Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2006, 16:36:20
ARHANGHELUL ARHANGHELUL is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 278
Implicit

Oare eii cred ca exista vrun loc an care Dumnezeu sa nu poata sa se manifeste?Eu cred ca este peste tot.Ce parere aveti.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.11.2007, 15:19:14
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

In legatura cu originea lumii intalnim mai multe conceptii.
Dupa unii, lumea este creata de Dumnezeu, dar nu din nimic, ci dintr-o materie eterna ca si El. O astfel de conceptie punea la originea lumii doua principii: Dumnezeu si materia.
Altii au sustinut ca lumea este o emanatie din Dumnezeu, deci are o substanta divina si este identica cu Dumnezeu.
Dupa altii, lumea este rezultatul diferitelor combinatii ale atomilor. Ca materie ea este vesnica, iar ca forma este rezultatul unei lungi evo*lutii.
Revelatia dumnezeiasca supranaturala ne arata ca lumea este opera lui Dumnezeu, creata din nimic.
Sfantul Atanasie spune ca daca Dumnezeu s-ar fi folosit de o materie preexistenta ar fi fost un Dumnezeu slab, asemenea unui artist care daca ar fi lipsit de materie n-ar realiza o opera de arta. Creatia din nimic ne dezvaluie atotputernicia lui Dumnezeu.

Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.12.2007, 12:39:21
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Eu cred ca nu este asa de important din ce ne-a creat Dumnezeu. Explicatiile astea ca a fost o materie primordiala sau ca nu a fost , ca ne-a creat din nimic ori din ceva, astea sunt explicatii pur omenesti, conform capacitatii noastre de intelegere.
Important este ca a facut lumea si noi trebuie sa avem grija de ac est pamant, ma alarmeaza incalzirea globala.
Mai stiu ca Dumnezeu ne iubeste mult si ca nu este pacat sa ne punem toate aceste probleme despre facerea lumii, de aceea ne-a lasat Dumnezeu creier ca sa il folosim, dar cunoasterea adevarului este un pic dificila.
De fapt Iisus a spus: eu sunt adevarul, calea si viata asa ca daca facem ce ne-a indemnat El, si cunoasterea devine mai usoara, ne este revelata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.12.2007, 20:12:48
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Mai stiu ca Dumnezeu ne iubeste mult si ca nu este pacat sa ne punem toate aceste probleme despre facerea lumii, de aceea ne-a lasat Dumnezeu creier ca sa il folosim, dar cunoasterea adevarului este un pic dificila.
De fapt Iisus a spus: eu sunt adevarul, calea si viata asa ca daca facem ce ne-a indemnat El, si cunoasterea devine mai usoara, ne este revelata.
:) Bine ai revenit, Euftalia! Foarte frumos ca in ciuda problemelor cu care te confrunti poti sa spui cu seninatate cele de mai sus. Dumnezeu sa iti ajute!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.12.2007, 15:01:07
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Multumesc Mirelat, intr-adevar ma confrunt cu niste probleme de la o vreme, poate va rugati si voi pentru mine, si eu am sa o fac pentru voi.
Merg la sfantul Maslu dar asta cand reusesc sa ma scol de dimineata, pentru ca iau pastile. Sunt biserici care fac si seara sf. Maslu, dar eu nu prea circul pe intuneric, imi este frica.
Sarbatori fericite tuturor!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.12.2007, 15:47:22
oni91 oni91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2007
Mesaje: 230
Implicit

exista oameni de stiinta care considera ca materia din care s-a format universul a existat dintotdeauna????
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.12.2007, 14:33:44
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oni91
exista oameni de stiinta care considera ca materia din care s-a format universul a existat dintotdeauna????
Prea putin ma intereseaza ce cred oamenii de stinta, oricum bajbaie in necunoscut. Tainele Lui Dumnezeu sunt de nepatruns si EL este fara de-nceput , find facatorul tuturor celor vazute si nevazute. Universul ne este prea putin cunoscut. Nu ma mira, pentru ca nu ne cunoastem in totalitate nici planeta pe care vietuim. Multe vom vedea si vom afla cand ne vom fi in Imparatia LUI. Rabdare si multa credinta. Toate la timpul lor.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2009, 21:37:41
naephius
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Revelatia dumnezeiasca supranaturala ne arata ca lumea este opera lui Dumnezeu, creata din nimic.
Draga georgeval, unde ne arata Revelatia dumnezeiasca supranaturala ca lumea a fost creata din nimic ? Sfanta Scriptura nu stiu sa invete asta undeva. Stiu ca ea spune doar atat, la Evrei 11:3, ca lumea a fost facuta prin Cuvantul lui Dumnezeu, si ca lucrurile vazute n-au fost facute din lucruri care se vad (in unele traduceri e scris ca lucrurile vizibile au fost facute din lucruri invizibile). De unde ideea ca a fost creata din nimic ?

Cred ca ar trebui sa primim prin credinta marturia Scripturii, ca cele ce se vad n-au fost facute din lucruri ce se vad, si sa marturisim cu smerenie ca nu stim mai mult de atat.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.04.2009, 17:28:32
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de naephius
Draga georgeval, unde ne arata Revelatia dumnezeiasca supranaturala ca lumea a fost creata din nimic ? Sfanta Scriptura nu stiu sa invete asta undeva. Stiu ca ea spune doar atat, la Evrei 11:3, ca lumea a fost facuta prin Cuvantul lui Dumnezeu, si ca lucrurile vazute n-au fost facute din lucruri care se vad (in unele traduceri e scris ca lucrurile vizibile au fost facute din lucruri invizibile). De unde ideea ca a fost creata din nimic ?
Naephius, întreaga patristică ortodoxă mărturisește faptul că Dumnezeu a creat lumea din nimic. E o credință fundamentală a Bisericii creștine.
Legat de versetul pe care l-ai dat din de la Evrei 11.3, mitropolitul Bartolomeu Anania explică:
"Evrei 11.3 "Prin credință înțelegem că s-au întemeiat veacurile prin cuvântul lui Dumnezeu, de s-au făcut din nimic cele ce se văd."
Același cuvânt grecesc înseamnă și "veacuri" și "lumi". Cele două noțiuni sunt totuși inseparabile, de vreme ce odată cu crearea materiei (prin definiție mișcare), a fost creat și timpul...Nu poate fi vorba de o materie preexistentă creației, ci de lumea ca realitate într-un Dumnezeu, Cel ce "pe cele ce nu sunt le cheamă ca și cum ar fi" (Rom 4.17)

Iar despre crearea lumii sfântul Maxim Mărturisitiorul spune:
[SIZE=2]Dumnezeirea nu are nici inceput, nici sfarsit. El nici nu a fost nici nu este nici nu va fi caci este mai presus de acestea. Acceptă însa sa vorbim astfel despre El caci e oricum mai presus de fiinta oricum ar gandi omul care e o creatie atat de efemera, despre El.

"Eu sunt Cel ce sunt" Ex. 3,14
"Eu sunt Alfa și Omega, zice Domnul Dumnezeu, Cel ce este, Cel ce era și Cel ce vine, Atotțiitorul." (Apoc 1.8)

Ființarea nu poate sa-L definească caci e mai presus de ființă.
Existen[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ț[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]a lucrurilor este a lui Dumnezeu pentru ca provine de la El, si este in El, si se pastreaza in El, dar nu este un dumnezeu al existen[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ț[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]ei, nici nu este continut in existenta, pentru ca este suprafiin[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ț[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]ial, mai presus de existenta. Existenta il are pe el drept cauză si nu El are existenta ca o cauză anterioară. [/SIZE]
[SIZE=2][SIZE=2]Existenta lui Dumnezeu e preexistență, adică Dumnezeu exista înainte de orice existență și existența lui Dumnezeu este mai presus decat toată existența la un loc. Dumnezeu este mai presus de mărime si nu este circumscris de vreo cantitate, mărime sau mul[/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ț[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]ime [/SIZE][SIZE=2][SIZE=2]ș[/SIZE][/SIZE][SIZE=2]i nu este cuprins in niste margini.[/SIZE]
[SIZE=2]"Maretia Lui nu are sfarsit" Ps. 144 [/SIZE]
[SIZE=2][SIZE=2]Dumnezeu e in toate si in el sunt toate, dar sa nu creadă nimeni ca in Dumnezeu toate sunt o gramadă amestecata sau ca Dumnezeu este toate prin compoziție ca in viziunea panteistă.

Termenul dumnezeire nu este fiinta lui Dumnezeu precum nu este fiinta Lui nici una din numirile ce ii sunt atribuite. Acestea nu sunt fiinta lui ci opinii despre El, fiinta lui Dunezeu nu poate fi exprimata in mod propriu caci este mai presus de fiinta. Firea lui Dumumezeu ca ceea ce este , n-a fost vreodata cunoscuta de careva dintre creatiile sale nici prin cunoastere, nici prin intelegere.
[SIZE=2][SIZE=2]Dumnezeu nu dobandeste binele prin relatie, ca si noi, ci il are in afara relatiei, noi insa il avem prin relatie, caci suntem schimbatori, pe cand El este neschimbator.
[/SIZE] El ramane in unitatea Lui, ori mai presus de unitate in mod neimpartit si neamestecat fiind totul in toate, dar este nesupus relatiei cu acestea, adica nu este cuprins si circumscris de nimic in mod trupesc, ci scapa trupului pentru ca e afară de toate, nefiintand nicaieri, si pentru ca de la El provin toate, este in toate, caci din El subzistă toate.
[/SIZE][/SIZE][/SIZE][/SIZE][SIZE=2]Ieșirea bunătătii lui Dumnezeu la cele sensibile pentru a le crea o numim Timp. Timpul incepe cu crearea universului.
Timpul a fost creat de către D-zeu odata cu lumea. El nici nu ar fi putut exista inainte de crearea lumii, pentru ca nu ar fi avut in ce sa-si lase scurgerea sa.
Tot ceea ce exista si se misca este numaidecat sub fire si sub timp. Este sub fire pentru ca exista si sub timp pentru ca se mișcă. Tot ceea ce este supus spatiului si timpului, miscarii si daca acesta, adică D-zeu este cel care le-a dat începutul, El este si ținta spre care se misca tot ceea ce există.
Psalmi 89.1-2 "Doamne, scăpare Te-ai făcut nouă în neam și în neam. Mai înainte de ce s-au făcut munții și s-a zidit pământul și lumea, din veac și până în veac ești Tu."

Cele ce se intamplă in lumea sensibila se savarsesc in timp, si una mai tarziu decat alta, dar cele netrupesti si inteligibile se implinesc in afara timpului, veșnic si fara intarziere.
[/SIZE]
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.04.2009, 18:10:01
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Ex nihilo?

Ca o concluzie a unei predici a Parintelui Galeriu: Dumnezeu nu a facut lumea din nimic, ci din vointa Sa ne-a adus la existenta, din puterea Lui, din gandirea si iubirea Sa (acestea fiind atribute divine rasadite in actul creator noi prin chipul virtutilor).

Creatia fiinteaza prin gandirea divina, macrocosmosul si microcosmosul fiintand prin pronia Lui Dumnezeu in fiecare clipa...

2 Macabei 7, 28: Rogu-te, fiule, ca, la cer și la pământ căutând și văzând toate cele ce sunt într-însele, să cunoști că din ce n-au fost le-a făcut pe ele Dumnezeu și pe neamul omenesc așijderea l-a făcut.

Romani 4,17: Precum este scris: "Te-am pus părinte al multor neamuri", în fața Celui în Care a crezut, a lui Dumnezeu, Care înviază morții și cheamă la ființă cele ce încă nu sunt;

De remarcat ca cele 3 carti ale Macabeilor nu fac parte din versiunea protestanta a Vechiului Testament.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul care nu ajuta la nimic Delalucaci Postul 28 10.11.2014 08:56:28
Nu il urasc, nu am nimic cu el ! mihele_m Intrebari utilizatori 2 26.05.2010 22:47:02
nimic fara dumnezeu iulia_amy2003 Generalitati 1 01.09.2008 22:04:17
2012..an in care nu se mai vede nimic.. tigerAvalo9 Generalitati 47 01.06.2008 16:03:29
Dece spune Biserica ca am fost creati din nimic? ARHANGHELUL Generalitati 36 29.03.2007 23:39:51