Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.01.2014, 21:37:58
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Maica Ecaterina, fostă actriță Monica Fermo, vorbește/scrie foarte frumos despre părintele Argatu. Este cel care a botezat-o pe când ea avea 30 și ceva de ani, a călăuzit-o pe drumul credinței... Cel puțin ea l-a cunoscut în mod nemijlocit...
Maica Ecaterina ce-i drept este "posedata de cip".
Cum adica, s-a dat cu secta cipofoba?... parca auzisem ceva in sensul asta.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.01.2014, 22:22:42
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Maica Ecaterina, fostă actriță Monica Fermo, vorbește/scrie foarte frumos despre părintele Argatu. Este cel care a botezat-o pe când ea avea 30 și ceva de ani, a călăuzit-o pe drumul credinței... Cel puțin ea l-a cunoscut în mod nemijlocit...
Trebuie sa fim cu luare aminte, sa nu facem confuzie pe acest topic.
Daca eu am o parere foarte frumoasa despre Parinte, asta nu inseamna ca in anumite practici el sa nu se fi inselat, si sa fi gresit, daca acest lucru s-a sesizat de catre crestini. O spunem, dar nu spre judecata sau spre osanda.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.01.2014, 09:36:16
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Trebuie sa fim cu luare aminte, sa nu facem confuzie pe acest topic.
Daca eu am o parere foarte frumoasa despre Parinte, asta nu inseamna ca in anumite practici el sa nu se fi inselat, si sa fi gresit, daca acest lucru s-a sesizat de catre crestini. O spunem, dar nu spre judecata sau spre osanda.
Păi eu îmi spuneam părerea! Doar unii insistă să impună un punct de vedere...
Părintele nostru ne tot spune să cultivăm gândul bun, așa că am găsit de cuviință să spun și ceva bun la adresa părintelui Argatu.
În mod evident, unii dintre noi insistă pe unele abordări controversate ale acestui părinte. Totuși înțeleg că astfel de abordări nu au fost confirmate de un for în măsură să facă acest lucru.... Mă mir că unii creștini sunt în măsură să sesizeze înșelarea din anumite practici ale părintelui. Oare l-ați cunoscut nemijlocit? Sau de unde aveți atâta încredere în judecata/ rațiunea proprie??

Last edited by Annyta; 09.01.2014 at 14:50:05.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.01.2014, 12:09:32
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Judecata nu este in ratiunea proprie. Aceste practici pe care le-a facut Pr. Argatu sunt comdamnate de Biserica si de Sfintii Parinti. Aici e problema. Preotul care face asa ceva trebuie caterisit. Nu opuneti sentimentalismul cu invatatura Bisericii. Daca un preot se abate grav atunci nu trebuie sa ii mai urmati sfaturile. Problema este sa nu urmati rugaciunile si practicile pe care le da I. Argatu, daca vreti sa il simpatizati nu e nici o problema (dar ca om, nu sa il tineti de sfant). Pentru ca urmandu-i aceste practici pacatuiti impotriva Bisericii si voi le mai si promovati.

Last edited by Amistad; 09.01.2014 at 12:15:47.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.01.2014, 12:21:06
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Judecata nu este in ratiunea proprie. Aceste practici pe care le-a facut Pr. Argatu sunt comdamnate de Biserica si de Sfintii Parinti. Aici e problema. Preotul care face asa ceva trebuie caterisit. Nu opuneti sentimentalismul cu invatatura Bisericii. Daca un preot se abate grav atunci nu trebuie sa ii mai urmati sfaturile. Problema ete sa nu urmati rugaciunile si practicile pe care le da I. Argatu, daca vreti sa il simpatizati nu e nici o problema. Pentru ca urmandu-i aceste practici pacatuiti impotriva Bisericii si voi le mai si promovati.
Eu nu am promovat nimic. Și de obicei nu agreez sfaturile pe care nu le cer.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.01.2014, 13:17:03
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Păi eu îmi spuneam părerea! Doar unii insită să impună un punct de vedere...
Părintele nostru ne tot spune să cultivăm gândul bun, așa că am găsit de cuviință să spun și ceva bun la adresa părintelui Argatu.
În mod evident, unii dintre noi insistă pe unele abordări controversate ale acestui părinte. Totuși înțeleg că astfel de abordări nu au fost confirmate de un for în măsură să facă acest lucru.... Mă mir că unii creștini sunt în măsură să sesizeze înșelarea din anumite practici ale părintelui. Oare l-ați cunoscut nemijlocit? Sau de unde aveți atâta încredere în judecata/ rațiunea proprie??
Ma iertati daca v-am suparat cu vreun cuvant.
Dar, Mântuitorul Hristos nu face apel neapărat la voința noastră, care nu poate influența mereu spiritul de judecată, sau nu face apel la rațiunea noastră, deoarece celălalt poate evolua și noi nu putem ști acest lucru sau nu ne dăm seama de el.
Dar, cum am mai spus, este foarte greu sa ne dam seama cand suntem inselati. Daca eu am o parere foarte frumoasa despre practicile Pr Argatu, si vine un frate care contesta ca gresesc in a aprecia practicile Parintelui, primesc. Daca, prin rugaciuni,mi s-a relevat adevarul despre acest Parinte si sunt convinsa, atunci nu trebuie sa fac altceva decat sa ma rog sa i se descopere adevarul, si fratelui, ca mult poate rugaciunea cand este facuta in duh pentru celalalt.
In schimb, daca nu mi s-a relevat adevarul si n-am cercetat cu atentie Sf Scriptura si din tot ce se poate culege din invataturile Sf Parinti, dar m-am multumit sa-mi intaresc parerea din convingerile altora, fara sa-mi pun intrebarea daca convingerile lor sunt solide, atunci trebuie sa ma gandesc ca pot fi eu, cea inselata.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.01.2014, 14:25:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
l.
Dar, cum am mai spus, este foarte greu sa ne dam seama cand suntem inselati. .
De aceea avem un Sfant Sinod pentru astfel de situatii , iar daca Sfantul Sinod nu s-a pronuntat intr un fel sau altul , nu cred ca discutia isi are rostul intr un sir lung de ipoteze si pareri desarte , caci vom da socoteala si pentru acestea .
Cunoasteti rolul Sfantului Sinod in Biserica Ortodoxa ?
Bucurii !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.01.2014, 15:07:01
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cand fac asta pot sa imi asum si nici nu sustin ca am dreptate.
Nici nu vorbesc de parintele Argatu ca nu am suficiente informatii. Sau majoritatea informatiilor sunt de fapt pareri ale altora.
Dar... ceea ce pot spune este ca un preot ar trebui sa se ingrijeasca de viata duhovniceasca a celor pastoriti. Mai concret de credinta lor si de faptele lor. Daca cineva ignora asta si isi creaza un alt dusman imaginar cu care se lupta neglijand aspectele cu adevarat importante dusmanul real castiga. Si mai concret daca un preot "imprumuta" activitatea vrajitoarelor si isi ocupa timpul cu dezlegari de vraji si alte chestii de genul asta in loc sa "lucreze" la imbunatatirea spirituala a credinciosilor este inselat.
Mai mult, daca acesta creaza ritualuri pentru "infaptuirea de evenimente magice" semnele sunt destul de evidente. Exemplu concret il reprezinta postarea care a deschis topicul care tine de magie, nu de practica Bisericii. In acelasi timp corect este sa privim cu rezerva orice relatare despre cineva atat timp cat nu o putem verifica.
Lucian ,par.Argatu propunea un canon care presupunea multa rugaciune si post destul de aspru.
Numai aceste rugaciuni daca se fac , si postul , ajuta la imbunatatirea spirituala a credinciosilor ,a celor care sunt in nevoi.
In nici un caz nu putem sa acuzam pe par.Argatu de practici vrajitoresti.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.01.2014, 15:25:18
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Degeaba va scriu eu de Sfintii Parinti si invatatura Bisericii ca pe voi asta nu va intereseaza.

"Dar, cum am mai spus, este foarte greu sa ne dam seama cand suntem inselati."

In cazul rugaciunii Pr. Argatu este foarte usor sa ne dam seama ca este amestecata cu vrajitorie. Daca ai ascultat predica pe care am postat-o ai vazut ca I. Argatu are o multime de practici grave condamnate de Biserica.

"Cunoasteti rolul Sfantului Sinod in Biserica Ortodoxa ?"

Cunoasteti rolul Sintilor Parinti in Biserica Ortodoxa? Daca apare o situatie in care Sinodul B.O.R. (de ex. rugaciune cu romano-catolicii) intra in contradictie cu Sfintii Parinti atunci asculti de Sfntii Parinti si nu de Sinodul B.O.R. Ortodoxia nu incepe si se termina cu Sinodul B.O.R.

Daca un crestin sau un preot calca invatatura Bisericii nu mai astepti sa dea sinodul sentinta ci te departezi de acel preot. Asta in cazul in care credeti ca dreapta credinta mai inseamna ceva si trebuie aparata.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.01.2014, 17:47:33
Iulita Iulita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
De aceea avem un Sfant Sinod pentru astfel de situatii , iar daca Sfantul Sinod nu s-a pronuntat intr un fel sau altul , nu cred ca discutia isi are rostul intr un sir lung de ipoteze si pareri desarte , caci vom da socoteala si pentru acestea .
Cunoasteti rolul Sfantului Sinod in Biserica Ortodoxa ?
Bucurii !
Dragul meu frate, este ultimul lucru asta, sa te mahnesc.
Parerea mea este ca crestinii de azi, se impart in doua categorii:
- cei care STIU ca traim vremurile Apocalipsei, dar dorm intr-un somn profund, si sunt usor de inselat, si
- cei care SIMT ca traiesc vremurile Apocalipsei, si care vad ca sminteala a venit pana si in mai marii nostri, si nu se mai incred decat in Sf Scriptura si Invataturile Sf Parinti. Si bine, fac.
Iata ce spune un pustnic din pestera Cuviosului Xenofont, Protosinghelului Ioanichie Moroi, in Patericul Romanesc, pag 549:".........Niciodata in viata sa nu te iei dupa om, oricat de sfant ti s-ar parea. Ca astazi te folosesti de el, iar maine te poti sminti. Voiesti sa ai calauza in viata? Citeste Sfanta Sriptura si invataturile Sfintilor Parinti si urmeaza pe cat poti cuvintele lor, ca de ei niciodata nu te vei sminti."
Iata ce spun Parintii Athoniti in scrisoarea adresata Patriarhiei:
".......Știut este că în orice problemă serioasă toată lumea întreabă „ce spune Sfântul Munte?”, iar Preafericirea Voastră spuneți acum că Sfântul Munte „n-are părere, nici cuvânt”? Prima oară auzim așa ceva, asta răstoarnă și terfelește întreaga valoare și moștenire a Sfântului Munte.
.................................................. .................................................. ........
Încetați Preafericirea Voastră activitățile filopapiste, despre care atâția teologi specialiști mărturisesc că păgubesc Biserica Ortodoxă, ca să se realizeze unitatea noastră în Hristos Iisus,........."

Intelepciune!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Argatu ionelnelu Stiri, actualitati, anunturi 37 18.10.2011 14:13:29
Parintele Ilarion Argatu ionelnelu Calugarul 12 08.05.2008 21:49:02
Rugaciuni pentru parintele Mihail Cazacu Tudor Rugaciuni 2 16.03.2006 16:56:15