Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 10.01.2013, 20:02:16
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Sanatatea nu imi permite sa dezvolt mai mult subiectul.

De ce este necesara o reactie fata de cipul din acte? (pt ioana)

M-am bucurat mult ca te-ai opune cipului implantat. Inseamna ca, inca, constiinta iti spune ca este ceva rau. Este necesara o reactie impotriva actelor cu cip, pt ca Romania tocmai din cauza lipsei de raspuns, tinde sa ajunga prima tara din Europa si a doua din lume, dupa SUA, care adopta f curand un cip implantat in piele. Fara raspuns, in 5 ani suntem toti implantati. Legal. Diavol este cel mai legal de pe planeta. Hristos e ilegal.

Oamenii procip si cei impotriva cipului

Cei pro cip au scuze cu miile ca sa nu lepede viata lor si sa inceapa viata grea pt Mantuitorul. Si de ar veni diavolul maine si ar insemna pe toti pe mana dreapta cu 666, ar zice ca nu e 666, ci 999. Si ca daca episcopii au primit, inseamna ca e un nr binecuuvantat acest "999". Multe scuze pt un iad vesnic.

Cei contra cip, sa stie ca, chiar daca sunt acuzati de sectarism mai nou, atata timp cat nu formeaza o noua Biserica Ortodoxa, ci isi pastreaza Ortodoxia Sfintilor, dar rupti de comuniunea cu episcopii cazuti, sa stie, ca nu urmeaza voii lor, sau vreunei rataciri, ci voii lui Dumnezeu prorocite prin Sfintii Lui. Ei au prorocit ca episcopii in marea lor majoritate vor trada credinta, si acestia nu au crezut, au prorocit ca in numele pacii va veni diavolul, si acestia nu au crezut, au prorocit ca in Biserici nu se va mai savarsii jertfa Lui, ci adunare sataniceasca, si acestia nu au crezut. Si locul lor ingroasa randurile in iad, in timp ce Sfintii, sute si mii, inmultesc randurile in Rai, langa Mantuitorul si ne stau marturie prin viata si vorbele lor, ca nu suntem singuri.
Cum ne indeamna Mantuitorul: Indrazniti, Eu am biruit lumea. Si inainte sa va urasca pe voi, M-au urat pe Mine*.

Ce este Ortodoxia?
Ortodoxia nu este pt pace. Nu este pt lasi si comozi.
Este razboi cu tine insuti (pe timp de liniste sociala) si umilinta (pe timp de marturisire). Caci care se fac ortodocsi pt pace, sa se faca penticostali mai bine, acolo li se vorbeste de "floricele pe campii", sau sa se faca catolici, care se inchina unui dumnezeu pamantesc (papa) , sau sa se faca orice altceva, dar Ortodoxia nu ne indeamna la pace cu diavolul. Ortodoxia este drumul spre Rai. Mantuitorul ne-a deschis drumul spre Rai prin multa suferinta, si singurul mod de a-L urma, nu este de a ne pacali ca este un drum usor sau vesel, ci din contra, vom urma de buna voie si nesiliti de nimeni, drumul Lui, plin de multa, multa umilinta, batjocura, de chinuri sufletesti si trupesti de neimaginat.
Sfintii ne stau marturie.
Si asa, ne vom arata dragostea si multumirea pt Jerfa Sa pt noi, jerfidu-ne si noi la randul nostru pe noi (niste nimicuri) pt EL.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #252  
Vechi 10.01.2013, 20:51:32
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Sanatatea nu imi permite sa dezvolt mai mult subiectul.

Este necesara o reactie impotriva actelor cu cip, pt ca Romania tocmai din cauza lipsei de raspuns, tinde sa ajunga prima tara din Europa si a doua din lume, dupa SUA, care adopta f curand un cip implantat in piele. Fara raspuns, in 5 ani suntem toti implantati. Legal. Diavol este cel mai legal de pe planeta. Hristos e ilegal.
Sa-ti dea Dumnezeu multa sanatate. Foarte bune aceste observatii.

De la cateva milioane de crestini, in trei saptamani s-au adunat abia 281 de semnaturi!

Daca vrem sa obtinem ceva, apoi trebuie sa ne mobilizam un pic. Mai trimitem mesaje cunoscutilor, mai multiplicam niste fluturasi, mai trezim constiintele de crestini. Hristos va invinge. Prin noi.

Last edited by antoniap; 10.01.2013 at 20:53:46.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 10.01.2013, 21:03:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Din ce s-a scris pe mai multe pagini, trag concluzia ca cei care se arata deranjati ca unii nu refuza anumite acte cu cip, o fac nu pentru ca s-ar preocupa pentru oamenii aceia, care oricum nu-si fac mustrari de constiinta, cip-ul respectiv netulburandu-i in vreun fel, ci pentru ca le este teama ca daca unii accepta, ei nu vor putea refuza, deci tot la ei se gandesc, la interesul lor personal. Traim intr-un secol al vitezei, sistemele informationale patrunzand in aproape toate domeniile de activitate, societatea neputand supravietui inventiilor moderne, pentru ca noi ,oamenii, avem nevoie de ele, insa valorile se pot pastra in sufletul fiecaruia. Cip-urile implantabile, altele decat dispozitivele medicale necesare pentru anumite afectiuni, mi se par de domeniul utopic si sfideaza bunul simt. Problema insa nu e daca ai card sau nu, ci cum iti traiesti intreaga viata.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 10.01.2013, 21:14:27
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
Un om pios statea de vorba cu Dumnezeu si i-a spus: Doamne, as vrea sa stiu cum e Raiul si cum e Iadul.
A fost condus omul catre doua usi. A deschis una dintre usi si a privit inauntru. In mijlocul incaperii se afla o mare masa rotunda. Pe masa se afla un vas mare cu tocana, care mirosea foarte bine si care l-a facut pe om sa ii lase gura apa. Oamenii care stateau la masa erau slabi si bolnaviciosi. Pareau a fi infometati.. Tineau linguri cu manere foarte lungi care le erau legate de brate si astfel putea ajunge la vas pentru a le umple cu tocana; dar din cauza manerelor mai lungi decat propriile maini, nu puteau duce la gura lingurile pline.. Omul pios s-a infiorat la vederea suferintei lor.
Atunci Dumnezeu a spus: "Acum ai vazut Iadul".
Au mers apoi catre cealalata camera si au deschis usa. Arata la fel ca si prima. Se gasea acolo o masa mare si rotunda cu un vas mare de tocana care iti lasagura apa. Oamenii de la masa aveau acelasi gen de linguri, dar acestia pareau bine hraniti si durdulii, radeau si vorbeau intre ei. Omul pios a spus: "nu inteleg". "Este foarte simplu", a spus Dumnezeu... "Este nevoie insa de abilitate. Acesti oameni sanatosi au invatat sa se hraneasca unul pe celalalt, in timp ceceilalti se gandeau doar la ei insisi....

Iata adevarata simplitate a mintii omului... a acelui cuvant din Fericiri : Fericiti cei saraci cu duhul... saraci cu duhul rautatii si al minciunii!! Ce departe suntem de aceasta simplitate!
Frumoasa aceasta pilda. Daca am fi uniti si ne-am gandi mai mult unii la altii, in primul rand informandu-ne cunoscutii despre posibilitatea de a lua atitudine, am rezolva multe... Daca ne vom gandi numai la noi, nu prea avem sanse. Ca natie, suntem destul de dezbinati.

Cei care deja au acum acces atat de usor la informatii despre semenii lor se bucura pentru putina vreme, caci si ei vor fi pecetluiti, indiferent de functie si de rang. Mai bine le-ar fi lor sa se trezeasca si sa le spuna adevarul semenilor lor, salvand si pe altii si salvandu-se si pe ei insisi.


De ce atata graba cu lucrarea antihristica? De ce sa inceapa totul de la noi? De ce sa fim tradatorii lui Hristos? De ce sa ne mintim semenii?
Reply With Quote
  #255  
Vechi 10.01.2013, 21:31:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Nu spune nicaieri, ca trebuie sa circulam fara permis valabil; s-a inteles gresit de catre unii acest lucru. Nu, ea spune sa se iasa afara, adica lumea sa isi spuna doleanta, iar guvernantii sa tina cont de dorinta poporului, care i-a ales prin vot.
Cred că ai ascultat altă înregistrare. Spune foarte clar, în fine, e clar că auzim doar ce vrem și ce ne interesează.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Mie personal mi se pare un cuvant de bun simt din partea acestei doamne, care este si judecator. Darul ei de a vorbi in public se datoreaza profesiei ei, iar tonul cald, pe care il foloseste se datoreaza faptului ca este crestina.
M-am lămurit și cu tine. E clar că nu veți ajunge la un consens cu cealaltă tabară. Dacă am ajuns să credem în asemenea "aberații", eu unul am mari semne de îndrebare. Ne lăsăm impresionați de "tonul cald" al pesoanei și nu suntem atenți la ce vorbește și ce vrea să transmită.

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
In general oamenilor le e frica sa iasa pe strada si sa demonstreze din proprie initiativa. Doamna Paduraru indeamna oamenii sa dea dovada de curaj, caci fara curajul acesta il vor pierde si pe Hristos.
Și dacă ieșim în stradă crezi că va schimba guvernul legile? Dacă ei sunt vânduți, îi mai putem noi convinge?

Last edited by ovidiu b.; 10.01.2013 at 21:52:34.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 10.01.2013, 21:48:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Din ce s-a scris pe mai multe pagini, trag concluzia ca cei care se arata deranjati ca unii nu refuza anumite acte cu cip, o fac nu pentru ca s-ar preocupa pentru oamenii aceia, care oricum nu-si fac mustrari de constiinta, cip-ul respectiv netulburandu-i in vreun fel, ci pentru ca le este teama ca daca unii accepta, ei nu vor putea refuza, deci tot la ei se gandesc, la interesul lor personal.

Și totuși, să iei în considerare faptul că există posibilitatea, chiar una cât de mică, ca o dată să le mulțumești acestora.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Traim intr-un secol al vitezei, sistemele informationale patrunzand in aproape toatedomeniile de activitate, societatea neputand supravietui inventiilor moderne, pentru ca noi ,oamenii, avem nevoie de ele, insa valorile se pot pastra in sufletul fiecaruia.
De ce avem nevoie? Că ne sunt impuse? Ai fost întrebată dacă vrei sau nu să existe un asemenea sistem? Unde mai este libertatea noastră? Noi doar facem ce ni se impune din exterior.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cip-urile implantabile, altele decat dispozitivele medicale necesare pentru anumite afectiuni, mi se par de domeniul utopic si sfideaza bunul simt.
Și totuși în SUA nu mai sunt SF-uri, ci lucruri reale. Să înțeleg că nu ești de acord cu ele pentru că sfidează bunul simț?

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Problema insa nu e daca ai card sau nu, ci cum iti traiesti intreaga viata.
Aici ai mare dreptate.

Last edited by ovidiu b.; 10.01.2013 at 21:55:11.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 10.01.2013, 21:59:12
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Să înțeleg că nu ești de acord cu ele doar că nu e realizabil acest sistem?
Am spus ca cipul implantabil de identificare e utopic si sfideaza totodata bunul simt, deci nu-s de acord, totul are o limita.


Legat de cardul national de sanatate, nu pot intelege cum de reprezentantii unor asociatii religioase ce au participat la discutii cu reprezentanti ai Ministerului Sanatatii, au putut solicita o asemenea prostie, sa nu apara scris "card" pe cartela, ci "cardul", in loc sa ceara ca fiecare sediu CAS sa fie dotat cu un terminal, astfel incat cetateanul sa-si poata vizualiza informatiile de pe card, atunci cand isi doreste. Posibilitatea citirii informatiilor de catre cei ce au o reticenta fata de card, ar fi fost mai benefica, decat superstitia cu scrierea inversa, care doar a pus intr-o lumina ridicola asociatiile religioase, ridicol ce se rasfrange si asupra noastra.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Sincer eu unul nu aș lua de bune aceste ”sfaturi”, este impropiu spus sfaturi. E îngrijorător faptul că luăm de bun orice zboară pe internet.
Se pare ca doamna din filmul de pe youtube a scris si textul petitiei postate pe prima pagina, cel putin asa reiese, ea apare prima. Am semnat-o, daca tot a postat-o Antonia, desi te apuca migrena cand vezi ce a putut scrie. Daca dansa a fost in grupul acelor asociatii religioase si ceilalti reprezentanti sunt asemeni ei, atunci nu-i de mirare ca nu s-a obtinut nimic si in veci nu vor obtine ceva.

Last edited by ioanna; 10.01.2013 at 22:23:46.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 10.01.2013, 22:29:49
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Am spus ca cipul implantabil de identificare e utopic si sfideaza totodata bunul simt, deci nu-s de acord, totul are o limita.
Am reeditat imeditat întrebarea, dar ai fost pe fază când am postat. Oricum, acum am înțeles.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Se pare ca doamna din filmul de pe youtube a scris si textul petitiei postate pe prima pagina, cel putin asa reiese, ea apare prima. Am semnat-o, daca tot a postat-o Antonia, desi te apuca migrena cand vezi ce a putut scrie. Daca dansa a fost in grupul acelor asociatii religioase si ceilalti reprezentanti sunt asemeni ei, atunci nu-i de mirare ca nu s-a obtinut nimic si in veci nu vor obtine ceva.
Eu unul din start aș refuza o asemenea asociație cu un asemnea conducător.
Reply With Quote
  #259  
Vechi 10.01.2013, 22:30:55
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit “oricine traieste in pacat are deja semnul lui antihrist pe frunte si pe mana dreapta

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...refuza-docume/
Reply With Quote
  #260  
Vechi 10.01.2013, 22:38:48
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit “Sa avem o atitudine echilibrata, duhovniceasca, sa luptam fara extremisme, exagerari

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...isme-e-nevoie/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sanatate Mosh-Neagu Postul 255 30.07.2017 13:46:00
o rugaciune pentru sanatate maria32 Umanitare 34 09.07.2015 16:05:09
Crestinul ortodox si cardurile de sanatate dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 134 26.11.2012 01:34:06
Religie alternativa CristanN29 Despre Biserica Ortodoxa in general 8 25.11.2010 12:05:42
Rugaciune pentru Sanatate t_a_pirvu Umanitare 4 15.09.2010 12:58:53