Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 23.07.2009, 13:48:17
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Sergiu,atitudinea ei este a unei femei care a suferit foarte mult si a ajuns sa razbeasca luptand crancen.
Asta nu inseamna ca sufletul ei este luciferic...
Si mai gandeste-te daca propria-ti atitudine este una pur crestineasca.
Astfel de rani se vindeca doar prin iubire,nu aruncand bolovani sub numele ca suntem crestini.
Nu am zis ca sufletul ei este luciferic! Vorbeam despre viitor si la ce fel de oameni apartine acesta din trendul pe care-l vad in societate. Era vorba de societate nu de o persoana. Atitudinea mea este, sper, crestineasca, dar cand vezi ca un om spune o rautate, i se atrage atentia, o repeta, iar i se atrage atentia, iar acesta persista in atitudinea pe care o are, incepi sa-ti pui intrebari si incepe sa irite acest lucru. Eu sunt om, am dezamagirile mele, si reactionez si eu cum pot. Nu sunt nici pe departe sfant (ar fi fost frumos, un vis)! Poate ca sunt si un pic mai iritat astazi, nu stiu...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 24.07.2009, 04:35:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Astfel de rani se vindeca doar prin iubire,nu aruncand bolovani sub numele ca suntem crestini.
ai mare dreptate, uite o melodie cu dedicatie pentru ambele sexe, sa mai inveselim un pic spiritele

http://www.youtube.com/watch?v=IdSnwufjKtc
Reply With Quote
  #143  
Vechi 24.07.2009, 09:31:55
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
ai mare dreptate, uite o melodie cu dedicatie pentru ambele sexe, sa mai inveselim un pic spiritele

http://www.youtube.com/watch?v=IdSnwufjKtc
Hehe...dragutz cantecel! :)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 24.07.2009, 10:27:05
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Esti sigura ca ai nimerit pe forumul potrivit? Rugaciunile alea au ajutat-o pe maica-ta si poate are sanse sa se mantuiasca, desi am dubii vazand reflectia ei in tine.
Iar in ce priveste compatimirea, dragostea, iubirea, mila - astea cu siguranta sunt niste lucruri care tin de trecut. Pentru ca viitorul este al oamenilor duri, lucizi (sau luciferici?), feroce. Oameni care stiu ca atunci cand vezi un invalid trebuie sa te interesezi poate cumva poti sa-l duci la vre-un azil si sa-i iei casa! Oameni cu un scop, o determinare, si fara nici un fel de scrupule! Cand vad oameni ca tine, foarte determinati, imi doresc sa mor cat mai repede sa va las lumea toata voua, sa va ajunga!!
Cer iertare daca am fost prea dur.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 24.07.2009, 11:48:23
mira336 mira336 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Mesaje: 1
Implicit criza?

Pai mai soro acum e criza poate sotul tau incearca sa isi gaseasca de lucru dar nu gaseste.
Mai ai rabdare si fratia ta cateva luni sa treaca criza aceasta.


scuza ma dar eu nu cred in aceasta criza..este numai la nivel psicologic..eu locuiesc de ani de zile in Italia si tot timpul ii criza..dar bani de vacanze, de chefuri, de restaurante si alte lucruri sunt...astazi a devenit o moda criza..pentru cine nu vrea sa cumpere ceva sau se se planga imediat gaseste ca scuza CRIZA, ptr cine nu are cchef de lucru imediat gaseste scuza Criza...DE CE AU RAMAS MULTI FARA MUNCA? ptr simplul motiv ca s-au saturat s aplateasca salarii si bonuri de masa si transport la cei care nu faceau nimic in toate orele de minca...constransi d etaxe..sau facut selectionari..fiecare a tinut cu sine muncitorii de baza..de ce au inchis firme? nu ii de ajuns sa ai bani ptr a fi bun patron...si uite asa ne ascunde in spatele crizei..dar cum spune mai sus barbati ca Gabi sunt multi chiar prea multi....si vai de femeile ca ea..cu cat merge inainte cu atat o s aii fie mai greu...trebuie s aii da-i sarcini..sa il tratezi ca si pe un copil cand nu isi face temele..si daca nici asa nu ii bine...? vezi tu..oricum eu nu sunt de parare ca Dumnezeu iubeste lenesi si cei care profita, cum nu cred ca Dumnezeu iubeste familiile nefericite...eu cred si simt ca Dumnezeu iubeste IUBIREA, INTELEGEREA
Reply With Quote
  #146  
Vechi 24.07.2009, 12:20:44
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@mira36 - scuza-ma ca intervin, dar tu in ce lume traiesti?
Poate tu ai avut norocul si sansa sa-ti gasesti de lucru in Italia, poate si pe domeniul tau si esti fericita.
Eu stiu ce este in Europa de Vest, in mai multe tari, asa ca te rog mult sa nu vorbesti in numele altora.
Sunt oameni care chiar vor sa munceasca si nu gasesc si primesc refuzuri la xa suta de mapa trimeasa.
Poate ca exista domenii si meserii unde este mai usor pretutindeni, pentru cei cu studii superioare si alte meserii fara studii, este mai greu.
Nu stiu ce este in tara, dar am auzit ca si acolo au ramas multi fara lucru, pentru ca se inchid, ca peste tot, firmele pe capete.
Mai uitate-te la stiri putin, la televizor si in presa, si mai vorbeste si cun un somer si vezi ce face si cum se simte.
Nu mai judeca asa usor pe altii.

Scuzati - am fost Off Topic

La subiect - te inteleg prin ce treci, este o perioada mai grea, dar daca va iubiti va trece. Cereti si sprijinul altora (psiholog, preot, sociolog, preieteni, rude).
Cu copilul - voi sunteti in tara, legea va lasa. Iti permite sanatatea sa infiati?
Reply With Quote
  #147  
Vechi 25.07.2009, 14:41:37
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Exista mecanisme psihologice prin care ne umilim unii pe ceilalti in anumite cercuri vicioase, de obicei fara sa ne dam seama, alteori fiind orbiti de necesitatile noastre emotionale care sint atat de intense incat inconstient actionam abuziv in incercarea de a ni le satisface cat mai repede si cat mai total. Ne pierdem rabdarea si nu mai conteaza "cum" vrem sa ajungem sa fim satisfacuti in nevoile emotionale ci tot ce vrem e sa fie "repede", "calea cea mai scurta", "acum, aici" si mai ales "de tot". Astfel ajungem sa fim abuzivi fara ca macar sa ne dam seama.

Iata un articol care mi s-a parut interesant despre cercurile vicioase prin care sotii pot ajunge sa abuzeze unii de ceilalti si sa se raneasca reciproc, atunci cand e vorba de bani, atunci cand unul castiga mai mult decat celalalt:

http://www.psychologies.ro/Dosar-PSY...?a=5264/825158

Citat:
[COLOR=#CC0000][SIZE=5]Cand ea devine casnica[/SIZE][/COLOR]
Numeroase femei se plang de lipsa de recunostinta pentru munca de - pusa acasa. Este si mai greu daca au un barbat care se indoieste de masculinitatea lui. Pentru el fluturasul de salariu constituie principala sursa de valorificare si de stima de sine. Conflictele apar, fondate pe o convingere implicita: „castig mai mult decat tine, deci, valorez mai mult.“
Marius are un salariu bun. Sotia lui, Ana, se ocupa de cei doi copii ai lor. „Avem un cont comun pe care il folosesc pentru toate cheltuielile, spu ne ea.Pentru cumparaturile mele personale folosesc un minim, pentru ca ma simt datoare fata de Marius, care imi aminteste adesea ce via ta frumoasa am, comparativ cu a lui: «in timp ce eu ma spetesc la birou», spune el, «tu te plimbi in parc cu cei mici.» Convins ca el face to tul, poate gandi ca el se sa crifica pentru o ingrata care sta. Cum poa te iesi femeia din aceasta situatie ne pla cu ta? Alegerea sa de a se consacra familiei, trebuie asumata de ambii parteneri. De aceea, sotul trebuie sa realizeze camunca de casnica este la fel de importanta ca orice alt serviciu.

[COLOR=#CC0000][SIZE=5]Cand ea are salariul mai mare[/SIZE][/COLOR]
In alte timpuri, femeia era dependen ta material de sotul ei. Dar astazi asistam, din ce in ce mai des, la o inversare de roluri. Aceasta noutate le face pe femei sa-si ia revansa fata de puterea masculina. Mirela are un salariu foarte bun si Alexandru cu jumatate mai putin. Fiecare dispune de un cont personal. Cat despre bugetul familial – au trei copii –, el este virat intr-un cont comun. „Eu asigur restaurantele, cinematograful, calatoriile. Cu alte cuvinte, Alexandru depinde de mine, si nu ii place asta“, povesteste Mirela. „Un exemplu recent: vrem sa ne schimbam canapeaua. Cea care ii place lui Alexandru costa mult. I-am spus ca mi se pa re prea scumpa. Am discutat in - de lung, pana in momentul in care am explodat: «in orice caz, tu nu ai ni mic de spus, eu sunt cea care pla - teste!» Ar fi trebuit sa ii propun e - ven tual sa faca un imprumut. Asa nu l-as fi umilit si l-as fi pus in fata unei alegeri responsabile.“
[COLOR=#800000]Cand barbatul castiga mai putin de - cat femeia, creste riscul de a-l vedea pe acesta transformat intr-un... copil sau intr-un obiect.[/COLOR]
[COLOR=#800000][/COLOR]
[COLOR=#CC0000][SIZE=5]Proba grea a somajului[/SIZE][/COLOR]
Exista evenimente care pun cuplul la incercari grele. Unul dintre acestea este somajul. Inactivitatea fortata modifica imaginea de sine sau despre celalalt. {omerul se intoarce catre el insusi, isi pierde apetitul sexual, se dezintereseaza de tot. Partenerul incepe sa resimta, in schimb, nesiguranta. Aceasta iese la suprafata prin mici reprosuri: „ai putea sa faci curat, macare!“; „Nu ai facut cumparaturile?“. Umilintele cotidiene il pun pe celalalt in situatie de inferioritate.
Desigur ca fiind crestini, nu ne dorim nici sa ii umilim pe ceilalti, nici sa ne chinuim singuri lasandu-ne cuprinsi de dorinte intense si expectatii din partea celuilalt, nici sa ne bagam in cercuri vicioase din care sa ne scoatem unul altuia ochii si sa ne chinuim si ranim reciproc, dar iata ca se intimpla daca nu sintem atenti si daca primeaza "eu vreau" si "eu sint cel valoros" in fata dorintei de intelegere si armonie si in fata iubirii si respectului fata de celalalt. Sau cand neputinta unuia se manifesta exact prin faptul ca nu e in stare sa accepte neputiinta celuilalt. Sau cand doi oameni au repere diferite si metode diferite de evaluare a "valorii" unui om (de ex unul masoara valoarea unui om in functie de banii pe care ii face si de cat de sus ajunge in societate, iar celalalt apreciaza valoarea unui om in functie de calitatile sale sufletesti).

Last edited by adam000; 25.07.2009 at 15:26:54.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 25.07.2009, 15:36:18
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Exista mecanisme psihologice prin care ne umilim unii pe ceilalti in anumite cercuri vicioase, de obicei fara sa ne dam seama, alteori fiind orbiti de necesitatile noastre emotionale care sint atat de intense incat inconstient actionam abuziv in incercarea de a ni le satisface cat mai repede si cat mai total. Ne pierdem rabdarea si nu mai conteaza "cum" vrem sa ajungem sa fim satisfacuti in nevoile emotionale ci tot ce vrem e sa fie "repede", "calea cea mai scurta", "acum, aici" si mai ales "de tot". Astfel ajungem sa fim abuzivi fara ca macar sa ne dam seama.

Iata un articol care mi s-a parut interesant despre cercurile vicioase prin care sotii pot ajunge sa abuzeze unii de ceilalti si sa se raneasca reciproc, atunci cand e vorba de bani, atunci cand unul castiga mai mult decat celalalt:

http://www.psychologies.ro/Dosar-PSY...?a=5264/825158



Desigur ca fiind crestini, nu ne dorim nici sa ii umilim pe ceilalti, nici sa ne chinuim singuri lasandu-ne cuprinsi de dorinte intense si expectatii din partea celuilalt, nici sa ne bagam in cercuri vicioase din care sa ne scoatem unul altuia ochii si sa ne chinuim si ranim reciproc, dar iata ca se intimpla daca nu sintem atenti si daca primeaza "eu vreau" si "eu sint cel valoros" in fata dorintei de intelegere si armonie si in fata iubirii si respectului fata de celalalt. Sau cand neputinta unuia se manifesta exact prin faptul ca nu e in stare sa accepte neputiinta celuilalt. Sau cand doi oameni au repere diferite si metode diferite de evaluare a "valorii" unui om (de ex unul masoara valoarea unui om in functie de banii pe care ii face si de cat de sus ajunge in societate, iar celalalt apreciaza valoarea unui om in functie de calitatile sale sufletesti).
Am trecut prin toate situațiile pe care le-ai prezentat mai sus.Viața te pune în cele mai neașteptate ipostaze.Cu răbdare,credință,dragoste putem să le depășim pe toate "o luptă-i viața deci te luptă...." Nimic nu este bătut în cuie.Lucrurile se schimbă continu.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 11.08.2010, 18:30:37
sfantatreime sfantatreime is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 39
Implicit raspuns

Am citit doar primele 2 propozitii din comentariul tau si am vazut cuvantul "duhovnici",la plural adica...Cum ,voi ati avut duhovnici separati?Pai asta a fost problema la voi...casatoria este un singur trup si de aceea voi trebuia sa cadeti de comun acord asupra unui singur duhovnic,tocmai pentru a va cunoaste pe amandoi si a va indruma IMPREUNA,nu separat!!!!
Reply With Quote
  #150  
Vechi 11.08.2010, 22:16:52
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Ai vazut filmul :The pursuit of happyness(in cautarea fericirii)?Daca nu te rog sa-l cauti si sa-l vezi,ar fi pacat sa pierzi asa un film,dar mai ales cred ca ti-ar fi de folos.Asa cred eu ca ar trebui sa se comporte oamenii unul cu altul,nu oamenii ci sotii,cum s-a purtat barbatul cu fiul lui.Uneori gresim din cauza ca suntem influentati de cei din jur care nu cunosc situatia si care se grabesc sa dea un verdict rapid oricui,ei nu au nimic de pierdut, dar cel care asculta sfatul lor are.As mai avea un sfat inafara de a avea rabdare si iubire, incearca sa te rogi mult pentru el, mai ales cand incepe un nou job,arata-i ca-l sustii si ca ai incredere in el,uneori o pivire de neincredere este suficienta sa-i taie cuiva elanul.Nu suntem toti la fel,dar cand e vorba despre sot sau sotie trebuie sa avem rabdare.Iarta-ma dar e urat sa spui despre sotul tau ca este intretinut.Asa nu-l ajuti nici pe el dar nici pe tine,pentru ca daca nu lucreaza va afecteaza pe amandoi.Dumnezeu sa va dea intelepciune,sanatate si iubire.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
Răspunde