Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 01.08.2010, 15:55:56
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Nu,
Acel "dracusor" care-l numesti tu este tocmai subcostientul, care face parte tot din gandirea ta.
Subconstientul inchide in sine toata adevarata noastra fiinta: istincte, impulsuri, dorinte, vise, pulsiuni etc. Eu nefiind credincioasa, deci nu o am cu draci si ingeri, iti sfatuiesc sa faci un control poate ca este ceva care nu merge...
bast-et esti pe un forum crestin ortodox daca tu nu esti credincioasa inseamna ca ar trebui sa fim toti inchisi pe la psihiatrie chiar, ptr ca toate topicurile sunt despre subiecte care depasesc la un moment limitele rationalului in sensul ca nu pot fi dovedite.
Deci, lasa-i pe altii s-o faca, eu am parere nu proasta ci execrabila despre psihologi, sunt cativa buni dar f rar si nu stiu daca in Romania.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 01.08.2010, 15:57:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Fratii mei, mereu cand simt ca am obosit pe acest pamant de atatea rautati incerc sa ma gandesc la rai ca sa ma linistesc, si ce credeti ca imi vine in minte?
o intrebare: si ce crezi ca o sa faci acolo, toata ziua sa ii canti lui Dzeu , tu te plictisesti aici pe pamant din orice daramite acolo?
sunt foarte intrigata si enervata de acest gand, bineinteles ca eu nu cred ca raiul este plictisitor dar de unde vine aceasta intrebare si mai ales cand ma rog si ma gandesc la rai
1 Corinteni 2, 9
Ci precum este scris: "Cele ce ochiul n-a văzut și urechea n-a auzit, și la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El".

Daca fapturile si creatia Lui Dumnezeu te pot bucura pana la fericire, cu atat mai mult viata impreuna cu Creatorul va fi cu mult mai mult de atat, incat nici nu putem sa ne-o imaginam acum, neavand termeni de comparatie din lumea asta in ce priveste Raiul. Insa, ca idee, numai putini dintre Sfinti au ajuns pentru cateva momente la starea cea mai inalta de existenta pe pamant care este rugaciunea contemplativa, cand au experimentat in extaz prezenta nemijlocita a Lui Dumnezeu, adica viata in Duhul Sfant, adica Raiul pe pamant pe care l-au pierdut protoparintii nostri Adam si Eva.

Patapievici povestea undeva ca a fost la Sihla, in pelerinaj. Acolo, a asteptat sa iasa parintele Paisie ca sa primeasca binecuvantare. Venind Sfantul, a cazut in genunchi Patapievici; in loc de binecuvantare, parintele i-a spus o istorioara: cum ca undeva un calugar era chinuit de gandul ca ce poate sa faca Dumnezeu pentru noi in Imparatia sa asa incat sa nu se plictiseasca sufletele acolo la nesfarsit (sau cam asa ceva). Mergand el intr-o zi prin padure spre manastire, a auzit la un moment dat un glas minunat cantand intr-o poiana; mergand ca vrajit, a ajuns sa vada o pasare maiastra de o frumusete nepamanteana, care de fapt era un inger care a luat forma asta, si a ramas acolo in extaz pana ce pasarea a zburat. Atunci omul a inceput sa planga revenindu-si din starea aceea de fericire si a plecat mai departe catre manastire.

Ajungand acolo, a observat ca locurile aratau altfel si ca oamenii erau imbracati diferit de cum stia el... Intrand in vorba cu fratii, acestia l-au dus la staret, vazandu-l ciudat la port probabil si la vorba. Staretul stia din batrani ca, in urma cu 300 de ani, disparuse un monah din acea manastire si ca nimeni n-a mai aflat nimic despre el. Si-au dat seama intr-un tarziu ca el era acela si fratele respectiv a realizat ca Dumnezeu facuse o minune cu el tinandu-l in extaz atata timp... Atunci le-a spus celor de acolo despre gandul sau care-l muncea odinioara, cu totii intelegand ca, daca o faptura a lui Dumnezeu l-a putut rapi in extaz si 300 de ani i-au parut cateva minute, atunci cu atat mai mult, incomparabil, Insusi Dumnezeu in slava sa, in vesnicie, ne va pregati o fericire de neimaginat... La scurt timp, fratele s-a mutat la Domnul, in vesnicie.

In sfarsit, Patapievici era si el catodata ispitit de acest gand si parintele i-a raspuns la intrebarea sa tainica fara ca el sa-l intrebe nimic in legatura cu asta!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.08.2010, 16:24:13
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Annajanette, o mica curiozitate:din toate sfaturile primite pana mai deunazi, ai urmat vreunul?
Ma iarta pentru rautatea-mi de care dau dovada, dar, daca mai ieri visai la locuri exotice, acum vad ca te muti spre rai?!

Lasa-ti gandurile in pace si hai la Paraclisul Maicii Domnului, la Radu Voda, ca incepe peste putin timp, la ora 17.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 01.08.2010, 17:42:41
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
bast-et esti pe un forum crestin ortodox daca tu nu esti credincioasa inseamna ca ar trebui sa fim toti inchisi pe la psihiatrie chiar, ptr ca toate topicurile sunt despre subiecte care depasesc la un moment limitele rationalului in sensul ca nu pot fi dovedite.
Deci, lasa-i pe altii s-o faca, eu am parere nu proasta ci execrabila despre psihologi, sunt cativa buni dar f rar si nu stiu daca in Romania.
Parere rau despre psihologi? Poate iti fac scarba patienti sai, si daca mergi la psiholog nu inseamna ca esti nebuna, am fost si eu, si pot sa spun ca m-a ajutat la multe probleme, fara sa am boli mentale sau chesti de genu asta.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.08.2010, 02:50:40
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Annajanette, o mica curiozitate:din toate sfaturile primite pana mai deunazi, ai urmat vreunul?
Ma iarta pentru rautatea-mi de care dau dovada, dar, daca mai ieri visai la locuri exotice, acum vad ca te muti spre rai?!

Lasa-ti gandurile in pace si hai la Paraclisul Maicii Domnului, la Radu Voda, ca incepe peste putin timp, la ora 17.
ma crezi ca nici eu nu mai stiu ce vreau? nu imi gasesc pacea deloc si bucuria din pacate nu o pot gasi numai in credinta , asa sunt eu construita ce sa fac.
este f importanta ptr mine dar nu pot trai numai in credintapoate sunt mai rebela prea independenta habar n-am, nici eu nu stiu ce se petrece cu mine, de fapt am o banuiala ca se da o lupta in mine intre viata pacatoasa care am dus-o si care ma facea fericita si am gasit una plina de restrictii care probabil daca nu ar fi intervenit , aveam deja bilet spre iad doar dus.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.08.2010, 09:09:10
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Fratii mei, mereu cand simt ca am obosit pe acest pamant de atatea rautati incerc sa ma gandesc la rai ca sa ma linistesc, si ce credeti ca imi vine in minte?
o intrebare: si ce crezi ca o sa faci acolo, toata ziua sa ii canti lui Dzeu , tu te plictisesti aici pe pamant din orice daramite acolo?
sunt foarte intrigata si enervata de acest gand, bineinteles ca eu nu cred ca raiul este plictisitor dar de unde vine aceasta intrebare si mai ales cand ma rog si ma gandesc la rai
Intotdeauna cand te rogi, vin o gramada de ganduri sa te fure de la rugaciune. Unele sunt necurate si pacatoase, altele aparent sfinte, altele cat se poate de practice. Toate sunt ispite si sunt induse de cel care nu sufera rugaciunea. El asta face, asta e meseria lui, dar poate sa-si fac treabaa numai datorita imprastierii mintii noastre. Sa te poti "aduna" la rugaciune e lucru mare, se ajunge cu truda la el. Pana atunci straduieste-te sa nu dai atentie gandurilor ce iti vin in timpul rugaciunii, fie ca iti par pacatoase, fie ca par inaltatoare.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.08.2010, 09:19:24
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Fratii mei, mereu cand simt ca am obosit pe acest pamant de atatea rautati incerc sa ma gandesc la rai ca sa ma linistesc, si ce credeti ca imi vine in minte?
o intrebare: si ce crezi ca o sa faci acolo, toata ziua sa ii canti lui Dzeu , tu te plictisesti aici pe pamant din orice daramite acolo?
sunt foarte intrigata si enervata de acest gand, bineinteles ca eu nu cred ca raiul este plictisitor dar de unde vine aceasta intrebare si mai ales cand ma rog si ma gandesc la rai
Faptul ca te gandesti la Rai nu-i rau, dar traditia lasata de sfinti ne indeamna sa ne gandim mai mult la Iad !

Spui ca te plictisesti aici pe pamant. Problema este la tine...Ai atatea "lucruri" deosebite in jurul tau incat numai observandu-le si n-ar tb sa te plictisesti ! Nu mai zic sa faci ceva..!

Nu cred ca sfintii se plictisesc in Rai . Lucreaza si ei tot timpul. Salveaza destine si suflete in lumea noastra .
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.08.2010, 01:26:50
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
Faptul ca te gandesti la Rai nu-i rau, dar traditia lasata de sfinti ne indeamna sa ne gandim mai mult la Iad !

Spui ca te plictisesti aici pe pamant. Problema este la tine...Ai atatea "lucruri" deosebite in jurul tau incat numai observandu-le si n-ar tb sa te plictisesti ! Nu mai zic sa faci ceva..!

Nu cred ca sfintii se plictisesc in Rai . Lucreaza si ei tot timpul. Salveaza destine si suflete in lumea noastra .
da, este adevarat ca problema este la mine dar o sa ma rog la BUNUL DZEU sa ma scoata din prapastia in care am cazut.
multumesc frumos ptr ca m-ai luminat
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.08.2010, 01:28:03
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Intotdeauna cand te rogi, vin o gramada de ganduri sa te fure de la rugaciune. Unele sunt necurate si pacatoase, altele aparent sfinte, altele cat se poate de practice. Toate sunt ispite si sunt induse de cel care nu sufera rugaciunea. El asta face, asta e meseria lui, dar poate sa-si fac treabaa numai datorita imprastierii mintii noastre. Sa te poti "aduna" la rugaciune e lucru mare, se ajunge cu truda la el. Pana atunci straduieste-te sa nu dai atentie gandurilor ce iti vin in timpul rugaciunii, fie ca iti par pacatoase, fie ca par inaltatoare.
multumesc frumos cristina ptr cuvintele frumoase
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.08.2010, 10:31:45
IulianBobo IulianBobo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.10.2007
Mesaje: 16
Implicit

Si eu am acest gand in ultima vreme. Sunt convins ca este de la necuratul (eu ii mai spun jegosul - pentru ca nu este curat ). Raiul nu trebuie privit din perspectiva materiala. Acolo nu mai simtim ce simtim aici. Deci plictisul iese din calcul. Gandul nu este al nostru, asta clar.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
niste icoane dichiul Arta bisericeasca in general 33 17.04.2011 14:49:37
Celor care nu cred pana nu vad flying Biserica Ortodoxa Romana 297 01.05.2010 07:46:45
Niste carti.... Simona-Marilena Generalitati 20 29.12.2009 14:48:05
Topic pentru cei care cred ca implantul este SEMNUL IT Stiri, actualitati, anunturi 215 04.03.2009 16:10:55
Niste texte... Lucifer-junior Generalitati 4 29.10.2007 23:16:57