Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.06.2009, 03:29:07
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Manastirea infricosatei judecati cu troita maicii domnului

Hram: Sfanta Treime; infricosata judecata Judetul: Arges Localitate: COSTESTI Acces: Este situata pe soseaua Costesti-Rosiori, la 7 km ramificatie dreapta, 2 km pana la manastire. Din orasul Costesti sunt autobuze de transport local, dar si maxi-taxi private care circula des in cursul zilei. Mai sunt si diverse ocazii si in plus linia ferata Rosiori-Costesti cu halta Ionesti la circa 3 km. Toti soferii care circula pe soseaua Costesti-Rosiori stiu unde sa-i lase pe turisti daca li se spune ca vor sa ajunga la Troita. Sediul comunei Buzoiesti se afla la 3 km sud de manastire. Asezamantul monahal care se afla la 9 km sud de Costesti, este construit in campie, pe terenul bisericii parohiale din satul Ionesti, la 200 m vest de soseaua Ionesti-Buzoiesti si la circa 300 m sud-vest de satul Ionesti. Istoric Aproape de locul in care s-a construit manastirea, in anul 1707, a fost schitul cu obste de calugari Butoiul. Devenit manastire, ajunge in 1785-1786 intr-o stare infloritoare. Calugarul Ilie, ajuns staret al manastirii, a trait o viata duhovniceasca superioara si inzestrat cu mult har dumnezeiesc a devenit foarte cunoscut credinciosilor din zona si din alte locuri mai indepartate. Episcopul Ilarion al Ramnicului venea foarte des la manastirea Butoiul unde avea intalnire cu Tudor Vladimirescu, care-1 avea ca duhovnic pe staretul Ilie. Dupa secularizarea averilor manastiresti, manastirea Butoiul si-a incetat activitatea si fiind parasita de calugari, cu timpul au disparut atat biserica precum si cladirile. In anul 1998, unui credincios Ion Marin, nea Ion, cum este cunoscut in zona, i s-a aratat in vis Maica Domnului, cerandu-i sa i se ridice o troita mare cu 3 turnuri. Ziua urmatoare, nea Ion a plecat la locul lui din camp pentru a cerceta unde ar putea fi ridicata troita, dar in noaptea urmatoare Sfanta Fecioara i s-a aratat din nou si i-a spus sa nu ridice troita in camp, ci la Vaduve vizavi de fantana. Nea Ion a dat zvonul in sat si cu contributia credinciosilor a ridicat troita pe locul unde i-a spus in vis Maica Domnului. In cele cateva case din jur care formeaza catunul Prodanesti sunt intr-adevar 5 vaduve, dupa cum declara satenii. Imediat dupa ce s-a construit troita in 1998, la sfintirea ei in 8 iune 1998 a aparut pe cer o cruce si au inceput sa vina numerosi credinciosi din satele din jur cat si din alte locuri mai indepartate, ducandu-se vestea ca cei ce vor sa se roage la troita si beau apa din fantana apropiata se pot vindeca de anumite boli. Afluxul credinciosilor si vizitatorilor la troita fiind in anumite zile foarte mare, aceasta devine neincapatpare, de aceea parintele Corneliu Popescu, preotul paroh al parohiei Ionesti, s-a gandit c-ar fi bine sa se ridice o biserica mare in apropiere si sa reinvie viata monahala care se ducea aici la manastirea Butoiul. In 1999 s-a sfintit locul pe care s-a ridicat o mare cruce din marmura si cu ajutorul financiar si manual al credinciosilor si al unor sponsori, in acelasi an a turnat fundatia unei mari biserici tip catedrala si a ridicat un mic corp de chilii cu 3 incaperi. La inceputul anului 2000 a fost obtinuta decizia de infiintare a manastirii. In data de 15 februarie 2000 PS Calinic Argesanul, episcop de Arges si Muscel, a lansat un apel catre credinciosi sa sprijine aceasta lucrare de mare folos pentru credinta noastra dreptmaritoare. Constructia bisericii a inceput cu ridicarea sfantului Altar, reusindu-se ca la 21 noiembrie 2000, ziua Intrari in biserica a Maicii Domnului, sa se oficieze in noul Altar o mare slujba cu 6 preoti, la care au asistat numerosi credinciosi din satele apropiate si din altele mai indepartate.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.06.2009, 03:31:11
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Imaginea Troitei Maicii Domnului, unde se petrec multe minuni.
Apa din Troita este sfintita de Maica Domnului, si vindecari de multe boli au loc aici pentru cei care cred.

Acest izvor este situat la circa 16 m adincime, nu este foarte puternic, iar Maica Domnului vine zilnic aici intre 12-13 acolo coboara maica domnului zilnic de la 12-13 ziua si noaptea si atunci sfinteste fantana.

In ultimii 8 ani s-au inregistrat multe minuni si vindecari de la acest izoras.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.06.2009, 03:40:52
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Aparitiile maicii domnului-la ionesti - arges

[SIZE=3]APARITIILE MAICII DOMNULUI[/SIZE]


[SIZE=3]LA IONESTI - ARGES[/SIZE]


[SIZE=3]MINUNILE CRESTINE DE LA IONESTI![/SIZE]


[SIZE=3]Pelerinajele de la troița unde continua să se savîrșeasca numeroase vindecări miraculoase.Minunatele apariții ale Preasfintei Fecioare Maria,la porunca Căreia nea Ion a ridicat troița Sfintei Treimi loc de rugăciune și popas chiar si pentru Maica Domnului!Troița cu 3 meșteri, 3 clopote,3 pe 3metri,cu 3trepte și cu 3scăunele,la exact 33de kilometrii de Pitesti!,s-a sfințit în ziua de 8iunie 1998,in ziua Sfintei Treimi,cînd au aparut pe cer 3 cruci!3îngeri,3zile a avut nea Ion viziuni!și la Bobotează deasupra fîntînii au pogorît 3 porumbei foarte mari albi si nu băteau din aripi!ci pluteau în aer formînd un triunghi .Fîntîna asta e sfîntă e tot un semn!,trimis oamenilor,pentru ca oamenii să se facă bine de toate bolile, pentru ca să –și ia perdeaua de lucru diavolesc de pe ochi! .3fetițe au vazut pe apă chipul Domnului Iisus Christos!si porumbei albi la rîu!In fîntîna din fața troiței este apă vie!!!Pe banca aceea de marmură din fața fîntînii a venit cineva in haine zdrențuroase și a stat cu mulțimea de vorbă ,și nu l-a cunoscut nimeni,o să vină în haină de aur acuma ,și iar o vorbi cu lumea ,și iar nu l-o cunoaște nimeni,o să vie, după aia, cu slavă să ne judece !.Dumnezeu e milostiv și iartă, cum a iertat și pe tâlharul de pe cruce care a crezut în El.Dacă ne întoarcem cu credință , să facem fapte bune, să dăruim dragoste, dacă mergem în sfintele biserici să ne rugăm , Dumnezeu ne iartă păcatele noastre.Slăviți-L și ajutați-L pe Dumnezeu în opera Lui.Iisus a spus:Dacă lumea s-ar întoarce la Tatăl Meu ,Eu m-aș urca la El ,în al 9cer,și-aș sta de-a dreapta Lui și iar v-aș iubi cu mare drag.Adică nu va veni Sfârșitul.Dar dacă nu ne vom întoarce la El ,șă știți că vremea soșeste .Mesajul trebuie dus mai departe ! Dumnezeu a zis:Nu am nevoie de cei drepti.Ei sunt oricum cu Mine .Eu vreau oile pierdute,să-Mi reîntrgesc turma.O să vedeți timpuri asupritoare,inundații,cutremure,holera!,iarnă grea-100c,ploi cu stele,războaie atomice!semne!!!!Cînd o veni vremea, o să piară Soarele,Luna,într-o zi ,o să apară o cruce mare pe cer roșie,asta este prevestirea Sosește!!!Intuneric și crîșnirea dinților!Dar daca ne întoarcem cu credință aceste vremuri nu vor mai fi!Pe un vârf de del se va zidi o biserică, de către toate neamurile pămîntului,și-o să fie fie aici în România ,și nu numai noi o să fim,ci toate țările o să vină[/SIZE]
[SIZE=3]aici în România ,și nu numai noi o să fim,ci toate țările o să vină,și n-or să știe pentru ce o zidește, și va fi o treaptă de 9 metri,lungime,și va avea 3uși și 12trepte pînă jos, și va lumina mai abitir ca soarele,fără să mai fie soare!D-zeu va lumina atunci ,acolo va fi judecata!!!Lui nea Ion îi apare de 4-5 ori pe zi Mîntuitorul și îi spune ce și cum să facă!Ion :de la Crăciun și pînă la Lăsatul Secului,Maica Domnului mi-a apărut întruna în casă ,într-o noapte,după ce făcusem un somn bun,m-am trezit și stăteam așa în pat,uitându-mă pe pereți,și deodată ,a apărut un abur în casă la mine ,și mă gîndeam ce, o fi luat foc ceva?și în aburul acela s-a făcut o gaură ,și acolo a apărut Maica Domnului îmbrăcată în roșu! Zicînd:Să-mi faci lăcaș,pentru că am cutreierat pămîntul și așa-i pămîntul de murdar,așa-i de spurcat , așa-i cu copii aruncați în gunoaie și-n ape și peste tot,că n-am unde să poposesc și Eu ,așadar să-Mi faci un lăcaș.!!!Mergi într-un sat alături și vei vedea o fîntînă și locul!!!Maica Domnului apare în troită în alb!!!unii au vazut-O!In mai multe rînduri candela de la troiță s-a aprins singură!Nea Ion a fost luat și dus pe sus prin aer de Maica Domnului ,din pat pînă la fîntîna!!!A 2 zi nea Ion a povestit preotului satului tot și preoteasa nu a crezut și intr-o clipită a bufnit-o sângele pe nas și pe gură!,și a cerut îndurare :Sfântă Fecioară, iartă-mă pe mine ,păcătoasa,și numai atunci s-a oprit sîngerarea.[/SIZE]

[SIZE=3]MĂRTURII!!!!!!!!![/SIZE]

[SIZE=3]1. O fată din Mioveni 23 de ani cancer ,o vede pe Maica Domnului în vis care o cheamă la Ea: Liliana,vino la Mine ,la Ionești !arinții au dus-o pe targă, la maslu a simțit ceva deosebit și s-a coborît singură de pe targă pe picioarele ei, a mai stat o zi ,rugându-se și mărturisindu-și păcatele cumplite pe care le făcuse , ca apoi să moară cu surâsul pe buze și cu crucea în mână.Atunci am înteles că Maica Domnului o chemase nu la vindecare trupească ci ceea sufletească.[/SIZE]
[SIZE=3]2. O femeie venită de la Mediaș s-a spălat pe ochi cu apa de lângă Troiță și a plecat fără a mai avea nevoie de ochelari.O altă femeie plină de bube s-a curățat la față imediat.[/SIZE]
[SIZE=3]3. Aurelia Ion,Pitești: Mulțumesc Preasfintei Fecioare pentru că spălându-mă cu apa de la Troiță, mi s-a luat perdeaua de pe ochi de care sufeream de mai mulți ani. [/SIZE]
[SIZE=3]4.Popa E.,com.Săpata: M-am rugat la Troiță pentru zămislire de prunc și Dumnezeu mi-a auzit dorința fierbinte, după ani și ani de așteptare.[/SIZE]
[SIZE=3]ION MARIN ;SAT IONESTI;NR.159.JUD.ARGES.COD 117174.TEL:0722858503. [/SIZE]
[SIZE=3]Mărturii:[/SIZE]
[SIZE=3]Maria .Ș,locuiesc în Cluj-Napoca,am 52 de ani și sunt o credincioasă a bisericii ortodoxe,în fiecare lună am organixat pelerinaje conducând multi pelerini,care au beneficiat de daruri, rezolvându-și o mulțime de probleme, fie de sănătate sau de altă natură,care numai cu ajutor ceresc se mai puteau rezolva .Vindecări se fac în acel și prin Vasul ales Ion Marin și însuși Domnul Iisus lucrează peste pelerini.Nu pot să explic fenomenul, dar după o săptămână de la pelerinaj, mă cuprinde din nou dorința de-a ajunge la Nea Ion și în acele locuri.La Troiță se întâmplă fenomene cu totul aparte, simți prezența Maicii Domnului, iar deasupra Troiței sunt o mulțime de îngeri și Personalități Cerești.Pelerinii sunt selectați și vin doar cei care trebuie să ajungă în acel loc sfânt.Trupul și organele interne, cu câteva zile înainte de pelerinaj, e pregătit, curățat, chiar pe parcursul drumului până acolo, iar mulți dintre cei din autocar simțeau senzația de vomă și diaree.Odată ajunși la Nea Ion, pe nimeni nu-l mai durea nimic, iar la reîntoarcere fericirea și liniștea sufletească cuprindea pe toată lumea.Nea Ion –Proorocul, așa îi spunem noi, căci el se smerește așa de mult, încât ne uimeste pe toți, ne primește de fiecare dată cu brațele deschise și ne binecuvintează cu toată dragostea lui.Aveam ispitiri și greutăți mari, căci nu-i așa de ușor să duci atâția pelerini în locurile sfinte, și mai ales la Ionești.Cei răi luptau șă ne tragă înapoi, cu o săptămână înainte de plecare ispitirile se țineau lanț, atât în familie, cât și în rândul pelerinilor.Atunci îl sunam pe Nea Ion să mă ajute, și prin rugăciune și post treceam peste toate.In curte la Nea Ion e miros de mir, iar cei răi nu cutează să intre , ci se opresc la poartă.Au fost mulți elevi și studenți care au primit ajutor, alții au dobândit copii sănătoși și luminați .Eu și mulți alții am fost vindecați trupește și sufletește, apoi am primit multe daruri și calități .[/SIZE]
Maria B.,sunt din Cluj, am 2fiice dintre care una suferă de un handicap .Fiica mea bolnavă a dobândit pace și liniște, devenind o ființă calmă, care acum mă ascultă și se roagă .Când m-a văzut cu ea, Nea Ion mi-a spus că a fost concepută în zi de duminică!!!!Atenție tinerilor !învățați din necazul și greșeala altuia, pentru a evita să ai propria suferiță.!!!.
[SIZE=3]Anca.P.,sunt din Cluj am primit unul din cele mai mari daruri cerești de a primi mesaje,modestie și credință.[/SIZE]
[SIZE=3]Ana.M., sunt din Cluj,copii au fost înzestrați cu daruri aparte, primind mesaje!unul dintre copii care nu creștea a crescut!!!.[/SIZE]
[SIZE=3]Elena .Ș.,din Cluj, în troița Maica Domnului a fost alături de mine,am simțit-o , mi-a vorbit!,am primit harul de a primi mesaje.[/SIZE]
[SIZE=3]Alina.N.din Cluj de credință catolică![/SIZE]
[SIZE=3]Dumitru .Ș.de la Cluj,la început cînd plecam la Ionești cu un microbuz, acuzam dureri în spate.Mare mi-a fost mirarea cînd ne-a privit și ne-a spus:Trei persoane vă vindecați aici, pe loc ,restul pe parcurs.Ajuns acasă am constatat că m-am vindecat!.[/SIZE]
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Duminica Infricosatei Judecati VLAHOPOL Intrebari utilizatori 1 27.02.2011 19:45:11
Icoana Maicii Domnului de la Manastirea Namaiesti alina Intrebari utilizatori 3 10.08.2010 00:01:30
Manastirea Acoperamantul Maicii Domnului Cataline28 Intrebari utilizatori 1 30.03.2010 15:05:39
A plans icoana Maicii Domnului de la manastirea Pr. Iustin Parvu BogdanF2 Generalitati 29 13.02.2009 11:55:11