Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 27.02.2010, 22:26:03
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate Andrei da cine a zis ce zici fratia ta?
A zis cineva de dansii sa le faca cineva rau?
Daca eu stau cu fratia ta si discutam si nu suntem de acord asupra unui subiect trebuie sa ne luam la bataie?
Cind vorbesti despre cineva care nu-i ca tine la modul denigrator si acuzator, tu de fapt in ACEL moment il UCIZI pe acel frate in inima ta. Stai si reflecta putin si vei intelege!

Despre ce iubire mai poate fi vorba cind tu de fapt ucizi cu vorbe!

Ascult unele predici, spuse cu agravare in voce, despre "invazia Musulmana" a lumii si ma cutremur cum pot iesii asemenea vorbe din gura unui preot ortodox care trebuie sa emane numai Hristos din el.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 27.02.2010, 22:30:13
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovana Vezi mesajul
Am crezut ca esti ateu, Don Huan.Dar ma bucur sa vad ca s-ar putea sa fii chiar foarte credincios.........Daca ai renunta la prea multa ta inclinatie spre a judeca rational ar fii mai bine, ratiunea e buna, dar mai buna e credinta simpla si curata.Nu e cale de mijloc.Ori credem ca Dumnezeu e atotputernic si bun, ori ne indoim si ne zbatem sa explicam cu mintea cele ascunse noua, caci suntem prea mici si intinati sa le intelegem.
Referitor la ce intrebai de cei nascuti in alte credinte, religii.......Hristos spune clar:" Iata eu stau la usa si bat!"....cine vrea sa raspunda ii raspunde.Pentru toti exista cale de intoarcere.De ar vrea omul si intr-o clipa s-ar mantui.Eu am fost atee.......si Dumnezeu mi-a intins mana..........Eu sper ca i-am raspuns si incerc sa fac putinul meu.........., restul face Dumnezeu, numai sa ne lasam in grija Lui.Si nu iti mai bate capul cu judecata.Ai incredere ca Dumnezeu e bun si drept.Altfel nu ar mai fii Dumnezeu.


Eu vreau sa scot in evidenta faptul ca prea usor si frecvent ii judecam pe altii.
Eu unul nu pot sa trimit cu vorba un miliard si ceva de budisti in gheena.
Ratiunea o folosesc doar pentru a sustine punctul de vedere al inimii.
Eu ma indoiesc doar de buna vointa unor oameni, nu si de atotputernicia si bunatatea Domnului. Nu as putea niciodata sa am astfel de indoieli.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 27.02.2010 at 23:13:16.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 28.02.2010, 00:26:34
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Si oare de ce nu o facem Anca? De ce oare ne tot roade viermele exclusivismului si continuam sa aruncam cu noroi in ceilalti frati cu care impartim pamintul, planeta? Cum vine vorba de salvarea sufletelor aproapelui nostru de alta religie, nu ne gindim decit la:

Doamne, cind or sa crape restul lumii din cauza necredintei lor!

Nu o spunem in vorbe ca sa nu parem exagerati insa este clar ca ASTA GINDIM!

Cum de nu vine odata un tzunamii de proportii apocaliptice sa-i rada pe toti necredinciosii(dupa parerea noastra exclusiva) de pe fata pamintului si sa raminem numai noi..cei bine credinciosi!
Andrei, nu e bine sa gandim asa. Sper ca tu nu asa gandesti, caci altfel ne invata Sfintii Parinti. Deci sa nu tragem concluzii pripite sau chiar eronate. Nu se vor mantui nici toti crestinii, nici macar toti ortodocsii; poate nici eu si ajung in iad pentru pacatele mele.
In privinta mantuirii insa ni se voie sa fim egoisti si sa ne gandim numai la mantuirea noastra si fiecare la a lui. De ceilalti are grija Dumnezeu.
Gandind la mantuirea tuturor, volens nolens Il judecam pe Dumnezeu, si nu e bine.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.03.2010, 03:41:53
Adrian2009 Adrian2009 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

In viata asta poate nu vezi mari deosebiri intre ortodoxie si alte religii dar in viata viitoare sunt. Pentru un lucru Ortodoxia are botezul ce te face copil al lui Dumnezeu si Sfanta Impartasanie pentru viata vesnica. Vrei viata vesnica, vin-o la Biserica Ortodoxa.

Last edited by Adrian2009; 01.03.2010 at 05:36:07.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.03.2010, 19:33:49
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Vreau sa va intreb ceva, nu prea are legatura cu topicul, dar in fine..
Dupa moarte, omul mai poate evolua spiritual? Si daca da, cei din iad pot evolua?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.03.2010, 19:37:22
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Vreau sa va intreb ceva, nu prea are legatura cu topicul, dar in fine..
Dupa moarte, omul mai poate evolua spiritual? Si daca da, cei din iad pot evolua?
si eu mi-am pus intrebarea.
dar nu cred ca suntem pregatiti sa aflam un raspuns (oricare ar fi el).
o sa aflam la un moment dat.
Tot ce putem face este sa ne rugam pentru cei adormiti.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
sa respectam parerile celorlalti Mirela0110 Generalitati 68 12.12.2010 14:44:13
parerile ortdocsilor despre BOR MariaB Biserica Romano-Catolica 70 14.10.2010 23:18:47
Budismul cat2kity Alte Religii 132 18.11.2009 21:17:26
Cum ca nu exista asemanari intre isihasm si kaballa mihailt Generalitati 0 18.06.2009 03:51:50