Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 08.01.2014, 15:12:15
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Dincolo de orice, nu cred ca Parintele Argatu se face vinovat de ceva anume, ci noi, oamenii, care cautam cu orice pret, senzationalul, iar daca nu este, il inventam.
Intamplator am trecut si eu pe la Boroaia, nu fiindca aveam in program, ci eram cu cineva care dorea neaparat sa ajunga acolo. Nu vreau sa supar pe nimeni. Probabil multi au simtit ajutorul Parintelui... Nu contest. E n-am simtit nimic special, si poate ca nici nu m-am asteptat sa simt. Dar nici in alta parte nu ma asteptam, si totusi, am primit semne reale pentru care si acum cand imi amintesc, mi se face pielea de gaina. (In cimitir la Sihastria, in timp ce stateam pe banca, fara ganduri, cand pe neasteptate s-a intamplat ceva ce nu poate fi exprimat in cuvinte, si nu stiam de unde vine, pana nu m-am apropiat si am vazut ca nu de la mormantul Parintelui Cleopa venea, ci de la Parintele Paisie Olaru, care era oarecum pe aceeasi directie; iar a doua oara, dupa moartea Parintelui Iustin Parvu, cand, la rugamintea sotiei, am intrat in biserica de la Petru-voda unde vietuise Parintele, desi eu ma grabeam sa ajungem mai sus, la calugari, unde era inmormantat... Si dupa primul pas facut in interior am simtit la fel ca la Sihastria, acea stare uimitoare ce nu poate fi descrisa in cuvinte, semn ca Parintele chiar se bucura ca am revenit cu toata familia pe-acolo!...) Asemenea mie, multi altii au simtit la Prislop, la Parintele Arsenie Boca, sau poate la Parintele Argatu... cine stie? Daca nu mi s-a intamplat mie nimic, asta nu inseamna ca nu se intampla. Ba cel putin, imi amintesc mai pe la inceputuri cand am mers la Prislop, mi se parea chiar ciudat ca nu simt nimic din ce citisem, ca si cum Parintele Arsenie ar fi fost obligat sa-mi dea mie "un semn"... Pai... mi-a dat!! Eu imi exprimasem pozitia de a nu face fotografii la mormant, ca sa nu fim tentati sa ne mandrim cu asta. Sotia a folosit totusi mobilul... Cand am ajuns acasa, memoria telefonului era... alba. Nimic din tot concediu n-a mai putut fi salvat. Noroc ca cele mai importante imagini le aveam pe un aparat foto special in acest sens!
Dupa parerea mea, cred ca ar trebui sa fim cel putin rezervati, daca nu avem informatii oficiale, si nici nu ni s-a intamplat noua ceva care sa ne puna pe ganduri. Sfant sau nu, Parintele Argatu a slujit toata viata in post si rugaciune, bisericii lui Hristos. Daca or mai fi fost si greseli sau inselari, nu ne va cere nimeni noua, socoteala lor!... Sa ne rugam si pentru el, si pentru noi!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 08.01.2014, 15:54:44
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Daca or mai fi fost si greseli sau inselari, nu ne va cere nimeni noua, socoteala lor!... .
Pentru greselile lui nu ne va cere noua socoteala nimeni. Dara daca urmam acele greseli atunci ni se va cere socoteala.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 08.01.2014, 15:58:25
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Pentru greselile lui nu ne va cere noua socoteala nimeni. Dara daca urmam acele greseli atunci ni se va cere socoteala.
Poate parea o aberatie ce spun, dar eu am convingerea ca un bun crestin STIE sa faca diferenta intre ce este bun si ce nu este bun.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.01.2014, 20:00:10
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Ce moaste soro? Asculta predica Pr. Anitulesei care a fost acolo la dezgropare si a spalat oasele. Mirosea a mir ca au stropit aia cu mir pe acolo. Nu mai crede asa usor orice auzi. Se vede clar din viata si practicile lui ca a cazut din dreapta credinta. Superstitiosii l-au facut mare pe Ilarion Argatu. Si duhul acela al inselarii a ramas acolo si lucreaza in continuare prin fiul sau si prin nepotii sai care au ramas acolo.

Am sa incarc predica aia ca vad ca nu am gasit-o pe YouTube.
Nici tu nu ar mai trebui sa crezi asa usor tot ce auzi.
Nu asa se vorbeste din spatele calculatorului despre un parinte care si-a dedicat toata viata lui slujirii lui Dumnezeu, care ani de zile a fost urmarit de securitate pentru asta pe vremea cand noi nu eram nascuti, care s-a calugarit dupa ce a dus o viata de preot mirean si i-a murit sotia și care, in timp de prigoana comunista, cand altii slujeau Partidul sau faceau pe mieluseii, il marturisea pe Hristos in fata multimii de oameni care venea la Cernica.

Acum, ca o fi avut si el pacatele lui, ca orice om, sa il ierte Dumnezeu! Trebuie spus ca mai toate cartile care se scriu despre el sunt niste marturii ale oamenilor care l-au auzit, nu au fost scrise de el personal, deci probabil ca de aceea sunt si multe lucruri neconforme cu dogmele bisericesti.

Eu personal nu prea inteleg de ce toata aceasta denigrare a oamenilor cuviosi. Pai daca pe parintele Argatu, pe acest celebru parinte Argatu, il facem vrajitor si in toate felurile si ii refuzam orice drept la sfintenie si la o viata cuvioasa, oare cum vom fi judecati noi, astia care scriem din spatele monitorului?!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 08.01.2014, 20:17:07
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Am gasit predica parintelui Anitulesei, care a fost la dezgroparea parintelui Argatu. Chiar va rog sa o ascultati si discutam dupa.

http://www.trilulilu.ro/muzica-tradi...rile-parintelu

Aceasta rugaciune pentru ajutor la casatorie este un pacat. Voi ca ortodocsi ar trebui sa stiti ca asemenea practici sunt necanonice si condamnate de Biserica: post pana la ora 24, dupa ora 24 aprinde 9 lumanari asezate in cruce, 6 saptamani etc. Cei care primesc si incurajeaza aceste practici pacatuiesc. Crestinul trebuie sa fie atent si sa cunoasca invatatura Bisericii.

Last edited by Amistad; 08.01.2014 at 20:46:02.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 08.01.2014, 21:03:51
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iti multumesc pentru observatia ta blanda , smerita si facuta cu dragoste mai ales , si ma bucur mult ca ai scapat de mandrie , dar n- ai citit cu atentie toate acuzele aduse parintelui si mie nevrednicului !
Despre subiect nimic , ci doar mustrari facute , ce-i drept , cu dragoste !
Care este parerea ta despre acest subiect ? Ti se pare normal ca un parinte plecat de langa noi sa fie improscat cu noroi , sa fie acuzat de vrajitorie si alte cele ? Cunosti ceva despre Taina Preotiei ?
Clevetim si cam atat !
Tot cu dragoste :
Cristian
Eu, personal nu mi-am format inca o parere despre acest preot, chiar daca am auzit multe lucruri spuse despre el, pro si contra, si nu de pe forum, ci de la cunostiinte, diferiti pelerini care i-am intalnit pe la manastiri.
Este foarte greu sa deosebesti cand esti inselat. Poate fi un sfant, dar noi sa nu fi fost vrednici in acel moment sa ni se descopere sfintenia lui, sau suntem creduli si naivi, ceea ce n-are nici o legatura in a fi credincios, si ni se pare ca simtim mare ajutor din partea acelui "sfant", ".....Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor.”(Intelepciunea lui Isus Sirah, III, 20-23). Dar, indiferent care a fost parerea fratelui, la adresa nostra sau la adresa unei persoane dragi noua, s-o primim. Dumnezeu ne-a lasat libertatea de gandire si cunoastere. E parerea lui, iar daca nu ne place, sa ne rugam sa ne lumineze Bunul Dumnezeu, ca sa ne arate adevarul, caci adevarul se releva, nu il descoperim noi singuri.
Tu, ai dorit, dar fara blandete, sa subliniezi ca nu trebuie judecat un preot, pentru ca Taina Preotiei este atat de mare, incat indiferent cat de nevrednic ar fi un preot, harul preotiei nu se i-a niciodata de la el, "preotului este numai a deschide gura, si harul lucreaza " Sf. Ioan Gura de Aur. Evanghelia iti da voie sa faci ce zice preotul, cand te invata de bine, iar daca vezi la el ceva ca nu-i bun, nu face. Dar nu ti-a dat voie sa judeci, pentru ca harul lui Dumnezeu nu se duce de la preot, numai daca ai auzit ca l-a caterisit. Si cand este caterisit, inca darul nu se ia. Ramane ca un ostas cu sabia in teaca, fara sa si-o mai foloseasca.
In schimb, fratele tau a vrut sa-si spuna convingerea ca acest Parinte face parte din categoria a acelor pastori rataciti "cu slava desarta, afara de prea putini, cu totul nerecunoscand calea din dreapta de cea din stanga.
Bisericile lui Dumnezeu vor fi lipsite de preoti credinciosi si evlaviosi si va fi vai de crestinii care se vor afla in lume, caci isi vor pierde cu totul credinta, nevazand la nimeni lumina cunostintei." Profetia Sf. Nil Atonitul
Si aici, subiectul este foarte delicat, pentru ca multi stim ca traim vremurile lui Antihrist si ca azi "preotia nu-i chip de virtute, ci mijloc de trai, nu-i slujire plina de raspundere, ci domnie fara indatoriri" Sf. Grigorie de Nazianz, si doar Dumnezeu stie daca vina este a simplului mirean care a sesizat acest lucru si l-a spus, iar noi luam aceasta sesizare din partea lui ca o judecata. El n-a spus de Pr Argatu ca fumeaza sau desfraneaza, ci ca prin inselarea lui, inseala si pe altii pe calea pierzarii.
Citind din cartea „Dreapta credinta in scrierile Sfintilor Parinti”, si mai mult din Sf Sriptura si Sf.Traditie, ma intareste sa spun, ca nu este pacat sa afirmam despre un pastor inselat, ca este inselat, pentru a preveni si pe altii sa nu cada in inselare.
Din ceea ce a afirmat fratele nostru despre Pr Argatu, am inteles indemnul:" sa nu te imprietenesti cu omul rau", si nu "omul acela este rau".


Cu dragoste

P.S. Cer, umil, iertare daca si eu am gresit in cele scrise
Reply With Quote
  #37  
Vechi 08.01.2014, 21:13:25
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iti multumesc pentru observatia ta blanda , smerita si facuta cu dragoste mai ales , si ma bucur mult ca ai scapat de mandrie , dar n- ai citit cu atentie toate acuzele aduse parintelui si mie nevrednicului !
Despre subiect nimic , ci doar mustrari facute , ce-i drept , cu dragoste !
Care este parerea ta despre acest subiect ? Ti se pare normal ca un parinte plecat de langa noi sa fie improscat cu noroi , sa fie acuzat de vrajitorie si alte cele ? Cunosti ceva despre Taina Preotiei ?
Clevetim si cam atat !
Tot cu dragoste :
Cristian
Chiar daca am expus frumos, ceea ce aveam de zis, asta nu inseamna ca am scapat de mandrie, vai de mine!
Doar faptul ca ma gandesc cum sa scriu frumos cuiva si ca am incantat ochii cuiva citind randurile mele, am cazut in slava desarta.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 08.01.2014, 21:14:25
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit Imi dau cu parerea

Cand fac asta pot sa imi asum si nici nu sustin ca am dreptate.
Nici nu vorbesc de parintele Argatu ca nu am suficiente informatii. Sau majoritatea informatiilor sunt de fapt pareri ale altora.
Dar... ceea ce pot spune este ca un preot ar trebui sa se ingrijeasca de viata duhovniceasca a celor pastoriti. Mai concret de credinta lor si de faptele lor. Daca cineva ignora asta si isi creaza un alt dusman imaginar cu care se lupta neglijand aspectele cu adevarat importante dusmanul real castiga. Si mai concret daca un preot "imprumuta" activitatea vrajitoarelor si isi ocupa timpul cu dezlegari de vraji si alte chestii de genul asta in loc sa "lucreze" la imbunatatirea spirituala a credinciosilor este inselat.
Mai mult, daca acesta creaza ritualuri pentru "infaptuirea de evenimente magice" semnele sunt destul de evidente. Exemplu concret il reprezinta postarea care a deschis topicul care tine de magie, nu de practica Bisericii. In acelasi timp corect este sa privim cu rezerva orice relatare despre cineva atat timp cat nu o putem verifica.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 08.01.2014, 21:19:13
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Maica Ecaterina, fostă actriță Monica Fermo, vorbește/scrie foarte frumos despre părintele Argatu. Este cel care a botezat-o pe când ea avea 30 și ceva de ani, a călăuzit-o pe drumul credinței... Cel puțin ea l-a cunoscut în mod nemijlocit...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 08.01.2014, 21:21:26
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Maica Ecaterina, fostă actriță Monica Fermo, vorbește/scrie foarte frumos despre părintele Argatu. Este cel care a botezat-o pe când ea avea 30 și ceva de ani, a călăuzit-o pe drumul credinței... Cel puțin ea l-a cunoscut în mod nemijlocit...
Maica Ecaterina ce-i drept este "posedata de cip".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 14:13:29
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 21:49:02
Rugaciuni pentru parintele Mihail Cazacu Tudor Rugaciuni 2 16.03.2006 16:56:15