Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.07.2010, 11:19:52
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ortodoxie ocultista

Am deschis acest topic pentru a va pune putin pe ganduri...De cate ori nu exista in biserica oameni care inca mai tin traditii ocultiste si le compara cu religia noastra?Sau numele vechilor sarbatori Santoader Sanpetru etc. Eu unul cred ca este o mare prostie si trebuie eliminata din orice parohie.Sa va citez un caz...de Joia Mare in timpul slujbei erau niste babute care impleteau nu stiu ce magarie ca cica"sa aduca noroc in casa"Cand i-a vazut parintele paroh imediat ia dat afara cu tot cu vrajitoriile lor.Voi ce parere aveti?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.07.2010, 12:11:29
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Am auzit despre vrajitori care folosesc obiecte de cult crestine in "arta" lor.Sunt destul de comuni, si ei fac asta nu ca sa pacaleasca crestinii ci ca pe asta s-au axat, au considerat ca asta li se potriveste.
Am si citit in "de la imparateasa mortii la imparatul vietii" (cred) despre un yogin care se ducea la biserica pentru a absorbi energia benefica din icoane.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.07.2010, 13:17:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Am deschis acest topic pentru a va pune putin pe ganduri...De cate ori nu exista in biserica oameni care inca mai tin traditii ocultiste si le compara cu religia noastra?Sau numele vechilor sarbatori Santoader Sanpetru etc. Eu unul cred ca este o mare prostie si trebuie eliminata din orice parohie.Sa va citez un caz...de Joia Mare in timpul slujbei erau niste babute care impleteau nu stiu ce magarie ca cica"sa aduca noroc in casa"Cand i-a vazut parintele paroh imediat ia dat afara cu tot cu vrajitoriile lor.Voi ce parere aveti?
Padrevicentiu, despre care "religie a noastra " e vorba, catolica sau ortodoxa? Nu reiese clar din text.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.07.2010, 13:50:17
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bineinteles ca ortodoxa eu o numesc unica biserica si cand vorbesc despre religia crestina ma refer strict la ortodoxism
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.07.2010, 19:57:36
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit despre superstitzii si alte asemenea

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
Am deschis acest topic pentru a va pune putin pe ganduri...De cate ori nu exista in biserica oameni care inca mai tin traditii ocultiste si le compara cu religia noastra?Sau numele vechilor sarbatori Santoader Sanpetru etc. Eu unul cred ca este o mare prostie si trebuie eliminata din orice parohie.Sa va citez un caz...de Joia Mare in timpul slujbei erau niste babute care impleteau nu stiu ce magarie ca cica"sa aduca noroc in casa"Cand i-a vazut parintele paroh imediat ia dat afara cu tot cu vrajitoriile lor.Voi ce parere aveti?
...'numele vechilor sarbatori Santoader Sanpetru etc' nu reprezinta decat niste simple denumiri folclorice, populare, date unor sarbatori actuale, cum ar fi 'Sf. Toader', 'Sf. Apostoli Petru si Pavel' etc. Este mai mult o chestie ce tine de pronuntzie, decat de magie ori superstitzie, si nici intr-un caz de vrajitorie sau ocultism. Mai mult lumea de pe la tzara pronuntza astfel, unii fiindca asa 'au apucat din batrani', batrani care la randul lor, fiind nestiutori de carte, neavand prea multa scoala, iliteratzi etc, nu puteau pronuntza corect si le era mai usor sa pronuntze astfel.

Iar in cazul babutzelor respective, cred ca parintele a procedat putzin cam dur. Ar fi trebuit poate sa le explice ca ceea ce faceau ele acolo nu era bine, era pacat, fiind superstitzii de tip vrajitoresc si ca asa ceva nu se face in biserica, ci la biserica se vine pentru rugaciune, ascultarea slujbelor, pt. sanatate, linistire si impacare sufleteasca etc. Dar babutzele respective fiind tot din cele fara carte si cu un nivel de intzelegere nu prea evoluat (ci 'statut', stagnant etc), saracele, ce sa stie si ele, decat prostiile pe care 'asa le-au apucat' tot 'din batrani'!... Din pacate aceasta superstitzie, cu 'innodarea a nu'sh' cate atze/shnururi (sau batiste, acolo, ce apuca fiecare, numai sa tot innoade de zor) si punerea unor dorintze la fiecare innodatura, la denia din in Joia Mare' este raspandita in mai multe parti ale tzarii si mai ales in mediul rural, fiindca imi aduc aminte cum si eu 'prinsesem ideea' in copilarie, de pe la alti copii de varsta mea sau mai mari etc (varste apropiate, oricum), care la randul lor, stiau 'din familie', adica de prin ce 'invatzasera' de la 'masa-mare si/sau tasu' mare), si mergeam la biserica 'la tzara', la denii cu 'cardurile' (in grupuri adica), mai mult pt. astfel de practici idiotice, inepte si tampite, cat si pt. alte zbenguieli si prostii 'copilaresti' (gen stinsul lumanarilor celor ce inconjurau biserica in Vinerea Mare, sau legat sarmulitze greu de vazut in noapte, prin curtea bisericii, spre a se impiedica si cadea babele unele peste altele, spre hazul si 'distractzia' noastra, a copiilor 'nevinovatzi'... sau ciupituri, plesneli, intzepaturi/impunsaturi reciproce cu ace etc intre fete si baietzi care se simpatizau), cate si mai cate 'ghidushii' care nu aveau nici pe departe, nimic de-a face cu adevarata credintza... dar pe atunci noua ni se pareau asa, ceva tare distractiv nevoie mare...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.07.2010, 20:03:08
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit unii ratacitzi se amagesc singuri

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Am auzit despre vrajitori care folosesc obiecte de cult crestine in "arta" lor.Sunt destul de comuni, si ei fac asta nu ca sa pacaleasca crestinii ci ca pe asta s-au axat, au considerat ca asta li se potriveste.
Am si citit in "de la imparateasa mortii la imparatul vietii" (cred) despre un yogin care se ducea la biserica pentru a absorbi energia benefica din icoane.
prostul ala de yoghin (si altii ca el) se amagea singur, fiindca Bunul Dumnezeu si Maica Domnului, si Sfintii, nu ofera 'energia benefica' din icoanele lor, unora de teapa acelui yoghin si altora straini de adevarata credintza ori cu alte scopuri... bietzi inshelatzi si ratacitzi ridicol de patetici, care se mint singuri, demni de mila!... n-ar fi cu de-a mirarea daca s-ar trezi ca-l trazneshte Dumnezeu, intr-o buna zi, pt. asemenea practici...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Calatoria spre Ortodoxie si dinspre Ortodoxie ioanna Morala Crestina 76 14.06.2015 08:40:05
Patriotism & Ortodoxie eodor nastasa Generalitati 31 07.04.2010 12:20:20
Numerologia in ortodoxie Florin-Ionut Generalitati 17 17.05.2009 16:45:46