic inainte sa fa casatoriti unul cu altul sar na-i vrut sa vezi asata ca erai orbita de dragoste.
Acum il iubesti ca e sotul tau dat trebuie sa vorbesti cu el sa e duca la mnca nu poate sa stea acasa toata ziua la fotbal la televizor.Poate daca faceti un copil o sa se duca la munca ca sa-i puna paine pe masa ia ntreaba-l daca vrea un copil

Daca zice ca nu inseamna ca nu vrea sa fie om matur ,responsabil -fuge de asa ceva, inseamna ca ai gresit cand la-i luat de barbat ;e o pramatie daca nu vrea sa-si ingrijeasca familia care e datoria la orice barbat cu femeie si copil acasa. Pana si la pasarile de la Telenciclopedia isi ingrijesc familia si fac cuib la pui si leda de mancare barbatul tau sa faca la fel ca asa a lasat Dumnezeu femeia sa stea acasa sa ingrijasca de copi si barbatul la munca cu sudoarea fruntii la familiea lui pe care o iubeste.

SANU DIVORTEZI ca e pacat si e canonul si suferinta ta sa stai cu el si sa te rogi neicetat sa se indrepte situatia. Doar ati jurat amandoi sa fiti unu cu altu la bine si la rau?

e greu de tot sa tii o familie dar sunt oameni saraci cu sase 7 copiii care reusesc din putinu lor sa tina atatea guri, fac orice pentru casa si copii. Cu ajutorul lui Dumnezeu nimic nu se poate face pe lumea asta, ai incredere si multa rabdare. Si el te iubeste in felu lui da' poate are o problema vorbeste cu el comunicati impreuna. Poate e complexat ca tu ai facut scoala multa si ai un loc de munca mai bun ca el si poate de la bun inceput de cand v-ati luat a avut problema asta dar a zis ca te iubeste si nu s-a mai gandit.

Eu unul as fi complexat de o femeie mai inteligenta ca mine sau cu mai multa scoala sau care castiga mai mult. Nas lua de nevasta o asa femeie din cauza asta sau daca asa ar fi deja nevasta mea as incerca tot posibil sa castig mai mult si sa aduc bani in casa. NUmai impreuna se poate trece de rgeutati . ..
Reply With Quote
  #115  
Vechi 21.07.2009, 01:35:39
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

I Timotei 2:
15. Dar ea se va mântui prin naștere de fii, dacă va stărui, cu înțelepciune, în credință, în iubire și în sfințenie.

Deci atentie! Sa nu credem cumva ca ne mantuim numai nascand prunci, ci mai trebuie sa staruim si in credinta, intelepciune, iubire si sfintenie.

Pentru andreicozia (special): este mentionat ca "ea" se va mantui; nu este vorba deci si de barbat. Barbatul are alte mijloace numeroase de mantuire...
Reply With Quote
  #116  
Vechi 21.07.2009, 07:09:37
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalina24680 Vezi mesajul
Am mai citit cateva mesajele voastre,dar nu am reusit pe toate...Of ! M-au cam intristat unele reactii. Mi-a fost totusi foarte de folos sa va scriu despre problema mea si sa ascult parerile voastre. Inima mea a ajuns la o concluzie: Gabi ma iubeste si eu il iubesc si orice ar fi vom trece impreuna ca asa ne-a unit Domnul. In nici un caz nu ma gandesc sa divortez pentru ca daca nici macar cu sotul meu nu am noblete, cu cine voi avea? Daca Domnbul mi-a purtat atatea mizerii si atata m-a asteptat in toate si inca ma mai asteapta, oare nu sunt macar datoare sa port si eu greutatea sotului meu si sa-l astept? Si oricum ar fi , nu ma vad fara el nici in viata asta nici in vesnicia pe care nadajduiesc sa fie in Hristos.

Iata hotararea mea luata in doua directii : cea lumeasca si cea duhovniceasca.

Lumeste :
1.vom merge la un psiholog (avem binecuvantare de la duhovnic) pentru partea tehnica ca sa zic asa, pentru stabilirea cauzelor care au dus la aceasta situatie (problemele din copilarie mai ales) si corelarea lor cu problemele prezente. Dupa parerea mea si a lui un psiholog bun poate fi de mare ajutor pentru ca Domnul lucreaza si acolo. Bine-nteles "raportam" duhovnicului si el are ultimul cuvant.

I-am zis lui Gabi de solutia cu psihologul si a acceptat bucuros.

2.vom cauta un loc de munca care sa fie pe masura lui si pe inclinatia lui si vom astepta pana vom gasi(acum se gasesc din ce in ce mai greu) . A fost vina mea la capitolul asta pana acum , recunosc,pentru ca l-am impins catre locuri de munca unde se castiga binisor 18-20mil+masina dar care nu erau pe "croiala" lui. Adica nu erau pe ce a studiat el si nu numai ca nu era pasionat deloc dar ii era total peste mana ce facea. Sau daca a fost ceva de care el era pasionat eu ii tot ridicam stacheta sa faci asa, sa dregi asa, sa fii asa... Am gresit.

Intr-adevar daca nu ai ce manca nu mai trebuie sa faci mofturi, te duci si dai la sapa si tot faci ceva, asa e, dar nu analizam cazuri fictive aici "daca, daca..." ci un caz concret, iar la noi nu se pune problema ca nu avem ce manca. Asa ca am luat aceasta hotarare chiar daca va fi un serviciu mai modest dar vreau sa fie un serviciu ales de el si sa faca acolo cat poate, fara presiuni din partea mea.

Duhovniceste :

1. cred ca mai intai trebuie sa ma uit bine in oglinda cum ati spus si voi, sa cer Domnului sa-mi arate asa cum numai El stie, cu blandete, punctele mele gresite si sa incepem sa lucram la ele. Puncte gresite pana acum ar fi : reprosurile, presiunea, asteptarile mari care poate nu sunt in concordanta cu asteptarile Domnului de la El, lipsa de respect care poate se manifesta prin privire sau gestica sau chiar prin tacere.

2.mai multa rugaciune si bucurie ca ne avem unul pe altul si pe Domnul.

Nu ma consider o norocoasa ca nu bea, nu merge cu femei, nu se drogheaza, ma consider o norocoasa ca toti oamenii de altfel pentru ca Domnul ma iubeste si a dovedit asta chiar prin faptul ca mi-a dat sa port neputinta sotului meu. E un paradox, ca toata ortodoxia de altfel, ca sotul meu e intristat de "handicapul " lui dar nu se schimba. Dar oare eu nu fac la fel?! Oare eu nu vreau sa ma rog macar PUTIN mai mult si uit cu zilele....si vreau sa ma rog, dar tot nu ajung sa ma rog zilnic, daramite neincetat ?!?!?! Oare eu nu vreau sa ma aseman cu Dumnezeu?! Dar totusi nu ma aseman....ci am mai mult "trasaturi" dracesti nerabdare, ura, manie, etc.....Si atunci daca eu nu-mi iert sotul, daca eu nu-l inteleg, daca eu nu-l rabd, cum sa ma astept ca Domnul sa faca acestea cu mine?

Da, discutand cu voi (multumesc ca mi-ati acordat atentie) am realizat ca durerea pe care o simt eu fata de neputinta sotului meu e si durerea lui Dumnezeu fata de mine. Oare pe Domnul nu-l doare inima ca eu sunt mai mereu absenta, ca gandesc de multe ori lumeste, ca nu dau atentie oamenilor din jurul meu ca El a zis o cale : "iubeste! " si eu nici o bag in seama?!

Mai fratilor , mai ! Va multumesc din tot sufletul pentru cele scrise, cu lacrimi va multumesc ca asa mi-am dat seama ca eu imi iuebsc sotul asa cum e si nu as vrea pe nimeni altcineva in locul lui si cu el vreau sa petrec si vesnicia, cu sau fara serviciu nu stiu de care !

E o mare binecuvantare ca a lasat Domnul aceasta "greutate" in relatia noastra ca sa iasa cele urate la iveala si El sa le vindece.

Iar draga Ory, ma bucur ca ai realizat atatea in viata ta si te-ai zbatut. Te admir ! Dar oare nu de la Domnul s-au facut acestea ?! Oare nu sunt acestea acel "bagat in traista " de care pomeneai? Puterea de a te zbate in viata de la cine e? De la noi insine? Vointa de a te zbate de la cine? Sunt daruri minunate de la Dumnezeu pe care El ti le-a bagat in traista , daruri cu care El ne binecuvanteaza. Insa un lucru imi este mai clar acum dupa ce am citit parerile voastre, darurile nu sunt pentru noi insine ci pentru celalat, ca sa-l fericim pe celalalt, ca sa se implineasca porunca : "iubiti-va unii pre altii precum Eu am iubit pre voi"

Intr-adevar nu trebuie ca unul sa lesine muncind si celalat sa stea la soare si sa doarma, dar sotul meu isi recunoste vina, se caieste si vrea sa se schimbe numai ca puterea vointei la el s-a imbolnavit pe parcurs din cauza mai multor factori pe care nu mai e cazul sa-i prezint. Si avand o vointa slaba vom cere de la Domnul ca cele ce sunt cu neputinta la noi, sa nu fie cu neputinta si la El, dupa cum nemincinoasa lui gura ne-a promis.

Va multumesc inca o data mult, mult mult pentru ajutor !!!!
Hristos in mijlocul nostru !

Chiar nu stiu pentru ce mai dezbateti atat...
Cu toata obiectivitatea privind,cel mai intelept sfat si l-a dat ea singura!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 21.07.2009, 09:55:02
catalina24680 catalina24680 is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 27
Implicit despre copii...

Va multumesc inca o data pentru sfaturi si ajutor. Ma bucur ca am intalnit pe acest forum oameni cu credinta si repere cu adevarat bine intemeiate in Hristos. Si ma mai bucur ca majoritatea sfaturilor au fost pline de intelegere, dragoste si mai ales delicatete.

Mentionez mai ales delicatete pentru ca sincer va spun am intalnit foarte multe cazuri in iubita noastra biserica, cazuri de "militie duhovniceasca" sub masca exercitarii faptelor bune. Adica oameni care te stiu doar din vedere de la biserica si daca li se pare ca te vad o data fara batic sau cu o fusta mai colorata sau putin abatuta,sau pur si simplu nu intri in tiparele lor, vin la tine si se baga in sufletul tau cu sfaturi si indemnuri fara ca tu sa fi cerut ceva, sub pretextul ca "sunt dator sa-ti spun pentru ca daca nu-ti spuneam era o fapta buna pe care puteam sa o fac si nu am facut-o". Si te mai intreaba si unde te spovedesti, si ce-a zis duhovnicul...Si apoi daca le zici din taina spovedaniei (mare greseala), ei pun in balanta daca duhovnicul a zis bine sau nu, dupa ale lor retete. Ca si cum toti duhovnicii ar trebui sa fie subordonati unor minti omenesti mai ravnioare din biserica care verifica pulsul enoriasilor in mod constant, veghind la bunul lor mers. Asta este o crunta badaranie care nu are nici in clin nici in maneca nimic de a face cu ceea ce este ortodoxia.

Dar, nefiind cazul fratiilor voastre referitor la ceea ce am prezentat mai sus, am sa vad raspund la intrebarea de ce nu apar copiii. Pentru ca nu stiu cine cum mai intra pe viitor pe acest forum, mentionez ca doar raspund la o intrebare,deci nu cer nici un sfat cu privire la acest fapt ca nu avem copii.

In urma unor evenimente, am descoperit la mine dupa putin timp la de casatorie prezenta unei boli foarte grave si rare la sange. Boala se intalneste un caz la 10-20 de mil. de oameni. In tara in prezent sunt singurul caz inregistrat (poate or fi si alte cazuri despre care nu se stie). Se presupune ca boala este in corpul meu in stare latenta de mai multi ani (nu se stie exact cat, poate chiar din copilarie), dar declansarea ei a avut loc de abia dupa casatorie. Asadar,inainte de casatorie mi-am facut analizele pe care le face toata lumea cand se casatoreste dar nu a iesit nimic suspect, totul era in parametri normali pentru ca boala nu se declansase inca. Am facut analize is in Germania la cel mai avansat centru de cercetare hematologica si au confirmat diagnosticul. In urma confirmarii, nu am mai lucrat, mi-am dat demisia si de atunci sunt casnica. De aceea poate si ispita asta asta a pretentiei si insistarii ca Gabi sa lucreze la anumite standarde.

Desi afecteaza fertilitatea in mod grav si nu s-a descoperit inca un tratament, si nu se stie exact evolutia ei, domeniul fiind in cercetare, paradoxal, aceasta boala este un adevarat dar de la Dumnezeu, ca fiecare boala, pentru care ii multumim si eu si Gabi. Fireste, exista acasta tanjire dupa a avea copii, dar nadajduim ca ceea ce este cu neputinta la oameni este cu putinta la Dumnezeu.

V-am raspuns la intrebare si mai spun inca o data cu drag pentru peroanele care poate vor mai intra pe viitor pe acest forum ca nu cer nici un sfat in aceasta privinta, pentru ca e deja stabilita si cauza duhovniceasca,si insemnatatea bolii si ceea ce avem de facut, fireste impreuna cu duhovnicul.

In ceea ce priveste tratamentele,eu inclin in mare spre homeopatie,dar nu putem generaliza. Adica cateodata iti e de folos, cateodata nu. In cazul bolii mele,am incercat tratament homeopat la trei medici celebri,la care dura 3 luni sa te pogramezi, nu ii mentionez pentru ca nu vreau sa le fac reclama negativa, si nu au avut nici un efect, desi am respectat intocmai toate regulile homeopatiei. Iar tratamentele alopate chiar daca rezolva ceva pe moment pe temen lung unele pot afecta alte parti ale corpului. Sunt unele boli care Domnul le da si apoi da si vindecarea in lumea asta si alte boli pe care Domnul nu vrea sa le vindece aici pe pamant. Ambele cazuri sunt binecuvantarea lui Dumezeu asupra omului.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 21.07.2009, 09:56:36
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Duhovnicul se ocupa de suflet,iar psihologul de partea rationala.
Nu stiu ce persoane cunosti tu si la cine au mers,dar eu cunosc destui psihologi si persoane care au urmat terapie,fara nici un fel de medicamentatie (nici nu se pune problema in acest caz!) si aceasta terapie a dat roade in toate cazurile pe care le cunosc.
Psihologul te ajuta practic sa constientizezi o problema si te ajuta sa te ajuti pe tine.
PS:Cu ce sunt de acord este faptul de a merge pe recomandari,nu la intamplare pentru a alege un bun psiholog.
Terapii (nemedicamentoase) sunt cu sutele de la NLP (programare neurolingvistica) la analiza tranzactionala (ca sa ramanem in domeniul psihologiei clasice) si tot soiul de tehnici de dezvoltare personala si metode care vizeaza intrarea in stari alpha, tetha (metoda Silva, hipnoza si autohipnoza), terapii prin hatha yoga, prin qi gong, tao, etc. (deviind spre psihologia "complementara") despre care s-au scris tone de maculatura. Numai ca.... iarta-ma dar sunt chiar sceptica in privinta lor. Am studiat in mod autodidact despre ele si stiu ce se ascunde sub beneficiile lor garantate. Raman la parerea mea ca spovedania regulata prin care se arunca afara toata mizeria din interior, este singura cale de insanatosire psihica si fizica daca vrea Dumnezeu (ca poate si sa nu vrea...). Dumnezeu poate tot ce vrea dar nu vrea tot ce poate....
Reply With Quote
  #119  
Vechi 21.07.2009, 10:05:48
ionela77
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pentru Catalina

Draga sora Catalina, m-a impresionat povestea ta, te rog sa ma ierti ca am inteles gresit motivul pentru insistenta ca sotul tau sa isi gaseasca de lucru si ca am interpretat-o ca pe o lipsa de rabdare din partea ta. Sa va binecuvanteze Dumnezeu sa treceti peste toate greutatile si sa te ajute sa-ti duci boala atat cat crede El de cuviinta si daca El vrea te vei vindeca. Stiu asta pe propria mea piele. Acum ti se incearca si rabdarea si credinta... acestea sunt momente in care omul ramane singur si dezgolit in fata lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 21.07.2009, 10:15:35
catalina24680 catalina24680 is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.07.2009
Mesaje: 27
Implicit

Stai linistita, Ionela, nu ai scris nimic care sa ma supere !
Te imbratisez !
Reply With Quote
Răspunde