Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.12.2016, 13:24:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cum petrecem sârbătorile de iarnă?

Alaturi de colinde, din care adesea lipseste cu desavarsire numele lui Iisus, am intalnit cantece in care, din dorinta de a soca audienta, cântăretii aruncă cu pietre in credinta ortodoxa.

https://www.youtube.com/watch?v=XODZT8YWgb4

Cand astfel de cantece le auzi de Craciun la un post Tv respectabil, atunci nu poti sa nu-ti pui intrebari? Unde ne aflam, totusi?

Haideti sa analizam un pic versurile

,,Eu tin dragostea cu anul" - partenera/ partenerul e o punga de plastic ce urmeaza a fi aruncata la cos! Egoism cras. Si mai si dansam pe astfel de versuri!
,,Si beau vinul cu borcanul" - indemn smintitor pentru bautura necugetata.
,,Si rachiu-l beau cu sticla,
Nu-mi pare rau de nimica" - indemn la gasirea refugiului in bautura si la lipsa preocupării pentru mantuire.
Mai exista si alte versuri care deranjeaza urechea crestinului in acest cantec.
Ce muzica prefaram pentru distractii, asadar? Chiar trebuie sa se bata cap in cap cu invatatura crestina?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.12.2016, 14:18:03
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Titlul topicului m-a atras, ca ma asteptam la o alta discutie.
Nu stiu cum ai ajuns tu la asa un exemplu si ce legatura are cu sarbatorile.
Ce fel de post respectabil este asta.

Si ca sa trec la subiectul firului am sa spun ca fiecare petrece sarbatorile cum poate.
Unii stau acasa cu familia, sau se duc (de Craciun) la biserica.
Altii sunt nevoiti sa munceasca.
Altii sunt bolnavi.
Altii calatoresc.

Eu as vrea sa va intreb ceva, caci am ramas cu gandul si sufletul la sarbatorile in felul in care erau ele mai demult. Mirosea a brad peste tot, a portocale si banane. Serbari la scoli, la serviciu.
Deci:

1. Mai vin colindatori pe la usi, prin tarmavie si metrouri. Pe atunci faceau parte din tablou. Si acasa mai veneau chiar coruri de studenti care cantau superb (studenti la teologie probabil). Si ma refer aici la orase. Ba acolo unde am lucrat eu am avut parte intr-un an si la serviciu de un cor minunat care canta pe coridoare. A fost o surpriza mare.

2. Este zapada la voi?

3. Mai sunt la televizor revelioanele de alta data?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2016, 22:29:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca cel mai frumos mod de a-ti petrece sarbatorile este alaturi de familie, de cei dragi!

Si toti oamenii at trebui sa faca asta, exceptand bineinteles situatiile cand natura serviciului iti impune sa te duci la serviciul inclusiv de sarbatori (in cazul ceferistilor, electricienilor din companiile nationale, politistilor, pompierilor, muncitorilor din serviciile comunale, etc).
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2016, 22:37:28
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Titlul topicului m-a atras, ca ma asteptam la o alta discutie.
Nu stiu cum ai ajuns tu la asa un exemplu si ce legatura are cu sarbatorile.
Ce fel de post respectabil este asta.

Si ca sa trec la subiectul firului am sa spun ca fiecare petrece sarbatorile cum poate.
Unii stau acasa cu familia, sau se duc (de Craciun) la biserica.
Altii sunt nevoiti sa munceasca.
Altii sunt bolnavi.
Altii calatoresc.

Eu as vrea sa va intreb ceva, caci am ramas cu gandul si sufletul la sarbatorile in felul in care erau ele mai demult. Mirosea a brad peste tot, a portocale si banane. Serbari la scoli, la serviciu.
Deci:

1. Mai vin colindatori pe la usi, prin tarmavie si metrouri. Pe atunci faceau parte din tablou. Si acasa mai veneau chiar coruri de studenti care cantau superb (studenti la teologie probabil). Si ma refer aici la orase. Ba acolo unde am lucrat eu am avut parte intr-un an si la serviciu de un cor minunat care canta pe coridoare. A fost o surpriza mare.

2. Este zapada la voi?

3. Mai sunt la televizor revelioanele de alta data?


1. Colindatori mai vin si acuma, dar s-a pierdut acel farmec al colindelor, deoarece multi din ei nu mai inteleg semnificatia acestor colinde, recitandu-le mechanic!

2. Cel putin in zona de est a Romaniei- unde locuiesc- din pacate nu prea este zapada!

3. Acele revelioane de alta data de la TVR din pacate nu mai exista! In anii 60-70-80 a existat o generatie de aur de mari artisti si actori (Toma Caragiu, Amza Pellea, Dem Radulescu, Jean Constantin, Puiu Calinescu, Draga Olteanu Matei, Marin Moraru, Sebastian Papaiani, Tamara Buciuceanu Botez, Corina Chiriac, Angela Similea, Florin Piersic, Octavian Cotescu, Stefan Banica senior, Gica Petrescu, Dan Spataru, Stela Popescu, Alexandru Arsinel, Nae Lazarescu, Vasile Muraru, Nicu Constantin, etc), care faceau acele revelioane sa fie foarte frumoase!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2016, 22:52:19
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Alaturi de colinde, din care adesea lipseste cu desavarsire numele lui Iisus...
În Sfântul Munte nu se colindă. De ce?

Colindele nu sunt ceea ce probabil mulți cred că ar fi. În mod normal în biserică ar trebui să se cânte Troparul/ Condacul Nașterii Domnului și atât. Colindele ar trebui să le cântăm în afara bisericii după ce am cântat în biserică troparul Nașterii Domnului (adică doar din seara seara de Ajun, lucru care nu se mai practică). "Mai puține colinde și multă catehetică, că alftel colindăm degeaba" spunea într-o predică edificatoare arhi. Ioan Ică Jr.

Iată și predica:
Arhid. Ioan Ică Jr. - Adevărata semnificație a Nașterii Domnului (despre colinde): https://www.youtube.com/watch?v=muvXxZrVewg

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
am intalnit cantece in care, din dorinta de a soca audienta, cântăretii aruncă cu pietre in credinta ortodoxa.
Cântarea respectivă este una de petrecere și nu una bisericească. Sper să nu emiți pretenții ca solistul să schimbe versurile cu niște psalmi. Să vezi atunci ce "psalmodiere" o să iasă. :))

Last edited by simpllu; 28.12.2016 at 00:25:10.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.12.2016, 22:57:54
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Alaturi de colinde, din care adesea lipseste cu desavarsire numele lui Iisus, am intalnit cantece in care, din dorinta de a soca audienta, cântăretii aruncă cu pietre in credinta ortodoxa.

https://www.youtube.com/watch?v=XODZT8YWgb4

Cand astfel de cantece le auzi de Craciun la un post Tv respectabil, atunci nu poti sa nu-ti pui intrebari? Unde ne aflam, totusi?

Haideti sa analizam un pic versurile

,,Eu tin dragostea cu anul" - partenera/ partenerul e o punga de plastic ce urmeaza a fi aruncata la cos! Egoism cras. Si mai si dansam pe astfel de versuri!
,,Si beau vinul cu borcanul" - indemn smintitor pentru bautura necugetata.
,,Si rachiu-l beau cu sticla,
Nu-mi pare rau de nimica" - indemn la gasirea refugiului in bautura si la lipsa preocupării pentru mantuire.
Mai exista si alte versuri care deranjeaza urechea crestinului in acest cantec.
Ce muzica prefaram pentru distractii, asadar? Chiar trebuie sa se bata cap in cap cu invatatura crestina?
https://youtube.com/watch?v=411LG1AfCXw
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.12.2016, 22:58:54
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Cand astfel de cantece le auzi de Craciun
Nu este sărbătoarea Crăciunului, ci sărbătoarea Nașterii Domnului. Un ortodox nu este în religia crăciunului, a bradului, a moșului, a porcului, a măștilor, a iepurașului, a consumului, ci în religia Domnului Iisus Hristos.
"Dacă ne ținem de Biserică ne vom salva în cele din urmă și tradițiile noastre. Creștinismul ne salvează ca neam, nu neamul nostru salvează creștinismul, nu tradiațiile noastre populare (chiar dacă nu sunt folclorice sau naționale, polar pot fi și tradițiile religiei concurente care este religia consumului) o să salveze vreodată creștinismul. Relegie a cosumului în mijlocul căreia ne mișcăm cu toții ... în care ne lăsăm absorbiți cu toții pentru că nu ne lăsăm absorbiți de Domnulu nostru Iisus Hristos prin postire, prin rugăciune, prin euharistie. (Arhi. Ioan Ică Jr.)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.12.2016, 23:04:46
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Cred ca cel mai frumos mod de a-ti petrece sarbatorile este alaturi de familie, de cei dragi!
Nu domnule tovarăș! Ar trebui să ne petrecem sărbătorile alături de Hristos împreună cu familia și cei dragi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.12.2016, 23:11:59
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Titlul topicului m-a atras, ca ma asteptam la o alta discutie.
Nu stiu cum ai ajuns tu la asa un exemplu si ce legatura are cu sarbatorile
Nici noi , trecem peste.
Citat:
Eu as vrea sa va intreb ceva, caci am ramas cu gandul si sufletul la sarbatorile in felul in care erau ele mai demult. Mirosea a brad peste tot, a portocale si banane.
Acum miroase a război civil.Iar dacă cineva vede că-ți permitzi sa cumperi brad, te privesc cu ura shi dispretz.

[quote]
1. Mai vin colindatori pe la usi, prin tarmavie si metrouri. Pe atunci faceau parte din tablou.
[/Quote ]
Nope .De fapt daca trebuie sa te uitzi in calendar casa shtii că e Crăciunul.
Citat:
Si acasa mai veneau chiar coruri de studenti care cantau superb (studenti la teologie probabil). Si ma refer aici la orase. Ba acolo unde am lucrat eu am avut parte intr-un an si la serviciu de un cor minunat care canta pe coridoare. A fost o surpriza mare.
Ei mai vin, dar foarte rar sunt primitzi.
Citat:
2. Este zapada la voi?
Nu numai că nu este dar avem temperaturi de primăvară.
Citat:
3. Mai sunt la televizor revelioanele de alta data?
Nu.In general revelioanele constau în care mai multe femei goale pe metru patrat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.12.2016, 23:16:46
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Nu este sărbătoarea Crăciunului, ci sărbătoarea Nașterii Domnului. Un ortodox nu este în religia crăciunului, a bradului, a moșului, a porcului, a măștilor, a iepurașului, a consumului, ci în religia Domnului Iisus Hristos.
Culmea este că la noi în parohie este un brad mare mare. De 3 metrii și ceva încărcat cu globuri.
Se susțin colindele străbune inca de cu 2 săptămâni înainte de Crăciun
Duhovnicul meu spune că virgula colindele noastre reprezintă Evanghelia cantata.
Reply With Quote
Răspunde