Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.06.2007, 22:51:35
jakye26 jakye26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 6
Implicit

Vorbesc de 8 ani cu o fata ea are 24 de ani eu 27. A fost o relatie frumoasa ne-am iubit eu o mai iubesc inca...Ne hotarasem sa facem nunta anul acesta in septembrie,rezervasem local incepuseram sa cumparam diverse etc...La inceputul lunii iunie a intervenit o schimbare totala din partea ei..vrea sa amanam nunta!!!:( si fara motiv!! am discutat cel mai matur cu putinta si nu are nici un motiv!! Chiar ai suradea ideia de a ne desparti!!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.06.2007, 23:02:50
jakye26 jakye26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 6
Implicit

I-am cerut o explicatie de ce?! Pur si simplu a zis ca nu stie! A acceptat sa mergem la un preot acesta a zis sa ne rugam ca ea are o prietena care nu vrea sa o vada casatorita.. ea zice intruna ca ma iubeste dar sa amanam nunta,deja am mai amanat fixarea datei nuntii..i-am zis ca daca nunta nu se face in sept nu va mai fi deloc..ce incredere pot avea ca la anul nu va fi la fel:(.. pe altul sigur nu are nu stiu ce sa mai fac...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.06.2007, 23:16:05
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

Ei...iubirea e iubire,casatoria e casatorie.doua chestii distincte,casatoria implica iubire.deci daca te iubeste intr-adevar si cred ca asa e dupa ca am citit,roaga-te la Dumnezeu si o sa fie bine.nu are sens sa disperi,din moment ce exista iubire intre voi toate portile sunt deschise.si eu am26 de ani,te inteleg,eu momentan nu am prietena,am avut,dar nu consider ca am o varsta-limita sau aproape -limita pt a ma casatori,ba dimpotriva,desi in trecut am suferit,acum sunt ok si cred din suflet ca Dumnezeu ma va ajuta la momentul potrivit.sa nu insisti prea mult nici cu tine insuti pe tema asta,nici cu ea,ca s-ar putea degenereze intr-o obsesie care pe langa alte daune ce le-ar provoca ar fi si un pacat,ai pune la indoiala faptul k va iubiti si Dumnezeu ajuta oamenii care se iubesc,astefel ai avea de pierdut enorm.fii echilibrat in privinta asta si in orice in viata.Compenseaza amanarea casatoriei cu alte lucruri minunate ce ar putea sa aiba loc intre voi cu ocazia asta.priveste jumatetea plina a paharului.poate e mai bine asa din anumite privinte.daca nu e mai bine,fii tare si cu ajutorul lui Dumnezeu o sa faci tu sa fie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.06.2007, 08:57:24
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

eu as zice sa nu o fortezi sa se casatoreasca, oricum nu poti dar ajunge sa te urasca daca o fortezi. Poate se gandeste si la aspectul material, aveti casa unde sa stati? poate e mai confortabil unde sta ea acum. E ciudat ca prietena ei nu e de acord cu casatoria, o fi ceva intre ele?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.06.2007, 10:03:44
jakye26 jakye26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 6
Implicit

Preotul ia zis ca are o prietena care nu vrea sa o vada casatorita in sensul ca ia facut ceva...vraji..nu stiu. Am casa destul de buna servici la fel nu cred ca e vorba despre aste. Vedea atat de frumos relatia noastra casatoria prea dintr-o data sa schimbat..Va multumesc din suflet..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.06.2007, 13:18:26
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jakye26
Preotul ia zis ca are o prietena care nu vrea sa o vada casatorita in sensul ca ia facut ceva...vraji..nu stiu. Am casa destul de buna servici la fel nu cred ca e vorba despre aste. Vedea atat de frumos relatia noastra casatoria prea dintr-o data sa schimbat..Va multumesc din suflet..
Dar ce preotii dau in ghioc de a vazut prietena care e impotriva casatoriei ei? ehhhh.
Poate fata ii speriata de aceasta decizie, nu e usor de facut un asa un pas si chiar ii respect maturitatea si ar trebui sa o apreciezi si tu, fara sa o constrangi cu reguli si decizii incapatanate. Daca tii la ea asa mult ai fi fost de acord cu decizia ei si i-ai fi lasat mai mult timp de gandire. Ce poti face e sa te rogi. Sunt foarte de folos rugaciunile la Maica Domnului si Sf. Ioachim si Ana. Am experimentat pe propria mea piele. Fa un pomelnic de 40 de zile si citeste acatistul sau paraclisul in fiecare zi.Asa am fost eu sfatuita. Poate ca "medicamentul" asta a fost bun doar pentru mine...atunci mergi la un preot si cere un sfat ce te-ar putea ajuta. De ar proceda la fel toti tinerii inainte de a se casatori...ar fi fost mai putine divorturi::)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.06.2007, 14:15:21
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dillema
De ar proceda la fel toti tinerii inainte de a se casatori...ar fi fost mai putine divorturi::)
Good point,asa e.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.06.2007, 19:08:52
jakye26 jakye26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 6
Implicit

Problema e ca nu am fortat-o deloc. A fost o decizie de comun acord iar daca ea nu mai vrea eu am sa-i respect decizia...problema e ca ai place sa dea ordine nu vrea sa asculte de nimeni...are "ceva" dar nu vrea sa vorbeasca cu nimeni. Asta nu e maturitate Am facut cam tot ce mi-ati zis deja,cred ca am sa o las o perioada buna in pace fara intalniri telefoane..va multumesc din suflet
Reply With Quote
  #9  
Vechi 25.06.2007, 04:07:26
Silviu Silviu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2007
Mesaje: 139
Implicit

Roaga-te.:) Citeste un acatist al Maicii Domnului pe zi,Psaltirea.Fa rugaciuni oricum ca te ajuta Dumnezeu.Si n-o fi un capat de tara daca te paraseste, Dumnezeu decide ce e bine pentru noi, asa ca...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.06.2007, 06:59:34
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jakye26
problema e ca ai place sa dea ordine nu vrea sa asculte de nimeni...are "ceva" dar nu vrea sa vorbeasca cu nimeni. Asta nu e maturitate
Dragul meu,
pamintul este populat cu oameni iar femei sint mai multe decit barbatii:).Acum fa un efort si treci peste iubire si gindeste-te cum o sa fie viata voastra impreuna cu o astfel de femeie? Esti pregatit sa stai sub papuc? Toata viata? Esti pregatit de toanele de moment ale viitoarei.Toata viata?
Eu zic ca Dumnezeu ti-a pus mina in cap si te-a scapat de o cruce grea, Multumeste-i si fugi cit poti de repede!Cauta alta care sa doreasca sa fie femeie, sotie, mama.Stiu ca nu prea se mai gaseste asa ceva dar mai bine fara decit una care vrea sa fie stapinul in casa!
Oricum te vei decide....de cuvintele mele o sa-ti aduci aminte!!!!:rolleyes:Fie ca sa-ti dai cu capul de ziduri fie ca sa-mi multumeste!
Dumnezeu sa te lumineze!
Reply With Quote
Răspunde