Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 05.01.2009, 02:15:09
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Oricum, stii, Mirela, ca nu e acceptat atacul la persoana,nu?!?
dar atacul la persoana a III-a e acceptat?? ce-aveti domle cu Obama? ia mai lasati-l in pace! vorba cuiva, tara arde si baba se piaptana... asa si voi cu microcipurile si cu Obama, cei care n-aveti loc de ei.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 05.01.2009, 02:18:22
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sunteti comici. Tara arde si baba se piaptana. De microcip va temeti?????
Dormi linistita, Noesis. Sunt cu siguranta si alte probleme arzatoare, in afara chip-ului, la care sa te gandesti.

Am inteles punctul de vedere al acelora pe care acest chip nu-i intereseaza
Ma intreb totodata cine are interes sa bagatelizeze acest chip?!?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 05.01.2009, 02:26:39
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
dar atacul la persoana a III-a e acceptat?? ce-aveti domle cu Obama? ia mai lasati-l in pace! vorba cuiva, tara arde si baba se piaptana... asa si voi cu microcipurile si cu Obama, cei care n-aveti loc de ei.
Obama nu este membru al acestui forum. Dar eu sunt si la asta m-am referit. Dar, ca de obicei ai intors-o ca la Ploiesti...
Cam agresiv tonul dupa concediu... Avem totusi liberul arbitru si in ceea ce priveste temele de discutie. Nu este obligatoriu sa participe cei, care nu sunt interesati de subiect.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 05.01.2009, 03:42:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cam agresiv tonul dupa concediu...
ha, ha, inca o gluma buna! cu tine, anca, oricum as da-o, tot nu e bine. ptr ca totul iti "miroase" in ceea ce ma priveste. de e ok, nu te stresa.

si daca Obama nu e membru al forumului inseamna ca putem sa trancanim despre el verzi si uscate?! ciudate etaloane, ca-n povestea aia cu ocaua mare si ocaua mica... iar discutia/ teama asta vis-a-vis de microcipuri este ca-n povestea cu drobul de sare, a lui Creanga.

Sanatate si minte intreaga tuturor! O saptamana cu spor!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 05.01.2009, 09:41:42
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Dormi linistita, Noesis. Sunt cu siguranta si alte probleme arzatoare, in afara chip-ului, la care sa te gandesti.

Am inteles punctul de vedere al acelora pe care acest chip nu-i intereseaza
Ma intreb totodata cine are interes sa bagatelizeze acest chip?!?

Nici o grija, dorm foarte bine, ca nu am probeme din astea sa ma terorozeze.

Pai cum cine incearca sa bagatelizeze cipul? Este deja o bagatela, nu e nevoie sa fie bagatelizat!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 05.01.2009, 10:17:33
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Dom-le l-ati auzit dvs. vrodata pe parintele Cleopa zicand ceva de pasaportul electronic?
Sau de codul de bare de pe produse?

In linkul http://vestitorul.blogspot.com/2009/...nd-despre.html parintele Cleopa nu vorbeste despre codul de bare sau despre pasaportul cu microcip.

Vedeti ca acolo parintele Cleopa spune "se zice" ca antihrist s-a nascut undeva prin Israel.Se vede insa treaba ca nu e asa.
Da oare Duhul Sfant ii aratase parintelui Cleopa ca s-a nascut antihrist undeva prin Ierusalim?
Pai daca ii arata Duhul Sfant mai zicea asa indoielnic "se zice"?
Nu ci ar fi zis cu multa convingere si ar fi vorbit mult despre aceasta.
Deci e clar ca ii zisesera niste oameni despre aceasta.
Si parintele Cleopa zicea ce i-au zis acei oameni.
Daca Parintele Cleopa nu a zis nimic despre asta, nu inseamna ca aceste microcipuri nu prezinta un pericol .
O spun alti sfintii (cononizati) si parinti induhovniciti.

Din pacate sunt multi pe aici care i-au aceasta problema in ras si care privesc lucrurile cu prea mare usurinta.
Si multi pe foarte fideli legilor acestei lumi care sunt puse de oameni pentru oameni.
O a apara legi ce o sa de-a dreprului tatalui sa curveasca cu fica sa si fiului sa curveasca cu mama sa si fratelui cu sora sa (spre bucuria lor).
In multe state deja femeile au dreptul sa faca avort (acest lucru fiind legiferat), iar in altele homosexualii au dreptul sa se casatoreasca legal.
Aceste drepturi sunt date de oameni, pentru a-si putea indreptati fiecare pacatele sale, insa legile acestea facute de om pentru om nu sunt date de Dumnezeu.

Vor aparea tot mai multe legi care sa serveasca fiecaruia dupa poftele sale, insa cuvintele Domului raman aceleasi pana la sfarsitul veacului.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 05.01.2009, 17:54:26
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cei care sunt crestini ar trebui sa se informeze foarte bine cum stau lucrurile in legatura cu microcipul, ce legi ne pot apara interesele si cum ne putem pregati duhovniceste pentru a face fata situatiei in cazul in care ne va fi pusa la incercare credinta. Caci cuvintele Apocalipsei ( cap. 13-14) se vor adeveri treptat.

In zilele noastre nu prea mai au curaj multi sa mai spuna adevarul. Marturisitori se vor chema cei care vor spune adevarul despre cip si il vor refuza asumandu-si anumite riscuri. Exista din pacate duhovnici cu pretentii, precum parintele Cleopa si parintele Arsenie Papacioc etc., de la care crestinii ar fi asteptat niste explicatii mai mature in aceasta privinta. Au gresit oare din nestiinta sau cu buna stiinta? Caci in mod clar explicatiile dumnealor in aceasta privinta sunt eronate.

In loc sa ne facem partasi la lucrarea satanei, am putea sa ne aparam civilizat si legal drepturile. Crestinul trebuie sa spuna si NU arunci cand drepturile ii sunt incalcate. Nu trebuie sa ne lasam impresionati de oameni cu nume mari - ne sfatuieste un duhovnic grec. In aceste vremuri ei sunt santajati si pot cadea in ispite si ei.

Problema legata de microcip este o problema de viata si de moarte duhovniceasca. Cuvintele Apocalipsei dau marturie despre aceste lucruri. Explicatiile date acolo sunt clare. E vorba despre un numar de om al carui semn va fi 666. Nu vom putea spune ca nu am stiut. Daca ne prefacem ca n-am stiut si vrem s-o ducem bine doar in aceasta, nu vom scapa de pedeapsa.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 05.01.2009, 17:58:35
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Corectez ultima fraza:
Daca ne prefacem ca n-am stiut si vrem s-o ducem bine doar in viata aceasta, acceptand pactul cu Antihrist, nu vom scapa de pedeapsa.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 05.01.2009, 19:40:57
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
In zilele noastre nu prea mai au curaj multi sa mai spuna adevarul. Marturisitori se vor chema cei care vor spune adevarul despre cip si il vor refuza asumandu-si anumite riscuri. Exista din pacate duhovnici cu pretentii, precum parintele Cleopa si parintele Arsenie Papacioc etc., de la care crestinii ar fi asteptat niste explicatii mai mature in aceasta privinta. Au gresit oare din nestiinta sau cu buna stiinta? Caci in mod clar explicatiile dumnealor in aceasta privinta sunt eronate.
Eu sunt de acord cu ce spune Parintele Cleopa si Parintele Arsenie Papacioc despre semnul fiarei.
Cand zice aceste lucruri Parintele Cleopa spune ca asa zice Sfantul Andrei al Cezareei!

Explicatia Sfantului. Andrei al Cezareei despre semnul fiarei este una destul de reala.
Normal ca omul se va intuneca la minte ca altfel nu se pot intampla lucrurile acestea.
Daca noi am fi fost niste crestini in adevaratul sens al cuvantului, Dumnezeu ar mai fi amanat aceste vremuri, dar noi insa n-am stiut sa traim cuvincios asa cum i se cade sa traiasca adevaratului crestin.

Sfantul Andrei al Cezareei mai spune:
„Despre numele cel murdar al lui Antihrist si despre talcuirea numarului precum si despre altele ce s-au scris despre acela, vremea le va descoperi si experienta celor intelepti... dar nu a binevoit harul dumnezeiesc sa se scrie in dumnezeiasca carte numele lui cel pieritor. Insa cercetand cu ratiunea, cu adevarat multe nume se pot afla“...

Dar si ceea ce spune Sfantul Lavrentie de Cernigov poate fi la fel de real.
Si cea ce spune cuviosul Paisie Aghioritul deasemenea.
Si ceea ce spune Sf. Ioan de Kronstadt.
La fel si ceea ce spune Sfantul Sfintit Mucenic Ipolit, papa al Romei.

Acesti patru Sfinti Parinti vorbesc lamurit pe tema (semnului fiarei) la care se mai adauga proorociile si altor parinti.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 05.01.2009, 22:57:17
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
ha, ha, inca o gluma buna! cu tine, anca, oricum as da-o, tot nu e bine. ptr ca totul iti "miroase" in ceea ce ma priveste. de e ok, nu te stresa.

si daca Obama nu e membru al forumului inseamna ca putem sa trancanim despre el verzi si uscate?! ciudate etaloane, ca-n povestea aia cu ocaua mare si ocaua mica... iar discutia/ teama asta vis-a-vis de microcipuri este ca-n povestea cu drobul de sare, a lui Creanga.

Sanatate si minte intreaga tuturor! O saptamana cu spor!
Putina obiectivitate nu ar strica. Mie Obama imi e chiar simpatic si nu am scris nimic la adresa lui.
In schimb tu ma ataci pe mine, pe motiv de Obama. Ai inteles acum la ce ma refer, cand spun ca trebuie sa respectam regulamentul forumului si sa nu atacam persoanele?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie! In Romania noile permise auto contin un cip electronic! ortodox4life Generalitati 49 14.08.2010 01:35:02
Semneaza petitia impotriva documentelor electronice ce contin microcip tot-Laurentiu Generalitati 61 13.08.2010 08:36:23
Calendar Electronic DaniUK Generalitati 0 17.08.2009 12:25:29
Pentru a calatori in UE nu e nevoie de pasaport biometric! mihailt Generalitati 3 26.02.2009 16:54:39