Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.07.2009, 00:29:55
hatryan's Avatar
hatryan hatryan is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Locație: Spania,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru hatryan
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Am fost si eu... si stiu cum e! Insa cum v-am mai spus,m-am inselat! Mi-a fost foarte greu dar am depasit destul de repede momentul. Credinta in Dumnezeu sa fie,sa-L cautati pe El,si toate celelalte se vor adauga voua!
si sa nu uitam sa ne rugam pentru aproapele nostru... si pentru cei ce sunt orbiti de rau...

sper ca El sa ne ajute in aceste probleme... ca numai El poate ajuta,restu poate numai potoli durerea cat de cat...
Reply With Quote
  #102  
Vechi 13.07.2009, 01:10:39
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Am fost si eu... si stiu cum e! Insa cum v-am mai spus,m-am inselat! Mi-a fost foarte greu dar am depasit destul de repede momentul. Credinta in Dumnezeu sa fie,sa-L cautati pe El,si toate celelalte se vor adauga voua!
Nu stiu daca e de la Dumnezeu sau nu, o sa vedem in continuare, dar el este un om minunat, pentru asta bag mana in foc. Il cunosc de un an jumate si asa...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 13.07.2009, 01:26:00
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu stiu daca e de la Dumnezeu sau nu, o sa vedem in continuare, dar el este un om minunat, pentru asta bag mana in foc. Il cunosc de un an jumate si asa...
Tu stii cel mai bine. Poate o sa zici ca mint,insa exact asa spuneam si eu: "pentru fata asta bag mana in foc!",era singura persoana in care mai aveam incredere! Eram atat de convins incat imi spuneam ca daca si ea ma va dezamagi,atunci nu voi mai crede in absolut nici o fata si nu voi mai putea iubi pe nimeni! O stiam de vreo 3 ani si aveam absolut toate motivele (mai ales din punct de vedere crestinesc) ca fac alegerea corecta,ca ea imi este randuita de Dumnezeu,ca pentru ea trebuie sa lupt. Si pana la urma,am aflat de unele lucruri care mi-au dat viata peste cap! Pur si simplu nu-mi venea sa cred! Mi-a fost extrem de greu,nici nu va puteti inchipui,practic sunt intr-o imposibilitate si o neputinta totala de a putea descrie prin cuvinte! In sfarsit,dupa ce a trecut un timp in care nu am mai vorbit cu respectiva (o luna-doua),a venit momentul cand am mai avut un dialog cu ea pe mess. Entuziasmul ma cuprinsese din nou,deja ii simteam lipsa,simteam ce greu e fara ea,simteam cat de mult o iubesc (doar la ea tinusem cel mai mult) si am inceput sa mai uit,sa tolerez,sa iert... Eram hotarat sa o iau de la cap,sa fac un efort de a pune bazele unui nou inceput,sa fie ca inainte. Insa uitasem ca Dumnezeu nu degeaba imi descoperise acele lucruri despre ea. Drept urmare,dupa o perioada,am mai aflat si altele,care efectiv au pus capac! Acum nu as mai putea sub nici o forma sa fiu cu fata aceea! Am iertat-o,nu o urasc,ma rog zi de zi pentru ea,insa nu vom mai putea fi impreuna! Daca Dumnezeu nu a vrut,oare ce puteam eu face? Acum deja am trecut peste tot,am mers mai departe,am prietena,iubesc si sunt iubit,asa ca totul este in regula as putea spune. De aceea spun ca orice ar fi trebuie sa acceptam decizia lui Dumnezeu!

Anna,sa nu intelegi cum ca as crede acelasi lucru si despre prietenul tau,sau ca in viitor te vei regasi in cuvintele mele,ci pur si simplu mi-am asternut povestea.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 13.07.2009, 04:40:59
hatryan's Avatar
hatryan hatryan is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Locație: Spania,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru hatryan
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Tu stii cel mai bine. Poate o sa zici ca mint,insa exact asa spuneam si eu: "pentru fata asta bag mana in foc!",era singura persoana in care mai aveam incredere! Eram atat de convins incat imi spuneam ca daca si ea ma va dezamagi,atunci nu voi mai crede in absolut nici o fata si nu voi mai putea iubi pe nimeni! O stiam de vreo 3 ani si aveam absolut toate motivele (mai ales din punct de vedere crestinesc) ca fac alegerea corecta,ca ea imi este randuita de Dumnezeu,ca pentru ea trebuie sa lupt. Si pana la urma,am aflat de unele lucruri care mi-au dat viata peste cap! Pur si simplu nu-mi venea sa cred! Mi-a fost extrem de greu,nici nu va puteti inchipui,practic sunt intr-o imposibilitate si o neputinta totala de a putea descrie prin cuvinte! In sfarsit,dupa ce a trecut un timp in care nu am mai vorbit cu respectiva (o luna-doua),a venit momentul cand am mai avut un dialog cu ea pe mess. Entuziasmul ma cuprinsese din nou,deja ii simteam lipsa,simteam ce greu e fara ea,simteam cat de mult o iubesc (doar la ea tinusem cel mai mult) si am inceput sa mai uit,sa tolerez,sa iert... Eram hotarat sa o iau de la cap,sa fac un efort de a pune bazele unui nou inceput,sa fie ca inainte. Insa uitasem ca Dumnezeu nu degeaba imi descoperise acele lucruri despre ea. Drept urmare,dupa o perioada,am mai aflat si altele,care efectiv au pus capac! Acum nu as mai putea sub nici o forma sa fiu cu fata aceea!.
esti sigur ca ce ai aflat e adevarat,si ca vine de la Dumnezeu?? eu nu cred ca daca sunt lucruri rele vin de la EL...
si mai cred ca nu e nimik ce nu poate fi iertat,si daca intradevar o iubeai atat de adanc cum descrii in povestioara... poate trebuia sa incerci sa ierti si sa rezolvi in alt mod...

''Dumnezeu ii incearca pe cei mai duri''

teai gandit la asta? teai gandit ca poate totusi ai facut o greseala?...
Reply With Quote
  #105  
Vechi 13.07.2009, 09:25:14
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Adevarul,chiar daca dezvaluie fapte rele si este dureros,intotdeauna vine de la Dumnezeu.
De iertat poti ierta,insa in anumite situatii chiar nu mai poti continua,pentru ca nu are sens sa te distrugi pe tine ca om.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 13.07.2009, 13:00:31
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

Anna, esti binecuvantata, Dumnezeu sa iti ajute si sa intareasca

Si eu cred la fel, Dumnezeu ne arata caile cele adevarate si bune. Si eu am gandit la fel, ca da, daca iubesc, trec peste, dar nu e chiar asa. Dumnezeu stie cel mai bine cum vrea sa ne nevoim. Si El ne arata drumul. Dar nu vrea sa ne distrugem pe noi ca oameni, ci sa ne imbunatatim. Dar e dificil pentru noi sa vedem calea cea buna... Uneori ne putem imbunatati intr-o relatie care aparent nu ne face bine, si alteori o astfel de relatie ne poate trage realmente in jos...
Reply With Quote
  #107  
Vechi 13.07.2009, 13:03:50
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de giovaninnaa Vezi mesajul
Anna, esti binecuvantata, Dumnezeu sa iti ajute si sa intareasca
...
Mie mi-ai zis asta? Si de ce?
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 13.07.2009, 13:07:43
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

tie, da pentru ca ai avut cunoscut un om care intr-un an si jumatate nu s-a schimbat, a ramas un om bun. in general oamenii par buni la inceput, si apoi isi dau arama pe fata. e mare lucru sa mai gasesti oameni cu adevarat buni in ziua de azi.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 13.07.2009, 13:14:41
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Ooooooooooo, ba da s-a schimbat, parea un om rau, dar era doar o masca. Era cinic si spunea tot felul de lucruri doar ca sa isi creeze o imagine negativa. Dar el de fapt in adanc cauta virtutea. Cred ca toata viata o sa ma minunez de cum il vedeam la inceput si cum il vad azi...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 13.07.2009, 13:29:54
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

s-a schimbat in bine, nu in rau. majoritatea sunt exact invers. se schimba din bine in rau
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum stii ca el/ea e alesul/a? florinna01 Nunta 209 04.07.2013 10:54:25