Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #321  
Vechi 02.02.2011, 15:22:05
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu e corec sa faci naiv pe cineva aici pe forum eu cred ca m-am exprimat in alti termeni si vad ca blindetea cuiva pe tine te irita,nu crezi ca blindetea se scoate din visteria inimii omului?.daca acolo nu e blindete e rautate si gind de razbunare ce cu timpul consuma din interior precum viermele marul.dar asta e problema celor rai.
Reply With Quote
  #322  
Vechi 02.02.2011, 15:29:19
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Exclamation

Si repet inca o data, pt cei care nu stiu si sunt informati gresit: PARINTELE CRISTIAN POMOHACI NU GHICESTE IN NICIO BIBLIE sau in orice altceva in care se poate ghici. Spun acest lucru ca tare mie ca o sa ziceti ca Parintele Cristian are si vreun ghioc ascuns pe sub masa Sf Altar pe care il consulta seara sau la Sf Liturghie. Spun acest lucru fiindca va cred in stare sa scrieti si asa ceva (avand in vedere la ce ati putut scrie pe aici).
Reply With Quote
  #323  
Vechi 02.02.2011, 15:34:07
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bairstow Vezi mesajul
Domnule acest preot e un pacalici. Ce ai vrea sa apara cu banii in mana? Naiv mai esti! Blandetea unui om atrage pre multi in plasa! Ce erau acei enoriasi cu biblii in mana si cu aceea atmosfera specific neoprotestanta? Pe de alta parte s-ar putea sa fie si putin labil din cate am vazut! Si atunci succesul e mai mare! Nu vedeti ca si conducerea ortodoxiei tace? Ar trebui sa dea un comunicat! sa sti ca la tara unii vad lucru bun treaba cu ghicitul in Cartea Sfanta! Credinta nu mai e cea fost. Venim dupa comunism! Tipul e divortat si normal ca vrea sa se arate bland! Si asa are pete pe haina lui. Cum ai vrea sa se arate in fata noastra?
Dvs acuzati pe acest om de niste lucruri, pentru care nu poate aparea in fata dvs. Eu nu inteleg. Bo nu are o ierarhie? Parintele nu are un episcop deasupra lui, un duhovnic, care ii analizeaza si judeca viata? Nu cred ca nu are. Si nu stie episcopul din loc ca e divortat? Sunt sigura ca i-a fost analizat comportamentul; o fi gasit intelegere in unele si o fi primit canon pentru altele. Dar se clar ca a fost gasit vrednic de a sluji in continuare ca preot. Atunci noi ce cautam sa aruncam vorbe aiurea?
1. Nu-l cunoastem personal pe dumnealui.
2 Nu-i cunoastem motivatiile ci doar am inghitit niste zvonuri.
3. Nu facem parte din ierarhia BO care e in masura sa judece cazul lui.
Deci, cu ce ocazie si in ce calitate vorbim? Daca BO are o ierarhie care a hotarat ca pr Pomohaci e ok, sa respectam ierarhia si sa ne abtinem de la judecata. Caci nu-l judecam numai pe dumnealui, ci si pe mai-marii Bisericii, care nu sunt cum am vrea noi de duri cu parintele. [Slava Domnului!]

P.S. Sau daca cineva de aici este episcop, vorba parintelui Gheorghe, sa mearga sa-i dea canon de pocainta sau sa rezolve cumva situatia, daca are vreo dovada ca a gresit. Dar vorbitul pe la spate in necunostinta de cauza si sub protectia anonimatului se cheama barfa. Un episcop nu ar face sigur asa ceva.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 02.02.2011 at 15:52:26.
Reply With Quote
  #324  
Vechi 02.02.2011, 16:24:28
flyboy flyboy is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.06.2010
Mesaje: 32
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dvs acuzati pe acest om de niste lucruri, pentru care nu poate aparea in fata dvs. Eu nu inteleg. Bo nu are o ierarhie? Parintele nu are un episcop deasupra lui, un duhovnic, care ii analizeaza si judeca viata? Nu cred ca nu are. Si nu stie episcopul din loc ca e divortat? Sunt sigura ca i-a fost analizat comportamentul; o fi gasit intelegere in unele si o fi primit canon pentru altele. Dar se clar ca a fost gasit vrednic de a sluji in continuare ca preot. Atunci noi ce cautam sa aruncam vorbe aiurea?
1. Nu-l cunoastem personal pe dumnealui.
2 Nu-i cunoastem motivatiile ci doar am inghitit niste zvonuri.
3. Nu facem parte din ierarhia BO care e in masura sa judece cazul lui.
Deci, cu ce ocazie si in ce calitate vorbim? Daca BO are o ierarhie care a hotarat ca pr Pomohaci e ok, sa respectam ierarhia si sa ne abtinem de la judecata. Caci nu-l judecam numai pe dumnealui, ci si pe mai-marii Bisericii, care nu sunt cum am vrea noi de duri cu parintele. [Slava Domnului!]

P.S. Sau daca cineva de aici este episcop, vorba parintelui Gheorghe, sa mearga sa-i dea canon de pocainta sau sa rezolve cumva situatia, daca are vreo dovada ca a gresit. Dar vorbitul pe la spate in necunostinta de cauza si sub protectia anonimatului se cheama barfa. Un episcop nu ar face sigur asa ceva.
adevarat ai grait
Reply With Quote
  #325  
Vechi 02.02.2011, 20:39:36
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Dvs acuzati pe acest om de niste lucruri, pentru care nu poate aparea in fata dvs. Eu nu inteleg. Bo nu are o ierarhie? Parintele nu are un episcop deasupra lui, un duhovnic, care ii analizeaza si judeca viata? Nu cred ca nu are. Si nu stie episcopul din loc ca e divortat? Sunt sigura ca i-a fost analizat comportamentul; o fi gasit intelegere in unele si o fi primit canon pentru altele. Dar se clar ca a fost gasit vrednic de a sluji in continuare ca preot. Atunci noi ce cautam sa aruncam vorbe aiurea?
1. Nu-l cunoastem personal pe dumnealui.
2 Nu-i cunoastem motivatiile ci doar am inghitit niste zvonuri.
3. Nu facem parte din ierarhia BO care e in masura sa judece cazul lui.
Deci, cu ce ocazie si in ce calitate vorbim? Daca BO are o ierarhie care a hotarat ca pr Pomohaci e ok, sa respectam ierarhia si sa ne abtinem de la judecata. Caci nu-l judecam numai pe dumnealui, ci si pe mai-marii Bisericii, care nu sunt cum am vrea noi de duri cu parintele. [Slava Domnului!]

P.S. Sau daca cineva de aici este episcop, vorba parintelui Gheorghe, sa mearga sa-i dea canon de pocainta sau sa rezolve cumva situatia, daca are vreo dovada ca a gresit. Dar vorbitul pe la spate in necunostinta de cauza si sub protectia anonimatului se cheama barfa. Un episcop nu ar face sigur asa ceva.
si eu iam spus acelas lucru dar sa face ca nu pricepe ba mai mult ma face naiv asa gratuit.
pe urma cind va fi banat din nou se mira, de ce...?
Reply With Quote
  #326  
Vechi 02.02.2011, 21:51:36
bairstow bairstow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 568
Implicit

Tu Ioane postezi mereu dubios omule. Esti se pare strain de ortodoxie dar nu vreau sa te conving ca daca ma cert eu cu tine sau asa ti se pare sa renunti la dreapta credinta! Mai bine ma ierti pe mine.
Si noi putem ierta omule, ce carti protestante citesti?Uite eu aveam un caz concret caz inteles si de un penticostal care nu pot sa il conving de adevar deoarece el a simtit ceva caldicel...
Era un ateist care hulea pe Dumnezeu. Il injura si pe tacsu si ii spunea sa se duca ... de aici (adica din camera in care noi jucam carti). A trecut la budisti si a inceput sa descopere o lume noua (plina de demoni). A trecut din lac in put (pardon la adventistii) si a simtit si aici ceva caldicel. Desigur scurtez povestea si spun ca niciodata nu si-a cerut iertare de la parinti doar ca nu-i mai injura. Deci daca si-ar fi cerut iertare poate s-ar fi umilit de tot. Dar uneori prin umilinta incepem sa vedem adevarul. El a trecut la adventii dar a ramas departe de Dumnezeu. Iar biblia ne spune ca daca nu stim sa iertam nu vom fi iertati! Sau vom fi iertati mai greu! Asa ca si enoriasul poate sa-l ierte pe prot mai ales ca si el ajuta la slujba de Duminica. Lucreaza impreuna cu preotul!
Reply With Quote
  #327  
Vechi 11.02.2011, 10:29:01
Grabriella Grabriella is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2009
Locație: Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 288
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Dar poate facem si o terapie "yoga", ca vorba aia e la moda si se face destul de "decent". N-am pentru ce sa-ti raspund privat ca n-am nimic deosebit sa-ti comunic, aparte de indemnul: vindeca-te tu, inainte de a incerca sa vindeci pe altul! Un orb nu poate calauzi un alt orb.
Cat despre cel careia ii place cearta, analizeaza-ti bine postarile.
Din invataturile Sfintilor Parinti

Despre manie

1* Precum apa adaugandu-se cate putin in foc schimba vapaia cu desavarsire, asa si lacrima plansului cu adevarat va stinge vapaia maniei si a iutimii.
2* Nemanierea este dorinta nesaturata de necinstire, precum in cei iubitori de slava desarta dorinta de lauda este nemarginita. Blandetea este starea nemiscata a sufletului, care ramane aceeasi in necinstiri ca si in laude.
3* Inceputul neminierii este tacerea buzelor in vremea tulburarii inimii; mijlocul este tacerea gandurilor in vremea tulburarii subtiri a sufletelor, iar sfarsitul este seninatatea implantata in suflarea vanturilor necurate.
4* Mania este izbucnirea urii ascunse, o continua reinnoire a amintirii unor ocari indurate mai demult. Mania este dorinta de a face rau celui ce ne-a suparat; este o patima foarte napraznica caci iutime se numeste fierberea si miscarea impotriva celui ce ne-a nedreptatit. Ea salbaticeste sufletul in fiecare zi, rapeste mai ales mintea de la rugaciune facand sa apara chipul celui ce ne-a suparat.
5* Nimic nu este atat de nepotrivit celor ce se nevoiesc decat tulburarea maniei. Pe cand intoarcerea la Dumnezeu are multa trebuinta de smerenie - mania este semnul unei mari mandrii.
6* Daca culmea blandetii este de a pastra linistea inimii fata de cel ce ne intarata, chiar cand este prezent, apoi desigur ca este culmea maniei a ne lupta si a ne salbatici cu vorbele si cu gesturile impotriva celui ce ne-a provocat o suparare, chiar si atunci cand suntem singuri.
7* Daca voiesti sa-l tamaduiesti pe altul scotandu-i paiul pacatului din ochi, sau mai degraba de crezi ca vrei, ia seama sa nu-l scoti cu barna in loc sa folosesti delicata penseta a chirurgului. Barna este cuvantul aspru, iar penseta - invatatura blanda si mustrarea indelung rabdatoare. Mustra-l sau cearta-l cu blandete, dar nu lovi; si chiar de-ar fi nevoie de asa ceva fa-o rar si nu prin tine insuti, ci prin cineva de care s-ar simti mai putin ranit: un parinte, un duhovhic, un invatator mai in varsta.
8* Sa privim cu luare aminte si vom vedea pe unii stapaniti de iutime practicand cu ardoare privegherea, postul si petrecerea in liniste; aceasta nu e de mirare caci scopul diavolului este acela de a indemna pe fiecare sa faptuiasca sub pretextul pocaintei lucruri care sporesc mania
Reply With Quote
  #328  
Vechi 02.07.2011, 18:03:20
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iulita Vezi mesajul
Dumnezeu sa ne intelepteasca pe toti! Dar la altii, de atata mandrie sau interese, vorbesc gura fara ei, cum este cazul tau. Eu spun din experienta si nu din ce zic alti, am fost la Mosuni si am vorbit si direct cu Pr. Pomohaci, pentru anumite probleme, pe-atunci fiind credula si naiva la preotii vazatori ci duhul, care n-are nici o legatura cu credinta. Asa ca, cand cineva spune un lucru, o parere, incearca sa gandesti ca poate o spune din experienta si ca a cercetat acest parinte "vazator cu duhul". Asa ca ai grija sa nu cazi, din cauza mandriei si prostiei.
"Sa-ti feresti capul de frig si de prostie" (Pr. Arsenie Boca)


Recunosc ca n-am fost acolo si nici nu ma voi duce.Oricum sa stiti ca n-am niciun fel de interes si mandrie pentru Pr.Pomohaci.Era doar un om pe care-l simpatizez de la televizor dar si de la slujbe vazute pe internet,plus din ce am mai aflat despre el..mie nu mi s-a parut periculos dar daca dumneavoastra ziceti,poate ca e...Doamne ajuta si numai bine!Nu ma mai etichetati fara sa stiti va rog..judecand doar dupa niste comentarii..
Reply With Quote
  #329  
Vechi 03.01.2012, 11:37:42
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutzy Vezi mesajul
Stie cineva cum se ajunge la biserica unde slujeste parintele Cristian Pomohaci?Si daca se gasesc locuri de cazare in caz ca se ajunge seara in acel sat.
intra pe etno tv sau tarf

Last edited by gdf-fdc; 03.01.2012 at 11:43:35.
Reply With Quote
  #330  
Vechi 03.01.2012, 16:36:48
acvilla77's Avatar
acvilla77 acvilla77 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.06.2011
Locație: Romania<Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 68
Send a message via Skype™ to acvilla77
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutzy Vezi mesajul
Stie cineva cum se ajunge la biserica unde slujeste parintele Cristian Pomohaci?Si daca se gasesc locuri de cazare in caz ca se ajunge seara in acel sat.
nu mergeti la eretici,ca aceea despart de Dumnezeu,in loc sa uneasca.
"...el,(Pavel_n.n.),numeste caini pe cei ce amageau pe credinciosi,zicand:Paziti-va de caini(Flp.3.2),iar alta data ii numeste ingerii satanei,si cu constiinta infierata."(Sfantul Ioan Hrisostom,Talcuira Epistolei intai catre Corinteni,omilia XXVII)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cristian Pomohaci si Vasile Marcus ,ce parere aveti despre muzica lor? tigerAvalo9 Generalitati 53 30.08.2017 11:36:24
Despre parintele Cristian Pomohaci mela me Generalitati 85 30.04.2013 18:51:43
A murit Cristian Paturca antiecumenism Generalitati 43 26.01.2011 20:26:11
Cristian Pomohaci maxx2000ro Generalitati 14 05.05.2010 13:54:24
Cristian pomohaci catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 2 20.07.2009 19:32:37