Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.02.2012, 02:00:28
armanda armanda is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit Copil dat spre adoptie

Imi poate spune cineva daca este un pacatsa dam spre adoptie un copil, pe care din diferite motive nu l putem creste?Ma intereseaza cum vede biserica ortodoxa acest fapt.
multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.02.2012, 02:52:25
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de armanda Vezi mesajul
Imi poate spune cineva daca este un pacatsa dam spre adoptie un copil, pe care din diferite motive nu l putem creste?Ma intereseaza cum vede biserica ortodoxa acest fapt.
multumesc
Decit sa faci avort mai bine sa-l dai la altii sa-l cresca, dar daca nu l-ai nascut inca nu cred ca il mai dai cind ai sa-l vezi.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.02.2012, 03:38:55
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

131. Am parasit de buna voie copiii, lasându-i în voia soartei.
[http://www.scechurch.org/biblioteca/...povedanie.pdf]
Lepadarea de prunci nu se refera numai la avort, ci si la abandonarea lor. Pe scurt, da este pacat sa iti dai copilul. Evident, cum a spus Hartford mai sus, este mult mai buna adoptia decat avortul. Poate ar fi indicat sa vorbiti cu un duhovnic, sa vedeti ce zice si dansul. De asemenea, a-ti putea sa va rugati, sa gasiti solutia cea mai buna. Stiu ca pare o solutie slaba, insa rugaciunea face minuni. Nu va cunosc situatia, insa stiu ca la Dumnezeu orice este posibil si daca o sa cautati ajutorul Sau, cu siguranta o sa il primiti.

Doamne,ajuta!

Last edited by Laura19; 29.02.2012 at 03:41:23.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.02.2012, 03:40:08
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

...nimic...

Last edited by Laura19; 29.02.2012 at 03:43:28.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.02.2012, 08:58:17
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
131. Am parasit de buna voie copiii, lasându-i în voia soartei.
[http://www.scechurch.org/biblioteca/...povedanie.pdf]
Lepadarea de prunci nu se refera numai la avort, ci si la abandonarea lor. Pe scurt, da este pacat sa iti dai copilul. Evident, cum a spus Hartford mai sus, este mult mai buna adoptia decat avortul. Poate ar fi indicat sa vorbiti cu un duhovnic, sa vedeti ce zice si dansul. De asemenea, a-ti putea sa va rugati, sa gasiti solutia cea mai buna. Stiu ca pare o solutie slaba, insa rugaciunea face minuni. Nu va cunosc situatia, insa stiu ca la Dumnezeu orice este posibil si daca o sa cautati ajutorul Sau, cu siguranta o sa il primiti.

Doamne,ajuta!
Acolo spune " lasându-i în voia soartei."
Sunt familii iubitoare de copii care pot creste un copil cu dragoste.
Decat sa nu aiba ce manca si imbraca este de preferat sa traiasca intr-o familie care il poate intretine.
Stiu o familie cu 7 sau 8 copiii ,,de la tara.
Aveau o fetita foarte draguta care a fost luata sa stea din cand in cand la o familie din Bucuresti care nu avea copii.
In cele din urma aceasta familie a adoptat-o ,iar ea este foarte multumita .
Acum a crescut si merge cu daruri la fratiorii ei.
Cam asa ar trebui sa se faca adoptia ,cu incercarea de acomodare a copilului in acea familie ,nu cu smulgerea lui bratele parintilor.
Copilul nu este un catel ,el are nevoie de acomodare si daca nu ii place ,sa ramana la parintii naturali.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.02.2012, 09:36:04
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Acolo spune " lasându-i în voia soartei."
Sunt familii iubitoare de copii care pot creste un copil cu dragoste.
Decat sa nu aiba ce manca si imbraca este de preferat sa traiasca intr-o familie care il poate intretine.
Stiu o familie cu 7 sau 8 copiii ,,de la tara.
Aveau o fetita foarte draguta care a fost luata sa stea din cand in cand la o familie din Bucuresti care nu avea copii.
In cele din urma aceasta familie a adoptat-o ,iar ea este foarte multumita .
Acum a crescut si merge cu daruri la fratiorii ei.
Cam asa ar trebui sa se faca adoptia ,cu incercarea de acomodare a copilului in acea familie ,nu cu smulgerea lui bratele parintilor.
Copilul nu este un catel ,el are nevoie de acomodare si daca nu ii place ,sa ramana la parintii naturali.
Totusi, vorbind din punct de vedere strict teologic, mama trebuie sa isi creasca copilul si sa isi asume responsabilitatea. Ar trebui sa fie o incredere mai mare in Dumnezeu si in ajutorul Sau.
Acum, sunt situatii si situatii. Plus ca, nu este usor sa iti dai copilul cand tu stii ca nu ii poti oferi o viata decenta. Nu am judecat sau acuzat pe nimeni. Si ai dreptate, asa ar trebui sa se faca adoptia.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adoptie honeyeyes Intrebari utilizatori 80 21.02.2015 15:24:54
Spre moarte sau spre viata ?! alexmatei Impartasania (Taina Euharistiei) 8 11.05.2013 00:07:40
Despre adoptie Simply_me Generalitati 8 05.07.2012 14:33:53
cununie si adoptie nicoletaL Nunta 4 31.08.2011 15:47:39
Te indrepti spre Dumnezeu sau spre idolul tau? monica.miholca Pocainta 15 15.07.2009 16:06:40