Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.07.2009, 12:54:32
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ceea ce n-am inteles inca este de ce la unii nu le da deloc pereche, chiar daca acestia isi doresc.
Unu la mana, Dumnezeu nu-ti baga si in traista. Daca nu comunici, daca nu iti cauti prieteni, daca nu vorbesti cu lumea, cu oricine, daca nu te lasi cunoscuta (a nu se intelege, Doamne feri', altceva), daca ai prea multe pretentii, eventual nerealiste.... sansele scad. Referitor la pretentii nerealiste dau si un exemplu. Am vazut de cateva ori urmatoarea situatie: fete credincioase de la biserica isi doresc un barbat, dar ele au ca model un barbat format, iar oferta la biserica este de baieti tineri, care sunt in proces de formare. Baiatul respins, pana la urma se casatoreste cu alta fata si in cativa ani devine acel barbat pe care l-ar fi dorit respectiva fata... aici cred ca e o incapacitate de a privi omul in perspectiva si un fel de perfectionism plus o mare nevoie de garantii.

Alt motiv ar fi ca exista persoane carora nu le-ar face bine casatoria, nu s-ar mai putea mantui. Sigur ati vazut famillii in care unul din soti, de regula femeia, desi pare buna si ii plangi de mila, practic are un talent deosebit sa-l distruga pe omul de langa ea, sa-i inabuse orice evolutie, sa-i scoata numai rele din suflet... Poate ca aceasta femeie ar fi mult mai buna singura si, usurel, mergand ani multi la biserica, tot ascultand, tot invatand, eventual ajungand sa-i ajute pe altii, se va forma coespunzator. dumnezeu nu ne-a promis binele pe pamant, ci vesnicia, deci in sensul vietii vesnice lucreaza cu noi.

Un alt aspect, deloc de neglijat este lipsa de baieti in biserica. Daca nu-s, Dumnezeu nu are cum sa-i forteze... fireste poti gasi in afara bisericii (cazul meu), dar pe zi ce trece este din ce in ce mai greu datorita degradarii morale. Majoritatea tinerilor nu mai au motiv sa fie morali. Pur si simplu sunt pervertiti foarte devreme, iar reintoarecerea este adesea mult prea grea. E nevoie de o motivatie pe care nu o au, nu o mai pot auzi, nu o mai pot intelege... iar distractia atat de necesara sa te faca sa uiti lipsa de sens a vietii tale si sexul impanat de perversiune le spala cu totul creierele, asa ca... "n-ai cu cine"...
In ce ma priveste pe mine si pe sotul meu, am avut o sansa extrem de rara de a gasi un tanar bine fomat de o familie morala, chir daca nepracticanta. Acum este insa din ce in ce mai greu. Parintii formati de telenovele si show-uri de televiziune nu au cum sa-si modeleze copiii.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.07.2009, 13:13:42
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Windorin - prietenul tau inca n-a abandonat, nu stiu ce varsta are. El poate mai are sanse.
Acum sunt si oameni care se casatoresc f.tarziu, la 50, 60 ani. Nu se stie niciodata.

Cristina - tu ai dreptate in mare parte.
Eu nu inteleg de ce trebuie sa gasim baietii potriviti la biserica? Mai intai ca la biserica nu te duci sa-ti cauti perechea si mai apoi credinta nu este totul.
Si nu este vorba numai de tineri.
Vad ca tot mai mult se indreapta lumea spre ceea ce a fost in secolele trecute, cu casnicii si copii de la 12-13 ani.
Si atunci cei la 30 ani chiar nu mai au unde sa gaseasca, daca la scoala sau la facultate nu.
Si sunt si oameni care poate fac totul si nu pot, nu au unde sa-si gaseasca perechea.
Nu-i mai putin adevarat ca trebuie sa si risti si sa ai curaj. Posibilitati exista azi: ziare, internet, agentii, excursii in strainatate (de multe ori alesul sau aleasa se afla departe, in alta parte a lumii).
Si este adevarat ca si oamenii s-au schimbat calitativ. Familia dispare treptat, se spune ca este perimata casatoria, familia. Oamenii vor altceva, nici ei nu stiu bine ce anume.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.07.2009, 14:47:47
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@sophia,eu nu prea as incuraja ca cineva sa-si gaseasca jumatatea in ziare,pe net sau prin alte mijloace de genul. Nu zic ca e imposibil,dar totusi... perechea trebuie sa ti-o gasesti tu,sa stii sa cauti,sa te descurci etc. Astia care stau numai pe net ori cu ochii numai in ziare pur si simplu nu au viata personala,sunt niste ciudati,un fel de paraziti ai societatii (stiu,termenul folosit poate ca este cam dur,insa am vrut sa ma fac inteles). Si eu am ajuns sa stau mai mult la calculator si asta imi da de gandit,nu este deloc bine. Drept urmare o sa incerc sa reduc orele petrecute in fata monitorului chiar de azi.
Cum am spus,iti poti gasi jumatatea si pe net (aproape am facut-o si eu) insa riscurile sunt destul de mari. Credeti-ma,e cu totul altceva sa cunosti o persoana fata in fata,sa o simti,sa o poti atinge,vedea... E diferenta ca de la cer la pamant! Ganditi-va ca si noi cei de aici de pe forum,daca ne-am intalni toti intr-un loc,multe surprize am avea. Cu totii suntem mult mai diferiti fata de ceea ce exprima nickname-ul in spatele caruia ne ascundem. Deci sa incercam totusi sa fim mai realisti.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.07.2009, 15:57:34
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
.
Eu nu inteleg de ce trebuie sa gasim baietii potriviti la biserica? Mai intai ca la biserica nu te duci sa-ti cauti perechea si mai apoi credinta nu este totul.
Stii de ce? pentru ca morala crestina se opune imoralitatii lumesti. Ca fata este extrem de greu sa dai de un baiat care sa nu vrea sex premarital (ba multi se mai si plang ca esti virgina si "n-ai sare si piper"... si nu vor numai sex (normal) ci si perversiuni. Majoritatea se uita crucis si-ti dau papucii urgent daca nu vrei sa faci sex oral sau alte scarbosenii. Sa mai vorbesc de lucruri sfinte ca abstinenta macar duminica si de sarbatori, ca de posturi ... . Apoi se pune problema avortului si contraceptiei cat mai confortabile (pilule, sterilet, sterilizare) in viitoare familie... sunt multe reguli crestinesti care nu pot fi respectate decat daca exista o motivatie puternica. Aceasta motivatie de regula ti-o da credinta, sau, mai rar dar foarte pretios, respectul pentru cel de langa tine... Doar ca viata e grea, eu prefer credinta, e un stalp mult mai sigur.
Deja sunt si multe fete care daca mai au sansa sa gaseasca un baiat cuminte si care vrea sa se pastreze pana la nunta, nu stiu cum sa faca sa-l determine sa "treaca al treaba". Deja sunt fete care se folosesc de prietenii lor pe post de armasari, fara sa fie interesate de o relatie serioasa macar in viitor, ci doar de distractie.

Fireste ca la biserica nu te duci sa-ti cauti perechea, nu asta e scopul, ca nu mai iese nimic bun de aici. Dar in grupul de tineri de la biserica, cu care te mai intalnesti si in parc, cu care faci un pelerinaj, o agapa, etc ai sanse sa-ti gasesti perechea pentru ca te afli intre oameni cu care te asemeni, cu care ai aceleasi preocupari. Nu inseamna ca trebuie sa-i respingi din start pe ceilalti, dar sunt mari sanse sa nu mearga bine, cel necredincios sa-l traga mult in jos pe cel credincios... am vazut asta de multe ori.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.07.2009, 16:33:19
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Este un om ... doar cam mic de statura.
Si este interesant ce imi spune, zilele trecute: Eu, daca am ajuns sa iubesc, nu mai pot pleca de langa fata aia, orice mi'ar face."
E ca prietenul meu :)
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.07.2009, 13:16:57
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Frumos.
Problema este ca eu pe acest prieten al meu il vad perfect pentru manastire.
Va fi o minune daca nu va ajunge calugar. Chiar daca inca isi doreste familie.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.07.2009, 16:51:53
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si nu este vorba numai de tineri.
Vad ca tot mai mult se indreapta lumea spre ceea ce a fost in secolele trecute, cu casnicii si copii de la 12-13 ani.
Dar de ce spui asta? Poate sa fie asa in alte continente, dar in Europa nu este asa. Lumea se casatoreste mai tarziu, adesea dupa 30 de ani. E drept ca de obicei traiesc impreuna inainte.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.07.2009, 17:47:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Fani, nu tu nu vezi la televizor?
Poate ca la voi in Belgia nu se intampla.
Dar in alte tari de la 10 ani in sus isi cauta perechea si fac copii. Nu mai sunt copii.
La 18 ani deja isi pun problema de ce nu au pereche, pentru ca e tarziu.
Generatiile de azi sunt pur si simplu mult prea mature. Nu mai au si nu-si mai doresc o copilarie adevarata.
Eu sunt socata.
Noi ne jucam cu papusile pana la 18 ani si sotron in fata blocului.

@Windorin - dar dupa ce-l vezi ca e pentru de manastire? Cum sunt acei oameni.

@Cristina - sa nu amestecam. Una este sa cauti tineri credinciosi si alta sa-i cauti in biserica. Tineri crestini poti sa-i intalnesti si in alte parti, ca in biserica nu se sta asa mult.
In rest ai dreptate. Si in toate trebuie masura.

@Nevrednicul - e vorba unde sa intalnesti omul. Dupa aceea oricum te intalnesti la un moment dat si il vezi "pe viu". Ca doar nu te casatoresti pe net.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.07.2009, 18:32:35
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Si a evoluat lumea, acum exista si webcam si microfon. De exemplu cand vorbesc cu sora-mea pe net zici ca am fi in aceeasi casa. Intr-adevar, atingerea si mirosul nu se transmit, dar asta nu inseamna ca macar partial nu poti cunoaste pe cineva pe net, bine, dupa cum am spus, NU doar prin scris, ci prin webcam (vezi gestica) si microfon (auzi vocea). Iar apoi bineinteles intalnirea, in cazul in care crezi ca e ok si de acolo incolo continua normal...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 11.07.2009, 14:31:44
giovaninnaa giovaninnaa is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Mesaje: 83
Implicit

sunt direct interesata de subiect. bun, deci citind ce ati scris voi pina acum, inteleg ca nu exista ceea ce se numeste "soarta", nu avem un sortit, predestinat. ok. si cu toate asta, Dumnezeu stie ce mai bine pentru noi, si mai mult, ne si vrea binele.

si acum vin si va intreb: daca eu sunt indragostita lulea, dar cel putin pentru moment nu se poate....eu ce sa fac? eu imi doresc sa raman cu el, sa facem o familie crestina, sa fim pe placul lui Dumnezeu, nu mi-l doresc pentru ca imi place cum arata, ci pentru ca am vazut sufletul lui... si imi doresc ca el sa se intoarca la Dumnezeu, pentru ca e decazut saracul....

dar vin si va intreb: ce credeti? mi-o permite Dumnezeu sa ma rog sa fiu cu baiatul asta? ca daca Dumnezeu tot stie ce e mai bine pentru mine, si o stii ca nu mi-ar fi bine cu el...sa ma mai rog eu sa fiu cu el???

ajuta-ti-ma si pe mine va rog, sunt in ceata rau si nu stiu cum e mai bine sa fac.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum stii ca el/ea e alesul/a? florinna01 Nunta 209 04.07.2013 10:54:25