Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 04.07.2007, 09:21:35
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
De ce bisericile catolice sunt mai goale de credinciosi decat acum 20 de ani?
nu am mai scris la acest topic...
dar am raspuns de fiecare data cand aveam ceva de spus

ce biserici catolice ati vazut "mai goale de credinciosi decat acum 20 de ani"?
nu stiu cum era cacum 20 de ani (eram atee pe atunci), dar la noi in parohie (Sf. Tereza, Bucuresti), la toate cele 5 Liturghii de Duminica este aglomerat - veniti si vedeti!
Reply With Quote
  #82  
Vechi 05.07.2007, 18:14:20
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maria cam toate bisericile catolice (dar si protestante)din Germania sint in fiecare an mai goale decit in anul precedent.Doar cele care sint inchise nu se golesc mai tare. E o realitate trista!??? Oamenii se dezic tot mai mult de crestinism si se indreapta spre religii mai "la moda" mai libertine. Islamul este in crestere. Budismul.
Personal preferam in locul unirii bisericile catolice pline!
Reply With Quote
  #83  
Vechi 06.07.2007, 08:39:53
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
cam toate bisericile catolice (dar si protestante)din Germania sint in fiecare an mai goale decit in anul precedent.
tine de modul de viata al societatii din locul respectiv
in Romania este tocmai invers, si catolic si ortodox


inainte de 1989, dintre cei pe care ii cunosteam, foarte putini mergeau la biserica
acum suntem mai multi, mai ales din cei tineri care am crescut atei ...
batranii de acum, care nu au mers la biserica inainte, nici acum nu merg

tu la ce concluzie doreai sa ajungi?!?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 06.07.2007, 13:12:25
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Scuza`ma. Ma refeream in vest si nu in tarile foste comuniste. Aici, dupa caderea comunismului parca nici nu`ti mai trebuie o dovada despre existenta lui Iisus Hristos. Este evident ca exista. Insa in vest lumea a ramas cam fara Dumnezeu.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 06.07.2007, 17:25:50
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
tu la ce concluzie doreai sa ajungi?!?
Pai la concluzia ca din pacate afirmatia de sus cu bisericile tot mai goale la catolici este adevarata??? Poate in Romania este altfel (nu stiu) dar Romania este o tara ortodoxa si ca atare nr. catolicilor este nesemnificant in raport cu tarile occidentale unde ei sint majoritari.
Nu fi suspicioasa....nu am de gind sa te atac!:)
Reply With Quote
  #86  
Vechi 11.07.2007, 09:06:41
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

[quote=bmd]
Citat:
În prealabil postat de MariaB
nr. catolicilor este nesemnificant in raport cu tarile occidentale unde ei sint majoritari.
care tari occidentale?
doar in Iatalia sunt majoritari catolicii (plus America de Sud)
in rest, sunt mai multi protestanti si de alte religii...

de ce nu ne spui exact la ce zona te referi?
sigur ca se poate ca in anumite zone bisericile sa fie goale
dar asa este si in biserica ortodoxa din comuna unde locuiesc eu: in duminicile de peste vara abia daca sunt zece persoane inbiserica, dar de Pasti a fost mare aglomeratie!
Reply With Quote
  #87  
Vechi 11.07.2007, 12:23:14
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Iata impresia despre legea de inchinare catolica si despre persoanele catolice a maicii Siluana :
Sărut mâna, măicută,
Sunt iar în neputinta de a lua o hotărâre și numai dumneavoastră mă puteti povătui: la noi în Pitesti va veni pe 15 iunie statueta cu Sfânta Fecioară de la Fatima. Noi, ortodocsii, trebuie să participam la acest eveniment si să ne închinăm la această statuetă? Cum este corect să ne comportăm? S-o întâmpinăm cu flori sau să ignorăm acest eveniment?

Vă multumesc pentru sfatul pe care, sunt convinsă, am să-l primesc!

Sărut mâna!

Dorina





Dorina mea draga,
Dacă te vei gândi la Maica Domnului și la faptului că acesti credinciosi o iubesc, vei simti dragoste pentru Maica Domnului si respect pentru credinta celor care o vor întâmpina cu flori! si vei face ceea ce îti va spune inima.

Eu, de exemplu, i-as duce flori Măicutei Domnului la mine la biserică, i-as săruta icoana în care o iubesc si îi simt prezenta, și i-as cere iertare că nu o pot cinsti în felul acela și as ruga-o să aibă mila si de mine si de cei ce, cu adevărat, o iubesc si o cinstesc acolo!

Eu cred că Maica Domnului îi iubeste pe toti oamenii si că nu va lăsa fără răspuns rugăciunile niciunui suflet care a apelat la ea și mai ales pe cele care o iubesc și îi sunt recunoscătoare pentru ajutor și binefaceri. Apoi trebuie să-ti mărturisesc si că atunci când am fost în Portugalia, am ajuns si la Fatima și am călcat cu emotie si respect în acel loc, m-am plecat în fata evidentei ajutorului dat de Măicuta Domnului celor care au apelat acolo la ajutorul ei, dar, recunosc, nu am sărutat statuia ei! Ea e Măicuța Domnului si înțelege neputinta mea si, mai mult, cred că mă încurajează să-mi respect credinta si felul meu ortodox de a o cinsti. De asemenea, Ea stie că inima mea nu poate primi modificările aduse de teologia catolică si, dacă din acest motiv, resping cumva o lucrare a ei, nu se va supăra pe mine, ci, dimpotrivă, va lucra asa cum poate inima mea sa primească. Nu îndrăznesc să nu cred în ajutorul ei dat credinciosilor catolici si le respect evlavia, chiar dacă nu accept dogma respectivă si chiar o consider periculoasă pentru mântuirea unor suflete. Dar mare este mila si lucrarea Domnului. Dacă în fata unor aspecte ale dogmei catolice inima mea se oprește si spune "ce păcat!", în fata credintei vii si a evlaviei multor credinciosi catolici mă înclin cu respect până la pământ. Nu mă refer numai la Sfânta Tereza, de exemplu, ci la oameni simpli si curati cu inima, pe care îi iubesc si îi admir si le sunt recunoscătoare pentru prietenia si iubirea lor... Iar când îmi vin gânduri de teamă pentru mântuirea lor (pentru că eu mi-as pune mântuirea în pericol dacă aș accepta acele modificări de dogmă, de exemplu) mă adăpostesc în dragoste lui Dumnezeu pentru toti oamenii si în rugăciunea Sfintei mele Biserici, care cere cu stăruintă si evlavie mântuirea tuturor oamenilor, în Domnul!

Curaj, fetita mea! Părintele Dionisie Ignat de la muntele Athos, învăta că a iubi pe cineva si a-i respecta credinta, nu înseamnă a accepta felul lui de a crede sau a-ti schimba obiceiurile după el. Și că ce avem de făcut este să-l încredintăm milostivirii lui Dumnezeu, cerând mila si pentru noi păcătoșii...

Cu nădejdea că răspunsul meu nu ti-a accentuat neputința de a lua o hotărâre, o rog pe Măicuta Domnului să te mângâie si să te lumineze cum stie ea si eu te îmbrătisez cu mult drag,

M. Siluana


Reply With Quote
  #88  
Vechi 11.07.2007, 18:02:54
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
care tari occidentale?
doar in Iatalia sunt majoritari catolicii (plus America de Sud)
in rest, sunt mai multi protestanti si de alte religii...

de ce nu ne spui exact la ce zona te referi?
sigur ca se poate ca in anumite zone bisericile sa fie goale
dar asa este si in biserica ortodoxa din comuna unde locuiesc eu: in duminicile de peste vara abia daca sunt zece persoane inbiserica, dar de Pasti a fost mare aglomeratie!
Maria in Florenta romanii fac slujba intr-o biserica catolica care nu mai este folosita. In Germania sint citeva sute care risca sa devina restaurante/magazii.La protestanti nu-i altfel.Biserica noastra este fosta protestanta......
Si asta in fiecare anotimp indiferent daca ploua sau nu!:)
Este o realitate!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 12.07.2007, 11:47:39
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd
Maria in Florenta romanii fac slujba intr-o biserica catolica care nu mai este folosita. In Germania sint citeva sute care risca sa devina restaurante/magazii.La protestanti nu-i altfel.Biserica noastra este fosta protestanta......
Si asta in fiecare anotimp indiferent daca ploua sau nu!:)
Este o realitate!
da
o realitate

dar intotdeauna se mai schimba cate ceva...
trebuie doar sa avem incredere
Reply With Quote
  #90  
Vechi 12.07.2007, 17:59:21
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sa speram ca se va schimba in bine.Dar cum spuneam este un proces care nu a inceput acum ci mai demult si continua.....
Repet prefer bisericile catolice pline si disparitia moscheilor.Din pacate realitatea occidentala arata invers! Si ce doare cel mai mult este numarul mare de crestini occidentali care trec la islam.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sectiune separata pentru concursuri - rog admin. sophia Reguli generale de utilizare a forumului 2 02.12.2012 21:42:30
O sectiune de medicina naturista bmd Generalitati 27 08.08.2012 14:10:56
A PARASIT ACEASTA LUME ! + cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 82 06.08.2007 13:53:58
DE CE SUFERIM IN ACEASTA VIATA ? cristiboss56 Generalitati 28 01.07.2007 23:58:55