Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #351  
Vechi 18.09.2010, 00:35:59
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Daca a fi facut non-valoare nu este jignitor ci este o onoare, ea apartinand sfintilor care aveau o smerenie profunda, atunci ce sa zic, nu este frumos sa scoateti omul din smerenie si sa il aruncati in mandrie. Urat din partea dumneavoastra :P
Dragă, de ce vrei dumneata să ne aburești și să ne spui că kakodoxia dumitale este de fapt ortodoxie ? Te rugăm deci să ieși pe străzile franceze și să îți consumi zelul misionar cu rătăciții ghetourilor franțuzești. Spor la treabă.
  #352  
Vechi 18.09.2010, 00:39:26
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Mult har in lucrarea pe care o faceti, parinte! Si sa nu va para rau ca am trecut la penticostali. Daca nu i-as fi intalnit pe penticostali as fi fost probabil moarta pana acum. Mai bine multumiti-I lui Dumnezeu ca a avut mila de mine. Eram ortodoxa cu acte in regula, dar rataceam fara Dumnezeu, fara directie...Si atunci cand eram la capatul puterilor , cand nu mai puteam lupta, am intalnit o biserica penticostala. Acolo L-am gasit pe Hristos si abia dupa aceea , cu ochii deschisi, L-am putut vedea si in ortodoxie. Am fost oarba si nebuna ca nu L-am vazut dinainte in ortodoxie? Desigur... Dar cineva trebuie sa ajute si orbii sa vada si nebunii sa-si capete mintea; si acel cineva s-a intamplat sa fie niste penticostali prin care a lucrat harul lui Dumnezeu. Inainte spuneam ca asta s-a intamplat din cauza golului de spiritualitate din BO. Acum nu mai zic, caci stiu doar ca asa a fost planul lui Dumnezeu. Eu nu cred ca dvs ati fi vrut sa raman ca inainte . Nu pot sa reneg ce am trait, realitatea e mult mai complicata decat pare. Si fiecare o judeca in modul lui subiectiv. Toti am suferit, unii chiar cumplit si unele rani sunt inca descise. Dar, cum am mai spus, dincolo de toate acestea Dumnezeu a avut un plan mai maret decat putem noi pricepe, iar in final numele Lui va fi proslavit.
Blagosloviti , parinte, si ma iertati...
ti-ai vandut sufletul trecand la aceasta secta nenorocita si spurcata.daca ai ratacit ai facut acest lucru ca nu ti-a pasat de adevarata credinta si satana vazanduti firea slaba ti-a scos in cale acea cladire unde functioneaza secta cu pricina si asa tu ti-ai regasit "pacea"aceasta lucrare nu a fost de la dumnezeu ci de la spurcatul diavol.mai bine ramaneai cu suferinta si greutatile decat sa faci acest pas gresit.asa ai devenit si tu sectanta pierzand tot ce era mai de valoare pe aceasta lume

Last edited by ionut stefan; 18.09.2010 at 00:43:56.
  #353  
Vechi 18.09.2010, 00:43:42
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Dragă, de ce vrei dumneata să ne aburești și să ne spui că kakodoxia dumitale este de fapt ortodoxie ? Te rugăm deci să ieși pe străzile franceze și să îți consumi zelul misionar cu rătăciții ghetourilor franțuzești. Spor la treabă.
Ideea cu alta doxie decat cea ortodoxa va apartine.
Eu am afirmat mereu ca ortodoxia este credinta dreapta, iar credinta dreapta este credinta in Cel care este drept, adica Iisus Hristos, Cel care este Calea, Adevarul si Viata. Daca aveti alta parere, este treaba dumneavoastra, insa va repet ca nu puteti dumneavoastra sa dati afara un madular al lui Hristos, pentru simplul motiv ca nu sunteti dumneavoastra capul, ci capul este Acela al carui trup ii apartine. Si nici macar El nu da afara pe nimeni, ci cei care sunt pe dinafara sunt cei care din proprie initiativa refuza sa se hraneasca cu adevarata viata, Iisus Hristos.
  #354  
Vechi 18.09.2010, 00:46:21
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ionut stefan Vezi mesajul
ti-ai vandut sufletul trecand la aceasta secta nenorocita si spurcata.daca ai ratacit ai facut acest lucru ca nu ti-a pasat de adevarata credinta si satana vazanduti firea slaba ti-a scos in cale acea cladire unde functioneaza secta cu pricina si asa tu ti-ai regasit "pacea"aceasta lucrare nu a fost de la dumnezeu ci de la spurcatul diavol.mai bine ramaneai cu suferinta si greutatile decat sa faci acest pas gresit.asa ai devenit si tu sectanta pierzand tot ce era mai de valoare pe aceasta lume
Pe ce va sustineti afirmatiile despre care lucrare apartine si care nu apartine Satanei? Si de ce va centrati credinta pe Satana in loc sa o centrati pe Iisus Hristos?
  #355  
Vechi 18.09.2010, 00:50:12
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Pe ce va sustineti afirmatiile despre care lucrare apartine si care nu apartine Satanei? Si de ce va centrati credinta pe Satana in loc sa o centrati pe Iisus Hristos?
pe DUMNEZEU și pe SFÂNTA SCRIPTURĂ
  #356  
Vechi 18.09.2010, 00:53:05
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Ideea cu alta doxie decat cea ortodoxa va apartine.
Eu am afirmat mereu ca ortodoxia este credinta dreapta, iar credinta dreapta este credinta in Cel care este drept, adica Iisus Hristos, Cel care este Calea, Adevarul si Viata. Daca aveti alta parere, este treaba dumneavoastra, insa va repet ca nu puteti dumneavoastra sa dati afara un madular al lui Hristos, pentru simplul motiv ca nu sunteti dumneavoastra capul, ci capul este Acela al carui trup ii apartine. Si nici macar El nu da afara pe nimeni, ci cei care sunt pe dinafara sunt cei care din proprie initiativa refuza sa se hraneasca cu adevarata viata, Iisus Hristos.
Iar adevărata Hrană cu Viața este în Sfânta Euharistie a Bisericii lui Hristos, Euharistie pe care sectele neoprotestante nu o au și de acum chiar vă mulțumesc că mi-ați întărit concluziile pe care le-a, tras eu și nu doar eu ci și mulți alții !!
  #357  
Vechi 18.09.2010, 00:53:22
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Pe ce va sustineti afirmatiile despre care lucrare apartine si care nu apartine Satanei? Si de ce va centrati credinta pe Satana in loc sa o centrati pe Iisus Hristos?
toti cei ce parasesc adevarata credinta nu o fac cu ajutorul lui DUMNEZEU NICIODATA ci aceasta lucrare este de la spurcatul satan pt a lipsi cati mai multi oameni de tot ce este sfant.mai gaseste ceva din sf taine in aceasta secta? NU. satana a castigat lipsind pe cel in cauza de cel mai importante lucruri printre care sfanta impartasanie.
  #358  
Vechi 18.09.2010, 01:03:27
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

multi spun dupa ce parasesc adevarata credinta si trec la secte ,ca sau regasit nu mai sufera,totul le merge bine,ajung sa "vorbeasca in limbi" cred ca sunt plini de credinta, sunt mai buni,mai cinstiti ,totul este perfect.dar aceste lucruri chiar de se intampla sunt de la vrajmas pt a te face sa nu mai parasesti niciodata secta respectiva,ca nu cumva sa revii la ORTODOXIE,la ce uraste spuractul diavol,pt ca spurcatul stie ca ORTODOXIA este cale spre DUMNEZEU si el vrea sa ne lipseasca de acesta cale
  #359  
Vechi 18.09.2010, 01:18:20
adiandrea6 adiandrea6 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2010
Locație: Franta, Lille
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
pe DUMNEZEU și pe SFÂNTA SCRIPTURĂ
Demonstrati mai inati ca Dumnezeu si Sfanta Scriptura a spus ceea ce afirmati dumneavoastra si o sa vedeti ca nu o sa gasiti argumentele, ci o sa repetati afirmatii sau acuzatii, dupa caz, nefondate.
  #360  
Vechi 18.09.2010, 01:21:09
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adiandrea6 Vezi mesajul
Demonstrati mai inati ca Dumnezeu si Sfanta Scriptura a spus ceea ce afirmati dumneavoastra si o sa vedeti ca nu o sa gasiti argumentele, ci o sa repetati afirmatii sau acuzatii, dupa caz, nefondate.
sigur esti ortodoxa? nu prea se vede sau nu se citeste
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre vorbirea cu mortii strajeru Secte si culte 2 09.04.2018 22:32:16
Vorbirea in limbi - ajutor Archangel Reguli generale de utilizare a forumului 37 03.01.2013 12:16:48
Vorbirea in limbi la penticostali... lacrimi Secte si culte 2217 03.04.2012 13:35:20
Vorbirea despre Dumnezeu George.m Spiritualitatea ortodoxa 28 02.02.2011 13:01:53
DESPRE VORBIREA IN LIMBI Ioan_Ciobota Generalitati 4 24.03.2010 17:09:10