Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.03.2008, 00:58:07
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Din anuntul Alinei se intelege nu ca vrea sa fie " cazata " la manastire , ci mai degraba ca ii este greu "in lume " sa aiba o viata duhovniceasca asa cum isi doreste, din cauza dizabilitatii sale care o impiedica sa ajunga la biserica mai des, sau pur si simplu o impiedica sa aiba timp suficient pentru viata duhovnicesca pe care simte ca o poate avea.
Eu cred ca v-ati grabit sa o judecati...si ca Alina va gasi raspunsul ei la preotul duhovnic
Alina, Dumnezeu iti da mereu cununi pentru suferinta si rabdarea ta ..chiar si pt cuvintele mai grele care s-au spus aici pe forum si te-au ranit. Roaga-te Fecioarei Maria pentru rabdare si pt ca gasi o persoana care sa iti rspunda la intrebare
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.03.2008, 01:05:13
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Alina,intra pe site-ul [link=http://www.sfanta-maria.ro] si vezi ce ofera manastirea , este in Techirghiol, multe persoane o viziteaza ( aici este parintele Arsenie Papacioc).
Au contact, merita sa trimiti un email sa le adresezi intrebarea ta si poatete vor indruma mai bine si cu mai multa rabdare.
Dumnezeu vede dragostea ta pentru El si dorinta de a fi mai aproape de El..vorbeste totusi cu duhovnicul tau despre aceasta problema
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.03.2008, 01:23:59
alynna alynna is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2007
Mesaje: 47
Implicit

Cata ura din partea unor persoane!!! Alina a pus o simpla intrebare si unii dintre voi ati sarit sa dati cu pietre in ea. Sincer, chiar nu pot sa inteleg de unde si pentru ce aceasta ura...
Eu nu vad de ce o persoana cu dizabilitati nu poate intra in manastire. Daca cei de la manastire sunt de acord, de ce nu? De ce n-ar avea voie? Atata vreme cat poate munci (daca are anumite probleme nu inseamna ca nu poate munci, asa cum fac toti in manastire), atata vreme cat poate face ascultare, atata vreme cat se poate ruga, eu cred ca e posibil. Draga Alina, mesajul lui E_my e foarte folositor, asa ca eu zic sa-i urmezi sfatul de a vorbi cu parintele tau duhovnic!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.03.2008, 02:28:07
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 7th_Brigade_TzHL
Iacov 1:27 Cucernicia curata si neantinata inaintea lui Dumnezeu si Tatal, aceasta este: sa [color=red]cercetam pe orfani si pe vaduve in necazurile lor[/color], si sa ne pazim pe noi fara de pata din partea lumii.

Matei 25:40 Iar Imparatul, raspunzand, va zice catre ei: Adevarat zic voua, intrucat ati facut unuia dintr-acesti frati ai Mei, prea mici, [color=red]Mie Mi-ati facut.[/color]

Romani 12:20 Deci, daca vrajmasul tau este flamand, da-i de mancare; daca ii este sete, da-i sa bea, caci, facand acestea, vei gramadi carbuni de foc pe capul lui.
Romani 12:21 Nu te lasa biruit de rau, ci [color=red]biruieste raul cu binele.[/color]


Asha sa ne ajute Dumnezeu!
Doamne ajuta!
Milostenia e pentru cei din lume, pentru calugari e rugaciunea, asceza.

Calugarul e un om al trezviei iar unul care sta pe scaun nu e potrivit în manastire nici ca calugar, cu atât mai putin ca pacient.



E o selectie naturala in padure, printre animale. Cel slab fizic are sanse mici.
Nu e la fel si la oameni. Sau nu ar trebui sa fie.
La Dumnezeu in niciun caz nu cred sa conteze aspectul fizic.


Daca îl menajezi pe cel slab el pierde dorinta de a scapa de slabiciune. E ca si cu femeia: nu trebuie protejata ci ajutata sa devina puternica.




Atata vreme cat poate munci (daca are anumite probleme nu inseamna ca nu poate munci, asa cum fac toti in manastire), atata vreme cat poate face ascultare, atata vreme cat se poate ruga, eu cred ca e posibil.

Calugarul nu are rolul sa munceasca. El a murit lumii. Rostul lui e sa se roage si sa se mortifice iar munca trebuie sa fie cât mai putina.


Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.03.2008, 17:45:04
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
Milostenia e pentru cei din lume, pentru calugari e rugaciunea, asceza.
Galateni 2:10 Numai [color=red]să ne aducem aminte de săraci[/color], ceea ce tocmai m-am si silit să fac.

Citat:
Daca îl menajezi pe cel slab el pierde dorinta de a scapa de slabiciune. E ca si cu femeia: nu trebuie protejata ci ajutata sa devina puternica.
2 Corinteni 12:9 Si mi-a zis: Iti este de ajuns harul Meu, căci [color=red]puterea Mea se desăvarseste in slăbiciune.[/color] Deci, foarte bucuros, mă voi lăuda mai ales intru slăbiciunile mele, ca să locuiască in mine puterea lui Hristos.

Citat:
Calugarul nu are rolul sa munceasca. El a murit lumii. Rostul lui e sa se roage si sa se mortifice iar munca trebuie sa fie cât mai putina.
2 Tesaloniceni 3:10 Căci si cand ne aflam la voi, v-am dat porunca aceasta: [color=red]dacă cineva nu vrea să lucreze, acela nici să nu mănance.[/color]
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.03.2008, 00:32:22
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat

offf, mai Traditie, de unde le scoti?? ce vrei sa zici, ca daca un om sufera de un anume handicap fizic, atunci si sufletul ii este handicapat?!

uite, chiar am vazut un articol recent despre un tanar care s-a nascut fara picioare, era o poza cu el, trupul ii era lipit pe un skateboard.

Handicapul e doar în mintea lui lipsita de credinta. Cine s-a nascut fara picioare, sau nu a crescut în înaltime sau orice altceva trebuie sa astepte sa-l ajute Dumnezeu. Totul tine de constiinta, daca tu constientizezi ca poti fi asa cum doresti, deja pe jumatate ai devenit, dupa cum zice Domnul: "Cele ce cereti, sa credeti deja ca le-ati primit".



Dar mai este ceva: trupurile noastre sunt lipsite de vlaga, energia copiilor si a tinerilor nu este a lor ci a Duhului Sfânt si ca sa fim fericiti în vesnicie trebuie sa dobândim o energie care sa ne fie proprie, ontologica.

Am observat ca fiind constient de asta, cu timpul,cu saptamânile, acumularea acestei constiinte (fara nici o actiune deosebita, prin reamintirea spontana) produce o schimbare, chiar dobândesti o energie si cu timpul poate si confort.



2 Tesaloniceni 3:10 Cãci si cand ne aflam la voi, v-am dat porunca aceasta: dacã cineva nu vrea sã lucreze, acela nici sã nu mãnance.

Citatul se refera la o comunitate ]n cadrul careia trebuie sa existe o rânduiala.


Eu nu acel lucru pentru ca azi se pune prea mult accent pe munca în manastiri,când ele ar trebui sa fie asezaminte dedicate contemplatiei.


Manastirea e altceva decât o comunitate lumeasca, are alte reguli.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 25.03.2008, 12:42:51
E_my E_my is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 193
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru E_my
Implicit

Va rog mult, dragi crestini, nu mai raspundeti daca nu considerati ca puteti ajuta ..va smintiti si pacatuiti mai rau (mandria, neiubirea de aproapele, etc), mai ales acum in post ..
Raspunsurile noastre ar trebui sa ajute, nu sa raneasca , iar eu nu cred ca Iisus, caruia i-a fost atat de mila de cei ologiti , orbi, sau leprosi apreciaza raspunsurile noastre si falsul ajutor pe care noi il dam.
El ne arata cat de bun si bland este, iar noi suntem niste farisei. Eu cred ca daca stim ca nu facem un bine, sa ne oprim aici cu incercarea de a demonsta ca locul unei persoane cu handicap nu este in manastire.
Acum este post, postul iubirii, cand Insusi Dumnezeu se da pentru noi , oamenii, cei creati de El , se umileste, se lasa ucis pentru a ne curata pe noi si a ne fi exemplu de dragoste fata de aproapele nostru. Haideti sa iubim si noi si sa nu ne lasam ispititi.
Alina, fuga la duhovnic sa il intrebi. El va stii sa te sprijine :)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.03.2008, 12:45:59
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Citat:
În prealabil postat de istoica
Stiu ca man Petru Voda are in ingrijire copii si batrani, fara sa stiu daca au sau nu handicap fizic. Intreaba la tel. 0233.257.003
Mai au batrani in ingrijire (nu stiu daca cu sau fara handicap- ceva parca mi-a trecut pe la ureche de Alzheimer), man Pasarea de langa Bucuresti.
Nu crec ca e locul unor astfel de handicapati într-o manastire.

Ei dau dovada de necredinta, nu cred ca Dumnezeu e puternic sa le vindece neputinta.

Daca ar crede asta, asa cum îndeamna Domnul în evanghelie, chiar daca vindecarea nu s-ar produce curând, totusi ar capata bunul simt sa înteleaga ca o manastire are ca scop asceza, nu odihna.
sa nu generalizam
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.03.2008, 19:38:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie
Handicapul e doar în mintea lui lipsita de credinta. Cine s-a nascut fara picioare, sau nu a crescut în înaltime sau orice altceva trebuie sa astepte sa-l ajute Dumnezeu. Totul tine de constiinta, daca tu constientizezi ca poti fi asa cum doresti, deja pe jumatate ai devenit, dupa cum zice Domnul: "Cele ce cereti, sa credeti deja ca le-ati primit".
of, mai traditie, uneori tare mi-as dori sa te cunosc si in realitate, sa vad ce fel de om esti. tu esti credincios, dar din ce scrii tu aici pe forum uneori ma iau durerile de cap... unde ai mai vazut/ auzit tu (chiar in Biblie) sa-i creasca cuiva picioarele sau orice al membru de care a fost lipsit din nastere??

ceea ce zici tu despre costientizare, este valabil despre insusiri psihice, spirituale, nu despre cele fizice. Dumnezeu nu asteapta ca eu sa-i cer sa am dimensiuni 90-60-90, ci asteapta sa ii cer cu totul altceva! de aceea spune sa cerem si sa credem ca le-am si primit deja.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.03.2008, 20:58:50
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

EXISTA CENTRE DE ZI PT HANDICAPATI UNDE EI POT FI INTEGRATI IN MUNCA SI SA AIBA LOCUINTE PROTEJATE. dEPINDE DIN CE ZONA ESTE PERSOANA ,DIN CE PARTE A TARII.TREBUIE CAUTAT IN ORASUL MARE CEL MAI APROPIAT DE ACEA PERSOANA.
Reply With Quote
Răspunde