Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1451  
Vechi 19.02.2018, 14:52:23
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

na, am uitat un i mai sus si acum turbez aici. :))
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #1452  
Vechi 19.02.2018, 15:15:43
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit ;)

Hai sa-ti vand un pont: dai click sus dreapta, pe numarul postarii (#1448), si se deschide o fereastra noua in care apare doar postarea ta. Acolo inca ai butonul "edit". Apesi pe el, editezi si salvezi. Enjoy!

Dar pentru un "i" chiar nu se merita.
Doar daca ai uitat sa pui punctul pe i.
  #1453  
Vechi 19.02.2018, 16:28:12
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Hai sa-ti vand un pont: dai click sus dreapta, pe numarul postarii (#1448), si se deschide o fereastra noua in care apare doar postarea ta. Acolo inca ai butonul "edit". Apesi pe el, editezi si salvezi. Enjoy!

Dar pentru un "i" chiar nu se merita.
Doar daca ai uitat sa pui punctul pe i.
se merita!

danke!
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #1454  
Vechi 19.02.2018, 16:58:50
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Tu ai staruit 12 ani pentru ceva ce face mult rau?
Inseamna ca ai probleme foarte grave.
Problema era atunci.
Faptul că nu vorbeam în limbi mă descuraja și credeam că este o problemă cu mine. Mi se spunea că nu am credință.
Cât de perfid poate fi Diavolul!
Și iată cum bolborositorii se botează cu Duhul, atingându-se unii pe alții și bolborosind:
https://youtu.be/oNgU2NyUwd8

Eu nu am lăsat pe nimeni să pună mîinile pe mine, fiindcă dacă mă duceam la spiritiști din ăștia, poate mă întorceam și eu cu un parazit acasă.
  #1455  
Vechi 19.02.2018, 17:15:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
Problema era atunci.
Faptul că nu vorbeam în limbi mă descuraja și credeam că este o problemă cu mine. Mi se spunea că nu am credință.
Cât de perfid poate fi Diavolul!
Și iată cum bolborositorii se botează cu Duhul, atingându-se unii pe alții și bolborosind:
https://youtu.be/oNgU2NyUwd8

Eu nu am lăsat pe nimeni să pună mîinile pe mine, fiindcă dacă mă duceam la spiritiști din ăștia, poate mă întorceam și eu cu un parazit acasă.
Domnule , cu ce îți folosesc aceste dialoguri fără finalitate până la urmă?
Astfel de dialoguri nesfârșite te secatuiesc efectiv si nu-ți aduc nimic bun , ci dimpotrivă , te îndepărtează de Hristos si de proria mântuire.
Până la urmă fiecare are libertatea sa creadă in ceea ce vrea si in cine vrea si cum vrea .
Penticostalul tradițional nu a năvălit peste subiectele noastre ce țin de credința Ortodoxă, ci s-a lumitat la Topicul destinat celor din alte culte , iar acolo unde a intervenit a avut mult bun simț și cumpătare.
Va veti intinde pe sute de pagini astfel fără nici un rezultat bătând pasul pe loc , dumneata cu chestia diavolească si colegul cu a sa convingere.
Și atunci . . . ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #1456  
Vechi 19.02.2018, 18:02:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
aia care ma injuriau pe mine o faceau si cu tine, e aiurea ca tu sa scrii ce ai scris mai sus.
Asta si spuneam, ca eu nu am facut-o si ti-am vorbit normal, desi aveam ocazia sa fac asta. Spre deosebire de tine.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ai mintit, ai bagat-o cu ironia cand ti-ai dat seama ca ai mintit, asa e felul tau, ti-e imposibil sa admiti ca mai si gresesti. uite, esti la fel de infailibil ca si invatatura ortodoxa! sper ca esti multumit.
Mie inca mi se pare incredibil ca tu faci atata scandal si exagerezi si jignesti doar pentru o simpla ironie, care nici macar nu era ofensatoare. Eu de aceea te-am intrebat despre ce e vorba, am crezut ca poate e vorba de altceva. E doar ridicol ce faci, cand e exact invers, tu ai fost tot timpul mai agresiv si mi-ai spus o multime de lucruri jignitoare, fara ca eu sa le iau in seama si alegand sa-ti raspund normal. Si tocmai tu esti cel care nu recunoaste niciodata, chiar cand era scris negru pe alb, si acum imi amintesc cum te contraziceai la ceea ce scria despre acel sfant. Ai proiectat asupra mea ceea ce faci tu, crezand ca fac ca tine. Nu e nicio minciuna, era o ironie inca de la inceput, e ridicol sa crezi ca eu m-as fi gandit ca tu ai avea doctorate in istorie sau altceva, din moment ce spui tot timpul lucruri eronate. Nu ma mai acuza pe mine de tot ce-ti trece tie prin cap. Era bine daca nu-mi bateam capul cu tine inca de la inceput, dar niciodata nu e prea tarziu.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
1.in chestiounile ce tin de istoria crestinismului, dar de istorie in general, nu ai cum sa stii ceva corect pentru ca nu ai de unde sa stii, sursele tale sunt eronate. si este greseala mea ca intru in discutii cu tine.
Fals, de obicei nu stii despre ce vorbesti, rar am vazut pe cineva sa spuna atatea bazaconii, mai ales sa fie si ortodox. Tu ai citit niste lucruri false din surse de genul Zeitgeist, fara sa fi aflat ca exista si articole cu raspunsuri ale tuturor neadevarurilor sustinute de astfel de surse, tot straine.
Iar la istorie alte neadevaruri, ai citit ce spun legionarii si ai gasit adevarul. Am spus ca ai afirmat ceva adevarat, m-am inselat, am citit acum mesajul tau mai atent si am cautat si sursele. https://www.crestinortodox.ro/forum/...5&postcount=96
Ceea ce spui tu e tot ceea ce spun legionarii, de fapt miscarea legionara nu a fost judecata la Nurnberg si nu a fost exonerata de nimic. E adevarat ca nu a fost condamnata acolo, probabil pentru ca au judecat doar pe nazisti si tot ce a avut legatura cu ei, miscarea legionara fusese redusa la tacere inainte de intrarea Romaniei in razboi. Legionarii au fost audiati doar in legatura cu relatiile pe care le-au avut cu unii nazisti. Iar apoi americanii s-au folosit de nazisti pentur a-i trimite in tara, impotriva comunistilor.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
2.in materie de teologie, de dogma, de biblie, sunt doar un mirean ignorant, nu am spus niciodata altceva. DAR! am dreptul sa-mi exprim anumite indoieli, am dreptul sa-mi exprim ceea ce simt despre divin si despre divinitate ca oricine altcineva! exact asa cum simt. daca tu consideri ca e nevoie sa ma cataloghezi in fel si chip fa-o in continuare, eu, asa pacatos si necredincios cum sunt, nu te voi lua in considerare, raman ortodox, acolo, undeva bine ascuns inlauntrul meu. asa este ortodoxia pentru mine, iubitoare, primitoare, pastratoare si intelegatoare cu toti fiii ei, chiar mai saltareti, asa ca mine. si nicidecum asa cum o arati tu, pricinoasa, ofticoasa, pizmasa, obtuza si habotnica, fanatica, ignoranta, primitiva.
E acelasi discurs ecumenist pe care il repeta fiecare care are aceste conceptii, in toata lumea. Si pe care l-am auzit repetat de o gramada de ori si pe forum. Bine, tu esti din acela mai adancit in aceasta doctrina, cu toate cultele sunt la fel, au fost foarte putini pe forum care sustineau asa si sunt putini ortodocsi practicanti care cred acest lucru. Un punct pozitiv e ca tu recunosti ca nu stii prea multe din invatatura, dar afirmi ceva comic, ca desi nu stii prea multe esti sigur ca tu crezi adevarat si eu gresit, folosind, tipic ecumenist, si o serie de caracterizari, ca inversunarea proletara din trecut. Eu nu am nimic cu ceea ce crezi tu, doar ca tu vrei sa-mi impui si mie credina ta, altfel ma cataloghezi cu tot felul de epitete. Desi pretinde a promova toleranta, iubirea, intelegerea, aceasta credinta este exact invers. Toleranta celor ce au aceste conceptii este doar pentru cei ce au si ei conceptii ecumensite, sunt intoleranti in special fata de cei ce nu le accepta. Multi dintre ei sunt agresivi, nici vorba de iubire. Toleranta este fata de conceptiile gresite din toate invataturile, nu si fata de oameni. Ortodoxia, pe care sper sa o descoperi candva, e toleranta fata de toti oamenii si iubitoare, nefiind toleranta cu conceptiile gresite. Un citat din Sfantul Paisie Aghioratul exprima chiar aceste lucruri: "Cu durere în suflet mărturisesc că, dintre toți filounioniștii pe care i-am cunoscut, nu am văzut pe nici unul să aibă nu miez, dar nici măcar coajă duhovnicească. Cu toate acestea, știu să vorbească despre dragoste și unire, deși ei înșiși nu sunt uniți cu Dumnezeu, fiindcă nu L-au iubit." Cauta ortodoxia, nu conceptiile lumesti, inventate de oameni.
  #1457  
Vechi 19.02.2018, 18:05:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Am asteptat sa raspunzi tu mai intai. Asa e politicos.
In Biblie este scris clar ca lumina zilei ca prin vorbirea in limbi credinciosul comunica cu Dumnezeu.
Penticostalii cred ca atunci cand omul vorbeste catre Dumnezeu, aceea este o rugaciune. Dupa cum spune Biblia.

Acum dupa ce tu ai dat de inteles ca, prin vorbire in limbi, omul ii da invatatura lui Dumnezeu, mergem mai departe.

Pentru a raspunde intrebarii tale, sa prezentam mai intai punctul de vedere al unui reputat calugar ortodox:
"Se intampla adesea ca se rosteau cuvinte sau doxologii pe care cei prezenti in biserica nu le puteau pricepe si era nevoie de ajutorul unui talmaci insuflat de Duhul Sfant."
Daca inca ai nelamuriri, iti stau la dispozitie. Iti pot prezenta si din punct de vedere penticostal. Adica, al Evangheliei Depline.
Tot nu ai raspuns. E evidnet ca nu ai un raspuns, nici nu exista. Pentru ca scrie clar vorbire in limbi, nu era greu sa scrie rugaciune in limbi.
  #1458  
Vechi 19.02.2018, 22:17:57
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
....
esti foarte talentat in a bate campii.

ai postat asta:

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
spui ca tu ai nu stiu cate doctorate in istorie
nu conteaza cat de idiot sunt sau cat de idiot ma crezi tu, acum conteaza doar ca esti un mincinos.


ps.mai cauta, poate reusesti sa gasesti si surse mai bune, netu-i mare.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
  #1459  
Vechi 19.02.2018, 23:10:47
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.642
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tot nu ai raspuns.
Am raspuns, Catalin. Am dat chiar raspunsul unui parinte ortodox, de-al tau. Citeste cu atentie ceea ce a zis el!
Pentru ca e o abordare foarte interesanta la care niciodata nu m-am gandit: doxologiile trebuiesc talmacite. Asta e chiar fain.
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E evident ca nu ai un raspuns, nici nu exista.
In afara de talmacirea ortodoxa, corecta, data de parintele Zaharia Zaharou, eu am si explicatia penticostala. Dar daca tu nici pe cea ortodoxa nu o crezi, are vreun rost sa iti mai spun ca vorbirea in limbi nu e doar rugaciune ci si mesaj catre Biserica?
Masaj in alte limbi care, obligatoriu, trebuie insotit de talmacirea limbilor.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca scrie clar vorbire in limbi, nu era greu sa scrie rugaciune in limbi.
Scrie suficient de clar, in 1 Cor. 14:2, ca vorbirea in limbi este indreptata spre Dumnezeu, nu spre oameni. Doar ca tu lansezi ipoteza ca atunci cand un om vorbeste cu Dumnezeu, de fapt nu se roaga ci il invata pe Dumnezeu si ii descopera lui Dumnezeu anumite taine. Ipoteza pe care eu nu o pot lua in considerare, nu te supara.

Insa pe langa 1 Corinteni 14:2 mai exista un verset in care se scrie exact asa cum vrei tu: rugaciune in limbi. Doar ca tu nu crezi Scriptura. Ci doar ce spun anumiti oameni despre Scriptura.
  #1460  
Vechi 19.02.2018, 23:19:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Superb spunea monahul Agapie Criteanul :

"Rugăciunea este vorbirea și unirea omului cu Dumnezeu, tărie a lumii, împăcare cu Dumnezeu, maica lacrimilor, ștergerea păcatelor."

Doamne ajută!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10