Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.07.2013, 13:07:05
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ce sa fac?

Voi cum v-ati hotarat in privinta viitorului vostru? Eu nu stiu ce sa fac. Facultate sau postliceala? Nici nu stiu ce facultate sa fac. Ma gandeam la postliceala pentru ca este mai usor decat la facultate, si salariul tot ala ii. Bine aici depinde si de facultati, dar la majoritatea ai aceeasi soarta.....
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.07.2013, 13:15:03
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Ce sa fac

Pai acuma depinde in ce domeniu ti-ar place sa lucrezi! Intradevar, in Romania putini lucreaza in meseria care le place, insa e bine macar de facut tot ce e omeneste posibil in acest sens. Conteaza destul de mult ca atunci cand te duci la servici sa mergi cu placere!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.07.2013, 13:50:11
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Pai acuma depinde in ce domeniu ti-ar place sa lucrezi! Intradevar, in Romania putini lucreaza in meseria care le place, insa e bine macar de facut tot ce e omeneste posibil in acest sens. Conteaza destul de mult ca atunci cand te duci la servici sa mergi cu placere!
M-am gandit la mai multe dar nu stiu daca are rost sa ma chinui sa invat ca am tot un amarat de salariu. In plus ar trebui sa si lucrez.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.07.2013, 14:25:03
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Ce sa fac ?

Bun- dar ma gandesc ca trebuie sa fie ceva ce ti-ar place cel mai mult sau ce simti ca ti s-ar potrivi! Stiu- salariile sunt mici in Romania , dar pana la urma tot trebuie sa lucrezi intr-un domeniu.
Un sfat bun poate ti-ar putea oferi si cei apropiati tie (familie, rude, prieten, etc)!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.07.2013, 14:27:31
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Ma gandeam la postliceala pentru ca este mai usor
Îmi cer iertare, dar acest gând nu îmi place deloc, mie unuia. Nu așa gândește un creștin, nu așa... Nu așa un om curajos, nu așa... Nu așa gândește un om tânăr, nu așa...
Păcat că îți pui energia și visurile tinereții sub semnul facilului și comodității.
Tinerețea ne-a fost dată să zburăm, nu să ne târâm.

Ce să faci, așadar?
Mai întâi să îți amintești cine ești. Și Cui slujești pe pământ cu viața ta întreagă.
Iubirea nu-i ușoară.

Nici cântecul nu-i ușor!
Zi și noapte, nimic nu-i ușor pe pământ.
Roua,
e sudoarea privighetorilor
care-au ostenit, toată noaptea cântînd...
(Lucian Blaga)

Last edited by cezar_ioan; 10.07.2013 at 14:31:33.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.07.2013, 14:28:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

A zis bine Parintele Arsenie. Vor veni timpuri in care nici cu 2 facultati nu veti avea ce sa lucrati.

Eu zic sa te uiti care este pregatirea ta curenta, la ce facultati poti sa intri si sa dai la o facultate.

Cu o facultate poti sa te angajezi si mai sus si mai jos, cu o postliceeala te vei angaja numai la sapa.

E general valabil dar sunt si exceptii:
FARA FACULTATE -> LA SAPA
CU FACULTATE -> LA BIROU

ALEGE
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.07.2013, 14:35:07
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Bun- dar ma gandesc ca trebuie sa fie ceva ce ti-ar place cel mai mult sau ce simti ca ti s-ar potrivi! Stiu- salariile sunt mici in Romania , dar pana la urma tot trebuie sa lucrezi intr-un domeniu.
Un sfat bun poate ti-ar putea oferi si cei apropiati tie (familie, rude, prieten, etc)!
Pai m-am gandit asa, facultatea de :asistenta sociala, istorie(ca profesoara) sau teologie ortodoxa(tot asistenta sociala). Sau mai simplu scoala postliceala de asistenta medicala. Dar sa presupun ca ma inscriu la facultate, nu stiu daca intru,unde intru, cum ii , si in plus daca termin ma asteapta un salariu de 500-700 de lei. Pai cam asa castiga si o asistenta medicala.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.07.2013, 14:40:22
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Ce sa fac ?

Aici va contrazic: nu toata lumea trebuie neaparat sa aiba facultate! Este o idee gresita.
Intradevar, ca si barbat cu o scoala profesionala ori liceu industrial, ai mai multe posibilitati, existand multe meserii pe care o femeie nu prea le-ar putea practica: mecanic de locomotiva, tamplar, electrician, sofer, strungar, electromecanic, electrician auto, fierar-betonist, mecanic agricol, etc.

Insa si ca femeie ar fi domenii de activitate care nu necesita o facultate: infirmiera, lucratoare in turism (probabil meseria de ghid/ghida turistic este cea mai frumoasa), lucratoare in comert, in asistenta sociala, etc.
Am mai vazut si femei care lucreaza ca impegate de miscare la calea ferata, insa aici e o meserie mai speciala, care chiar trebuie sa-ti placa cu adevarat ca sa o poti practica (altfel nu merge, mai ales ca e si raspundere foarte mare).
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.07.2013, 14:45:00
Andreea2012
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
in asistenta sociala
Cum sa lucrezi in asistenta sociala daca nu ai facultate ?!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.07.2013, 14:48:45
Leonid7 Leonid7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.05.2013
Mesaje: 119
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Pai m-am gandit asa, facultatea de :asistenta sociala, istorie(ca profesoara) sau teologie ortodoxa(tot asistenta sociala). Sau mai simplu scoala postliceala de asistenta medicala. Dar sa presupun ca ma inscriu la facultate, nu stiu daca intru,unde intru, cum ii , si in plus daca termin ma asteapta un salariu de 500-700 de lei. Pai cam asa castiga si o asistenta medicala.
Depinde si ce doresti sa faci... Salariul de profesor e mic,insa creste an de an,si e sigur. Apoi munca nu e grea,daca o faci cu placere.Ai vacanta de vara,de iarna... Nu e o meserie banoasa,dar una banoasa ca medic,avocat,programator,etc necesita mult mai multa munca....
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare