Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.12.2010, 20:04:29
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Vreau și eu să fiu așa.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.12.2010, 20:06:50
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Vă apare și vouă postul meu, înaintea celui al Rodicăi? :))
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.12.2010, 20:07:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Vreau și eu să fiu așa.
Sa te ajute Dumnezeu, Camy!Vei reusi, daca te vei ruga lui Dumnezeu sa te ajute!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.12.2010, 20:08:15
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Rodica,mi se pare neinspirat sa incepi topicul cu un citat.
Un topic trebuie inceput cu ceva spus cu cuvintele tale si apoi eventual sa aduci cateva citate in sprijinul temei propuse.
Altfel s*ar putea sa deschizi 10 topicuri deodata fara sa primesti nici un raspuns,pentru ca nimeni nu stie ce doresti...
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.12.2010, 20:10:46
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Nu știu de ce la topicul acesta posturile îmi apar în dezordine :)) Merci, Rodica!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.12.2010, 20:11:15
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
\"...Parintele nostru cel Ceresc vrea ca fiii Sai sa aiba trasaturile lui dumnezeiesti, vrea sa fim toti plini de dragoste, pace, mangaierea bucuriei, adevar, virtute. Domnul si noi toti dorim sa fim blanzi si smeriti, caci din sufletul bland si smerit izvoraste virtute si bunatate. Un astfel de suflet, chiar si cand tace, raspandeste intotdeauna valuri de liniste, pace, pline de dragoste si bunatate. Un asemenea suflet nu se simte ranit cand este ocarat sau certat - puteti chiar sa-l loviti, iar lui ii va fi mila de voi pentru ca il chinuiti atat de mult. Astfel de oameni sunt putini pe pamant, dar pentru ei straluceste soarele si ne binecuvanteaza Dumnezeu cu viata, cu toate cele de trebuinta vietii noastre. Trebuie sa ne schimbam cugetul.

Vedeti voi insiva cum in familie facem intelegere sau dezbinare dupa cum ne sunt gandurile si dorintele. Daca stapanul casei este coplesit de griji, de ganduri sau de vreo greutate, prin acestea el pricinuieste tulburare nu numai lui, ci si intregii sale familii. Toti cei ai casei sunt mahniti, nu au pace, nici mangaiere. El, ca stapan al casei, trebuie sa raspandeasca bunatate si sa o impartaseasca tuturor celorlalti din casa. Asa suntem noi, \"aparat cugetator.\"Staretul Tadei- Manastirea Vitovnita
...Amin.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2010, 20:11:42
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eodor nastasa Vezi mesajul
...Amin.
Așa e, Amin!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2010, 20:12:22
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Ce alegem

\"...Parintele nostru cel Ceresc vrea ca fiii Sai sa aiba trasaturile lui dumnezeiesti, vrea sa fim toti plini de dragoste, pace, mangaierea bucuriei, adevar, virtute. Domnul si noi toti dorim sa fim blanzi si smeriti, caci din sufletul bland si smerit izvoraste virtute si bunatate. Un astfel de suflet, chiar si cand tace, raspandeste intotdeauna valuri de liniste, pace, pline de dragoste si bunatate. Un asemenea suflet nu se simte ranit cand este ocarat sau certat - puteti chiar sa-l loviti, iar lui ii va fi mila de voi pentru ca il chinuiti atat de mult. Astfel de oameni sunt putini pe pamant, dar pentru ei straluceste soarele si ne binecuvanteaza Dumnezeu cu viata, cu toate cele de trebuinta vietii noastre. Trebuie sa ne schimbam cugetul.

Vedeti voi insiva cum in familie facem intelegere sau dezbinare dupa cum ne sunt gandurile si dorintele. Daca stapanul casei este coplesit de griji, de ganduri sau de vreo greutate, prin acestea el pricinuieste tulburare nu numai lui, ci si intregii sale familii. Toti cei ai casei sunt mahniti, nu au pace, nici mangaiere. El, ca stapan al casei, trebuie sa raspandeasca bunatate si sa o impartaseasca tuturor celorlalti din casa. Asa suntem noi, \"aparat cugetator.\"Staretul Tadei- Manastirea Vitovnita
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2010, 20:14:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Smile

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Rodica,mi se pare neinspirat sa incepi topicul cu un citat.
Un topic trebuie inceput cu ceva spus cu cuvintele tale si apoi eventual sa aduci cateva citate in sprijinul temei propuse.
Altfel s*ar putea sa deschizi 10 topicuri deodata fara sa primesti nici un raspuns,pentru ca nimeni nu stie ce doresti...
Inseamna ca nu stim sa desprindem un mesaj dintr-un citat. Ce poate fi mai inspirat decat un citat din Sfinti, traitori intru Hristos?De fapt, Daniel, aceste citate mi-au placut foarte mult si am vrut sa se impartaseasca cat mai multi din ele.A fost un dar, din suflet.Acesta a fost scopul. Poate cuiva ii vor fi de folos, cum si eu trag folos din cele bune.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2010, 20:15:58
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Inseamna ca nu stim sa desprindem un mesaj dintr-un citat. Ce poate fi mai inspirat decat un citat din Sfinti, traitori intru Hristos?De fapt, Daniel, aceste citate mi-au placut foarte mult si am vrut sa se impartaseasca cat mai multi din ele.A fost un dar, din suflet.Acesta a fost scopul. Poate cuiva ii vor fi de folos, cum si eu trag folos din cele bune.
Daca vrei sa dai citate,fa un singur topic...in care sa le pui pe rand..,topicul intituleaza-l cuvinte de folos
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Crucea vietii georgeval Generalitati 20 16.12.2012 13:22:43
Despre desavarsirea vietii crestinilor IonescuIonescu Intrebari utilizatori 0 11.12.2011 12:12:05
Sfantul vasile cel mare -despre desavarsirea vietii eucred Mari Duhovnici si predicile lor 2 12.01.2011 00:19:22
Secretul vietii ladyanda Generalitati 10 19.12.2010 20:17:52
Prelungirea vietii maria55 Generalitati 25 26.02.2007 00:30:18