Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 18.06.2007, 14:48:09
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Fara ispite,incercari si suferinta mai greu sa ne mantuim,caci numai acestea ne apropie de Dumnezeu,caci suferinta cu Dumnezeu,cu Maica Domnului si toti Sfintii sfinteste pe om,il desavarseste si mantuieste daca o rabda in tacere,fara cartire,fara razvratire si cracnire.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.06.2007, 23:18:04
yulica19 yulica19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2007
Mesaje: 13
Implicit

Buna!

Cand sunt singur in casa si mi se face frica dupa ce inchid lumina, iau Crucifixul langa mine in pat si apoi dorm ca un prunc. :sleep: Este din lemn si fosfor asa ca Isus este pentru mine Lumina la propriu dar si la figurat!:thumbsup:
Doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 22.06.2007, 17:11:36
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Draga arle, crede-ma ca nu este vorba despre nici un diavol.
Tu, de frica, ai avut probabil o halucinatie auditiva. nu inseamna deloc ca ai fi "nebuna" cum zici tu.
Nu trebuie sa te sperii, poate fi un episod izolat.
Sa stii ca noaptea scade nivelul de glucoza si de alte substante in corp.
Nu ai auzit ca crizele de inim a se fac noapteaa, spre exemplu?
Nu te mai speria de diavoli, nu au putere asupra oamenilor, mai alers a celor botezati.
Vorbeste in afara de duhovnic si cu un psiholog bun care te va ajuta sa treci peste aceasta frica. Iti vorbeste o persoana patita, care am avut o forma de delir mistic, manifestat cu un pseudohalucinatii auditive, legate de biserica si Dumnezeu. Medicii mi-au explicat ca mintea mea le producea, tocmai de frica de a nu le auzi. In prezent nu mai am asa ceva.
Mult curaj!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 22.06.2007, 18:49:10
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Euftalia,poate nu stii,dar eu si cu multe alte persoane am vazut persoane botezate care,in plus,mai erau si indracite,iar unele dintre ele inca mai sunt,din pacate,ce zici de asta?Si diavolul exista si mai multi inca,din pacate,ca vrei sau nu vrei sa accepti ideea aceasta,si nu mintea noastra ne joaca feste sau glume proaste,dupa cum nici indracitele(demonizatele si posedatele)nu joaca feste,nici teatru,si nu se prefac,nu e in imaginatia lor,ci posesiunea este cat se poate clara,de reala si adevarata,draga mea,draga Euftalia.Cat despre ce zici tu ca ai auzit,nu esti singura,si eu am auzit,si inca mai aud zgomotele,galagia facuta de cei rai,si te asigur ca nu este numai in mintea si imaginatia mea,intrucat mai aude atat mama cat si sora mea,dar cu ajutorul Lui Dumnezeu sper sa surzim:thumbsup: numai in aceasta privinta desigur,si nu in general,bineinteles,si sa nu le mai auzim.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 22.06.2007, 19:33:56
yulica19 yulica19 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2007
Mesaje: 13
Implicit

Doua lucruri din planul viclean al lui Satan sunt:
-sa fie ignorat pentru ca astfel lumea sa nu mai creada in rau si iad.
-sa i se atribuie tot ce i se intampla pentru ca astfel lumea sa fie speriata uitand de Puterea si Iubirea Domnului.
Am cunoscut persoane cu probleme psihice care erau obsedate de ideea de rau, dar am vazut si persoane posedate. Domnul permite acest lucru in marea Sa Intelepciune si doar El poate rezolva problema.
Doamne ajuta!!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 22.06.2007, 21:59:06
arle arle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.05.2007
Mesaje: 8
Implicit

a trecut ceva timp de la incident am mai avut insomnii si aceiasi senzatie de apasare puternica dar dupa am merg la biserica si am scapat aqm imi duc viata percet normal multumesc pentru sfaturi sii ca m-ai ajutat sa ma apropii de Dumnezeu
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.06.2007, 02:39:25
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Poate ca ar trebui sa nu mai pacatuiesti,ca sa nu-ti mai para rau.Sau sa regreti,cum bine spui tu.Ce zici?O idee buna?
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.06.2007, 02:45:48
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

In loc sa te temi de "ora 3",vezi poate nu te mai gandesti la toate porcariile si mai ales nu pui in aplicare ceea ce gandesti.Ma refer desigur la toate pacatele.Rugaciunea inimii,daca poti s-o faci."Doamne Iisuse Hristoase,Fiul Lui Dumnezeu,milueste-ma pe mine pacatosul",dar s-o spui incontinuu,incat la un moment dat sa te obisnuiesti cu ea.Daca nu poti s-o faci pe aceasta,pentru ca am citit ca este pentru cei avansati spiritual,monahii,calugarii,atunci fa rugaciunea Domneasca des,chiar si in casa.Du-te la Biserica,spovedeste-te,impartaseste-te,fa fapte bune si lucreaza cele 10 porunci.Gandeste mult la Dumnezeu.Dar trebuie sa existe acea stare de smerenie,pocainta,care daca nu o ai,degeaba.Daca tu curvesti sau mai stiu io ce "pacat grandios" faci,degeaba intri pe un forum si tii lumea de vorba,ca o sa te ia dracu de tot pana la urma.Deja poate te-a luat sub "aripa" sa.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.06.2007, 11:21:21
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Silviu,vezi-ti de pacatele tale,"doctore,vindeca-te mai intai pe tine insuti,si apoi pe altul",si pentru cultura ta generala,sa stii ca rugaciunea inimii si a mintii o poate face oricine,de binevoieste aceasta,chiar si cu respiratie,uite eu si cu f.multe alte persoane avem dezlegare si,deci binecuvantare,de la Duhovnicii nostri sa o rostim cu respiratie inca,si nu sunt nici macar sora de Manastire,nici rasofora,nici monahie(maica,calugarita),nici schimonahie,nici stavrofora,nici macar nu sunt intr-o stare avansata spiritual,sunt mult prea pacatoasa si cred ca te intrec si pe tine la pacate.Dar,a te lega de pacatele altuia,consider ca e un lucru rusinos,atata timp cat si tu esti pacatos,la fel ca noi toti ceilalti,nu esti tu Sfant,ca daca erai astfel,nu o acuzai asa sau,mai mult,te rugai pt.ea,in loc sa ii aduci acuze grave,ca de ce-o fi sau nu o fi,ca vezi Doamne,"o curvi"sau cine stie ce"pacat grandios"o mai face,de parca tu nu ai face pacate si greseli,"smeritul de tine si nepacatosule","cred ca nu ma crezi cand iti spun ca tu nu esti Sfant",ca vad eu prea bine ca tinzi sa arunci cu pietre si sa improsti cu noroi in cineva care cere un mic sfat si putin ajutor din partea celor care binevoiesc a-l da,daca nu te pricepi si incepi a jigni,mai bine stai cuminte in banca ta,si vezi-ti de ale tale pacate,"mult prea ravnitorule si evlaviosule".P.S.Stie ea mai bine ca va scapa cu bine,dar numai si numai cu ajutorul Lui Dumnezeu,al Maicutei Domnului,al tuturor Sfintilor Lui,al Duhovnicului ei si al cui mai stie ea,al familiei ei,etc,etc.Si nu a luat-o cel rau sub"aripa"lui,ca tu nu ai de unde sa stii aceasta,ai grija sa nu te ia pe tine cumva,daca mai vorbesti asa ceva, sa te fereasca Dumnezeu de aceasta!Doamne fereste,apara si pazeste!Amin!si Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 23.06.2007, 16:18:00
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Silviu,sper sa ma ierti pt.ca gandesc si ma exprim liber,recunosc aceasta,prea liber uneori,expunandu-mi punctele mele de vedere,si pt.ca ti-am zis direct adevarul in fata,si fara ocolisuri,dar cateodata facand lucrul acesta cu altii,deci si cu tine,referitor la faptul ca toti suntem supusi greselii si pacatelor,imi amintesc si eu mie mereu,ca sunt si eu supusa greselii ca si tine,caci toti suntem oameni si mai gresim,vizavi de judecarea aproapelui,criticandu-l,sau mai rau,barfindu-l,ceea ce e un lucru si mai grav,acela de a barfi,intrucat barfa duce direct in adancul cel mai adanc al iadului,asa ca atragandu-ti tie atentia,nu fac decat sa imi spun si eu mie si sa iau aminte la mine,prin tine,ca toti pacatuim,dar nu trebuie sa stam si sa persistam in pacate,ci sa ne ridicam cu totii,spovedindu-ne si impartasindu-ne,si astfel Dumnezeu,prin cainta noastra sincera si curata,spalandu-ne si curatindu-ne pe noi de cele rele si murdare ale sufletului nostru cel intinat.E omeneste a gresi,dar e mai mare pacat a sta si a persista in greseala,si a nu te indrepta si ridica,cu ajutorul Lui Dumnezeu si al Maicii Lui,cu toate Puterile ceresti ale Binelui Suprem si Absolut.Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
mi-e frica sa ma duc la spovedanie mihai_m Pocainta 20 15.08.2010 23:53:40
Mi-e frica ca ma duc in iad doarunom Generalitati 39 05.04.2009 22:22:02
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52