Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.10.2010, 16:47:37
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul

O seara buna.

Si dumneavoastra asemenea...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.10.2010, 17:29:34
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit


:of..of of
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.10.2010, 17:30:22
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,wassabi

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Eu cred in reincarnare. Dogmele crestine o neaga insa, citata cu atentie, in Biblie se gasesc referiri la reincarnare:

n Matthew 11:14, for example, Jesus said, "And if you are willing to accept it, [John the Baptist] is the Elijah who was to come." (in romana tradus prin "Și dacă voiți să înțelegeți, el este Ilie, cel ce va să vină. ")
in John 3:3 Jesus said, "I tell you the truth, no one can see the kingdom of God unless he is born again." in romana :
3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
4. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască?
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.


Teoria karmica are sens si logica, omul, in viata lui pe pamant, invata cum sa ajunga la Dumnezeu, cum sa scape de suferinta etc. Daca nu reuseste, repeta cursul, cum s-ar spune. Cum explica doctrina crestina faptul ca se nasc copii saraci/bogati sau copii care au boli incurabile etc, lucru care are are sens in teoria karmica.
io,nu cred in reancarnare,cred in inviere unde omul v-a primi un corp nou.ce fel de corp? nu stiu si nici nu ma agita acest gand.
nasterea din nou se refera la botez,parerea me.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.10.2010, 19:29:42
GheronIosifIsihastul GheronIosifIsihastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.10.2010
Locație: acolo unde nu e Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
io,nu cred in reancarnare,cred in inviere unde omul v-a primi un corp nou.ce fel de corp? nu stiu si nici nu ma agita acest gand.
nasterea din nou se refera la botez,parerea me.
mai, nu-i mai raspundeti.. wasabi are nevoie de liniste.. el nu este ca noi crestinii ortodocsi.. nu-i putem face fata.. el citeste ziare precum liberatea si cancan.. a citit scrierile despre tainele universului ale mamei omida si urmareste emisiunea lui oreste ,nu scapa niciuna! si a citit si biblia in ENGLEZA! nu ati vazut citatele? ne-a si tradus.. eu unul cred ca el este un guru care a venit sa ne lumineze si sa ne scoata din ingustimea noastra.. inca nu descifram noi vorbele lui pline de talc si de intelepciune, ca daca am stat atata departe de ziarul LIBertatea.. pe bune! deci nu-l mai contraziceti ca-l obositi!
wasabi, nu ne lasa, mai spune-ne despre univers si astro fizica te rugam.. influenta ta asupra noastra este exact ce aveam nevoie.. !
eu m-am prins.. el vrea sa ne testeze.. si voi ati cazut in plasa raspunzand la capcanele intinse de el.. wasabi, spune-ne direct adevarul! nu ne mai tortura!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.10.2010, 19:54:22
Eliana Eliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Cred ca este cel mai intelept sa nu mai bagam in seama postarile domnului/doamnei wassabi nu de alta dar dar asa cum a spus si dumnul GheronIosifIsihastul nu sunt altceva decat niste pseudo-teste cel putin ateiste pentru ca daca dansul (wassabi ) era intr-adevar un ortodox in cautarea adevarului nu mai contrazicea de fiecare data, cu atata vehementa, raspunsurile primite, raspunsuri ce ilustreaza invataturile crestine.

Ca o paranteza as dori sa adresez, cu tot respectul, domnului GheronIosifIsihastul urmatoarea intrebare: unde anume nu este Dumnezeu? ( apropos de locatia dumneavoastra ).
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.10.2010, 20:54:49
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Si de ce sa nu acceptam ca si opiniile diferite si conflictele (cele constructive,evident,nu presarate de atacuri la persoana si injurii) pot aduce beneficii in viata noastra prin noi informatii din care am avea de invatat despre noi,despre ceilalti...?
Daca privim in jurul nostru observam cat de asemanatori,dar in acelasi timp diferiti ne-a facut Tatal Ceresc,iar diversitatea asta a lumii mi se pare fascinanta si cu siguranta deloc intamplatoare!
De ce sa alung un om doar pentru ca are o parere diferita de a mea,cand poate as putea sa il ascult,sa trec prin filtrul personal ceea ce el imi furnizeaza si sa iau ceea ce imi este benefic?De ce trebuie sa gandim sablonat si in extreme?De ce,de ce,de ce...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.10.2010, 21:16:58
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,wassabi

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
Eu cred in reincarnare. Dogmele crestine o neaga insa, citata cu atentie, in Biblie se gasesc referiri la reincarnare:

n Matthew 11:14, for example, Jesus said, "And if you are willing to accept it, [John the Baptist] is the Elijah who was to come." (in romana tradus prin "Și dacă voiți să înțelegeți, el este Ilie, cel ce va să vină. ")
in John 3:3 Jesus said, "I tell you the truth, no one can see the kingdom of God unless he is born again." in romana :
3. Răspuns-a Iisus și i-a zis: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva de sus, nu va putea să vadă împărăția lui Dumnezeu.
4. Iar Nicodim a zis către El: Cum poate omul să se nască, fiind bătrân? Oare, poate să intre a doua oară în pântecele mamei sale și să se nască?
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.


Teoria karmica are sens si logica, omul, in viata lui pe pamant, invata cum sa ajunga la Dumnezeu, cum sa scape de suferinta etc. Daca nu reuseste, repeta cursul, cum s-ar spune. Cum explica doctrina crestina faptul ca se nasc copii saraci/bogati sau copii care au boli incurabile etc, lucru care are are sens in teoria karmica.
cum poate sa dispara ceva ce nu a existat niciodata???
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.10.2010, 21:26:56
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Si de ce sa nu acceptam ca si opiniile diferite si conflictele (cele constructive,evident,nu presarate de atacuri la persoana si injurii) pot aduce beneficii in viata noastra prin noi informatii din care am avea de invatat despre noi,despre ceilalti...?
Daca privim in jurul nostru observam cat de asemanatori,dar in acelasi timp diferiti ne-a facut Tatal Ceresc,iar diversitatea asta a lumii mi se pare fascinanta si cu siguranta deloc intamplatoare!
De ce sa alung un om doar pentru ca are o parere diferita de a mea,cand poate as putea sa il ascult,sa trec prin filtrul personal ceea ce el imi furnizeaza si sa iau ceea ce imi este benefic?De ce trebuie sa gandim sablonat si in extreme?De ce,de ce,de ce...
este exact ceea ce vor ... de ce crezi ca apar mereu useri noi ... care toti fac acelasi lucru?

un val mic ... inca un val mic ... sa erodeze fundatiea Bisericii


si eu sunt un user nou si nu ne cunoastem in viata reala ... doar atat sa te gandesti ... cui servesc "opiniile diferite si conflictele"
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.10.2010, 21:31:33
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
de ce crezi ca apar mereu useri noi ... care toti fac acelasi lucru?

un val mic ... inca un val mic ... sa erodeze fundatiea Bisericii
Fundatia Bisericii e pe forumul acesta?
Portile locuintei mortii nu vor birui Biserica. Nici atat o mana de recalcitranti. Pana si ei sunt ingaduiti de Dumnezeu sa ne incerde credinta. Ce nu te doboara te face mai puternic.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.10.2010, 22:39:44
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
este exact ceea ce vor ... de ce crezi ca apar mereu useri noi ... care toti fac acelasi lucru?

un val mic ... inca un val mic ... sa erodeze fundatiea Bisericii


si eu sunt un user nou si nu ne cunoastem in viata reala ... doar atat sa te gandesti ... cui servesc "opiniile diferite si conflictele"
fundatia sau temelia bisericii este Hristos Domnul,oare poate cineva sa loveasca cu piciorul intr-o tepusa?mai nu asi crede.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblie si... mihaiparaschiv Teologie si Stiinta 14 13.06.2011 20:26:56
Reincarnarea si primii Crestini zsuleica Generalitati 12 19.01.2011 12:42:34
utentul Antoni0 disparut ucristian Umanitare 203 18.07.2010 16:26:06