Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.01.2010, 12:23:53
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Am citit oleaca, fara suparare aceleasi prostii care le-am auzit ani intregi.
ei asa si eu cu jocurile, aceleasi prostii care creeaza dependenta de ani intregi, tot fara suparare.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.01.2010, 12:26:27
Stefann's Avatar
Stefann Stefann is offline
Member
 
Data înregistrării: 01.08.2007
Mesaje: 29
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silencer Vezi mesajul
au fost teme asemanatoare, dar totushi ash avea shi eu nevoie de un sfat...

Imi plac( sau poate imi placeau, nu mai shtiu) mult jocurile... Sunt student la informatica, shi deci ceea la ce ma orientam pe viitor era programarea de jocuri (un lucru foarte interesant, unde la sigur nu te poti plictisi...)...
Lumea din calculator era asha frumoasa, ca lumea din visele mele... Aveam shi o stare de depresie, ceea ce au facut din jocuri refugiul ideal pentru mine.... Lumea in care traiesc e neagra, plina de ura.... Iar jocurile sunt refugiul perfect... Eu imi dadeam seama de aceasta, shi nu ma deranja... In jocurile in care eram participau mii de alte persoane de pe intreg globul...
Cineva zicea ca jocurile sunt pierdere de timp, ca mai bine te uiti la film... Pai bine, filmul e aceeashi pierdere de timp, numai ca in jocuri poti chiar "sa faci parte din film"...

Mai spunea tot aici pe forum cineva ca jocurile sunt o lumea falsa, care ne distrag de la acea lumea frumoasa in care traim.... Frumoasa ??? La mine viata nu e frumoasa deloc... Intr-un orash uitat de romani... Plin de pacate shi desfranare in orice loc nu m'ash uita. Lucruri care greu le mai scoti din cap... Da... Lumea are shi locuri frumoase... Imi place mult natura shi viata la tara... Dar nu e deloc locul in care traiesc acum...

Insa acum am reazilat ca e o problema... Ca sunt dependent de jocuri... Am mai redus din timpul care il petrec la calculator... Shi ceea ce ma gandeam daca e bine sa vreau sa creez jocuri... Sa creez droguri de fapt pentru multe alte persoane.... Iar daca las aceasta idee, nu shtiu in ce alta directie sa ma orientez... Ash vrea ceva nelegat de calculator... Am 22 de ani, shi inca nu imi dau seama ce vreau... Sunt cam timid, shi nici nu am intalnit persoana cu care sa imi traiesc viata... Singuratate ma distruge incet din interior... Iar un gand iarashi imi shopteshte sa deschid jocul preferat shi sa ma inec din nou in visele mele dulci...
doamne ajuta!inteleg ca esti foarte dependent de jocuri si ca nu iti gasesti refugiul in nimic doar in calculator unde ti-ai creat acea lume.incearca sau mai bine spus impuneti sa citesti o carte duhovniceasca, sa vorbesti cu un preot sa poti iesii din acea lume nenorocita din punctul meu de vedere.dumnezeu sa te lumineze
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.01.2010, 12:27:14
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Silencer Vezi mesajul
Au fost teme asemanatoare, dar totushi ash avea shi eu nevoie de un sfat...

Imi plac( sau poate imi placeau, nu mai shtiu) mult jocurile... Sunt student la Informatica, shi deci ceea la ce ma orientam pe viitor era programarea de jocuri (un lucru foarte interesant, unde la sigur nu te poti plictisi...)...
Lumea din calculator era asha frumoasa, ca lumea din visele mele... Aveam shi o stare de depresie, ceea ce au facut din jocuri refugiul ideal pentru mine.... Lumea in care traiesc e neagra, plina de ura.... Iar jocurile sunt refugiul perfect... Eu imi dadeam seama de aceasta, shi nu ma deranja... In jocurile in care eram participau mii de alte persoane de pe intreg globul...
Cineva zicea ca jocurile sunt pierdere de timp, ca mai bine te uiti la film... Pai bine, filmul e aceeashi pierdere de timp, numai ca in jocuri poti chiar "sa faci parte din film"...

Mai spunea tot aici pe forum cineva ca jocurile sunt o lumea falsa, care ne distrag de la acea lumea frumoasa in care traim.... FRUMOASA ??? La mine viata nu e frumoasa deloc... Intr-un orash uitat de romani... Plin de pacate shi desfranare in orice loc nu m'ash uita. Lucruri care greu le mai scoti din cap... Da... Lumea are shi locuri frumoase... Imi place mult natura shi viata la tara... Dar nu e deloc locul in care traiesc acum...

Insa acum am reazilat ca e o problema... Ca sunt dependent de jocuri... Am mai redus din timpul care il petrec la calculator... Shi ceea ce ma gandeam daca e bine sa vreau sa creez jocuri... Sa creez droguri de fapt pentru multe alte persoane.... Iar daca las aceasta idee, nu shtiu in ce alta directie sa ma orientez... Ash vrea ceva nelegat de calculator... Am 22 de ani, shi inca nu imi dau seama ce vreau... Sunt cam timid, shi nici nu am intalnit persoana cu care sa imi traiesc viata... Singuratate ma distruge incet din interior... Iar un gand iarashi imi shopteshte sa deschid jocul preferat shi sa ma inec din nou in visele mele dulci...
Draga Silencer, sfatul meu este sa te lasi de tot de jocurile pe calculator. Si dintr-o data, nu asa, incetul cu incetul, cum iti recomanda altii. Cand e vorba de dependenta, dupa umila mea parere, trebuie sa tai raul din radacina, nu sa te amagesti ca daca vei reduce timpul, vei scapa de ea.

Uite, o sa-ti dau un exemplu. Fratele meu a fumat 20 de ani. Nu credeam, sincer, ca o sa se lase vreodata. Anul trecut, de ziua baietelului lui, s-a lasat. Brusc. Din acea zi. Si anul asta, pe 12 ianuarie, a facut un an.
Cand am vorbit cu el despre subiectul asta, mi-a zis clar ca nu merge cu taraita. Adica ori te lasi, ori nu.
Si mi-a mai zis un lucru: ca sfaturile celor din jur, treceau pe langa el, atunci cand fuma. Dar cand a zis gata, gata a fost.

Asa si cu tine. Ia o decizie singur si gandeste-te ca o sa vine o vreme in care o sa razi singur de dependenta ta. Sunt sigura.
Numai bine.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.01.2010, 12:29:03
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
gusturile nu se discuta! dar, asa pentru cultura mea, cam ce "medii artistice" apreciezi? se exclude "mediul artistic" - jocul pe calculator = dependenta = drog = modificare comportamentala si mintala.
Imi place muzica, am citit si carti, ma uit la filme, seriale, documentare etc. In gneral despre stiinta, natura, aventuri , SF etc, numi plac chestii violente, intunecate etc.

Iar aia e cea mai absurda definitie a jocurilor care am vazuto vreodata, macar nu te amagi cu definitii a ceva ce pur si simplu nu intelegi. Apropo despre toate noile inventii s-au facut acealeasi exagerari, depsre carti cand au aparut in masa la fel, telefon, radio, televiziune, internet, jocuri pur si simplu te conformezi maselor de oameni speriati si neinformati despre tot ce este nou. Te-au uitat la macar un video de acolo?

http://en.wikipedia.org/wiki/Video_games

Si apropo nu mai folositi termenul de jocuri pe calculator ca termen general, jocurile PC reprezinta doar 10% din industria jocurilor, banii si toate jocurile faine sunt pe platforme de care probabil nici nu ati auzit gen DS, XBOX, Wii,PS3, PSP etc.


Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
ei asa si eu cu jocurile, aceleasi prostii care creeaza dependenta de ani intregi, tot fara suparare.
Un om in medie petrece mai putin timp jucand un joc decat uitandu-se la televizor sau navigand pe internet, unde e dependenta?

Last edited by AteulCelRau; 29.01.2010 at 12:31:19.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.01.2010, 12:37:46
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Draga Silencer, sfatul meu este sa te lasi de tot de jocurile pe calculator. Si dintr-o data, nu asa, incetul cu incetul, cum iti recomanda altii. Cand e vorba de dependenta, dupa umila mea parere, trebuie sa tai raul din radacina, nu sa te amagesti ca daca vei reduce timpul, vei scapa de ea.

Uite, o sa-ti dau un exemplu. Fratele meu a fumat 20 de ani. Nu credeam, sincer, ca o sa se lase vreodata. Anul trecut, de ziua baietelului lui, s-a lasat. Brusc. Din acea zi. Si anul asta, pe 12 ianuarie, a facut un an.
Cand am vorbit cu el despre subiectul asta, mi-a zis clar ca nu merge cu taraita. Adica ori te lasi, ori nu.
Si mi-a mai zis un lucru: ca sfaturile celor din jur, treceau pe langa el, atunci cand fuma. Dar cand a zis gata, gata a fost.

Asa si cu tine. Ia o decizie singur si gandeste-te ca o sa vine o vreme in care o sa razi singur de dependenta ta. Sunt sigura.
Numai bine.
Mai indicat ar fi sa inceapa o activitate sociala placuta care sai ofere o alternativa reala la jocuri, asa daca se lasa brusc se trezneste ca nu are nimica de facut si tanjeste dupa placearea de a evada in jocuri. Mai bine trece dintro realitate placuta in alta decat dintr-o realitate palcuta in una urata. In alte cuvinte sa incerce sa-si faca viata adevarata mai frumoasa daca are de gand sa se mute in ea.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.01.2010, 12:42:46
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Imi place muzica, am citit si carti, ma uit la filme, seriale, documentare etc. In gneral despre stiinta, natura, aventuri , SF etc, numi plac chestii violente, intunecate etc.
Iar aia e cea mai absurda definitie a jocurilor care am vazuto vreodata, macar nu te amagi cu definitii a ceva ce pur si simplu nu intelegi. Apropo despre toate noile inventii s-au facut acealeasi exagerari, depsre carti cand au aparut in masa la fel, telefon, radio, televiziune, internet, jocuri pur si simplu te conformezi maselor de oameni speriati si neinformati despre tot ce este nou. Te-au uitat la macar un video de acolo?
http://en.wikipedia.org/wiki/Video_games
Si apropo nu mai folositi termenul de jocuri pe calculator ca termen general, jocurile PC reprezinta doar 10% din industria jocurilor, banii si toate jocurile faine sunt pe platforme de care probabil nici nu ati auzit gen DS, XBOX, Wii,PS3, PSP etc.
Un om in medie petrece mai putin timp jucand un joc decat uitandu-se la televizor sau navigand pe internet, unde e dependenta?
mai ce sa spun si io acu, in general dau un fel de definitii, in urma unor studii, na ca incep ca topcat cu experimente stiintifice si rationale. hihihihi... ai vrea tu sa fie asa cum spui, dar mde.... esti pe langa. daca eram asa speriata si neinformata, nu ma vedeai pe forum ca n-as si auzit de calculator. plus ca sperietura nu face bine.
jocul pe calculator e joc pe calculator... punct.
dependenta e la tine, tu nu faci parte din exemplul tau.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.01.2010, 12:45:01
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
mai ce sa spun si io acu, in general dau un fel de definitii, in urma unor studii, na ca incep ca topcat cu experimente stiintifice si rationale. hihihihi... ai vrea tu sa fie asa cum spui, dar mde.... esti pe langa. daca eram asa speriata si neinformata, nu ma vedeai pe forum ca n-as si auzit de calculator. plus ca sperietura nu face bine.
jocul pe calculator e joc pe calculator... punct.
dependenta e la tine, tu nu faci parte din exemplul tau.
Si de unde ai tras concluzia ca sunt depedent de jocuri? E prima data cand mentionez jocuri si am stat ore bune pe acest forum in timpul liber, daca eram dependent as fi folosit fiecare minut din timpul liber cu jocuri. Deasemeanea am stat si luni intregi far sa joc ceva si n-am simtit nevoia de joc sau vreun simptom de retragere. Daca apare un joc interesant vreau sal joc sa vad ce e cu el ca sa prind experienta dar nu stau 6 ore pe zi jucand ceva, cum faceti voi pe net.

Last edited by AteulCelRau; 29.01.2010 at 12:51:45.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.01.2010, 12:49:40
anaana71's Avatar
anaana71 anaana71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 670
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru anaana71
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Si de unde ai tras concluzia ca sunt depedent de jocuri?
din aceesi concluzie pe care ai tras-o si tu ca-s speriata si neinformata si ca nu inteleg..
si sa-ti mai dau un pont: nu este ciudat sa vorbim de ortodoxie, de dragostea fata de Dumnezeu, de Sfanta Scriptura, etc pentru ca suntem pe un site crestin ortodox, dar sa fac reclama la jocuri, pe un astfel de site e mai ciudatel .... nici cel care si-a dat seama ca e dependent nu face asta... doar un "pasionat"...... uite ca sa nu mai folosesc termenul dependent.
__________________
Inimă curată zidește intru mine, Dumnezeule și duh drept înnoiește întru cele dinlăuntru ale mele.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.01.2010, 12:54:20
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AteulCelRau Vezi mesajul
Mai indicat ar fi sa inceapa o activitate sociala placuta care sai ofere o alternativa reala la jocuri, asa daca se lasa brusc se trezneste ca nu are nimica de facut si tanjeste dupa placearea de a evada in jocuri. Mai bine trece dintro realitate placuta in alta decat dintr-o realitate palcuta in una urata. In alte cuvinte sa incerce sa-si faca viata adevarata mai frumoasa daca are de gand sa se mute in ea.
Da, ar fi foarte bine sa gaseasca o alta activitate placuta... cum zici tu. Dar la dependenta trebuie sa renunte definitiv.
__________________
Si-mi pare atat de rau ca se mai poate,
Gasi atata vreme pentru ura,
Cand viata nu-i decat o picatura,
Intre minutul acesta care bate ... si celalalt.

Si-mi pare neinteles si trist,
Ca nu privim la cer mai des,
Ca nu culegem flori si nu iubim,
Noi, cei care asa de repede murim.

http://pensiuneaverasilivia.wordpress.com/
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.01.2010, 12:57:33
AteulCelRau
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anaana71 Vezi mesajul
din aceesi concluzie pe care ai tras-o si tu ca-s speriata si neinformata si ca nu inteleg..
si sa-ti mai dau un pont: nu este ciudat sa vorbim de ortodoxie, de dragostea fata de Dumnezeu, de Sfanta Scriptura, etc pentru ca suntem pe un site crestin ortodox, dar sa fac reclama la jocuri, pe un astfel de site e mai ciudatel .... nici cel care si-a dat seama ca e dependent nu face asta... doar un "pasionat"...... uite ca sa nu mai folosesc termenul dependent.
Cand prezinti o frica asa irationala fata de jocuri si arati clar ca nu intelegi nici macar ce sunt si nu vrei sa intelegi ce alta conluzie sa trag?

Citat:
În prealabil postat de anastasia2008 Vezi mesajul
Da, ar fi foarte bine sa gaseasca o alta activitate placuta... cum zici tu. Dar la dependenta trebuie sa renunte definitiv.
Deacord, dar poate sa joace jocuri fara sa fie dependent, milioane de oameni nu joaca jocuri mai mult de 40 de minute pe zi, cei dependetii sunt exceptiile si ajung sa joace jocuri ce produc dependenta ca sa umple un gol lasat de o viata fara satifactii, oamenii cu vieti implinite nu ar suporta sa stea 4 ore jucand un joc unde omoara mistretzi si lupi in continuu, dar ar juca niste tenis pe Wii, sau un joc de petrecere impreuna cu prietenii, sau un joc de bataie cu un amic, sau pur si simplu sa joace o aventura pentru o ora sau doua ca si cum s-ar uita la un film. Defapt in general oamenii care joaca mai putin si mai rar si au o viata activa se bucura mai mult de jocurile lor, pentru ei chiar e relaxare, cei care petrec juma de zi uitanduse la acelasi personaj si omorand aceasi inamici ajung sa nu ma simta nici o bucurie, nici o satifcatie sau distractie, devine o munca repetitiva si fara rost menita sa inghita ore, pentru ca persoana care joaca astfel nu stie cum altfel sa le umple.

Last edited by AteulCelRau; 29.01.2010 at 13:06:13.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Internetul / jocurile pe calculator mekahekaleka Generalitati 2 13.01.2013 13:47:02
problemele noastre + problemele altora = un ocean de probleme VladCat Spiritualitatea ortodoxa 11 07.06.2012 09:49:48
Problemele si coruptia Bisericii Odinsson Morala Crestina 73 08.02.2012 08:05:20
Despre problemele tinerilor Laura19 Generalitati 1 21.07.2011 12:43:15