Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 27.03.2007, 08:32:31
diana_temis diana_temis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Mesaje: 2
Implicit

Vaiiiiiiiiiiii ce urat din partea ta...eu personal nu cred ca e nimeni in masura sa decida ce ar trebui acceptat si ce nu.N-am absolut nimic impotriva nici unei religii.Fiecare isi manifesta spiritualitatea cum simte el si nu cred in Sfintii astia ai vostrii ...la urma urmei si Stefan ii sfant?nu? si era ...sa nu mai zic cum...si bautura si femei.Apropo ce ar fi sa il faceti si pe Becali sfant?Ca doar de...si el o construit biserici.Sunteti asa de superficiali...Nu se rezuma totul la a respinge orice alta religie...incercati sa gustati toleranta...o sa va simtit mai bine nu veti mai fii asa frustrati cum sunt majoritatea ortodocsilor ;)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 27.03.2007, 08:38:23
diana_temis diana_temis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Mesaje: 2
Implicit

Ah si mai zice...asa la modul general...Nu cred ca e cineva in masura sa zica ce e bine si ce e rau...binele si raul sunt profund relative!Asa ca sa nu incerce nimeni sa mai ,,educe' pe altii ca nu o sa-i iasa.Nimeni nu poate decide ce e bine si ce e rau...poate doar ce e bine si ce e rau pentru el in nici un caz pentru altii
Reply With Quote
  #33  
Vechi 27.03.2007, 12:21:35
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Diana, inteleg ca rigiditatea si intoleranta unora din cei de pe forum te-au revoltat, daca ei gresesc insa, nici tu nu pari mai aproape de aceasta toleranta.

incercati sa gustati toleranta...o sa va simtit mai bine nu veti mai fii asa frustrati cum sunt majoritatea ortodocsilor
Depinde care "ortodocsi" ! Oricum, asta nu are legatura cu Ortodoxia in sine.

Asa ca sa nu incerce nimeni sa mai "educe" pe altii ca nu o sa-i iasa.
Asta sepinde de discipol, daca vrea sau nu sa fie educat.
"Educatia" gratuita are intr-adevar iz sectar.

...la urma urmei si Stefan ii sfant?nu? si era ...sa nu mai zic cum...si bautura si femei.
Ai citit tu, sau ti-au spus altii ? As opta pt a doua varianta :) si atunci trebuie sa verifici, pentru ca aruncatul cu noroi e ... o moda. Mai ales in necunostinta !
Daca vrei putem discuta serios despre asta.

Nu cred ca e cineva in masura sa zica ce e bine si ce e rau...binele si raul sunt profund relative!
Sint intr-adevar putini in masura sa spuna asta, dar pentru fiecare e o datorie sa cerceteze ce e bine si ce e rau, si sa caute a alege ce e bine.
Deciziile sint relative, insa binele si raul, as zice mai degraba ca depind de context.



Reply With Quote
  #34  
Vechi 27.03.2007, 22:25:29
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Pentru cei care doresc sa -si exprime ideile dupa ce au cunoscut (cel putin la nivel teoretic) budismul propun a se citi urmatoarele trei carti sacre

Sutra-pitaka: disciplina,
Vinaya-pitaka: invățătura,
Abhidarma-pitaka: probleme metafizice

Acest ansamblu formează Tripitaka. Volumul lor depăsește aproximativ de 11 ori volumul Bibliei.

Daca se mai ia in considerare si sectele ce deriva din budism: ichiren, Joudo, Joudo Shinshuu si Zen fiind doar cateva exemple cred ca necesita ceva timp si efort de cunoastere pentru care ar fi firesc sa fim diponibili ca apoi sa ne permitem exprimarea unor opinii.

A practica anumite tehnici spirituale predate in cadrul unor cursuri si a face niste afirmatii corecte despre o religie/filosofie este foarte diferit.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.04.2007, 07:15:41
godan godan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2007
Mesaje: 15
Implicit

Practic si studiez budismul tibetan de mai multi ani. As dori sa mi se justifice afirmatiile pentru care budismul nu trebuie acceptat (de cine?), sau nu este o cale de a merge spre dumnezeire (in sensul inteles de crestini). Este cineva atat de "curat" incat sa poata arunca cu piatra? Ganditi inainte de a lasa vorbele sa loveasca.

Iar cand vorbiti despre budism, va rog sa va referiti la invataturile adevarate. Lasati Misa si alte "cluburi" ce falfaie steagul invataturilor orientale (nici ei nu stiu prea exact care dintre ele).

Argumentati-mi va rog, concret, de ce budismul nu trebuie acceptat. E usor de citat: cutare a spus "doar noi". Va rog, argumentati-mi!

Multumesc frumos.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.04.2007, 14:08:21
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Citat:
În prealabil postat de Dodi
Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Citat:
În prealabil postat de eremieb
de ce spui asta Madonna?
Si as vrea sa stiu de ce alti oameni de pe forum nu si-au spus parerea despre acest post(mai ales administratorul care este foarte activ{asta am observat in 20 de minute- scuzati-ma daca am gresit})

As mai vrea sa stiu daca voi credeti ca alte religii pot duce la mantuire.
Budismul ca orice alta religie merita acceptare si toleranta. Nu te poti numi crestin daca zici ca ce crede fratele tau nu e bun si nu merita sa accepti asa ceva. Asta duce eventual la conflicte religioase. Mai departe oricine a studiat principiile budiste a vazut cat de izbitoare e asemanarea dintre principiile budiste si cele crestine. Diferenta e ca noi Il avem pe Hristos zic unii, dar eu le zic altceva: Dumnezeu este al tuturor, si Iisus este al intregii omeniri, nu are nici un grup monopol pe asta.
Desi unii poate nu sunt de acord cu mine eu sunt de parere ca orice om care respecta legea de aur, isi iubeste aproapele, dusmanii, si duce o viata morala, poate fi mantuit, indiferent ca e crestin, evreu, musulman sau budist.
N-am auzit nicaieri de "legea de aur". Ceea ce ai scris pare mai degraba un amalgam de idei si convingeri extrase din mai multe religii. Daca ai auzit/citit despre asta in crestinism, te rog indica-mi si mie sursa.
PS. Am studiat principiile budiste. Nimic nu poate fi mai departe de crestinism decat aceste principii.
Nu ai auzit de legea de aur? Ei bine mai studiaza. Mai pe romaneste suna ceva de genul asta: Ce tie nu-ti place altuia nu-i face, sau crestineste: Iubeste-ti aproapele si Cand cineva iti da o palma peste un obraz intoarce si celalalt. Aceasta lege cum am zis apare la marile religiile complexe(care nu sunt doar religii ci si filozofii de viata): Crestinism, Iudaism, Islam, Budism, etc.Acum sa comparam principiile si daca ne gandim la ce ai zis tu (ca nimic nu poate fi mai departe decat crestinism) inseamna ca tu consideri crestinismul materialism, promovarea dorintelor, si poftelor, si razbunare. Asta e satanismul, nu crestinismul, verifica inca o data definitiile. Diferentele survin in alte zone: reincarnare vs viata de apoi, Dumnezeu-Nirvana, etc.
cum poti sa spui ca porunca Mantuitorului de a intoarce si celalalt obraz se gaseste in islam?despre budism nu stiu,desi nu cred ca au un asemenea principiu de viata.insa in islam te asigur ca nu exista asa ceva ,ci din contra,sa te razbuni.iar musulmnaii considera porunca noastra o tampenie,considerand ca nimeni nu poate sa faca asa ceva.de ce iti faci pacat degeaba aparand o religie despre care nu esti bine informat?decat Mantuitorul ne-a adus acest nou principiu de viata ,revolutionand lumea si aducand morala perfecta
Reply With Quote
  #37  
Vechi 22.06.2007, 12:42:55
SHOTO SHOTO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

:( Salutare oameni buni.
Eu cred ca totul se rezuma la dragoste. Ceea ce faceti voi este sa adaugati paie pe foc in vrajba dintre religii.
Sa analizam o speta:

Un budist sta a cazut intr-o apa adanca si nu stie sa inoate. Tu care esti ortodox il vei ajuta sa iasa de acolo.
Totul este sa traiesti in armonie cu cei din jur, iar cand este armonie este si dragoste.

Mai meditati putin la subiect si incetati a critica. Faptele sunt importante!

Partea pe care nu o vad romanii este ca nu isi vad de treaba lor. Ne place sa ne lamentam in tot felul de dicutii inutile.

Budist, nebudist el tot om creat de Dumnezeu, asa ca daca il ranesti te vei pune rau cu Dumnezeu.

Doamne ajuta!
Adrian
Reply With Quote
  #38  
Vechi 23.06.2007, 15:30:51
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Decat sa meditezi mai bine te rog. Te rogi lui Iisus Hristos. Fiul lui Dumnezeu.
Te rogi inainte, in timpul si dupa ce il salvezi pe necredincios. Te rogi pentru tine, pentru el, pentru noi, pentru voi, pentru toti.

Te rogi si faci fapte bune.

Dar budismul este o cale gresita. Ortodoxia este dreapta credinta.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 23.06.2007, 17:53:23
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cat2kity
Budismul nu ar trebui acceptat!!!
Da.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.06.2007, 00:16:04
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

draga SHOTO ,
zici ca faptele sant importante .

Asa e ,dar stii, sant doua feluri de fapte :
ale trupului si ale Duhului .E drept ca e important si sa ingrijesti trupul cit e necesar , dar daca nu faci faptele Duhului nu-l ajuti .

Vorbeste-i de credinta ta , (daca vrea) arata-i sa se roage etc ...........
Dar cel mai bine poarta-te in asa fel sa te intrebe el ce credinta ai !
E usor de vorbit , cine o face ?

Si apoi se pune des intrebarea "numai ortodoxii se mantuiesc ,de unde stii ce se intampla cu altii?" . Hristos e Calea ,Adevarul si Viata , in asta credem , asa ne spune Biserica ."Pe aceasta piatra voi cladi Biserica mea si portile iadului nu o vor darama ", a zis Hristos .(din amintiri)

Intr-adevar santem mici sa le stim pe toate si sa raspundem fara sa iritam , dar eu asi zice asa :

Cel caruia i-ai slujit acela te asteapta . Asa si vrem , nu ?
Budistul il asteapta pe Buda , asta e pentru el mantuirea pe care o vrea .

Asa ca ,lumea a facut-o Dumnezeu , El o mantuieste .
Depinde de cata suferinta mai este nevoie , de cate jertfe !

maria
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Are budismul asemanari cu crestin ortodoxia?Parerile fratiilor voastre mihailt Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 45 31.03.2010 19:37:22