Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2010, 20:25:16
heorhe heorhe is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2010
Mesaje: 84
Implicit E admis deschisul cartii in crestinism ?

Ce inseamna deschisul cartii ? De ce se practica acesta chiar in biserici , de catre preoti ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.09.2010, 21:16:44
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Ce inseamna deschisul cartii ? De ce se practica acesta chiar in biserici , de catre preoti ?
Esti dezinformat! Cine ti-a zis tie ca asta se practica in biserica de catre preoti?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.09.2010, 23:41:36
Stefanxx Stefanxx is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Mesaje: 12
Implicit Da, e adevarat, se practica!

Citat:
În prealabil postat de heorhe Vezi mesajul
Ce inseamna deschisul cartii ? De ce se practica acesta chiar in biserici , de catre preoti ?
buna heorhe. Da, e adevarat si mie preotul ortodox mi-a deschis cartea, si nu o data ci m-a chemat de mai multe ori la diferenta de o luna cred. Imi amintesc ca a trebuit sa si dau ceva la preot de fiecare data.
Am ramas cu un "gust" ciudat.
Intotdeauna m-am intrebat daca a fost sau nu pe placul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.09.2010, 23:51:03
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefanxx Vezi mesajul
buna heorhe. Da, e adevarat si mie preotul ortodox mi-a deschis cartea, si nu o data ci m-a chemat de mai multe ori la diferenta de o luna cred. Imi amintesc ca a trebuit sa si dau ceva la preot de fiecare data.
Am ramas cu un "gust" ciudat.
Intotdeauna m-am intrebat daca a fost sau nu pe placul lui Dumnezeu.
ai putea sa ne spui din ce confesiune faci parte?
postarea asta a ta miroase a noroi aruncat in Biserica Ortodoxa
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.09.2010, 00:16:44
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

"Deschisul cărții" - o tehnica neortodoxa

La mânăstire vin de multe ori credincioși care ar vrea să le spunem viitorul. Bineânțeles că nu li-l spunem pentru că nu putem să ne spunem nici viitorul nostru. N-avem cum să li-l spunem. Este totuși o practică prin unele locuri ca pentru a cunoaște viitorul cuiva să deschizi o carte. Sau să-și deschidă el o carte, cartea pe care i-o prezintă cel care urmează să o interpreteze. O fac și unii treaba asta și omul iși deschide cartea și după aceea, desigur, el nu citește nimic de acolo, ci cartea este doar un pretext și-i spune anumite lucruri care privesc trecutul, ân ânțeles de influențe negative. La mine vin destui oameni care la urmă, după ce stau de vorbă cu ei, zic: „Părinte, da’ cartea nu mi-o deschideți?”.

Bineințeles că le spun tuturor că nu. Totuși mi-a venit odată in minte o idee pe care bineințeles că dacă aș pune-o in practică nu ar aduce nici o rezolvare pentru cei care ar dori să le deschid cartea. Și anume, m-am gândit că ar fi tare bine să le deschid Sfânta Evanghelie de la Matei la capitolul 25, de la versetul 31 până la 46, despre Judecata de apoi. E ceva sigur din viitor. Toată lumea o să meargă la Judecată. Este mai sigur decât orice altceva ce le-ai putea spune oamenilor in legătură cu viitorul, căci acolo se arată cum trebuie să se pregătească omul ca veșnicia să-i fie bună. M-am gândit că ar fi bine să le deschid cartea totdeauna oamenilor la acest text, și incă la un text, și anume la cel despre spălarea picioarelor. Este ceva extraordinar de frumos, de instructiv.(Pr Teofil, "Veniti de luati bucurie" pg 62-63)
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.09.2010, 02:20:14
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Deschisul Cartii - Un mare pacat - Citate din scrierile Pr Cleopa

Spuneti-ne mai pe larg despre păcatul ghicirii cu carti sfinte, sau cum se numeste "deschiderea pravilei", care se obisnuieste astăzi la credinciosi.
Vrajirea cu lucruri si cu cărti sfinte este al patrulea fel de vrajitorie si se cheamă "ghitia". Acesti vrăjitori amestecă vrăjile lor cu rugăciuni, cu psalmi si cu alte cuvinte sfinte, adresate către Maica Domnului si către sfmti, ca să poată însela mai usor pe cei slabi în credintă. Acest fel de vrăji îl obisnuiesc mai ales femeile cele rele, bătrânele si tigăncile, pentru a amăgi pe cei slabi la minte.
lată ce zice despre acestea Sfântul loan Gură de Aur: "Tu zici că bătrâna aceea este crestină si omul acela este ghicitor crestin si când descântă sau deschid cartea, nu zic, nici nu scriu alt nume, decât numele lui Hristos, al Născătoarei de Dumnezeu si al sfintilor; deci ce rău fac ei? La aceasta îti răspund că pentru aceasta se cuvine mai cu seamă să urăsti pe femeia cea rea si pe acel rău fermecător si ghicitor (din cărti) 5 fimdcă folosesc spre ocară si necinste numele lui Dumnezeu.

Crestini fiind, lucrează ca păgânii. Pentru că si diavolii, cu toate că numesc numele lui Dumnezeu, însă tot diavoli sunt. Unii, voind a se îndrepta, zic că este crestină femeia care a descântat si nimic alta nu zice, fară numai numele lui Dumnezeu. Eu pentru aceea mai vârtos o urăsc si mă întorc de la ea, că întrebuintează numele lui Dunmezeu spre ocară. Numindu-se pe dânsa crestina, se arată pe sine că lucrează cele ale păgânilor" (Hristoitia, op. cit p. 305-320).
Cei ce ghicesc prin deschiderea Psaltirii si a altor cărti sfinte, se opresc de împărtăsanie până la 7 ani, pentru că Psaltirea este o carte sfântă cu multe proorocii în ea, insuflată de Duhul Sfânt si este pentru rugăciune, iar nu pentru ghicit si câstigat bani spre osândă. Acelasi păcat fac si unii preoti care "descid cartea cum se spune în popor, si cad sub grea osândă, atât ei, cât si cei care cer să le deschidă Sfânta Evanghelie.

Cel mai aspru pedepseste pe vrajitori Sfântul Vasile cel Mare. lată ce spune el în canonul 72: "Cel ce se dă vrăjitorilor, sau unora ca acestora, se va canonisi cu canonul ucigasilor". (Sfantul Vasile 72; Sfântul Grigore de Nyssa, 3; Laodiceea, 36). El pune pe vrăjitori în rândul ucigasilor de oameni si a celor lepădati de Dumnezeu, adică îi opreste de cele sfinte de la 10 la 20 de ani. în canonul 65, acelasi Sfânt Vasile cel Mare, zice: "femeia ce va fermeca pe străini si pe ai săi (se opreste de cele sfînte) ani 9 si metanii 500 pe zi.

lar canonul 61 al Sinodului Ecumenic al VI-lea opreste de Sfanta împărtăsanie pe cei ce merg la ghicitori, la cărti de joc si altele asemenea, spre a afla cele viitoare, timp de sase ani de zile. lar "dacă vor stărui în acestea si nu se vor feri de aceste mestesuguri pierzătoare si păgânesti, hotărâm să se lepede cu totul de la Biserică, precum si Sfîntele Canoane învată..." "Sfantul loan Postitorul scurtează canonul vrăjitorilor si al celor ce aleargă la vraji, numai la 3 ani oprire de cele sfinte, dacă se mărturisesc de păcat, dacă îl părăsesc definitiv, dacă tin post zilnic până la orele 3 după masă si fac câte 250 de metanii pe zi.

Dar si Sfanta Scriptură arată cât de greu pedepseste Dumnezeu pe cei ce alergau la vrăjitori, că auzi ce zice: Pe fermecatori nu-i lăsati să trăiască (lesire 22, 18). Si iarăsi zice: Si bărbatul sau femeia, oricare dintre ei se vor face descântători sau vrăjitori, cu moarte să se omoare; pe amândoî cu pietre să-i ucideti că vinovati sunt (Levitic 29, 27) Si iarăsi: Sufletul care se va duce la descântători sau la vrăjitori ca să curvească in urma lor, Eu voi întoarce fata Mea împoiriva sufletului aceluia sî-l voi pierde din poporul lui(Levitic 20, 6).

Vedem că pe împăratul Manase l-a pedepsit Dumnezeu cu robie amară si grea în Babilon, că "trecea pe fiii lui prin foc si facea descântece si felurite vraji si a facut grăitori din pântece si vrajitori si a înmultit a face rău înaintea Domnului, ca să-l înlăture pe el de la împărătie" (II Paralipomena 33, 6) Pe împăratul Saul l-a pedepsit Dumnezeu cu pierderea împărătiei si cu moarte de ocară, pentru că a lăsat pe Dumnezeu si a chemat femeie grăitoare din pântece, urmând ghiciturile ei (I Regi 28, 7) lar pe împăratul Ohozia s-a mâniat Dumnezeu foarte tare, că a trimis să întrebe pe vrăjitoarea din Ecron.

Fragment din "Ne vorbeste Părintele Cleopa" vol.4

Eu cred că vă ajunge atât ca să vă lămuriți că deschisul cărții este practicat doar de vrăjitori. Dacă un preot practică un asemenea lucru atunci... îmi pare rău de sufletul lui. Dumnezeu urăște vrăjitorii.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.09.2010, 12:29:01
Stefanxx Stefanxx is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.08.2010
Mesaje: 12
Implicit am fost la un preot in comuna Casin a judetului Bacau

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
ai putea sa ne spui din ce confesiune faci parte?
postarea asta a ta miroase a noroi aruncat in Biserica Ortodoxa
am fost la un preot in comuna Casin a judetului Bacau. Intereseaza-te ca sa vezi ca exista acel preot, intreaba locuitorii din acel sat ca sa te convingi. Nu vreau sa arunc cu ceva in B.O. Sunt un credincios despre care asa cum a spus Domnul Hristos "pomul bun nu POATE face roade rele."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.09.2010, 12:35:55
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Stefanxx Vezi mesajul
am fost la un preot in comuna Casin a judetului Bacau. Intereseaza-te ca sa vezi ca exista acel preot, intreaba locuitorii din acel sat ca sa te convingi. Nu vreau sa arunc cu ceva in B.O. Sunt un credincios despre care asa cum a spus Domnul Hristos "pomul bun nu POATE face roade rele."
la cum ai pus tu problema dadeai de inteles ca e o practica generalizata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.09.2010, 14:32:57
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Din pacate,asa este.Sunt anumiti preoti ortodoxi,care practica aceasta "lucrare".Personal,am asistat fara sa vreau la asta,fiind intr-o biserica,unde este o icoana facatoare de minuni a MAICII DOMNULUI,eram intr-o vineri dimineata la Sfantul Maslu.Sincer=am ramas socata,nu intelegeam ce se intimpla,drept ptr,care am inceput sa pun intrebari si am primit un raspuns care nu m-a multumit deloc(asa se procedeaza ,cind este un bolnav asa de grav,incat,nu mai are nici o scapare,se deschide cartea ptr.a se vedea daca va mai trai sau nu)Oricum din acea zi ,eu nu am mai participat la nici o slujba in acea biserica.Asa am simtit eu.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.09.2010, 14:45:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Deschisul cartii nu are nici suport liturgic si nici dogmatic, e o inventie a unora de a obtine niste castiguri materiale. Preotii care fac aceste lucru ar trebui caterisiti fara retineri.

La ce se rezuma deschisul cartii? Preotul deschide Evanghelia sau in unele cazuri Molitfelnicul si incepe sa interpreteze culoare cu care este redat primul cuvant din Evanghelie/Molitfelnic. Daca este negru - vesti rele, daca este rosul - vesti de bine. Mare ratacire.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Deschiderea cartii Eliana Generalitati 6 08.10.2010 16:34:16
deschiderea cartii in biserica ingerul_pazitor Generalitati 9 07.08.2010 10:02:17
Vaticanul interzice ecranizarea cartii lui Dan Brown DRAGOS 2012 Intrebari utilizatori 4 25.05.2010 11:40:30
deschiderea cartii sfinte lory_rose Generalitati 12 14.05.2007 23:08:34
Totul e admis in dragoste si razboi Ioan_Ciobota Generalitati 1 02.11.2006 13:24:56