Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 27.12.2016, 13:07:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sindbad Vezi mesajul
asa, si mai avem sistemul nostru, cel pe care-l suportam zi de zi, unde nici vorba nu e de bunastarea tuturor, unde constutia consfinteste un stat abuziv si inechitabil,
Constitutia nu pune pe nimeni sa fure.

Citat:
unde observam, ce? observam ca biserica nu vrea sa se desparta de stat, nu vrea domne... de ce? din cauze materiale! si atunci? nu este ipocrizie sa-mi ceri mie ce-mi ceri, cand tu, biserica insasi, faci ceea ce faci?
Ba e taman invers, Statul nu vrea sa scape Biserica din mana, ca ar trebui sa dea inapoi tot ce a furat de la Cuza incoace si nu-i convine.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 27.12.2016, 13:32:18
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
Buna seara!O sa fiu direct,am 18 ani si sunt chinuit de diavol cu pacatul malahiei de aproape 9 ani.Nu am fost invatat,a venit de la diavol.Am stiut de prima data ca este un pacat caci am simtit o tristete in sufletul meu,dupa cativa ani mi s-a confirmat banuiala.Am mai avut tentative de a ma lasa dar fara prea mare succes.De craciunul trecut m-am spovedit si cu gandul la sfanta impartasanie m-am oprit aproape 2 luni dar am cazut iar.M-am spovedit,m-am abtinut o luna pana acum cateva zile cand am cazut iar,am simtit o durere in suflet greu de descris,ultima data am cazut iar in pacat acum vreo ora,dar AJUNGE,nu ii voi mai permite diavolului sa ma faca de rusine in fata Tatalui meu,am decis,nu voi mai manca nimic o saptamana,ma voi spovedi iar de voi cadea iar nu voi mai manca nimic 10 zile.Va promit ca nu voi mai cadea iar,il voi face pe diavol de ocara,o sa ca tin la curent(asa imi e mai usor sa imi respect promisiunile).V-as ruga,daca imi puteti da rugaciuni foarte puternice catre Dumnezeu.Multumesc (am facut acest post pentru ca asa mi-e mai usor sa respect promisiunile facute,sper ca nu supar pe nimeni)
Iar vad ca suntem inconjurati de o multime de o ipocriti,care de pe piedestalul mandriei iti arunca cu pseudosmerenie sfaturi inaccesibile.Stai linisitit emanuel,si ei si eu si aprospe toti oameni normali si sanatoti s-au masturbat.E ceva norma si natural din punct de vedere fiziologic.Indica potenta sexuala,si nevoia de a avea un act fizic cu cineva de sex opus,iar tu nefiind casatorit sau neavand o iubita nu iti poti consuma energia sexuala decat prin masturbare,ca nu te poti epuiza mereu fizic sau infometa sau stiu eu ce metode mai crezi tu ca te-ar,impiedica sa devi excitat.Poate ai un apetit sexual mai ridicat si asta nu e neaparat rau.Dar acum daca trecem pe filiera spirituala o sa afli niste chestii care probabil te vor ajuta sa reconsideri acest aspect al orgasmului pe care toti il cautam,dar la sfarsit ramanem epuizati si dezgustati.Sa stii ca pacatul originar a fost tocmai orgasmul,din unele interpretari,vezi si in biblie mai ales in vechiul testament,se foloseste expresia " a cunoscut-o",cand un barbat avea un act sexual cu o femeie,si asta te duce cu gandul la pomul cunostintei binelui si raului.Inainte sa intri in pubertate,cand esti mic si pur vezi lumea altfel,dar dupa primul orgasm,care de multe ori are loc prin masturbare parca ti se deschid ochii si vezi mizeria si placerea de a fi carnal.Prin orgasm iti consumi o mare cantitate de energie,o energie care de-alfel ar fi putea fi utilizata spre scopuri spirituale.De ce crezi ca toti misticii din toate religiile,ca toti monahii,yoghinii si marii initiati au renuntat la femei,avere,si cam tot ce era inutil?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #173  
Vechi 27.12.2016, 13:33:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iar vad ca suntem inconjurati de o multime de o ipocriti,care de pe piedestalul mandriei iti arunca cu pseudosmerenie sfaturi inaccesibile.Stai linisitit emanuel,si ei si eu si aprospe toti oameni normali si sanatoti s-au masturbat.E ceva norma si natural din punct de vedere fiziologic.Indica potenta sexuala,si nevoia de a avea un act fizic cu cineva de sex opus,iar tu nefiind casatorit sau neavand o iubita nu iti poti consuma energia sexuala decat prin masturbare,ca nu te poti epuiza mereu fizic sau infometa sau stiu eu ce metode mai crezi tu ca te-ar,impiedica sa devi excitat.Poate ai un apetit sexual mai ridicat si asta nu e neaparat rau.Dar acum daca trecem pe filiera spirituala o sa afli niste chestii care probabil te vor ajuta sa reconsideri acest aspect al orgasmului pe care toti il cautam,dar la sfarsit ramanem epuizati si dezgustati.Sa stii ca pacatul originar a fost tocmai orgasmul,din unele interpretari,vezi si in biblie mai ales in vechiul testament,se foloseste expresia " a cunoscut-o",cand un barbat avea un act sexual cu o femeie,si asta te duce cu gandul la pomul cunostintei binelui si raului.Inainte sa intri in pubertate,cand esti mic si pur vezi lumea altfel,dar dupa primul orgasm,care de multe ori are loc prin masturbare parca ti se deschid ochii si vezi mizeria si placerea de a fi carnal.Prin orgasm iti consumi o mare cantitate de energie,o energie care de-alfel ar fi putea fi utilizata spre scopuri spirituale.De ce crezi ca toti misticii din toate religiile,ca toti monahii,yoghinii si marii initiati au renuntat la femei,avere,si cam tot ce era inutil?


Mai Seraphime, da' tu parca facusesi ceva teologie, nu?

Cum poti scoate astfel de enormitati?

Te convertisi la ceva sectarism gnosticic?

Pai in cazul asta nici nu e de mirare ca nu reusesti sa-ti pui viata pe un fagas normal..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 27.12.2016 at 13:36:29.
Reply With Quote
  #174  
Vechi 27.12.2016, 13:42:23
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mai Seraphime, da' tu parca facusesi ceva teologie, nu?

Cum poti scoate astfel de enormitati?

Te convertisi la ceva sectarism gnosticic?

Pai in cazul asta nici nu e de mirare ca nu reusesti sa-ti pui viata pe un fagas normal..
Nu stiu ce sa zic aline,da teologia nu-i algocalmin sa calmeze orice durere.:)Mie imi place sa intreb si exicalatii doctrinar.Nu se stie poate nu doar majoritatea are dreptate.Uneori ratiunea celor putini face mai mult decat votul celor multi.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 27.12.2016, 14:00:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu stiu ce sa zic aline,da teologia nu-i algocalmin sa calmeze orice durere.:)Mie imi place sa intreb si exicalatii doctrinar.Nu se stie poate nu doar majoritatea are dreptate.
Daca ramane doar teorie, nu e medicament ci otrava.
Chiar si la tine pot vedea efectul asta.


Citat:
Uneori ratiunea celor putini face mai mult decat votul celor multi.
Si daca nu e ratiune ci altceva? Adica nu vad nici o ratiune in a decreta ca fructul oprit era orgasmul, ba chiar nitica obsesie..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 27.12.2016, 14:07:53
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca ramane doar teorie, nu e medicament ci otrava.
Chiar si la tine pot vedea efectul asta.




Si daca nu e ratiune ci altceva? Adica nu vad nici o ratiune in a decreta ca fructul oprit era orgasmul, ba chiar nitica obsesie..
Nu ai cum sa vezi fiindca alegi sa fi impamantenit in acest confort al claritatii doctrinare,pe care uneori o asmilezi cu ,coerenta rationala si deja aici e o greseala pe care vad ca ti-o asumi convingator,dar asta nu e nici pe departe adevarul si realitatea.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #177  
Vechi 27.12.2016, 14:14:36
Emanuel971 Emanuel971 is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2016
Mesaje: 39
Implicit

O stupizenie si o minciuna:e ceva normal nu prea ai ce sa faci.E ceva normal,dar la fel de normal este sa lupti sa te impotrivesti.Restul ce am avut de spus am spus
Reply With Quote
  #178  
Vechi 27.12.2016, 14:24:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu ai cum sa vezi fiindca alegi sa fi impamantenit in acest confort al claritatii doctrinare,pe care uneori o asmilezi cu ,coerenta rationala si deja aici e o greseala pe care vad ca ti-o asumi convingator,dar asta nu e nici pe departe adevarul si realitatea.
Oh, si ma gandesc ca tu prin sistemul tau de "valori" ai atins deja "comfortul" si "claritatea"..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 27.12.2016, 14:45:03
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Emanuel971 Vezi mesajul
O stupizenie si o minciuna:e ceva normal nu prea ai ce sa faci.E ceva normal,dar la fel de normal este sa lupti sa te impotrivesti.Restul ce am avut de spus am spus
Cu atitudinea asta o sa ajungi un frustrat ce vrea sa se spiritualizeze fortat fara sa incerce sa inteleaga mecanisismul natural al vietii.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #180  
Vechi 27.12.2016, 14:50:25
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oh, si ma gandesc ca tu prin sistemul tau de "valori" ai atins deja "comfortul" si "claritatea"..
Nici macar nu pretind asta.Toate virtutiile astea fabricate in religie au corespendente naturale si nu e necesar decat sa le accepti si sa le intelegi.Smerenia nu e decat limitarea...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare