Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.06.2008, 12:00:55
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da dar asta se refera la dreapta credinta adica sa nu o intelegi cu mintea ta ... de ce interpretati voi toate cu mintea voastar si va ratatciti ? asta se refera adica sa crezi dreapta credinta si sa nu o cercetezi cu mintea ta , sa incepi sa iscodesti scriptura cu tot felul de intrebari idioate cum fac astazi multi ortodocsi si se ratacesc pe ei ... ei ajung la concluzii idioate ca este bine sa pacatuiesti si altele de astea ... dar este necesar sa cercetezi daca te gasesti in dreapta credinta sau te gasesti cumva intr-o erezie pierzatoare , altfel inseamna ca etsi nepasator de propria mantuie ...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.06.2008, 12:03:11
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

auzi , cica sa nu cercetez daca ma aflu in erezii sau in dreapta credinta ... ce sa mai ... cu astfel de credinciosi e vai de noi ... ca o sa creada ce o sa le zica popa si o sa se inchine la antihrist si o sa treaca la new-age
vai de noi ... doamne miluieste ...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.06.2008, 14:41:57
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
pana la urma am sa intreb in stanga si in dreapta sa vad care este adevarul ...
ce inseamna "in stanga si in dreapta"? pe net? de ce crezi ca te-am intrebat de preoti?
daca te limitezi la net in cercetarile tale, vei ajunge foooaaarte departe... de Adevar.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.06.2008, 15:12:40
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu stiu , eu nu am curaj sa ii intreb direct ...
daca tu i-ai intrebat referitor la problema asta zi-mi si mie ce ti-au raspuns ...
pana atuncea nu mai am curaj sa mai merg la biserica la bosvr , mai bine ma intorc la bor ...
nu stiu , asa ma gandesc in momentul de fata , daca gresesc lumineaza-ma ...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.06.2008, 15:14:18
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pana acuma am intrebat la mitropolia stanisoara dar inca nu mi-au raspuns ...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.06.2008, 15:22:36
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

din ce in ce mai mult incep sa cred ca bosvr nu trebuia sa faca schisma de bor ... poate ca mai bine era sa ramana in ascultare de bor , chiar si daca calendarul gregorian este gresit ... caci deocamdata inca nu s-a introdus serbarea pastelui dupa calendarul gregorian ci numai sarbatoriel fixe ... ori , necanonic este numai a sarbatori pastele pe nou , insa nu exista canoane care sa spuna anatema celor care serbeaza craciunul pe nou ... asa ca nu mai stiu ce sa mai cred ... incep sa cred ca asta au vrut sa spuna sfintii trei ierarhi cand s-au arata parintelui ioanichie moroi si i-au spus sa ramana in ascultare ca nu el va raspunde de schimbarea calendarului iulian in ceea ce priveste sarbatorile fixe ... caci asta nu este necanonica , este impotriva tipicului , dar nu exista nici o anatema impotriva celor care calca tipicul ... sau cel putin eu nu cunosc o astfel de anatema ... exista intr-adevar o anatema impotriva sarbatoririi pastelui pe nou , dar asta nu s-a introdus inca ... cand se va introduce si sarbatorirea pastelui pe nou , atunci cei ce vor face aceasta vor deveni anatema de la Hristos ... dar pana atuncea , cred ca mai bine e sa stai in bor ...
nu stiu , poate gresesc , dar asa gandesc in momentul de fata ...

daca gresesc , luminati-ma pe mine ticalosul ... iertati-ma ...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.06.2008, 15:22:46
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nu-nteleg de ce nu mai ai curaj.. pt ca vrei sa faci putin circ pe aici?

ce mitropolie e aia?
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.06.2008, 15:25:15
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanuel2007
din ce in ce mai mult incep sa cred ca bosvr nu trebuia sa faca schisma de bor ... poate ca mai bine era sa ramana in ascultare de bor , chiar si daca calendarul gregorian este gresit ... caci deocamdata inca nu s-a introdus serbarea pastelui dupa calendarul gregorian ci numai sarbatoriel fixe ... ori , necanonic este numai a sarbatori pastele pe nou , insa nu exista canoane care sa spuna anatema celor care serbeaza craciunul pe nou ... asa ca nu mai stiu ce sa mai cred ... incep sa cred ca asta au vrut sa spuna sfintii trei ierarhi cand s-au arata parintelui ioanichie moroi si i-au spus sa ramana in ascultare ca nu el va raspunde de schimbarea calendarului iulian in ceea ce priveste sarbatorile fixe ... caci asta nu este necanonica , este impotriva tipicului , dar nu exista nici o anatema impotriva celor care calca tipicul ... sau cel putin eu nu cunosc o astfel de anatema ... exista intr-adevar o anatema impotriva sarbatoririi pastelui pe nou , dar asta nu s-a introdus inca ... cand se va introduce si sarbatorirea pastelui pe nou , atunci cei ce vor face aceasta vor deveni anatema de la Hristos ... dar pana atuncea , cred ca mai bine e sa stai in bor ...
nu stiu , poate gresesc , dar asa gandesc in momentul de fata ...

daca gresesc , luminati-ma pe mine ticalosul ... iertati-ma ...
mda.. daca pana acum am avut vagi indoieli legate de tine, acum sunt lamurita...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.06.2008, 15:37:22
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mitropolia slatioara ... pe siteul lor
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.06.2008, 15:40:04
emanuel2007
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

adu argumente
ca nu ai argumente spui doar asa ca esti lamurita ...
nu vezi ca nu exista canoane care sa dea anatemei calcarea tipicului ..
unde ai vazut tu asemenea anateme ?
ca exista anateme impotriva serbarii pastelui pe nou , da , stiu ...
dar unde exista anateme impotriva calcarii tipicului ?
ca eu nu stiu de asa ceva ...
adu-mi tu o astfel de anatema ca sa stiu si eu , ca eu nu stiu de asa ceva ...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati auzit de Klaus Kenneth? Daniel777 Despre Biserica Ortodoxa in general 318 02.07.2012 08:49:51
Am auzit de un film fain! fratia Stiri, actualitati, anunturi 4 07.08.2008 20:21:45
Ati auzit de ... eternetyz Stiri, actualitati, anunturi 5 28.02.2007 16:25:06