Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.10.2012, 17:28:16
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am auzit persoane care au spus ca au primit vindecare de anumite boli mergand la vrajitoare. Nu am crezut si imi vine greu sa cred ca diavolul poate face ceva bun - sa-l scape pe om de suferinta.
Diavolul are asemenea capabilitate. El are, cum spun teologii, "capabilități praeter-naturale", adică are cunoștințe care depășesc nivelul de cunoștințe al omului în actuala stare căzută a sa. El cunoaște remedii pe care medicina nu le cunoaște. De asemenea, are o anumită cunoaștere asupra viitorului, mai exact în cele care nu țin de alegerea omului. El știe că o boală poate evolua spre ameliorare ori, dimpotrivă, spre agravare și orice lucru, chiar și această cunoștință, poate fi folosit de dușmanul omului împotriva binelui omului, care nu este vindecarea trupească, ci apropierea de Dumnezeu.

Înțelepții farisei știau și ei aceste lucruri. Vedem, în NT, că ei îl acuzau pe Isus că scoate demonii cu ajutorul demonilor. Citim asta în Mt 9:34. Pe de altă parte, dacă citim aceeași carte câteva pagini mai încolo, anume la Mt 12:25, vedem și replica lui Isus: dacă Satana scoate pe Satana, atunci împărăția lui cum va dăinui ?. Observăm, deci, că Domnul nu neagă posibilitatea teoretică de a se obține vindecare cu ajutor diabolic, ci spune că, dacă asemenea lucru ar fi regula, atunci diavolul ar acționa contra sieși. Aici este vorba de vindecare spirituală, nu fizică.

Această capabilitate de vindecare o întâlnim și în VT. Ea ocupă un loc central în Tobias. Acolo, îl vedem pe arhanghelul Rafael vindecând un orb. Or, tot ceea ce pot face îngerii, pot face și demonii, care le împart natura, mai puțin înclinația spre bine.

În speranța că ajută, în Cristos, Domnul nostru,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.10.2012, 18:14:39
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Am auzit persoane care au spus ca au primit vindecare de anumite boli mergand la vrajitoare. Nu am crezut si imi vine greu sa cred ca diavolul poate face ceva bun - sa-l scape pe om de suferinta. Astazi am citit predica parintelui profesor Conastantin Coman la duminica vindecarii demonizatului din tinutul Gherghesenilor si am gasit aceste afirmatii referitoare la lucrarea diavolului spre vindecarea noastra: "Poate fi vindecare, dar nu o vindecare spre bine, ci o vindecare spre rau. Noi nu discutam aici numai din perspectiva imediata ci din perspectiva sensului ultim al vietii noastre. Poate sa te amageasca cineva dandu-ti un pion, sa zic, ca sa castige partida de sah. Iar cine nu cunoaste bine jocul de sah, va zice, „uite, cati pioni am castigat eu, cati nebuni!“, si se lasa amagit. Un astfel de joc poate sa fie al vrajmasului, si el chiar se întampla adeseori. Parintele afirma ca poate exista vindecare, dar una care poate duce la demonizare. Daca aveti mai multe informatii pe aceasta tema, va rog sa le postati.
spurcatul diavol doar iti da impresia ca te vindeca,ca sa te cucereasca.diavolul doar inseala,minte,uraste,ispiteste etc
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.10.2012, 02:20:10
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Pot scrie si eu pagini intregi despre acea femeie si sa am pareri si argumente total opuse. Acolo s-au facut mii de minuni si vindecari, nimeni nu le poate nega. Ideea e daca au fost de la Dumnezeu sau nu. Cert e ca o cinstea si pe Maica Domnului!
Si adeptii ei spun (ca ar fi spus) ca este a treia persoana a Sfintei Treimii intrupata, sau ca fiul ei ar fi Maintuitorul Hristos reintrupat. Cert este ca nu frecventa biserica (avea templu "lu-mini") si ca nu "pomova" credinta adevarata. Ii accepta pe toti si le impartea "lumina" indiferent de credinta lor. Avea o notiunea new age-ista despre credinta.
Inselarea este evidenta.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.

Last edited by Lucian008; 21.10.2012 at 18:08:04.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.10.2012, 20:20:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ii cunosti pe escroci de la o posta,sunt avizi doar de imbogatire lasand vindecarea sau binele altor oameni pe plan secund sau tertiar.
Unul care chiar are harul vindecarii de la Duhul Sfant,nu-ti cere bani fiind multumit daca ii aduci ceva care sa-i asigure hrana pt ziua respectiva.

Este socant ce am citit despre acest personaj,Desanca.
Cu asemenea creduli si ignoranti,viata spirituala in Romania se afla in deriva!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 21.10.2012, 20:24:15
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si adeptii ei spun (ca ar fi spus) ca este a treia persoana a Sfintei Treimii intrupata
Da, intr-un final a spus ca este intruparea Duhului Sfant.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
, sau ca fiul ei ar fi Maintuitorul Hristos reintrupat.
Asta nu. Fiul ei doar semana cu Hristos la chip, la infatisare...

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Cert este ca nu frecventa biserica (avea templu "lu-mini") si ca nu "pomova" credinta adevarata.
Cert este ca a intrat si in biserici si indemna oamenii sa mearga. Le zicea mereu: "bisericile voastre sunt goale". Am inteles ca ea ar fi intrat si in Sfantul Munte Athos, fiind singura femeie care a facut asta. Repet, cinstea si pe Maica Domnului, avea o deosebita evlavie catre ea!

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ii accepta pe toti si le impartea "lumina" indiferent de credinta lor.
Si Hristos ii accepta pe toti. Acum nu stiu nici eu ce sa zic. Ea a zis asa: "nu vreau sa va schimb nici credinta, oricare ar fi ea, vreau doar sa-L iubiti pe Iisus mai mult decat viata" sau ceva de genul, am carti.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Avea o notiunea new age-ista despre credinta.
Nu mi s-a parut asta.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Inselarea este evidenta.
Repet, nu stiu ce sa zic. Nu pot nici sa o divinizez, dar nu pot nici sa arunc cu pietre. Efectiv nu pot, personal am citit si carti de-ale dansei, si am destule motive personale sa cred ca nu a fost de la diavol.

Asa si la parintele Arsenie Boca iti pot arata o gramada de erezii si "inselari evidente", am discutat si pe forum doar. Dar nu pot sa trag concluzii. Evident, nu-l pot nega in totalitate pe parintele dar nici nu-l pot considera sfant (pana la proba contrara). Asa ca prefer sa fiu retinut, de ce sa-mi fac pacate? Calea de mijloc e cea mai buna in astfel de situatii in care nu suntem noi in masura sa trasam granite!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 21.10.2012, 20:49:19
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Da, intr-un final a spus ca este intruparea Duhului Sfant.
Față de o asemenea pretenție, mi se pare ciudat că

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Repet, nu stiu ce sa zic.
Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
si am destule motive personale sa cred ca nu a fost de la diavol
Nici nu trebuie să demonizăm persoana; dar, în măsura în care cineva pretinde că este "întruparea duhului sfânt", orice creștin ar trebui să se ferească ca de foc de a căuta sfaturi spirituale de la o asemenea persoană.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 21.10.2012, 20:59:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Nici nu trebuie să demonizăm persoana; dar, în măsura în care cineva pretinde că este "întruparea duhului sfânt", orice creștin ar trebui să se ferească ca de foc de a căuta sfaturi spirituale de la o asemenea persoană.
Asa este , bine punctat . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 21.10.2012, 22:12:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ei, asa ziceau si fariseii despre Hristos cand spunea sau auzeau ca este Fiul lui Dumnezeu. As pune un mesaj de-al doamnei care este destul de relevant, dar nu cred ca e cazul, nu vreau sa pun paie pe foc.

Tot ce stiu e ca:

- s-au facut mii de minuni si vindecari
- cinstea pe Maica Domnului cu o evlavie deosebita
- indemna credinciosii sa mearga si sa umple bisericile
- a fost in Athos etc. etc.

Repet, si eu ii pot lua pe multi la intrebari pe cei care il vad sfant pe Arsenie Boca, insa nu sunt eu cel care judeca si traseaza limitele dintre erezie si virtute!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.10.2012, 15:19:59
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Atat timp cat Mantuitorul Insusi ni l-a descoperit pe diavol ca "tata al minciunii", consider ca avem toate "datele" necesare pentru a concluziona ca orice lucrare tamaduitoare a diavolului asupra noastra este in esenta una amagitoare.

Cum ar putea sa vindece cu adevarat cel care, la randul sau, are trebuinta de "Doctorul sufletelor si al trupurilor"?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.10.2012, 16:49:28
maria40's Avatar
maria40 maria40 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Care este ideea ca poti apela la diavol pentru vreun ajutor?
Oameni buni,ce vorbim aici???

Si apropos,cine este aceasta Desanca?
O escroaca! Adica....a fost, ca acum e la 2 metri in pamant!
A murit exact de ceea ce spunea ca trateaza....cancer!
A incercat si fi-su sa-i calce pe urme cu escrocheriile dar n-a mai tinut figura!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
diavolul



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tristetea se vindeca prin rugaciune. Bautar Generalitati 48 27.09.2012 01:55:01
cum se vindeca iubirea de bani? fallen Intrebari utilizatori 14 12.08.2011 09:24:28
Ideile nu ne vindeca firea costelscutariu Intrebari utilizatori 1 28.07.2011 15:58:20
Rugaciunea vindeca bolile Paisie Aghioritul Rugaciuni 1 20.12.2010 18:13:08
Apa care vindeca certurile Intrebari utilizatori 0 23.11.2010 20:11:31