Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 21.09.2011, 23:56:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Bun, dar neica nimeni altul e "altul" sau tot neica nimeni alias Pr.Gheorghe?
neica_nimeni_altul e altul. Părintele Gheorghe a intrat azi cu nick-name-ul „neica-nimeni”, ceea ce, bineînțeles, a creat confuzie.
  #252  
Vechi 21.09.2011, 23:59:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Buna treaba !

Sa mai spuna "concurenta" ca a scazut audienta aici ! De mai apar doua , trei cazuri ca cele de astazi , li se blocheaza contoarele celor de la "TRAFIC " , si atunci sa vezi cate logari (infiltrari) se fac aici cu cei trimisi , sau cu simpantizanti de la alte site-uri !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #253  
Vechi 22.09.2011, 00:00:05
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Prea multa cearta,contraziceri,acuze si prea putina sinceritate,ingaduinta si dragoste intre noi.Harul Domnului nostru Iisus Hristos si dragostea lui Dumnezeu Tatal si impartasirea Sfantului Duh sa fie cu noi cu toti!
  #254  
Vechi 22.09.2011, 00:04:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Definitia forumului

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
Prea multa cearta,contraziceri,acuze si prea putina sinceritate,ingaduinta si dragoste intre noi
Fara sa vreti , Parinte , a-ti dat cea mai scurta definitie a Forumului de fata , si nu numai !
O noapte binecuvantata tuturor !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #255  
Vechi 22.09.2011, 00:09:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Până nu organizăm undeva niște "adunări generale" să ne cunoaștem între noi, tot așa va fi. De-acum începe adevăratul circ, trecerea de la schizofrenie la paranoia.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #256  
Vechi 22.09.2011, 00:09:46
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

multumim Cristi!O noapte binecuvantata sa dea Dumnezeu tuturor!
  #257  
Vechi 22.09.2011, 00:34:04
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pacat! Mare pacat! E adevarat ca ispitele sunt de toate felurile. Cu atat mai multe la... nivel inalt, dar daca am ajuns pe un forum ortodox sa dam cartonase galbene si rosii preotilor, atunci fratilor ma tem ca intr-o zi va trebui sa dam o dreapta socoteala. Sunt atati rauvoitori transanti care sunt tolerati, sunt "consacrati" care ne flutura credinta pe sub nas lovind cu barda si tulburand suflete care poate nu-si gasesc linistea mult timp, sunt atatea metode de a cauta pacea in mod pasnic, iar noi ne balacarim ca in piata si nu vedem ca de fapt cineva si-a bagat coada si ne strica "jucaria".
Eu personal am tinut si tin enorm de mult la Parintele Gheorghe si ma bucuram ca macar putem avea pe forum o parere autorizata. Ca mai si greseste uneori? Mult ni se da, mult ni se cere. Parintele trebuie sa dea dovada de mult curaj si rabdare ca sa faca de fiecare data fata tirului de mesaje tendentioase, cu atat mai mult cu cat sfintia-sa se simte dator sa apere biserica noastra ortodoxa.
Stiu persoane care il consultau in diverse probleme, stiu persoane care, desi poate nu i-au adresat niciodata o vorba, au ramas in umbra cu mult respect si intelegere. Ce doriti sa faceti din acest forum? Jocul satanei? Si-asa multe dintre mesaje (si acesta este unul dintre ele) iau intorsaturi dramatice.
Am citit "spovedania" Anei-Maria si cred ca o inteleg destul de bine. Daca acesta ar fi un forum care sa-si respecte atat userii cat si credinta, poate ca nimeni n-ar mai avea motive sa-si mai creeze un alt cont. Nu are nici un sens, daca toti te respecta si te inteleg cu bunele si relele tale. Dar daca nici nu intri bine si te vezi vanat si pus la colt de farisei care se pretind in slujba lui Dumnezeu, si daca nu stapanesti bine puterea cuvantului sau pur si simplu nu doresti sa mai dai curs unor polemici penibile, cred ca o clona retrasa si de bun-simt nu este un pacat strigator la cer.
Pana la urma nu conteaza prea mult parerea mea, cu atat mai grav daca intru in dezacord cu a celor de... mare rang care considera ca si-au facut aici un statut si un nume, lumea ii adora si le iarta orice. Daca eu iert sau nu, cred ca am facut-o mereu, dar nu-i corect si nu e drept sa nu ne sesizam toti care vedem din exterior cum stau lucrurile. Cand unul isi spune parerea, ar trebui sustinut daca este adevarata, ca altfel riscam sa ajungem cu totii in teica, la un moment dat.
  #258  
Vechi 22.09.2011, 00:49:44
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Tin sa multumesc Pr. Gheorghe, pentru faptul ca ne-a atras atentia asupra urmatorului paragraf din "Termeni si Conditii":

"Toate religiile si punctele de vedere ale adeptilor acestora sunt respectate de catre sponsorii site-ului. In dorinta ca scopul site-ului sa ramana acela de a organiza o comunitate de persoane cu interese comune, a fost luata o decizie in vederea nepostarii mesajelor ce pot fi caracterizate drept ofensive si critice la adresa comunitatii. Aceasta decizie nu are in intentie limitarea libertatii cuvantului si a parerii personale, in care noi credem in mod deplin, dar exista alte locuri decat acest site in care parerile contrare si ofensive pot fi promovate."

Citind cu atentie "Termeni si conditii" am mai gasit un paragraf cel putin la fel de important:

Utilizatorii sunt de acord sa protejeze, sa asigure si despagubeasca integral pe Administratorul Site-ului si / sau pe operatorii, directorii, angajatii, sucursalele, filialele si reprezentantii sai de si impotriva oricaror cereri, pretentii, actiuni, impuneri, pierderi, daune, costuri (incluzand, fara nici un fel de limitare, onorariile avocatilor, expertilor si consultantilor sau executorilor, taxe judiciare, notariale sau de executare), cheltuieli, judecati, decizii, amenzi, regularizari sau alte obligatii rezultate sau relationate cu orice alta actiune a Utilizatorului in legatura cu utilizarea Serviciului sau orice alt aspect in legatura cu Serviciul.

Cam cat de mari pot fi aceste despagubiri?
Ma intreb de ce ati pus aceasta clauza in "Instructiuni", de vreme ce Administratorul este exonerat de orice raspundere, conform acelorasi instructiuni?!?

Iertati-ma, ca pun aceste intrebari, dar nu am gasit singura un raspuns.

Intreb si eu: Oare nu ar fi mai bine ca acest forum sa fie numit doar "Forum", fara a se mai numi ortodox?!? Ma refer doar la forum, nu la site.
  #259  
Vechi 22.09.2011, 01:22:41
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Miha-anca, nu mai pune si tu sare pe rana. Din cate vad pana acum, pe baricade s-au ridicat... doi catolici. Evident ca Adrian are si dintre bunii-ortodocsi sustinatori, iar eu, desi nu ma consider deloc bun, in ciuda nick-ului, nu sunt dintre cei care sa strige "Capul lui Motzoc, vrem!". Mi-e mila insa de el, asa cum mi-e mila si de Parintele Gheorghe. Cu totii suntem niste victime si am orbit in asa hal incat nu mai realizam ca facem parte din aceeasi turma, in timp ce acei care si-au facut in tabara noastra un "cal troian" se amuza si ne arata cu degetul (pe buna-dreptate) cam cum intelegem noi... ortodoxia.
Cat despre regulament, o sa-ti para ciudat, dar eu nu citesc niciodata regulamentele fiindca sunt incredintat ca nu ajung niciodata sa incalc principiile bunului simt incat sa trebuiasca sa platesc daune. Haideti sa evitam orice gen de revolta si razmerita, dar mai ales sa ne cerem iertare, fratilor, fiindca nu voia lui Dumnezeu o facem, ci a uratorului de oameni care nu s-ar spune ca nu si-a castigat pe drept laude si osanale din partea confratilor incornurati.
Dar va intreb eu, care dintre cei implicati in conflict (sau va implicati intre timp) a reusit sa se roage asa cum o facea de obicei? Sa va cred pe cuvant???
  #260  
Vechi 22.09.2011, 01:38:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Miha-anca, nu mai pune si tu sare pe rana. Din cate vad pana acum, pe baricade s-au ridicat... doi catolici. Evident ca Adrian are si dintre bunii-ortodocsi sustinatori, iar eu, desi nu ma consider deloc bun, in ciuda nick-ului, nu sunt dintre cei care sa strige "Capul lui Motzoc, vrem!". Mi-e mila insa de el, asa cum mi-e mila si de Parintele Gheorghe. Cu totii suntem niste victime si am orbit in asa hal incat nu mai realizam ca facem parte din aceeasi turma, in timp ce acei care si-au facut in tabara noastra un "cal troian" se amuza si ne arata cu degetul (pe buna-dreptate) cam cum intelegem noi... ortodoxia.
Cat despre regulament, o sa-ti para ciudat, dar eu nu citesc niciodata regulamentele fiindca sunt incredintat ca nu ajung niciodata sa incalc principiile bunului simt incat sa trebuiasca sa platesc daune. Haideti sa evitam orice gen de revolta si razmerita, dar mai ales sa ne cerem iertare, fratilor, fiindca nu voia lui Dumnezeu o facem, ci a uratorului de oameni care nu s-ar spune ca nu si-a castigat pe drept laude si osanale din partea confratilor incornurati.
Dar va intreb eu, care dintre cei implicati in conflict (sau va implicati intre timp) a reusit sa se roage asa cum o facea de obicei? Sa va cred pe cuvant???
Draga OmuBun, cred cu adevarat ca esti bun, naiv de bun.
Eu nu pun gaz pe foc, ci trag un semnal de alarma, ca la o adica suntem buni de plata! Vorbesc serios si astept un raspuns de la Administrator, care conform aceluias regulament nu este o persoana, ci o firma, o organizatie.
Ar fi bine sa citim aceste regulmente, ca sa stim la ce incuviintam, ca atunci cand vom fi trasi la raspundere, sa nu marim ochii de mirare.

Deci draga OmuBun, mergi pe prima pagina a site-ului, si citeste "Termeni si Conditii", ca sa stii si tu ce scrie acolo, indemn pe care il adresez tuturor.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri din citate - "nu esti de-al Nostru" sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 61 15.12.2012 20:09:01
Membrii uitati, membrii disparuti ai forumului nostru! cristiboss56 Generalitati 502 17.08.2011 15:07:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Cine suntem? Ne ducem in lume si cautam tot "al nostru si ai nostri"? sophia Generalitati 40 03.05.2010 22:06:45
Biserica Ortodoxa in relatia cu proprii membrii Julius Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 09.08.2009 05:51:36