Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 26.05.2008, 22:30:47
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Asa este, pacat de copiii care sunt pacaliti de aceste curente ca Emo sau altele.
parerea mea este ca oamenii care isi pun problema sinuciderii sunt bolnavi psihic.
Au mare nevoie de ajutor medical.
Sunt de compatimit.
Doamne ajuta si fereste de rau!
Sau pur si simplu sunt singuri si au nevoie de cineva care sa-i iubeasca, cu un psihic tare, care nu reununta asa de usor in ai face sa treaca peste probleme. Nu cred ca sunt bolnavi psihic, dar unii sunt mai puternici, altii mai slabi si toti raspundem in fata provocarilor in mod diferit.
Reply With Quote
  #92  
Vechi 27.05.2008, 20:54:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
Citat:
În prealabil postat de euftalia
Asa este, pacat de copiii care sunt pacaliti de aceste curente ca Emo sau altele.
parerea mea este ca oamenii care isi pun problema sinuciderii sunt bolnavi psihic.
Au mare nevoie de ajutor medical.
Sunt de compatimit.
Doamne ajuta si fereste de rau!
Sau pur si simplu sunt singuri si au nevoie de cineva care sa-i iubeasca, cu un psihic tare, care nu reununta asa de usor in ai face sa treaca peste probleme. Nu cred ca sunt bolnavi psihic, dar unii sunt mai puternici, altii mai slabi si toti raspundem in fata provocarilor in mod diferit.
Raspundem diferit in fata "provocarilor", in functie de credinta sau necredinta noastra , de trairea noastra in adevar si lumina sau de negarea oricarei valori. Teribilismul si nesabuinta unora, imbraca forme de manifestare dintre cele mai ciudate, mergand pana la depersonalizare , unde psihicul e guvernat de impulsuri necontrolate de moment, ce pot fi uneori fatale celui in cauza. Efectul de turma si in cazul asa zisului curent Emo isi spune cuvantul.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 29.05.2008, 11:42:28
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Este adevarat, curentul EMO este o nenorocire, dar pana nu esti putin dezechilibrat psihic, nu incerci sa iti iei zilele ( eu stiu pentru ca eu insami am trei tentative de suicid in trecut si ma rog Bunului Dumnezeu sa ma fereasca pe viitor de asa ispita groaznica!)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 29.05.2008, 22:41:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de euftalia
Este adevarat, curentul EMO este o nenorocire, dar pana nu esti putin dezechilibrat psihic, nu incerci sa iti iei zilele ( eu stiu pentru ca eu insami am trei tentative de suicid in trecut si ma rog Bunului Dumnezeu sa ma fereasca pe viitor de asa ispita groaznica!)
SLABI DE INGERI MI SE PARE MULT MAI CORECT!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 31.05.2008, 21:38:58
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

poate, stie Dumnezeu cum, dar nici echilibrat nu poti fi.
Normal e sa ai dragoste de viata.
Cand nu mai ai si viata ti se pare chinuitoare este usor sa cazi in deznadejde si de aici primejdii mai multe.
Sa ne fereasca Bunul dumnezeu de deznadejde si de lipsa credintei.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 30.07.2008, 12:18:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Asa este euftalia, sinuciderea dovedeste si necredinta. Crestinul adevarat crede ca Dumnezeu ii poarta de grija si ca nu ingaduie sa fie ispitit "mai mult decat poate". Nu doar ca il poate izbavi din orice rau venit asupra sa, dar il poate si ajuta sa il infrunte pe acesta pentru folosul sau real si vesnic.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 30.07.2008, 13:57:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Asa este euftalia, sinuciderea dovedeste si necredinta. Crestinul adevarat crede ca Dumnezeu ii poarta de grija si ca nu ingaduie sa fie ispitit "mai mult decat poate". Nu doar ca il poate izbavi din orice rau venit asupra sa, dar il poate si ajuta sa il infrunte pe acesta pentru folosul sau real si vesnic.
Poate nu chiar necredinta! Nu putem afirma categoric si transant asa ceva. Sunt clipe grele, unice, in viata fiecaruia. Unii mai denumesc astfel de perioade cumpane, incercari, etc. Nu putem judeca noi insine astfel de clipe, perioade ce apartin vietii cuiva. Ar fi si nedrept si nici obiectiv. Apoi ce as-i vrea sa adaug, ca multe din marturisirile facute la Sf.Spovedanie, au si incercarea sau gandul sinuciderii. Problema nu trebuie tratata superficial, sau aplicand sabloane , ci trebuie analizat fiece caz in parte. Au fost si probabil mai sunt oameni in credinta si cu pregatiri diverse, care au cedat , acelei clipe de disperare, deznadejdie., pe fondul unui soc si a neputintei de a invinge cele pogorate in rau asupra lor. Dumnezeu va judeca cel mai bine fiecare fapta , ficare gest al nostru. In suicid, teoria in multe cazuri nu corespunde intru totul celor intamplate practic. Singura certitudine este pacatul insusi, in rest sunt mai mult speculatii.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 30.07.2008, 15:57:10
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cristi, daca ai credinta nu ajungi la disperare si deznadejde. Sa nu uitam ca nici o arma nu este mai eficienta in mana diavolului ca deznadejdea. Tocmai de aceea el nu este atat de multumit cand pacatuim, ca atunci cand deznadajduim. Necredinta rodeste deznadejdea si aceasta da nastere gandurilor care te despart de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 30.07.2008, 19:22:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
Cristi, daca ai credinta nu ajungi la disperare si deznadejde. Sa nu uitam ca nici o arma nu este mai eficienta in mana diavolului ca deznadejdea. Tocmai de aceea el nu este atat de multumit cand pacatuim, ca atunci cand deznadajduim. Necredinta rodeste deznadejdea si aceasta da nastere gandurilor care te despart de Dumnezeu.
Nici nu ma indoiesc de cele ce spui, nici un moment, dar vezi tu draga Costel, drumul spre pocainta este extrem de stramt si anevoios si un pas gresit, poate genera in unele situatii o catastrofa pentru cel in cauza . Mai este o framantare de a mea si poate si altii si-au puso, si anume nu de putine ori, semeni de ai nostri ce au esuat de nenumarate ori in incercarea de a-si lua viata. Sunt cazuri incredibile Costele , unde interventia, ajutorul Divin este evident, unde Dumnezeu a intervenit in insasi voia libera data, voie ce i-a impins pe multi la gesturi necugetate. Este o vorba"i-a dat Dumnezeu zile". Prin aceste exemple de salvare Divina, de fapt fac parte din pedagogia Divina, intru trezirea celor ce vor sa urmeze aceste cai complet gresite. Mai exista si judecatile de nepatruns si de neanteles pentru noi a voi Lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 05.08.2008, 17:06:11
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Eu tot nu am priceput de ce Dumnezeu ii lasa pe unii sa se sinucida si pe altii nu?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 10.06.2018 23:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Am dreptul? Sanduu Generalitati 24 25.10.2011 19:23:55
Sinucidere pentru un idol. anastasia2008 Generalitati 19 30.06.2009 13:21:24
loophole la sinucidere :) Nitro Eutanasia 25 16.07.2008 09:59:25