Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.04.2007, 12:47:21
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)B.O.R.nu-i cuprindepe toti credinciosii?Apoi monahii ce sunt?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.04.2007, 13:08:49
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)B.O.R.nu-i cuprindepe toti credinciosii?Apoi monahii ce sunt?
Srii, la inceput toti erau crestini, de la 1054 am devenit Catolici si Ortodocsi, apoi, in secolele 16-17 s-au desprins Protestantii. Si de atunci tot apar noi miscari religioase - denominatiuni crestine.

Canonic proclamatiile ca cea postata ar trebui avizare de Sinodul BOR, in caz contrar se constituie intr-o "neascultare", iar initiatorii risca pedepse pe masura.

Si miscarea lui Luther a inceput la fel: ca o nesupunere fata de Papa, L a fel si Calvin. Asemenea si adeptii lor.

Daca 50 de calugari se apuca de facut crime asta nu inseamna ca clericii BOR sunt criminali, nu?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 11.04.2007, 13:40:45
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Daca invatatura de credinta este in pericol, orice credincios este dator sa ia atitudine. Sunt atatea cazuri in istorie de ierarhi eretici si de sfinti care le-au stat impotriva. Ascultarea de adevar trece inaintea ascultarii ierarhice. Bineinteles, nu oricine este capabil sa aiba o astfel de atitudine cu dreapta socoteala.

Situatia poate fi dezamorsata usor, ascultand parerile credinciosilor ingrijorati de soarta Bisericii, nu ignorandu-i, dispretuindu-i sau acuzandu-i de neascultare in cel mai pur stil papistas. Daca nimeni nu s-ar sesiza (si monahii sunt cei mai indreptatiti sa o faca), atunci ne-am trezi maine-poimaine ca ne-am unit cu Roma fara sa stim.

E un mare semn de intrebare ca poporul ortodox este credincios mostenirii Parintilor, iar unii dintre mai-mari muncesc de zor la tradarea ortodoxiei (daca cele scrise de Traditie sunt adevarate).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.04.2007, 14:03:24
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Daca invatatura de credinta este in pericol, orice credincios este dator sa ia atitudine. Sunt atatea cazuri in istorie de ierarhi eretici si de sfinti care le-au stat impotriva. Ascultarea de adevar trece inaintea ascultarii ierarhice. Bineinteles, nu oricine este capabil sa aiba o astfel de atitudine cu dreapta socoteala.

Situatia poate fi dezamorsata usor, ascultand parerile credinciosilor ingrijorati de soarta Bisericii, nu ignorandu-i, dispretuindu-i sau acuzandu-i de neascultare in cel mai pur stil papistas. Daca nimeni nu s-ar sesiza (si monahii sunt cei mai indreptatiti sa o faca), atunci ne-am trezi maine-poimaine ca ne-am unit cu Roma fara sa stim.

E un mare semn de intrebare ca poporul ortodox este credincios mostenirii Parintilor, iar unii dintre mai-mari muncesc de zor la tradarea ortodoxiei (daca cele scrise de Traditie sunt adevarate).
Stii, conform invataturilor BOR trebuie sa ai ceva studii teologice pentru a emite pareri competente. Si nici atunci parerile tale nu conteaza prea mult fara o investitura canonica.

In cazul asta cred ca esti in afara BOR, nu faci ascultare. Te opui deciziilor SF Sinod - forul suprem, adunarea tuturoe ierarhilor din BOR. Crezi ca acei calugarai care ii citezi sunt mai destepti decat Sinodul, iar TOTI ierarhii BOR gresesc.

Sa zicem ca in calitatae de cleric pte plasezi "in afara" Bisericii, nu faci ascultare, te opui si CONTESTI deciziilor ierarhilor, vii cu o noua parere (aproape invatatura) - sincer, ce altceva caracterizeaza mai fidel un eretic. Fara suparare...

Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.04.2007, 14:04:51
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Daca invatatura de credinta este in pericol, orice credincios este dator sa ia atitudine. Sunt atatea cazuri in istorie de ierarhi eretici si de sfinti care le-au stat impotriva. Ascultarea de adevar trece inaintea ascultarii ierarhice. Bineinteles, nu oricine este capabil sa aiba o astfel de atitudine cu dreapta socoteala.

Situatia poate fi dezamorsata usor, ascultand parerile credinciosilor ingrijorati de soarta Bisericii, nu ignorandu-i, dispretuindu-i sau acuzandu-i de neascultare in cel mai pur stil papistas. Daca nimeni nu s-ar sesiza (si monahii sunt cei mai indreptatiti sa o faca), atunci ne-am trezi maine-poimaine ca ne-am unit cu Roma fara sa stim.

E un mare semn de intrebare ca poporul ortodox este credincios mostenirii Parintilor, iar unii dintre mai-mari muncesc de zor la tradarea ortodoxiei (daca cele scrise de Traditie sunt adevarate).
Stii, conform invataturilor BOR trebuie sa ai ceva studii teologice pentru a emite pareri competente. Si nici atunci parerile tale nu conteaza prea mult fara o investitura canonica.

In cazul asta cred ca esti in afara BOR, nu faci ascultare. Te opui deciziilor SF Sinod - forul suprem, adunarea tuturoe ierarhilor din BOR. Crezi ca acei calugarai care ii citezi sunt mai destepti decat Sinodul, iar TOTI ierarhii BOR gresesc.

Sa zicem ca in calitatae de cleric pte plasezi "in afara" Bisericii, nu faci ascultare, te opui si CONTESTI deciziilor ierarhilor, vii cu o noua parere (aproape invatatura) - sincer, ce altceva caracterizeaza mai fidel un eretic. Fara suparare...
Inca ceva. In noaptea de Pasti PF Teoctist a facut apel la continuarea dialogului teologic pentru unitatea credintei. Ce ziceti de asta? Greseste si el?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 11.04.2007, 18:01:34
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Frate, trebuie sa asculti mai mult de adevar decat de oameni. Sf. Maxim Marturisitorul a infruntat 5 patriarhi si hotararile mai multor sinoade si asa a invins ortodoxia erezia monotelita. Sau Sf. Ioan Damaschin si Sf.Teodor Studitul in controversa iconoclasta. Sau cuviosii calugari prigoniti de imparatul Mihai Paleologul pentru ca nu primeau unirea de la Lyon (1274). Sau Sf. Marcu Eugenicu si tovarasii sai care n-au primit unirea mincinoasa de la Florenta s.a.m.d.

A te supune neconditionat autoritatii oficiale reprezinta o mentalitate catolica. In catolicism adevarul este ceea ce emana de la conducere (papa). Daca papa o ia razna, ei n-au ce sa faca, iau de bun ceea ce spune el. In ortodoxie nu e asa. Orice ortodox asculta de ierarh fara nici un fel de probleme si stii si tu asta. Numai atat se cere: ca acel ierarh "drept sa invete cuvantul adevarului". Ierarhul nu este un stapan absolut, el conduce o comunitate si trebuie sa aiba marturia acelei comunitati.

Curentul antiecumenist se sprijina pe marturia intregii Traditii si pe cei mai duhovnicesti parinti contemporani. Toti la unison avertizeaza despre pericolul ecumenismului, numit erezia ereziilor, panerezie, inainte-mergatoarea lui Antihrist s.a.m.d. Aceste puncte de vedere nu pot fi pur si simplu ignorate. Sa nu ne amagim, dintre cei care au trait in duhul Parintilor sunt unii care vor straluci ca soarele in imparatia lui Dumnezeu, oameni cu experienta duhovniceasca, pentru care Dumnezeu a dat marturie inca din aceasta viata.

In mod normal mi s-ar parea ca Sf. Sinod sa asculte aceste puncte de vedere care vin din interiorul Bisericii si poate de la cei mai alesi fii ai Ei. Dupa cum se desfasoara unele evenimente, nu poti sa nu ramai cu impresia ca interesele lumesti, politica, diplomatia bisericeasca, interese oculte (masonerie) sunt mai importante pentru unii decat criteriile duhovnicesti.

Monahii sunt un barometru al ortodoxiei. Nu inseamna ca ei nu se pot insela intr-o problema, dar merita sa fie ascultati pentru ca ei iubesc sincer ortodoxia.

Nimeni nu-si doreste un conflict intre ierarhie si monahi, dar ideal ar fi ca ierarhii sa fie mai duhovnicesti (si unii chiar sunt duhovnicesti) si nu s-ar ajunge in astfel de situatii de aparenta insubordonare.
(De fapt, ca sa fim sinceri, doar o parte din monahi sunt ingrijorati de directia ecumenista pe care a luat-o BOR)
Cand vom fi cu totii buni ortodocsi, iubind dreapta credinta pe care am primit-o de la inaintasi, nu va mai fi vreo nemultumire si fiecare isi va vedea de propriile pacate.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 11.04.2007, 18:43:39
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mirean
Inca ceva. In noaptea de Pasti PF Teoctist a facut apel la continuarea dialogului teologic pentru unitatea credintei. Ce ziceti de asta? Greseste si el?
Dialogul e un lucru, felul cum se poarta e altceva. Daca e vazut ca o marturisire a ortodoxiei, e ceva bun. Daca insa privim la rezultate, pare mai mult pierdere de vreme. Protestantii hirotonesc femei si casatoresc homosexuali, catolicii sustin in continuare ca unirea inseamna supunerea fata de papa, incat orice om sincer se intreaba: au invatat ceva ceilalti de la ortodocsi? Daca da, atunci de ce prin toate faptele lor ei se indeparteaza si mai mult de noi? Nu inseamna ca de fapt scopul lor este acela de a atrage si pe ortodocsi in pacatele lor? Acesta este gandul oricarui pacatos, sa murdareasca si pe altii pentru a se simti mai putin vinovat. In Enciclica Patriarhilor ortodocsi de la 1848 se zice ca "ortodoxia este pentru catolici mustrare zilnica a ratacirii lor", de unde si dorinta acelora de a o corupe.

Despre ecumenismul unor persoane importante mi se pare uneori ca pun mai mult pret pe laudele unor oameni de vaza decat pe parerea propriilor supusi. Cred ca pentru unii un mic gest de atentie din partea papei cantareste mai mult decat intristarea pe care o produc celor care se roaga neincetat pentru ortodoxie.

Eu imi mentin parerea afirmata cu alta ocazie: daca cineva L-a gustat pe Dumnezeu in sfanta noastra ortodoxie, atunci nu va fi vreodata dispus la compromisuri. Isi imagineaza cineva pe Sf. Simeon Noul Teolog, pe Sfantul Grigorie Palama, pe Sf. Serafim de Sarov, pe Sf. Ignatie Briancianinov, pe Sf. Ioan Maximovici etc sovaielnici, rationalisti, gandindu-se la targuieli in domeniul credintei?
Cand se vor stinge traitorii ortodoxiei, atunci sfarsitul e aproape. Inca mai sunt adevarati traitori, insa multi dintre ei sunt marginalizati.

Recomand cu caldura tuturor "Viata si invatatura Sf. Grigorie Palama" de Parintele Staniloae. Din viata acestui mare sfant putem intelege ce inseamna sa ai credinta ortodoxa. Din pacate astazi vedem in ortodoxie mai multi urmasi de-ai lui Varlaam, Achindin si Gregoras decat din cei ai Sf. Grigorie Palama, mai multi rationalisti decat traitori.

Doamne ajuta-ne!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 11.04.2007, 19:23:40
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Personal, prefer sa nu comentez ecumenismul, insa mi s-au parut lipsite de fond unele dintre acuzatiile aduse de Traditie IPS Daniel. Sunt atat de multe lucruri care mie mi se para aberante, incat nu stiu de unde sa incep:

`acceptarea de catre intaistatatorii Bisericii unor distinctii acordate de guvernul Romaniei si alte institutii atee`

`organizarea/participarea la evenimente improprii vietuirii bisericesti: olimpiade, filme, teatre, celebrari ale unor sarbatori internationale, conferinte, seminarii pe teme pur lumesti.`

`infiintarea de asezaminte filantropice cu respectivele fonduri`

`tendinta de recunoastere a Bisericilor necalcedoniene ca Biserici dreptslavitoare `

`inlesnirea savarsirii miselor catolice in locasuri ortodoxe `

`salarizarea ierarhilor si preotilor BOR, din bugetul de stat al guvernului ateu si masonic `

`sfintirea unor edificii laice care nu au nimic in comun cu vietuirea in Hristos: sali de sport, teatre, statui, stadioane, parcuri, localuri, bordeluri, case de schimb valutar, case de amanet, etc. `

`spolierea limbajului bisericesc, prin adoptarea in Biserica a terminologiei scolastice catolico-protestante `

`cenzurarea literaturii teologice prin eliminarea scrierilor care demasca erezia ecumenista `

`politizarea cursurilor de indrumare preoteasca (obligativitatea absolventilor facultatilor de teologie de a depune un "dosar de cadre"; obligativitatea absolventului de a se prezenta la medicul psihiatru - nu se precizeaza daca acest medic poate fi mason, yoghin, sau eretic) sau daca duce o viata practic ortodoxa; prestarea unui juramant-angajament in cadrul slujbei de hirotonire, a tinerilor absolventi de teologie)`

`evitarea condamnarii programelor mass-media vinovate de promovarea in popor a vietuirii anti-crestinesti (Big-Brother, De trei ori femeie, Ciao Darwin, Ziua judecatii, Surprize-surprize, Iarta-ma, Babilonia, iar mai nou Codul lui DaVinci, Evanghelia dupa Iuda, Biblia secreta si alte documente antihristice, prezentate pe National Geographic, Discovery, Pax, etc.) `

`infiintarea asezamintelor filantropice in manastiri si schituri, impiedicand in felul acesta vietuirea monahilor `

`acordarea de burse monahilor pentru efectuarea de studii teologice in institute catolice si protestante `


Sunt alese in fuga... Nu stiu daca are rost sa comentez pe fiecare dintre ele...






Reply With Quote
  #29  
Vechi 11.04.2007, 19:34:17
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Lucruri mai aberante nu am auzit in viata mea... Decat poate de la `Arhanghel`...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.04.2007, 23:57:15
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Eu zic ca ar avea rost sa comentezi afirmatia pe care ai facut-o deoarece cred ca multi dintre fratii de aici inclusiv eu nu sunt de acord ca aceste informatii ar fi subiective si fara fond.

Cind ai timp ia-o usurel una cite una si o sa ti se raspunda la comentariile facute
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism Tartaruga Biserici Protestante 230 04.12.2012 01:46:41
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 03:51:19
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 16:10:49
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57