Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.02.2009, 19:00:33
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit Veszprem - plangand impreuna

Doamne-ajuta!

Ce s-a intamplat saptamana abia incheiata, si mai ales azi, la Veszprem nu credeam sa traiesc vreodata. Tot respectul si admiratia pentru fratii unguri si coechipierii lui Marian. Scriam pe un alt topic, la rubrica Teologie si stiinta, pe topicul numit "Curcubeul" ca in ziua fatala de 8 februarie, la Bucuresti a aparut un curcubeu de toata frumusetea (am atasat acolo 4 foto). Curcubeul ca semn de impacare. Nimic nu e intamplator. Azi, la finalul meciului pe care Veszprem la castigat dedicand fiecare gol lui Marian Cozma, zeci de minute jucatori, antrenori, publicul din sala au plans. Afara, mii de lumanari ardeau. Reporterii de teren incercau sa transmita cele ce se intamplau si isi inecau vorbele in plans. Ortodocsi, catolici, atei... egali in suferinta. Nu am putut sa rezist si am plans si eu cu ei. Si acum cand va scriu, acelasi prag al plansului imi staruie in fata. Cum am putut sa ne schimbam intr-atat? Atatia ani in rau, ieri-azi in bine? Maine ce va fi? Nu stiu pentru altii, dar pentru mine ceva s-a schimbat.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.02.2009, 19:41:12
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca pe marian Cozma, dar ce m-a dezamagit, atitudinea asta profitoare a televiziunilor, au profitat la maxim de tragedia familiei Cozma de dragul audientei, au transmis fiecare miscare fiecare pas facut de cortegiu si asa mai departe

Nu neg respectul care se cuvenea acordat dar cred ca televiziunile au incalcat limita bunului simt si din acest motiv si ceremonia inmormantarii a adunat multi gura casca dintre care nu multi au mers din respect ci asa ca hai sa fim si noi prezenti

Inca odata Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.02.2009, 19:55:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ceea ce s-a intamplat cu Marian Cozma, ne arata ca nu trebuie sa fii de acelasi neam pentru a plange durerea. E de ajuns sa fii om. E minunat ca lacrima si zambetul nu se comunica printr-o anumita limba.

E dureros sa prezinti astfel de cazuri, dar mai dureros e sa le prezinti fara a participa la ele. Au fost cateva cazuri pe la televiziunile noastre.

Dumnezeu sa-l odinneasca in pace.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2009, 20:37:51
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Cei de la GSP TV au avut corespondenti acolo. Si Realitatea a avut. Nu stiu despre alte televiziuni. Am vazut doar ca cei de la GSP au oprit transmisia telefonica de acolo pentru ca reporterita incepuse sa planga incercand sa transmita ce vedea. Meciul a fost pe Sport.ro.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.02.2009, 20:39:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ceea ce s-a intamplat cu Marian Cozma, ne arata ca nu trebuie sa fii de acelasi neam pentru a plange durerea. E de ajuns sa fii om. E minunat ca lacrima si zambetul nu se comunica printr-o anumita limba.

E dureros sa prezinti astfel de cazuri, dar mai dureros e sa le prezinti fara a participa la ele. Au fost cateva cazuri pe la televiziunile noastre.

Dumnezeu sa-l odinneasca in pace.
Mult mai dureros este că lacrima și durerea ne unește pentru puțin timp, după care revenim la starea noastră de păcătoșenie, de indiferență și uitare ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.02.2009, 20:48:52
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Moartea, ca sacrificiu, si in cazul acesta e vorba de sacrificarea unei vieti tinere, intotdeauna a marcat un moment de cotitura. Sa vedem ce se va indrepta in relatiile romano-maghiare datorita inmuierii inimii prin moartea a celui care a fost Marian Cozma.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.02.2009, 21:06:41
anne's Avatar
anne anne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Dumnezeu sa-l ierte...

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ceea ce s-a intamplat cu Marian Cozma, ne arata ca nu trebuie sa fii de acelasi neam pentru a plange durerea. E de ajuns sa fii om. E minunat ca lacrima si zambetul nu se comunica printr-o anumita limba.

E dureros sa prezinti astfel de cazuri, dar mai dureros e sa le prezinti fara a participa la ele. Au fost cateva cazuri pe la televiziunile noastre.

Dumnezeu sa-l odinneasca in pace.
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca in pace...pe Marian Cozma.
Dupa o astfel de postare nu prea mai e nimic de adaugat ...
"E minunat ca lacrima si zambetul nu se comunica printr-o anumita limba."
(Foarte, foarte, foarte frumos spus, Costel...foarte!)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.02.2009, 21:07:38
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Ar fii forte bine sa se inmoaie situatia, deoarece a fost destul plans si destula durere pentru aceasta convietuire romani-maghiari.
Iar cine a locuit sau locuieste in Ardeal stie despre ce vorbesc eu aici.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.02.2009, 21:31:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Ar fii forte bine sa se inmoaie situatia, deoarece a fost destul plans si destula durere pentru aceasta convietuire romani-maghiari.
Iar cine a locuit sau locuieste in Ardeal stie despre ce vorbesc eu aici.
Oare crezi tu, dragă Nina , că viața acestui handbalist va schimba intru câtva inverșunarea ce dăinuie de secole ? Să dea Bunul Dumnezeu sa inmoaie sufletele noastre și să ne lumineze mintea, dar fără a vrea și noi să primim această inmuiere și intelepciune, totul rămâne in zadar, doar declarativ si atât.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.02.2009, 21:50:28
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Oare crezi tu, dragă Nina , că viața acestui handbalist va schimba intru câtva inverșunarea ce dăinuie de secole ? Să dea Bunul Dumnezeu sa inmoaie sufletele noastre și să ne lumineze mintea, dar fără a vrea și noi să primim această inmuiere și intelepciune, totul rămâne in zadar, doar declarativ si atât.
Doamne-ajuta!

Nu se schimba nimic brusc. Dar, eu cred ca acel minunat curcubeu care a fost la Bucuresti era un semn divin. Anunta o impacare. Nimic nu e intamplator, cu atat mai putin un curcubeu, semna al impacarii inaintea acestor zile cu totul deosebite. Nu spun ca asa este. Spun ca asa cred eu ca este.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Voi va rugati impreuna in familie? glykys Morala Crestina 56 21.04.2012 18:22:01
Sf. Ieromartir Isidor si cei 72 impreuna cu el pilgrim1 Diverse Sarbatori 1 25.01.2011 00:07:36
sa ne rugam impreuna! icamilin Umanitare 62 07.06.2009 01:20:31
Impreuna pt totdeauna? andreea_teo Nunta 13 04.07.2007 10:05:51