Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.01.2007, 12:51:08
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

deseori am vazut pe national geographic emisiuni despre crestinatate.la inceput am fost entuziasmata sa vad ca pe un asa canal se vorbeste despre iisus.insa am constatat cu stupoare ca toate aceste emisiuni doar pun la indoiala existenta lui dumnezeu.orice minune,oricat de mica,este pusa sub semnul intrebarii si explicata stiintific.de parca dumnezeu nu ar fi in stare sa faca minuni.nimic din ce este in biblie nu mai este luat ca adevar,ci ,prin mijloacele lor stiintifice(mai mult sau mai putin de luat in seama)ei incearca sa demonstreze ca,de fapt biblia poate fi o mare pacaleala.ma intreb oare ce religie are cel care conduce acest post de televiziune daca accepta ca biblia si minunile ei sa fie calcate in picioare.sa nu ne mai miram deci de ca atati crestini isi parasesc religia adoptand alta care isi respecta ,,cuvantul lui dumnezeu,,.noi stam si ne uitam cu mainile in san cum ,cea mai mare putere de influentare a maselor,mass-media ne transforma religia ca si cum ar fi o poveste de adormit copiii,in timp ce musulmanii ies in strada numai pentru niste desene cu profetul mohammed.nu zic sa facem ca ei dar ar trebui sa se ia masuri in privinta acestor emisiuni de denigrare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.01.2007, 13:01:09
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28
deseori am vazut pe national geographic emisiuni despre crestinatate.la inceput am fost entuziasmata sa vad ca pe un asa canal se vorbeste despre iisus.insa am constatat cu stupoare ca toate aceste emisiuni doar pun la indoiala existenta lui dumnezeu.orice minune,oricat de mica,este pusa sub semnul intrebarii si explicata stiintific.de parca dumnezeu nu ar fi in stare sa faca minuni.nimic din ce este in biblie nu mai este luat ca adevar,ci ,prin mijloacele lor stiintifice(mai mult sau mai putin de luat in seama)ei incearca sa demonstreze ca,de fapt biblia poate fi o mare pacaleala.ma intreb oare ce religie are cel care conduce acest post de televiziune daca accepta ca biblia si minunile ei sa fie calcate in picioare.sa nu ne mai miram deci de ca atati crestini isi parasesc religia adoptand alta care isi respecta ,,cuvantul lui dumnezeu,,.noi stam si ne uitam cu mainile in san cum ,cea mai mare putere de influentare a maselor,mass-media ne transforma religia ca si cum ar fi o poveste de adormit copiii,in timp ce musulmanii ies in strada numai pentru niste desene cu profetul mohammed.nu zic sa facem ca ei dar ar trebui sa se ia masuri in privinta acestor emisiuni de denigrare.
Ai dreptate sora,despre ce spui tu aici.Aceste televiziuni,mai ales straine nu fac altceva decat sa relativizeze si sa combata credinta adevarata.Ei nu fac altceva,decat ceea ce face lumea la ora actuala,condusa de un rationalism si materialism exacerbat.Stiinta a devenit chiar periculoasa,deoarece ea astazi nu mai realizeaza o explicare fizica a creatiei lui Dumnezeu,ci vrea sa i se substituie.Si in final nu ar trebui sa ne mai miram de concluziile "stiintifice" ale unora,deoarece acestia oricum nu sunt ortodocsi,ei sunt catolici sau protestanti,oricum altceva.Atata timp cat nu au vrut sa primeasca credinta adevarata,sau au primit-o si apoi au pervertit-o,nu mai e de mirare ca se intampla asa ceva.Problema mai grava este ca si unii "ortodocsi" declarati au inceput sa creada asemenea chestii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.01.2007, 18:44:02
Aalin Aalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2007
Mesaje: 58
Implicit

??? credinta adevarata ei nu au sunt in majoritate catolici si prostestanti plus alte secte sau dezbinari...
noi avem ortodoxia care este dreapta credinta...
iar Biblia conform unor studii scade in ochii oamenilor. Iar majoritatea s-au motivat ca nu mai atrage... Lumea in care traim e plina intrebari de filozofii dupa perioade cand omul nu a avut parte de libertate in credinta, poate doar dupa razboaiele mondiale... De fapt s-a constatat ca sursa acestei deznadejdi in cuvantul scripturistic este vechimea lor... Omul incepe sa piarda din relatia cu Dumnezeu incercand sa para realistic cand de fapt ei sunt cei fantastici in gandire...Occidentalul nu mai este profund marcat de Avraam, Noe si toti ceilalti datorita direfentei in timp. De exemplu copii din ziua de azi nu mai sunt fascinati de basme sau povesti cum am fost noi. Ei au jocurile pe calculator, desene animate, seriale etc. Sunt bune si astea dar ce rost ca in ei naste violenta si ura (Cazul Columbine din USA)... Poate daca am reusi si noi sa mai adaugam ceva la Biblie pentru ai conferi autencitatea zilei de azi? Nu stiu! Nu dau cu presupusul. Unii din noi poate avem acces la Pateric sau altele dar ceilalti nu iar ce e adevarat sunt putini si de aici care le da mana sa citeasca din Biblie (ma refer la VEchiul Testament)... Poate asta fi o cauza... Iar pt cei de la National Geografic nu sunt ei de vina. In afara, in special in statele majoritar protestante, se intampla asa ceva si sunt iscate asemenea fabulatii... Ei doar prezinta o realitate desigur diavoleasca dar trebuie recunoscuta si trebuie luate masuri ca macar la noi sa nu apara, dar ma tem ca e prea tarziu! Copii nu mai sunt educati in spiritul lui Dumnezeu, afise si grafitiuri pe pereti cu semne ale antihristului care e aici dupa mine, e de demult aici. Religia in scoala nu se face ca lumea, ci doar asa ca sa se zica ca nu se face. In general se chiuleste de la ora sau se fac teme pt alte ore de curs...
So ce ar trebui facut? Nu pot spune! Nu stiu!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.01.2007, 19:45:55
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Urmaresc cu deosebit interes documentarele despre spiritualitate de pe NG. Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi si insusesc ce vad, ce mi se arata, decat in masura in care EU consider ca este adevarat, bun, demn de retinut.
Nu stiu, nu cred ca aceste documentare sunt facute cu scopul de a atenta la crestinismul unora sau altora. Dar, pentru ca stiinta a evoluat atat de mult, exista astazi posibilitatea de a explica stiintific multe lucruri prezentate ca fiind minuni, miracole etc... Ori, stiinta vine si explica logic mecanismul prin care s-a putut intampla cutere sau cutare lucru. Nu vad nimic rau in asta. Oamenii invata in acest fel sa creada ca orice se intampla are o explicatie logica, stiintifica. Nu trebuie sa ne mire sau sa ne revolte. Este spre binele nostru. Pacat insa ca multi oameni nu au acces la informatie si traiesc in intuneric, in nestiinta si intr-o credinta lipsita de orice logica care-i inrobeste. Asta e parerea mea si nu doresc sa intru cu nimeni in polemica!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.01.2007, 23:32:29
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Aalin avatarul tau nu e din filmul "Isus din Nazaret"? Nu-mi dau seama prea bine.Daca da iti zic ca e un film facut de catolici. Atunci de ce acuzi catolicii? Eu prin acest film am simti cea mai puternica chemare a lui Dumnezeu din viata mea. Mi-a schimbat viata. Emisiunile de la NG nu cred ca au nici o legatura cu confesiunile religioase
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.01.2007, 00:06:16
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Annamarria: "Emisiunile de la NG nu cred ca au nici o legatura cu confesiunile religioase."

Sunt nevoita sa-ti dau dreptate. Sunt simple documentare care nu aduc atingere niciunei confesiuni religioase. Depinde de fiecare cum le percepe si cum le interpreteaza. Nu vad de ce ar trebui sa se faca un caz. Si-apoi, nu e obligatoriu sa intri pe NG, cat timp mai sunt alte 40 de canale TV pe langa.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.01.2007, 00:24:59
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Si eu cred ca acest post tv lupta impotriva crestinismului,prezentand minciuni spoite cu adevar.De urmarit tendinta emisiunilor religioase.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.01.2007, 00:28:35
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Daca e pe ce vrem noi sa credem, atunci si-n soare gasim pete, nu crezi?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.01.2007, 10:39:55
alexandra28 alexandra28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

acele emisiuni sunt clar daunatoare crestinismului.acel post este urmarit de milioane de oameni,unii musulmani,budisti,atei,crestini si bineinteles ca vor fi influentati de ce vad acolo.nu degeaba mass-media este cea mai mare putere de influentare a maselor.prin acele emisiuni practic crestinismul se anuleaza.crestinism inseamna mister,inseamna taine si minuni.fara ele totul este egal cu 0.ei explica si cartea lui dan brown,considerand ca este logic ca iisus a fost insurat pentru ca era o rusine pe atunci la varsta aceea sa nu fii insurat,ziceau ca nici nu exista termenul de burlac,pentru ca toti erau casatoriti la o varsta ca a Lui.iar daca concluzia acelor emisiuni este ca tot ce este in biblie poate fi facut de mana omului,si sa fie o mare pacaleala atunci nu le ramane oamenilor decat sa adopte ori ateismul,ori islamul.si atunci sa nu ne mai intrebam de ce zilnic plec sute de crestini catre islam sau catre ateism.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.01.2007, 10:47:52
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Daca NG are o audienta atat de mare inseamna ca tot ceea ce prezinta este deosebit de valoros si nu am gresit ca atat de des urmaresc documentarele prezentate. In ceea ce priveste credinta, nu cred ca trebuie sa existe teama ca cineva ar putea-o zdruncina. Cand credinta e adanc inradacinata in suflet, cand eu sunt sigur pe ceea ce simt si pe ceea ce port, nimeni si nimic din lume nu-mi poate distruge, fura sau anihila ceea ce eu am adanc intiparit in mine. Frica este data de nesiguranta. Nesiguranta naste temeri mari...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manipularea, cea mai perfida arma a omului ory Generalitati 21 29.08.2012 10:16:32
Certificatul de nastere a crestinismului la noi Florin-Ionut Biserica Ortodoxa Romana 6 04.04.2011 16:04:16
"Autenticitatea" crestinismului oni91 Teologie si Stiinta 20 04.05.2010 16:32:34
Ultima arma a diavolului: Eu nu exist ! bubulyna Intrebari utilizatori 15 05.03.2010 09:49:47
DUSMANII CRESTINISMULUI saccsiv Generalitati 97 25.04.2008 20:12:36