Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 26.08.2010, 09:24:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Stimate domn, te rog, scuteste-ma cu de-alde scrierile controversate ( in anumite priviinte ) ale Parintelui Arsenie Boca, sau, mai bine spus ale atator parinti calugari care...nu sunt si nu au fost niciodata parinti de copii.
Uite, nu vreau sa merg la duhovnic ca sa ma lamuresc in acest sens, de fapt, am mancat pe paine si parerile duhovnicilor, dar asta nu inseamna ca nu am dreptul sa-mi pun si eu mintea la contributie, sa-mi stimulez rationamentul ca sa nu-si atrofieze sensul individual, pe care Dumnezeul ce-l invoci, mi l-a daruit.
Slava Domnului ca sunt si duhovnici care nu tin chiar atat capul in nisip ! Voi aveti libertatea sa-i ascultati pe care doriti.
Asadar, raman la parerea mai sus afisata !...cu, sau fara suparare .
Omul asculta de Dumneze, dar multe dintre lucrurile inhamate in " biserica " sunt pure inventii omenesti.
Si Dumnezeu cerceteaza pe om prin constiinta pe care i-a daruit-o, se uita cum este aceasta exploatata. Nu suntem programati ca sa asimilam permanent si intr-un mod robotic ideile si scrierile celorlalti, suntem capabil sa mai si discernem, tocmai pentru propriul rationament in circumstantele proprii, vom fi judecati . Mantuirea nu este reprezentata de un sablon bine definit si unic, ea se manifesta individual, pentru fiecare dintre noi exista o judecata aparte in functie de ceea ce intampinam, de mediul in care traim, de foarte multi factori diferiti la care suntem supusi.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.08.2010 at 09:37:52.
Reply With Quote
  #152  
Vechi 26.08.2010, 09:36:26
ViermeSiNuOm's Avatar
ViermeSiNuOm ViermeSiNuOm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 106
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Din mandrie si din superioritate si nevoia de supunere au venit atatea reguli, absolut inventate
Dragă soră, te contrazici... ori este din mândrie și superioritate ori din smerenie, nevoie de supunere ?! În fine, era o întrebare retorică... sunt sigur că te-au luat degetele înainte tocmai din cauza unora de mai sus enumerate

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Inima, peiviti la inima oameni buni, nu la detalii inutile ale convietuirii noastre pe pamant . Inima noastra este de netagaduit, iar Dumnezeu o judeca mai presus de orice aparenta.
Tocmai inima, și mai ales cea smerită, nu ar putea să încalce aceste reguli de zămislire a pruncilor, pentru că acolo în inimă teoretic, și practic la unii, este dragoste (mă refer la dragostea curată pentru Dumnezeu și aproapele nu la ceea ce numesc unii dragoste și anume patima desfrâului).

Dacă nu găsești dragostea curată în inima ta, fă curat, aruncă mărăcinii și apoi încearcă iar ! Vei fi uimită de diferență ! Succesc surioară !
__________________
"Cine crede fără a fi și un misionar, acela nu a cunoscut frumusețea credinței !" (Valeriu Gafencu)
Reply With Quote
  #153  
Vechi 26.08.2010, 09:47:19
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Draga, am spus ca aceste legi sunt pure inventii, asa ca nu mai are rost sa vorbesc de tot invocata dragoste fata de Duumnezeu, care, de fapt, nici nu are legatura cu aceste " inventii ".
Cand am spus supunere, nu m-am referit la smerenie, ci la mandria si superioritatea de care am vorbi, a celor care intentioneaza sa supuna pe ceilalti...
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "

Last edited by ory; 26.08.2010 at 10:02:41.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 26.08.2010, 10:33:42
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Am tot intlnit pe forum: "Unde scrie in Biblie....?". Tin sa precizez ca Ortodoxia nu se bazeaza numai pe Sfanta Scriptura ci si pe Sfanta Traditie. Acestea doua sunt pe picior de egalitate. Dar se pare ca vrem sa ne inventam o religie dupa voia noastra si nu dupa cea a lui Dumnezeu. Nu ne opreste nimeni, numai ca va trebui sa dam socoteala in fata lui Dumnezeu. Si vom mai da socoteala si pentru sfaturile noastre in contradictie cu Dumnezeu pe care le-am dat altora si nu numai pentru aceste lucruri enumerate mai sus.

Legat in mod direct de topic:
Ar fi bine sa vorbiti si cu duhovnicul vostru despre aceasta nelamurire.
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #155  
Vechi 26.08.2010, 13:08:31
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Am tot intlnit pe forum: "Unde scrie in Biblie....?". Tin sa precizez ca Ortodoxia nu se bazeaza numai pe Sfanta Scriptura ci si pe Sfanta Traditie. Acestea doua sunt pe picior de egalitate. Dar se pare ca vrem sa ne inventam o religie dupa voia noastra si nu dupa cea a lui Dumnezeu. Nu ne opreste nimeni, numai ca va trebui sa dam socoteala in fata lui Dumnezeu. Si vom mai da socoteala si pentru sfaturile noastre in contradictie cu Dumnezeu pe care le-am dat altora si nu numai pentru aceste lucruri enumerate mai sus.

Legat in mod direct de topic:
Ar fi bine sa vorbiti si cu duhovnicul vostru despre aceasta nelamurire.
Doamne ajuta!
S-a vorbit si rasvorbit de asta, nu exista nici o dogma si nici macar un canon care sa spuna ca este pacat sa concepi un copil sau sa aiu relatii conjugale in anumite zile.
Exista numai un canon care recomanda abstinenta inainte de impartasanie si in zilele de post, dar intr-un limbaj bland, si spune si ca trebuie sa fie de acord amandoi.
Postul conjugal este bun, dar nu este o lege.

De aici pana la teoriile parintelui Arsenie Boca (daca intr-adevar el a scris acea carte, ceea ce nu este sigur) ca cei co,ceputi in astfel de zile ies handicapati sau curvari, este cale lunga...
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #156  
Vechi 03.09.2010, 11:44:43
un mirean un mirean is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 37
Implicit raspuns

Da,este pacat sa ai relatii trupesti si implicit sa concepi un copil sambata seara si duminica seara deoarece sambata este o zi premergatoarei celei de-a 7-a zi,ziua Domnului si trebuie sa intram curati si sufleteste si trupeste in Sf.Biserica iar duminica este lesne de inteles pentru ca e ziua Domnului,in care El s-a odihnit si s-a rugat...AMIN
Reply With Quote
  #157  
Vechi 03.09.2010, 11:59:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Daca omul se poate retine de la aceste legaturi trupesti este bine, dar decat "sa arda", dupa cum Spune Pavel, e mai bine sa aiba aceste relatii. Si sa nu uitam un lucru foarte important, Pavel aminteste de buna invoire, adica ambele persoane sa fie de acord sa-i daruiasca Domnului ziua respectiva.
Reply With Quote
  #158  
Vechi 03.09.2010, 20:23:29
anamaria.lupu anamaria.lupu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanaz Vezi mesajul
Buna ziua,
ma numesc Ioana, am 27 de ani si sunt casatorita de 3 ani.
Eu si sotul meu ne-am dori un copilas dar am si eu o nedumerire.
Din cauza lucrului, sotul meu pleaca de acasa de luni dimineata ora 7, pana sambata seara cateodata si ora 21-22, depinde.
Stiu ca duminica este ziua Domnului si trebuie sa iti aduci aminte de ea si s-o cintesti ca atare. Deci nu e indicat sa faci prostioare... Sambata dupa vecernie incepe ziua urmatoare, deci teoretic e considerata deja duminica...
Oare cum ar fi crestineste sa procedez? Cineva care a discutat cu un duhovnic sau care are o situatie asemanatoare il rog sa ma sfatuiasca.
Va multumesc!
am citit parca in cartea parintelui Arsenie Boca,sa ma ierte Parintele daca spun o prostie,ca este de preferat sa concepem copii martea si joia.Lunea miercurea vinerea si sambata si duminica trebuie sa le traim in curatie.Eu asa intentionez sa concep bebele intr-o marti sau joi,asa sa imi ajute Dumnezeu.Eu ti-as recomanda sa ii spui sotului sa isi ia concediu macar 3 saptamani sa il concepeti ,nu se poate sa traiti impreuna doar in weekend,nu imi place deloc ce aud.Inca ceva,dupa ce ramai insarcinata ,nu trebuie sa mai aveti legaturi conjugale,cu alte cuvinte sa nu deranjati copilul pe toata perioada sarcinii si apoi cat il alaptezi.Mult succes si pace in familie,sa ai un sot intelegator,fidel,onest,iubitor fata de tine si copiii vostri.Doamne ajuta!
Uite o rugaciune pt cand vei ramane insarcinata:

O, Imparate Sfinte, Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, izvorule al vietii si al nemuririi, iti multumesc ca in casatoria mea m-ai facut vas ales al binecuvantarii si al darului Tau. Caci Tu Stapane ai zis:”cresteti si va inmultiti, umpleti pamantul si-l stapaniti!”

Iti multumesc si ma rog: Binecuvanteaza acest rod al trupului meu, care mi-a fost dat de catre Tine; ocroteste-l si da viata intru Duhul Tau cel Sfant; da-i crestere intru sanatate si trup curat cu madulare bine intemeiate. Sfinteste trupul lui, mintea, inima si toate simturile si daruieste acestui prunc care se naste suflet intelept si intemeiaza intru el frica Ta.

Inger credincios, pazitor sufletului si trupului ii daruieste. Pazeste-l, tine-l, intareste-l si-l adaposteste pe el in pantecele meu pana in ceasul nasterii lui si nu-l tainui pe el in pantecele maicii sale, pentru ca mainile Tale l-au alcatuit dandu-i viata si sanatate.

O, Doamne Iisuse Hristoase intru Atotputernicile si parintestile tale maini incredintez copilul meu. Aseaza-l pe el sub mana harului Tau si prin sfantul Duh, sfinteste-l pe el sub mana Harului Tau si prin sfantul Duh sfinteste-l si-l innoieste intru viata vesnica ca sa fie madular al cerestii Tale Imparatii. Amin.

O intru tot Milostive Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, cauta si ma pazeste pe mine roaba Ta, de frica si de duhurile cele rele care cauta sa strice lucrul mainilor Tale, iar cand va veni ceasul si timpul meu, izbaveste-ma de dureri. Lumineaza-mi neputintele cele din timpul iesirii si da-mi intarire si putere la nastere. Fa-o grabnica prin Atotputernicul Tau ajutor, ca slava lucrului Tau este aceasta si taria Atotputerniciei Tale, lucrul Harului Tau si a inimii tale milostive. Amin!

Este bine pentru femeile insarcinate, ca duminica sa mearga la biserica la Sfanta Liturghie, unde sa se roage pentru a naste prunc sanatos, sa dea acatist si sa fie binecuvantate de preot.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 03.09.2010, 20:32:35
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul
am citit parca in cartea parintelui Arsenie Boca,sa ma ierte Parintele daca spun o prostie,ca este de preferat sa concepem copii martea si joia.Lunea miercurea vinerea si sambata si duminica trebuie sa le traim in curatie.Eu asa intentionez sa concep bebele intr-o marti sau joi,asa sa imi ajute Dumnezeu.Eu ti-as recomanda sa ii spui sotului sa isi ia concediu macar 3 saptamani sa il concepeti ,nu se poate sa traiti impreuna doar in weekend,nu imi place deloc ce aud.Inca ceva,dupa ce ramai insarcinata ,nu trebuie sa mai aveti legaturi conjugale,cu alte cuvinte sa nu deranjati copilul pe toata perioada sarcinii si apoi cat il alaptezi.Mult succes si pace in familie,sa ai un sot intelegator,fidel,onest,iubitor fata de tine si copiii vostri.Doamne ajuta!
Exact așa zicea părintele Arsenie Boca în cărțile sale. Și mai zicea că nu e bine să fie concepuți copii pe timp de război.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #160  
Vechi 04.09.2010, 08:23:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria.lupu Vezi mesajul
dupa ce ramai insarcinata ,nu trebuie sa mai aveti legaturi conjugale,cu alte cuvinte sa nu deranjati copilul pe toata perioada sarcinii si apoi cat il alaptezi.
Bun, înțeleg că există unele motive pentru care actul conjugal în timpul sarcinii este de evitat. Dar cu alăptarea ce aveți ? Care canon ortodox spune să te ferești în timpul alăptării ?!

Și dacă alăptarea durează doi ani ? Deci, doi ani de abstinență. Plus 8 luni înainte, din momentul în care femeia s-a prins că e gravidă până naște. Asta fac 2 ani și opt luni. Dacă sunt doi copii, înseamnă că cei doi dintr-un cuplu trebuie să trăiască în abstinență în anii tinereții lor timp de 5 ani și 4 luni, iar dacă sunt trei copii timp de 8 ani. Și, în rest, marțea sau joia, nu ? Asta, dacă nu cade în săptămâna aceea când nici la biserică e proscris să te duci. Și nici să nu cadă în cele două posturi mari sau în cele două mici.

Dar dv pentru ce credeți că bărbații se însoară ? Vorbesc foarte serios, decât o nevastă cu asemenea restricții, mai bună e călugăria. Ca și călugăr, măcar mă rog în chilia mea și nu mă culc în fiecare seară lângă o nevastă care îmi spune: "Azi este miercuri. Somn ușor !". Sau: "Anul ăsta alăptez. Pa !"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunile de seara haitchi Intrebari utilizatori 2 27.06.2010 20:40:33
buna seara ! tanty12 Stiri, actualitati, anunturi 6 08.12.2009 16:51:44
buna seara! georgiana_master Rugaciuni 4 31.10.2006 13:32:43