Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.08.2015, 01:40:51
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Sincer, nu cred ca Dumnezeu, la judecata, ma va judeca aspru si Il voi percepe ca si iad doar pentru ca timp de doua luni, cand eram adolescent, am fost ca turist la o biserica catolica spaniola.
Iti trebuie mult curaj pentru un astfel de pariu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.08.2015, 01:55:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citeste mult despre credinta ortodoxa pentru a sti exact daca intri sau nu intr-o biserica catolica, daca te casatoresti sau nu cu o catolica, daca treci sau nu la catolici etc. Ai datoria sa-ti cunoasti credinta ortodoxa. Traiesti departe de spatiul ortodox si aceeste intrebari trebuie sa te preocupe. Daca nu cauti mantuirea, atunci ce cauti de fapt? Exista carti ortodoxe pe internet, se pot citi. Exista posturi de radio si Tv ortodoxe. Vezi ce poti prinde. Cauta ca exista si biserici ortodoxe si acolo. Ai nevoie si de spovedanie, totusi.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/16diferente.htm

http://www.credo.ro/catehism.php
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.08.2015, 02:05:22
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
. Exista carti ortodoxe pe internet, se pot citi. Exista posturi de radio si Tv ortodoxe. Vezi ce poti prinde. Cauta ca exista si biserici ortodoxe si acolo. Ai nevoie si de spovedanie, totusi.

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/16diferente.htm

http://www.credo.ro/catehism.php
Adica, sa nu poti sa-i spui lui Dumnezeu: "n-am stiut, nu mi-a spus nimeni,
nu m-a indrumat nimeni, n-am avut acces la informatii, nimeni nu mi-a zis
nimic, am cautat dar n-am gasit..."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.08.2015, 03:01:05
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Sincer, nu cred ca Dumnezeu, la judecata, ma va judeca aspru si Il voi percepe ca si iad doar pentru ca timp de doua luni, cand eram adolescent, am fost ca turist la o biserica catolica spaniola.
A mai fost cineva pe forum care spunea ca nu e gresit sa mearga la slujbe la catolici, dupa ce a participat un timp s-a convertit la catolicism. Tot asa, era in strainatate, nu avea biserica ortodoxa aproape, preotul era de treaba, etc. De ce se spune sa nu se roage cu ereticii si schismaticii? Pentru ca ereziile si schismele sunt date de duhuri, iar acele duhuri ii influenteaza si pe cei ce adera sau au tangenta cu ele. Tu deja ai unele idei din ecumenism, n-o sa fie greu sa te influenteze cineva in acest spirit. Parca parintele Arsenie Papacioc ii spunea cuiva care voia sa se duca la Roma (sa studieze teologia, cred) ca si numai cand va vedea cladirile va fi inluentat de catolicism.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.08.2015, 10:32:10
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Eu din octombrie voi fi student la teologie ortodoxa pastorala si voi deveni preot cu ajutorul lui Dumnezeu, va asigur ca am discernamantul teologic necesar pentru a nu trece la nici un catolicism, pe langa ca aici in satul asta si in biserica asta am trait multi ani, si tot nu m-am convertit. Eu nu impartasesc atitudinea voastra "talibana" fata de catolicism, ci imi place slujba, litúrgica, organizarea si etc... Dar nici daca as vrea nu m-as putea converti la catolicism deoarece stiu ca credinta adevarata este ortodoxia si ca catolicismul este o deraiere.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.08.2015, 10:49:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
.... din Octombrie incep anul I la Teologie Ortodoxa Pastorala...
Felicitări și Dumnezeu să îți ajute!...:)

Pentru că vei fi student din toamnă, cred că ai făcut bine că ai ridicat problema de față pe forum. În anul întâi, mai ales, vei avea de realizat un proces foarte delicat și complex, acela de a te integra în noua ta comunitate.
Vei întâlni fel de fel de oameni! Mulțime de caractere, de personalități, de credințe. Toate sub umbrela atât de cuprinzătoare a așazisei "Ortodoxii".
Vei întâlni și mulți nebuni... Oameni care, pentru că nu au voit sau nu au reușit să se dezvolte omenește și-au tras masca de "credincios".
Exact ca pe forum.

Astfel, vei fi repede trecut prin sita "adevăratei credințe" de habotnici intransigenți, precum ai văzut că sunt și aici pe forum. Îi vei vedea afirmîndu-se zgomotos de câte ori au prilejul, îi vei auzi perorînd nu doar în părculețul de lângă facultate, la sala de mese ori prin crâșmele învecinate cu școala - ci și urlînd la microfonul din amfiteatrul mare "cuvintele mântuirii". Se vor dezvălui ca tribuni în toată forța "credinței" și elocinței lor. Nu-i băga prea tare în seamă, sunt impostori fanatici, inși pătimași. Dintre ei se numără cei care vor face, în doi-trei ani, chefuri-monstru în cămin ori vor lăsa gravide pe colegele mai slabe de înger de la vreo secție paralelă etc. etc. Ei, care au venit la Teologie să își tragă o parohie cu acte în regulă, după modelul moștenit de la tăticii, unchii și bunicii lor, sunt primii care te vor trăda când vei fi la necaz. În situații reale de viață ei nu pot nimic, niciodată, au mereu motive să o șteargă primii. Dar te vor sâcâi mult, obișnuiește-te de pe acum....

Alții vor fi, dimpotrivă, foarte discreți. Par liniștiți, în pace, înțelepți, cumpătați. Altă Marie cu altă pălărie! Tot niște ipocriți care, însă, au găsit în baza unei viclenii ceva mai elaborate, o altă cale de a-și da importanță și de a-și ridica un soclu. Tot impostori, dar din alt material.

Vei întâlni și atei declarați. Vor fi sâcâitori pe la seminarii, vor aduce mereu argumente "tari", vor fi gata oricînd să îți ia peste picior cuvântul, orice ai spune. Curios lucru, dintre aceștia un numărmic se vor dovedi mai apoi prieteni de nădejde și buni credincioși. Poți să ai oarece încredere în ei, cu prudență totuși, întrucât evoluția lor spre credință ori spre nebunie încă și mai mare este lentă. Dar sunt oameni cinstiți, cu inimă curată, în general.

Vor fi și catolici, și protestanți și de toate felurile. Și budiști! Ascunși ori declarați.
Vei purta multe discuții în care poziția ortodoxă, așa cum o cunoști din studiu și din practică, va apărea destul de rar la colegii tăi, la profesori și chiar la tine.... Așa-i la facultate! Să fii pregătit pentru asta, ca să nu te zăpăcești prea tare!....:)

În fine, vei avea și colegi cumsecade. Băieți și fete care își văd de treabă, așa cum îi șade frumos unui tânăr și, încă, unui student la Teologie. Caută să îi depistezi și să te faci vrednic de prietenia lor!

Părinții profesori, în special, vor avea și ei tendințe diferite. În general sunt tari pe poziția lor, ortodoxă vreau să zic, dar vei avea și surprize. Foarte puțini sunt crispați, încrâncenați, fanatici. Majoritatea își permit anumite considerații personale, cugetă adeseori cu voce tare îndoindu-se de una sau de alta etc. În nici un caz nu-ți vor părea rupți din Pateric. Mai degrabă sunt niște cărturari cumsecade cărora le-ar prinde bine din când în când o injecție cu vitamine sufletești pe care, dealtfel, și-o cam iau șireții din discuțiile cu voi, tinerii...:) Unii cărturari sunt tineri, cu doctorate pe la protestanți, cu mare iubire pentru preoție și pentru munca de catedră. Foarte instruiți, deștepți-foc, în general preoți tineri. Opinia mea e să fii foarte atent și să îi prețuiești. Ai ce învăța de la ei, pe toate planurile!

Facultatea îți va nărui multe certitudini și te va arăta ție și celorlalți într-o lumină nouă. E posibil să îți pierzi cu totul credința pe care o ai acum. E posibil să capeți o altă credință, una ortodoxă. E posibil să devii neoprotestant. Depinde de tine și de influențele sub care vei alege să îți faci un rost nou, altul decât bănuiești acum.

Dumnezeu să îți ajute în toate!

P.S. După mine, cele mai folositoare materii vor fi Liturgica, Muzica și IBOR. Dar e simplă opinie, am zis-o așa, în treacăt...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.08.2015, 12:01:33
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Felicitări și Dumnezeu să îți ajute!...:)

Pentru că vei fi student din toamnă, cred că ai făcut bine că ai ridicat problema de față pe forum. În anul întâi, mai ales, vei avea de realizat un proces foarte delicat și complex, acela de a te integra în noua ta comunitate.
Vei întâlni fel de fel de oameni! Mulțime de caractere, de personalități, de credințe. Toate sub umbrela atât de cuprinzătoare a așazisei "Ortodoxii".
Vei întâlni și mulți nebuni... Oameni care, pentru că nu au voit sau nu au reușit să se dezvolte omenește și-au tras masca de "credincios".
Exact ca pe forum.

Astfel, vei fi repede trecut prin sita "adevăratei credințe" de habotnici intransigenți, precum ai văzut că sunt și aici pe forum. Îi vei vedea afirmîndu-se zgomotos de câte ori au prilejul, îi vei auzi perorînd nu doar în părculețul de lângă facultate, la sala de mese ori prin crâșmele învecinate cu școala - ci și urlînd la microfonul din amfiteatrul mare "cuvintele mântuirii". Se vor dezvălui ca tribuni în toată forța "credinței" și elocinței lor. Nu-i băga prea tare în seamă, sunt impostori fanatici, inși pătimași. Dintre ei se numără cei care vor face, în doi-trei ani, chefuri-monstru în cămin ori vor lăsa gravide pe colegele mai slabe de înger de la vreo secție paralelă etc. etc. Ei, care au venit la Teologie să își tragă o parohie cu acte în regulă, după modelul moștenit de la tăticii, unchii și bunicii lor, sunt primii care te vor trăda când vei fi la necaz. În situații reale de viață ei nu pot nimic, niciodată, au mereu motive să o șteargă primii. Dar te vor sâcâi mult, obișnuiește-te de pe acum....

Alții vor fi, dimpotrivă, foarte discreți. Par liniștiți, în pace, înțelepți, cumpătați. Altă Marie cu altă pălărie! Tot niște ipocriți care, însă, au găsit în baza unei viclenii ceva mai elaborate, o altă cale de a-și da importanță și de a-și ridica un soclu. Tot impostori, dar din alt material.

Vei întâlni și atei declarați. Vor fi sâcâitori pe la seminarii, vor aduce mereu argumente "tari", vor fi gata oricînd să îți ia peste picior cuvântul, orice ai spune. Curios lucru, dintre aceștia un numărmic se vor dovedi mai apoi prieteni de nădejde și buni credincioși. Poți să ai oarece încredere în ei, cu prudență totuși, întrucât evoluția lor spre credință ori spre nebunie încă și mai mare este lentă. Dar sunt oameni cinstiți, cu inimă curată, în general.

Vor fi și catolici, și protestanți și de toate felurile. Și budiști! Ascunși ori declarați.
Vei purta multe discuții în care poziția ortodoxă, așa cum o cunoști din studiu și din practică, va apărea destul de rar la colegii tăi, la profesori și chiar la tine.... Așa-i la facultate! Să fii pregătit pentru asta, ca să nu te zăpăcești prea tare!....:)

În fine, vei avea și colegi cumsecade. Băieți și fete care își văd de treabă, așa cum îi șade frumos unui tânăr și, încă, unui student la Teologie. Caută să îi depistezi și să te faci vrednic de prietenia lor!

Părinții profesori, în special, vor avea și ei tendințe diferite. În general sunt tari pe poziția lor, ortodoxă vreau să zic, dar vei avea și surprize. Foarte puțini sunt crispați, încrâncenați, fanatici. Majoritatea își permit anumite considerații personale, cugetă adeseori cu voce tare îndoindu-se de una sau de alta etc. În nici un caz nu-ți vor părea rupți din Pateric. Mai degrabă sunt niște cărturari cumsecade cărora le-ar prinde bine din când în când o injecție cu vitamine sufletești pe care, dealtfel, și-o cam iau șireții din discuțiile cu voi, tinerii...:) Unii cărturari sunt tineri, cu doctorate pe la protestanți, cu mare iubire pentru preoție și pentru munca de catedră. Foarte instruiți, deștepți-foc, în general preoți tineri. Opinia mea e să fii foarte atent și să îi prețuiești. Ai ce învăța de la ei, pe toate planurile!

Facultatea îți va nărui multe certitudini și te va arăta ție și celorlalți într-o lumină nouă. E posibil să îți pierzi cu totul credința pe care o ai acum. E posibil să capeți o altă credință, una ortodoxă. E posibil să devii neoprotestant. Depinde de tine și de influențele sub care vei alege să îți faci un rost nou, altul decât bănuiești acum.

Dumnezeu să îți ajute în toate!

P.S. După mine, cele mai folositoare materii vor fi Liturgica, Muzica și IBOR. Dar e simplă opinie, am zis-o așa, în treacăt...
Pai asta nu-i facultate.Asta e scoala de nebuni.Acum depinde de ce dai
la facultate la Teologie.Vrei sa devii preot pt ca ai o misiune sau vrei sa
dai la facultatea de Teologie ca sa faci bani.Pt ca na la botez/nunta/inmormantare/parastas nu se taie chitanta.
Daca vrei sa te duci la Teologie pt bani deja esti in Iad.Din ce spui tu,
la facultatea aia de Teologie a ta ,nu salasluieste demult Duhul Sfant ci Mamona.

Asadar Wryetui vrei preotia ca pe o misiune sau vrei sa faci repede bani multi ?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.08.2015, 12:34:22
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Oaie cugetătoare, în ciuda cugetărilor tale (simpliste și vădit pătimașe), Biserica și tradiția Facultății de Teologie au lăsat ca, în realitate, lucrurile să fie așa cum sunt, iar nu așa cum ți-ar plăcea ție sau mie.
Desigur, și mie mi-ar plăcea o mulțime de lucruri dar, vezi tu, lumea e mult mai mare decât sunt eu, viața e mult mai dinamică decât mi-ar plăcea, poate, mie, iar Dumnezeu conduce altfel decât mi-ar plăcea mie să cred prin prisma vieții și cunoștințelor mele oferite de cateheza comună.

Așa că îți place sau nu, lucrurile sunt cum sunt. Facultatea de Teologie e condusă așa cum trebuie să fie condusă, chiar dacă unora ca noi ne displac multe. Sau ne miră.
Mie, personal, îmi pare interesant (da!) ce se întâmplă azi, în general, pe la diverse facultăți de Teologie, atât cât am cunoștință (București, Constanța, Sibiu și puțin Iași).

Teologia nu e sfârșitul sau culmea pregătirii unui viitor preot, ci abia primul pas. E o introducere. Nu i se cere prea mult nici studentului, nici facultății. O minimă orientare, ceva cultură teologică generală, niscaiva istorie și muzică și, dacă se poate, cât mai puțină îndoctrinare - asta-i tot.
Restul o face viitorul preot, comunitatea și, desigur, Bunul Dumnezeu.
Teologia academică are un rol limitat în formarea și exersarea unui viitor preot. Și e firesc să fie așa, întrucât viața nu atârnă de academii, ci academiile (ar trebui să atârne) de viață!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.08.2015, 12:44:35
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Mi se par jignitoare declaratiile tale si permite-mi din momentul asta sa nu te mai iau in serios, Copacel. A spune ca voiesc sa merg la teologie doar ca sa fac bani (asta tinand cont de faptul ca nici nu stiu daca voi ajunge preot) este o lipsa de respect si arata cat de putina credinta in Dumnezeu si in Biserica ai.

Parintii mei lucreaza in Spania de 14 ani, si datorita ajutorului si milei lui Dumnezeu situatia mea financiara este excelente, deci banii nu sunt nici pe deprate telul meu in viata, ci eu doresc sa merg la teologie ca sa invat cele necesare ale mantuirii si sa studiez credinta pura si nestirbita in Iisus Hristos. De aia si merg la o BC, pentru a le studia teología, pentru a le studia litúrgica si toate celelalte, deoarece consider ca un preot trebuie sa fie o persoana culta din toate punctele de vedere si sa stie da raspunsuri la orice intrebare, nu sa urlu: Nu mergeti acolo la schismatici! Si sa injur. Trebuie sa stiu de ce sa le spun oamenilor ca sunt schismatici, trebuie sa invat despre liturgica si doctrina lor inainte de a o expedia, pentru ca daca nu voi ramane un ignorant care nu a iesit niciodata din propria ograda.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 03.08.2015, 12:48:09
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si totusi:

In strainatate bisericile ortodoxe isi tin slujbele in lacasuri catolice sau evanghelice. Putine au lacasuri proprii (construite).

In plus preotii sunt nevoiti sa aibe contact cu clerul local. Unii sunt chiar foarte mult sprijiniti de preoti catolici sau/si evanghelici.

In strainatate ortodoxia nu exista singura si cu spatele la ceilalti. Nu poate.
Trebuie sa se incadreze local si sa conlucreze.

Si exista alta gandire. In tara este altceva...

Si nu este adevarat ca te atrag la alte credinte. Depinde de taria omului.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare