Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.12.2010, 17:22:14
alex_geani alex_geani is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2010
Mesaje: 18
Implicit

Dar nici crestini nu trebuie sa manance carne de porc si in Biblie este specificat!
7. Porcul are copita despicată și despărțită în două, dar nu rumegă; acesta este necurat pentru voi. Leviticul 11
8. Din carnea acestora să nu mâncați și de stârvurile lor să nu vă atingeți, că acestea sunt necurate pentru voi. Leviticul 11
11. Iar acolo, lângă munte, era o turmă mare de porci, care păștea.
12. Și L-au rugat, zicând: Trimite-ne pe noi în porci, ca să intrăm în ei.
13. Și El le-a dat voie. Atunci, ieșind, duhurile necurate au intrat în porci și turma s-a aruncat de pe țărmul înalt, în mare. Și erau ca la două mii și s-au înecat în mare.
Voi ce concluzie trageti?ne este permis sa mancam porc sau nu?????eu cred ca nu odata ce este spus in biblie asa trebuie sa facem si noi...sau nu prea tinem cont de religie!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.12.2010, 17:50:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex_geani Vezi mesajul
Dar nici crestini nu trebuie sa manance carne de porc si in Biblie este specificat!
7. Porcul are copita despicată și despărțită în două, dar nu rumegă; acesta este necurat pentru voi. Leviticul 11
8. Din carnea acestora să nu mâncați și de stârvurile lor să nu vă atingeți, că acestea sunt necurate pentru voi. Leviticul 11
11. Iar acolo, lângă munte, era o turmă mare de porci, care păștea.
12. Și L-au rugat, zicând: Trimite-ne pe noi în porci, ca să intrăm în ei.
13. Și El le-a dat voie. Atunci, ieșind, duhurile necurate au intrat în porci și turma s-a aruncat de pe țărmul înalt, în mare. Și erau ca la două mii și s-au înecat în mare.
Voi ce concluzie trageti?ne este permis sa mancam porc sau nu?????eu cred ca nu odata ce este spus in biblie asa trebuie sa facem si noi...sau nu prea tinem cont de religie!
Multe nu apar nici in evanghelii si noi le facem.
Daca porcii pasteau inseamna ca ii mincau, inclusiv Hristos ca doar era in vizita la acei oameni si nu este crestineste sa refuzi ce ti se pune in fata, sa zicem ciorba de porc si friptura cu cartofi prajiti.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.12.2010, 20:58:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cateva aspecte referitoare la aceasta problema au fost prezentate de parintele Paisie Aghioritul:

Pacatul a devenit moda
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.12.2010, 04:13:11
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si ma rog,de ce ar trebui sa avem ragoste fata de musulmani? Bine,nu ma intelegeti gresit,nu zic sa-i judecam sau sa nu-i iubim,sa nu-i consideram si pe ei aproapele nostru,dar nu prea avem ce invata de la ei. Singuru lucru care ar trebui sa fie si la noi este respectul fata de religie. La ei cand e vorba de rugaciune lasa tot. Asta ar trebui sa facem si noi. In rest nu au nimic bun.


Aceasta este exact genul de atitudine ( tot mai frecventa din pacate) care nu doar ca aduce un mare deserviciu religiei pe care o reprezinti, dar care ne arata ca de fapt va lipseste profunzimea si intelegerea poruncii lui Isus de a ne iubi nu doar aproapele, ci si dusmanul.

Aceasta superficilialitate in gandire, aceasta lipsa de profunzime e deja prea evidenta.

Chiar daca nu ar avea crestinii ce invata de la musulmani ( si aici sunt de acord ca dpdv dogmatic asa este), atitudinea crestina ar trebui sa fie alta. Degeaba suntem toba de carte, stim Biblia pe de rost, daca atunci cand e vorba sa punem in practica ce invatam picam....
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.12.2010, 13:29:53
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E.Madalina Vezi mesajul
V-ati intrebat vreodata de ce majoritatea crestinilor reactioneaza intr-un mod reluctant atunci cand afla sau vad ca musulmanii nu consuma carne de porc, pe cand nu par a fi deloc deranjati ca hinduistii nu se ating de carnea de vita, tot din considerente religioase? De ce am evoluat o astfel de aversiune?
Eu pot să garantez că în Dobrogea, unde e cea mai mare comunitate de musulmani, musulmanii conviețuiesc foarte bine cu românii. Uneori românii zic că mai bine se înțeleg cu musulmanii decât cu românii, iar musulmanii că mai bine se înțeleg cu românii decât cu musulmanii.

Pe mine cuvântul "majoritatea" mă cam pune pe gânduri, cred că sunt cazuri particulare, ortodocșii sunt cei mai înțelegători față de celelalte culte, cam prea înțelegători. La noi moscheile au semiluna în vârf, dar la Patriarhia Constantinopolului crucea n-are voie să stea așa la vedere, e doar un pic în relief pe peretele din față. Noi suntem ăi mai fraieri.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.07.2011, 18:15:22
vizitator_nou vizitator_nou is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.07.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Nu neg. Este posibil sa fi judecat..Cert este ca am incercat putina psihologie, data fiind agresivitatea evidenta a topicului, a provocarii....Sunt motivatii nedrepte aici !
Din pacate, nici macar de "putina psihologie" nu poate fi vorba. Ati pica cu siguranta chiar si examenul la psihologie cu replica din al doilea paragraf al primului mesaj. Ce sa mai vorbim despre examenul spiritual in fata lui Dumnezeu legat de iubirea de oameni!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.07.2011, 18:34:55
vizitator_nou vizitator_nou is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.07.2011
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Dar ai sa gasesti comportamente frumoase si la alte religii, insa nu inteleg sa ma raportez la acestia altfel decat imi permit ca si crestin ortodox. Nu sunt obligat sa-i iubesc cu cele lumesti ale lor, ci fara cele lumesti ale lor...

Si m-am cam saturat..Subiectul este arzator pt romancele casatorite cu musulmani si care trec printr-o criza spirituala...Noi ortodocsi nu avem solutii pt dorintele lor ! Nu putem schimba ce ne-a lasat Hristos, nu putem deveni ecumenisti !

Sa nu uitam ca Domnul Isus a murit pentru toti oamenii, nu doar pentru cei care se cred deja neprijaniti.

Este totusi un lucru bun faptul ca ati recunoscut ca ati judecat. Va recomand cu iubire pilda vamesului si a fariseului (Luca, capitolul 18). Trebuie sa ne intoarcem la Scriptura pentru ca acolo gasim pace pentru sufletele noastre. In Evanghelia dupa Luca este scris: "Către unii care se credeau că sunt drepți și priveau cu dispreț pe ceilalți, a zis pilda aceasta." Se pare ca nu doamna sau domnisoara are o problema nerezolvata. Ea a cautat un ajutor sincer. Se pare ca dumneavoastra aveti o problema nerezolvata... usor misogina.

"...10. Doi oameni s-au suit la templu, ca să se roage: unul fariseu și celălalt vameș.
11. Fariseul, stând, așa se ruga în sine: Dumnezeule, Îți mulțumesc că nu sunt ca ceilalți oameni, răpitori, nedrepți, adulteri, sau ca și acest vameș.
12. Postesc de două ori pe săptămână, dau zeciuială din toate câte câștig.
13. Iar vameșul, departe stând, nu voia nici ochii să-și ridice către cer, ci-și bătea pieptul, zicând: Dumnezeule, fii milostiv mie, păcătosului.
14. Zic vouă că acesta s-a coborât mai îndreptat la casa sa, decât acela. Fiindcă oricine se înalță pe sine se va smeri, iar cel ce se smerește pe sine se va înălța..."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.07.2011, 21:25:07
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de E.Madalina Vezi mesajul

nu sustin ca au avut dreptate dand foc bisericii, dar au avut un motiv: au fost zilnic confruntati cu ura si rautatea asa zisilor crestini.
Se prea poate sa fi fost de fapt invers, si ceea ce pare a fi efect de fapt face parte din cauze.

Adica dilema pana la urma este cea clasica, ce a fost mai intai, oul sau gaina?

Si daca poti raspunde la intrebare, poti sa te intrebi si care a fost oul si care gaina, in ecuatia asta..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
BOR fata in fata cu ecumenism&globalizare sofiaiuga Biserica Ortodoxa Romana 21 30.10.2012 23:32:47
Relatii crestini-musulmani... veronica_dorina Religia Islamica 423 26.12.2010 17:14:41
relatiile crestini-musulmani loredana Religia Islamica 175 23.05.2007 01:39:19