Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 05.05.2011, 22:49:27
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stasylena Vezi mesajul
Stau de multe ori si ma gandesc, daca aceste tumori nu dispar la atingerea de TRUPUL si SANGELE lui Hristos, cum ar fi posibil sa se vindece la atingerea unei plante obisnuite??? Iertati-mi judecata, dar VIATA e Hristos.Eu, recunosc, ca ma tin de orice firicel de sparanta ca sa-l pastrez pe Vasile alaturi, raportandu-ma la acest trup dar ,precizez, ca indiferent de ce va decide Dumnezeu, El va ramane doctorul trupurilor si sufletelor noastre, ca doar mantuirea sufletului nostru e mai importanta decat vindecarea noastra trupeasca. Cred , de asemenea,in dreptatea Mantuitorului, iar tot ce am trait in acesti ani a fost o poveste de dragoste sincera, in care doar MOARTEA ne va desparti unul de celalalt.
Plantele medicinale fac parte din Farmacia Domnului.
Iar ca Trupul si Sangele Domnului sa vindece e nevoie de muuuulta credinta din partea celui bolnav, asa cum f frumos spunea mai sus si LapetiteMoc.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 06.05.2011, 11:52:07
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit

Eu nu contesc puterea tamaduitoare a plantelor, in schimb nu cred ca ele pot face minuni. Sa fim realisti!!! Noi in toata perioada asta n-am apelat la nici un alt mijloc alternativ de vindecare decat operatia chirurgica, impreuna cu tratamentul adjuvant si am apelat cu mare incredere in Tainele Sfintei Biserici, in care am crezut cu tarie. Ca Dumnezeu a ales sa nu raspunda rugaciunilor noastre pentru vindecarea trupului, cu siguranta asta e solutia benefica noua, tuturor. Aspectul cel mai important consta in faptul ca un om, in urma acestei suferinte, si-a salvat sufletul. Boala asta a fost o binecuvantare, nu un cosmar. Ca au fost si momente de deznadejde si disperare, suntem oameni si de asta ni se intampla , din cauza firii noastre slabe si pacatoase.Eu va recomand sa mergeti pe varianta care va spune inima ca trebuie sa o faceti si in care credeti.Eu n-am crezut in puterea tratamentelor naturiste, a homeopatiei, a reflexoterapiei , s.a. , de asta nici nu mi-am pierdut timpul cu ele, am cautat , in primul rand , vindecarea sufletului si salvarea lui, am plecat ochii mintii la Sfintele Icoane, ne-am bucurat de darul de mare pret al Sfantului Ierarh Nectarie, de Sfantul Maslu si Sfinta si Dumnezeiasca Impartasanie. Daca toate acestea n-au adus vindecarea trupului, cum credeti ca niste plante ar fi putut face???? Asta e intrebarea mea, fara sa judec pe cei ce cred in puterea plantelor sau sa-i conving sa nu creada in ea.
__________________
In timpul vietii pamantesti coboara-te des cu mintea in iad, ca sa nu te cobori acolo cu trupul si cu sufletul pentru vesnicie.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 08.05.2011, 13:57:25
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Efortul vostru , evlavia voastră și nădejdea numai în ajutorul Lui Dumnezeu, sunt demne de apreciat. Nu vă descurajați și nu deznădăjduiți, chiar dacă Dumezeu întârzie să răspundă, sau poate are alte planuri de neschimbat cu voi, rămâneți tari în ctredința că nici un fir de păr din cap nu-i trecut cu vederea de Dumnezeu.
Desigur că vorbele sunt ușor de spus și până acum poate chiar nimic deosebit, dar au și ele menirea să mângâie, să aline, să împărtășească sentimente de bucurie sau durere, de comuniune, în puterea care le-a dăruit-o Creatorul.
Noi care suntem orodocși avem ca centrul al credinței noastre viața celaltă, care este cu adevărat fericită și învierea în cele din urmă și cu trupul pt veșnicie, deci, viața de acum nu-i decât umbră și vis, iar trupul de acum servește doar ca unealtă pt desăvârșirea sufletească, de aceea mângâiați-vă cu aceste cuvinte, și nu vă întristați pt viața de acum.
Lui Vasile, care acum este țintuit pe cruce, amintiți-i că pentru veșnicie în odihnă, această suferință este foarte puțin sau chiar nimic, să rabde puțin că după chinuri va venii și odihna.
Dumnezeu va mângâia inima voastră în întristare și suferință și vă va trimite pace, și ajutorul Lui va fi cu voi!
Primiți cu bucurie toate cele trimise de Dumnezeu spre folosul vostru, și muțumiți în toate Lui căci aceasta va fi cununa vostră în ziua cea mare a răsplătirii.

Last edited by 88hharalambos; 08.05.2011 at 14:30:29.
Reply With Quote
  #224  
Vechi 14.05.2011, 22:53:53
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Hristos a inviat!Suferinta lui Vasile a luat sfarsit.Astazi a trecut in vesnicie.Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca cu dreptii intru Imparatia Sa!
Sa fim alaturi de Elena si Anastasia in rugaciunile noastre.Condoleante!
Reply With Quote
  #225  
Vechi 14.05.2011, 23:36:29
Dobra Daniela Dobra Daniela is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.11.2010
Mesaje: 70
Implicit Dumnezeu sa-l ierte!

Dumnezeu sa-l ierte! familiei ii doresc sa treaca cu bine peste toate!
Reply With Quote
  #226  
Vechi 15.05.2011, 00:25:00
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Dumnezeu sa il ierte! Sper ca suferinta prin care a trecut fratele nostru l.a curatit de pacate si acum se bucura alaturi de Hristos,Maica Domnului si toti Sfintii in Imparatia Tatalui
Reply With Quote
  #227  
Vechi 15.05.2011, 01:07:58
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Hristos a Înviat! Din lipsă de timp, dar și din cauza oboselii, Elena nu a scris astăzi despre plecarea lui Vasile în viața celalată, care a avut loc dimineață până în ora 7, dar m-a rugat și pe mine în seara asta să scriu pe forum despre acest eveniment care a pus capăt suferinței pământești al iubitului ei soț.
Totodată vă mulțumește tuturor celor care i-ați fost alături în dureroasa luptă cu boala în această periadă.
Vasile, a plecat cu nădejdea învierii și a vieții celei veșnice și împăcat sufletește, în adevărată pocăință pregătit. Fapt extrem de important!
Scriu cu sentimente de multă admirație pentru crucea purtată cu demnitate și bărbăție a grelei suferințe de către Vasile, dusă cu mulțumire lui Dumnezeu. Și pentru această încercare a familiei, pentru Elena, pentru adevăratul model și devotament de soție creștină și pentru micuța Anastasia care trebuie să îndure despărțirea de tatăl la această vârstă de copil.
Să fim alături rugându-ne în acest timp pentru călătoria sufletului lui Vasile înspre Împărăția lui Dumnezeu și pentru odihna lui.
Iar pentru Elena și Anastasia să le întărească Dumnezeu, cu a Lui iubire, purtându-le de grijă în toate.
Din partea noastră, condoleanțe, și, Dumnezeu să-l odihnească cu drepți și cu sfinții să-l așeze!
Reply With Quote
  #228  
Vechi 15.05.2011, 03:39:31
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Dumnezeu sa iti dea binemeritata odihna draga Vasile!!!In clipele de cumpana ale vietii mele (precum cea de acum) voi avea vii in memorie cuvintele si sfaturile tale...Iti multumesc ca ai existat, iti multumesc ptr compasiune si pentru iubire, pentru faptul ca nu m-ai judecat in intunecimea mea ci doar ai incercat sa adaugi mai multa intelepciune mintii mele... acum mai mult ca oricand, voi incerca sa urmez indrumarile tale... va fi greu dar nu imposibil... daca tu ai reusit voi izbandi si eu!!!
Ai fost un OM FRUMOS, care a iubit viata,un sot minunat si un tata desavarsit!Ti-ai purtat bucuriile si necazurile cu demnitate si putere, pentru ca tu, Vasile, ai fost un om puternic!

Stiu ca acum ne privesti, din lumina, si parca iti zaresc surasul.... Si mai stiu ca te rogi pentru noi asa cum si noi nevrednicii indraznim timid a ne ruga ptr tine... aceasta comuniune intru credinta si iubire, nimeni nu ne-o poate lua...nici macar moartea cea rece si perfida...
Acum iti spun la revedere, pentru atunci cand Dumnezeu va randui.. noi mai avem de zabovit un pic pe aici... lacrimi, suferinte, poveri...insa atunci cand vremea va veni, ne vom intalni din nou, cu totii,in Imparatia Sa, acolo unde nu vom mai simti nici durere, nici intristare, acolo de unde a disparut toata frica, lacrimile si suspinul.
DUMNEZEU SA TE IERTE, BUNULE PRIETEN
Reply With Quote
  #229  
Vechi 15.05.2011, 07:12:11
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu să te primească în Împărăția Sa Vasile, suflet minunat și plin de lumină. Sunt convinsă că vei merge în Raiul celor plăcuți Domnului une nu este nici întristare nici durere ci doar bucurie și pace veșnică.

Să te întărească Dumnezeu Elena pentru mucenicia de a fi fost alături de iubitul tău soț până în ultimile clipe. Maica Domnului să te acopere.
Sincere condoleanțe!
Reply With Quote
  #230  
Vechi 15.05.2011, 07:43:26
stasylena's Avatar
stasylena stasylena is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2009
Locație: Barlad,jud Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 81
Implicit Hristos a inviat!

Acum, dupa doua zile si doua nopti de nesomn, Milostivul Dumnezeu m-a ajutat sa ajung si in clipa aceasta cand am venit sa va scriu si eu cateva randuri, in memoria iubitului meu sot si tata al copilului meu. Stiu ca este greu pentru toata lumea, eu nu plang pentru despartirea asta fizica, ma bucur pentru ca visul lui Vasile de a pleca mai repede ca sa se intalneasca cu Hristos s-a indeplinit. Vasile a plecat la cele vesnice asa cum si-a dorit si cum i-am promis de fiecare data, alaturi de mine si de Anastasia. Cu o zi inainte mi-a transmis semnale clare ca aceasta clipa se apropie, de aceea si pregatirea mea sufleteasca a reusit sa fie cum trebuie. A plecat cu mare nadejde in suflet si sa stiti ca aceasta trecere s-a produs si cu mijlocirea a doua Sfinte Moaste care au venit din Bucuresti , la el.
Corpul neinsufletit este depus la capela cimitirului, iar daca cineva nu l-a cunoscut si vrea totusi sa-si ia ramas bun de la el, poate veni acolo, eu si cu Anastasia vom veghea la capul lui cat vom putea de mult, si va asteptam cu mare, mare drag. Vasile m-a rugat sa va multumesc tuturor pentru ajutorul vostru neconditionat si sa stiti ca fiecare dintre voi ati contribuit la mantuirea lui, pentru ca banii pe care i-am primit si care i-am mai prelungit viata de fapt l-au ajutat ca sa-si planga pacatele, sa ceara iertare si ca acum sa poata sta in Imparatia lui Dumnezeu.
Inmormantarea va avea loc marti, ultima dorinta a lui a fost sa fie inmormantat la Manastirea Bujoreni, inca nu stim daca este posibila aceasta, dar cu nadejde multa la Maica Domnului sper sa fie posibila. Famila mea va multumeste pentru tot sprijinul si de toata dragostea de care ati dat dovada, va multumim pentru toate cuvintele si toate ganduri voastre frumoase si Bunul Dumnezeu sa ne calauzeasca pasii spre viata cea de veci. Amin!
__________________
In timpul vietii pamantesti coboara-te des cu mintea in iad, ca sa nu te cobori acolo cu trupul si cu sufletul pentru vesnicie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nevoie de ajutor urgent Mtcrysty17 Generalitati 34 13.02.2011 10:04:53
Ajutor Urgent gmariusg Generalitati 21 28.09.2010 19:03:57
ajutor urgent padrevicentiu Generalitati 4 08.07.2010 14:19:58
Nevoie de ajutor urgent costel Umanitare 3 12.01.2009 19:00:58
AJUTOR URGENT roxanica Generalitati 5 27.12.2007 13:09:05