Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.02.2008, 10:38:25
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit



MARTURII

Durerile încetează prin rugăciunile Vlădicăi

La începutul lui octombrie 1989, am început să am niste dureri ascutite de spate, cauzate de muncă. În ciuda stării în care mă aflam, am continuat să muncesc si să încerc să fac cât mai multe. Nu am consultat nici un doctor, stiind că ei nu te pot ajuta întotdeauna. Mi-am încredintat nenorocirea unui prieten.
Dimineata, când mă scol din somn, obisnuiesc de regulă să fac o metanie. Din pricina durerii de spate, cu greu o mai puteam face si pe aceasta, iar într-o săptămână n-am mai putut să o fac deplin. Când în dimineata zilei de luni, 9 octombrie, m-am sculat ca de obicei din pat, am făcut un efort de a face o metanie. Am rămas socat! Nu am mai simtit nici o durere. Eram atât de viguros de parcă nu avusesem niciodată nici o durere. Slavă lui Dumnezeu!
Mai târziu am aflat că bunul suflet căruia îi încredințasem necazul meu, se dusese la mormântul Vlădicăi Ioan din San Francisco si se rugase pentru mine. Minunat este Dumnezeu întru sfintii Lui.

Alexandra Kiritis, Los Angeles, CA


„Mă rog”

În 1956 lucram ca coafeză pe insula Catalina. De câte ori mă întorceam de la lucru, încercam să fac o scurtă baie în ocean pentru a mă răcori. De data aceasta, intrând în apă, am simtit o durere cumplită la ceafă. M-am hotărât să plec imediat acasă.
A doua zi, m-am dus cu sotul meu la doctroul Rebukhin. Gâtul meu întepenise fiind ca piatra si putin umflat. Pentru următoarele trei zile, doctorul a încercat totul, dar fără nici un folos. A analizat apoi lichidul din umflătură. Trei zile mai târziu am primit rezulatele: era un abces carbuncul foarte malign, la saptezeci si cinci de circumferinte [engl. heads = capete] dreapta de cerebel. În cele din urmă, doctorii au găsit un medicament pentru vindecarea abcesului. Mă duceam zilnic la el pentru a-mi schimba hainele, dimineata si seara.
Gâtul meu se umflase cu totul. Când puroiul a început să se usuce, umflătura din centrul circumferintei/capului a început să se micsoreze, dar umflătura încă era mare, mentinându-se în ambele părti. În centrul capului putea încăpea si un ou de păun. Durerea era îngrozitoare. Am luat calmante pentru a mă linisti. Starea nu se îmbunătătea de loc.
Între timp, doctorul îi spune sotului meu: „Trebuie să renunt la caz. Am făcut totul pentru vindecarea sotiei tale. Nu mai pot face nimic. Du-o la alt doctor.” L-am implorat să nu mă lase asa si, în ciuda a tot ce s-a întâmplat, nu mi-am pierdut nădejdea.
I-am cerut presedintelui de atunci al Fondului Vlădica Ioan să-mi treacă numele pentru pomenire. Socat de starea în care mă aflam, a trimis imediat o telegramă în Franta, către Vlădica Ioan. Am primit curând o telegramă de răspuns chiar de la Vlădica însusi: „Mă rog.” Aceasta m-a încredintat că voi fi vindecat.
Patru zile mai târziu am fost la doctor. După ce m-a examinat, doctorul l-a informat pe sotul meu zicându-i: „Trebuie să-ti spun că sotia ta nu mai avusese nici o sperantă; puroiul era pe cale să intre în cerebel si moartea era iminentă. Acum sotia ta e salvată! Cineva s-a rugat puternic, foarte puternic.”
Nina Makovaya
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.02.2008, 10:43:48
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Vindecarea unui prieten musulman

Minunea a vut loc după ce eu am primit un număr din Orthodox Life care continea o fotografie a Arhiepiscopului Ioan.
Aveam un prieten, un musulman din Rusia, care suferea de un cancer al sângelui si care era pe cale de a-si pierde vederea. Doctorii i-au spus că în decurs de trei luni îsi va pierde complet vederea. Am pus o fotografie a Vlădicăi Ioan înaintea candelei din coltul de rugăciune unde mă rugam zilnic si pentru el. Într-un timp foarte scurt, prietenul meu s-a vindecat de cancer iar vederea a revenit la normal. Oculistii au fost socati. Au trecut trei ani; prietenul meu citeste cărti si duce o viată normală.
Cu adevărat, Vlădica Ioan e un sfânt.

Victor Boyton, Australia

Scăpat dintr-un accident

Am vizitat-o într-o dimineață pe nepoata Arhiepiscopului Ioan, D-na Vera Maximovici din Valencia, care ne-a dat un portret al Ferictului Ioan, pe care l-am lăsat în masină. În acea după-amiază eram în drum spre fratele meu, care locuia undeva lângă Valencia când/si atunci am avut un teribil accident. Masina a fost distrusă, dar, în mod minunat, nu numai că am supravietuit cu totii, dar nici unul dintre noi nu a fost rănit. Din acea zi/De-atunci încoace, mă rog neîncetat Fericitului Ioan.
Am un frate, dependent de droguri si schizofrenic, care a fost internat într-un spital pentru dependenti din Valencia. Deoarce nu urmează tratamentul cum trebuie, ei vor să-l evacueze/externeze. M-am rugat si mă rog în continuare Vlădicăi Ioan, iar acasă tin mai tot timpul o candelă aprinsă pentru el. Fratele meu este încă la spital si se pare că-i este mai bine. Cred că si aceasta este o minune, deoarce odată ce psihiatrii hotărăsc să evacueze/externeze un pacient, pentru acesta nu mai rămân multe posibilităti de a rămâne.

Grace Lopez, Venezuela

Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.02.2008, 10:51:30
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Vlădica salvează de la moarte

Trăind în Shanghai, m-am înbolnăvit grav din cauza unei inflamatii la rinichi. M-au văzut cei mai buni doctori, dar nu s-a înregistrat nici o îmbunătătire; după două săptămâni îmi pierise orice nădejde de însănătosire. Zăceam aproape inconstientă, fără a mai lua medicamente, nici măcar apă. Mi s-a spus că pot muri în orice zi.
Mama mea avea o credintă foarte puternică. Într-o zi, biata femeie, ajunsă la capătul puterilor, s-a dus la biserica de la orfelinatul Sfânta Olga, care se afla în îngrijirea Staretei Ariadna. La sfârsitul slujbei, Vlădica veni la ea: „Nu plânge,” spuse el. „Stiu tot ce sa-ntâmplat. Iulia e aproape de moarte; voi veni într-o oră s-o ung cu untdelemn (Sf. Maslu).” Apoi n-a mai zis nimic; nu a cerut adresa, nimic. În jumătate de oră Vlădica ajunse lângă patul meu, acolo unde zăceam inconstientă.
Mai târziu, mama mi-a spus că imediat după ce a plecat el, eu am adormit./După ce a plecat, îmi spuse mama mai târziu, am adormit. Am dormit mult, mult timp. Dis de dimineată mi-am deschis ochii si am cerut niste apă. Durerile din stomac dispăruseră iar temperatura scăzuse. În două săptămâni m-am refăcut complet. Stareta Ariadna cunoaste toate amănuntele acestui caz si poate da mărturie pentru veridicitatea relatării mele.

Sora Iulia, Montreal, Canada

Vlădica – păzitor al vietii de familie

Am fost ajutat de nenumărate ori prin sfintele /datorită sfintelor rugăciuni ale Vlădicăi Ioan, care continuă si astăzi. As vrea să relatez cel putin o întâmplare.
Cu multi ani în urmă, am devenit însărcinată cu un copil pe care nici sotul meu nici familia lui nu-l voiau; deja aveam câtiva copii. Pentru mine a foarte greu, atât fizic cât si afectiv, deoarece eram foarte bolnavă. Mă duceam adesea la dragul meu părinte Mitrofan, care pe toti îi mângâia prin caldele lui rugăciuni si crestineasca lui dragoste. Ne-am rugat Vlădicăi Ioan si, multumită sfintelor lui rugăciuni, toate greutătile de acasă au dispărut/au fost înlăturate. Socrul meu l-a ajutat chiar pe sotul meu cu ceilalti copii ai nostrii, în timp ce eu m-am refăcut în spital după nasterea unui bebelus/copil. Era un băiat, pe care l-am numit Ioan, în cinstea Sfântului Ierarh Ioan din Tobolsk, strămosul Vlădicăi.

L. T., California

O fotografie in care Sf. Ioan Maxomivici se spune ca este acoperit de lumina necreata.


Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.02.2008, 11:25:02
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

o vai, sarmanul a salvit pe Hristos in Biserica satanei, shi iata satana in lumina cum cata sa-l piarda ca de ce ii lucra in Biserica lor...

ei vezi asha se arata satanele shi ma mir ca au ishit pe pelicula.... in cer se arata ca fiind Dumnezeu, dar nu sunt Dumnezeu luminile alea, e satana mai oameni buni, ca in cea mai mare lumina se arata ca noi sa ne inchipuim ca suntem vrednici shi e Dumnezeu, dar e satana lumina aia.... deci nu va inshelatzi mai oameni buni.... eu asha vad mai, ca E sf Maximovici facand slujma in biserica catolica shi vrea sa-l lumineze satana, ca shi cum ar fi Dumnezeu
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.02.2008, 11:34:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

dar sa nu cautatzi la chipul ei ca este plin de toata spurcaciunea, ca in mijlocul ei este rautatea shi la aratare... fugitzi in muntzi shi care pe unde etzi apuca, ca sa nu luatzi parte la durerile ce ii sunt pregatite....

???:(

:(:(:(

:|:|:|:|:|:|:|:|:|

la Hristos vetzi da socoteala shi nu satenei...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.02.2008, 11:39:20
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Asa sustin unii. asa se spune ..eu nu zic nici ca este nici ca nu este
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.02.2008, 13:09:39
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
o vai, sarmanul a salvit pe Hristos in Biserica satanei, shi iata satana in lumina cum cata sa-l piarda ca de ce ii lucra in Biserica lor...

ei vezi asha se arata satanele shi ma mir ca au ishit pe pelicula.... in cer se arata ca fiind Dumnezeu, dar nu sunt Dumnezeu luminile alea, e satana mai oameni buni, ca in cea mai mare lumina se arata ca noi sa ne inchipuim ca suntem vrednici shi e Dumnezeu, dar e satana lumina aia.... deci nu va inshelatzi mai oameni buni.... eu asha vad mai, ca E sf Maximovici facand slujma in biserica catolica shi vrea sa-l lumineze satana, ca shi cum ar fi Dumnezeu
In privinata luminii te-nteleg sa fii sceptic..DAr despre Biserica catolica de unde vezi tu?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.02.2008, 13:15:21
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Asa sustin unii. asa se spune ..eu nu zic nici ca este nici ca nu este
atata m-ai tot aburit cu inclinatziile tale spre minuni shi spre alte chestii ciudate shi atractzii shi acum shi cand vezi o dai la intors, la compromis?

Poi ce lumineaza in fatza sfantului?
ce e lumina aia? Aia e energie necreata?
Nu Domnule, mie mi se pare ca s-a inscaunat dracul in slujba Sfantului Maximovici ca este sfant acel ierarh dupa cum se observa din viatza sa, dar asha cum el este sfant, tot asha shi lumina aia este satana mai, e lumina satanica venita la slujba, deci mie mi-e clar mai, shi nu ma intereseaza ca sa nu ma uit la spurcaciuni, nici nu ma intereseaza....

Sau ce crezi ca e Hristos care s-a aratat shi sf Apostol Pavel? Poi daca e Hristos, de unde shtim ca Hristos pe care l-a vazut sf Ap Pavel nu avea forme shi chip, ca doar a zis Hristos ca Tatal prin Mine se Deslusheshte shi Eu il fac Cunoscut, deci ce lumina este aia daca nu e Hristos? e Tatal? nu cred, mie imi pare ca satana a venit la slujba lor, la aia impreunza cu ortodocsii sa inscauneze imbinarea prin dezbinare....

deci imbinarea s-o inscauneze prin dezbinare, adica legea compromisului, prin calea de mijloc, adica prin tolerantza de mijloc, dreapta socotintza falsa, adica un fel de judecatorie intre pacat shi sfintzenie, primind compromisul adica nici asha dar nici asha ci doar caldic de judecata omeneasca ca oamenii shi ca ca shi o intzelegere, ca o pace "sfanta" intre dreptate shi nedreptate, intre sfintzenie shi pacat, intre minciuna shi Adevar,

adica exact scarba de sine de a accepta haina manjita pentru ca asha e toata lumea,
adica

la aia impreuna lucratori sa impreunze cu ortodocsii pe neortodocsi ca sa inscauneze imbinarea prin dezbinare shi dezbinarea prin imbinare... ca in ambele locuri e mocirla.

Ai vazut cat tupeu are satana cum se da el Dumnezeu? cum se arata el la slujba? cum consfintzeshte el ca sa dezbine ca sa uneasca pe ortodocshi cu catolici? e suficienta prezentza lui.....

Shi tu Laurentzi, nu asta ai cautat? adevarul? poi de ce ai acum o parere nici asha dar nici asha, poi ce crezi ca se vede acolo, extratereshtrii?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.02.2008, 13:20:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Citat:
În prealabil postat de vsovi
o vai, sarmanul a salvit pe Hristos in Biserica satanei, shi iata satana in lumina cum cata sa-l piarda ca de ce ii lucra in Biserica lor...

ei vezi asha se arata satanele shi ma mir ca au ishit pe pelicula.... in cer se arata ca fiind Dumnezeu, dar nu sunt Dumnezeu luminile alea, e satana mai oameni buni, ca in cea mai mare lumina se arata ca noi sa ne inchipuim ca suntem vrednici shi e Dumnezeu, dar e satana lumina aia.... deci nu va inshelatzi mai oameni buni.... eu asha vad mai, ca E sf Maximovici facand slujma in biserica catolica shi vrea sa-l lumineze satana, ca shi cum ar fi Dumnezeu
In privinata luminii te-nteleg sa fii sceptic..DAr despre Biserica catolica de unde vezi tu?
poi doar la ei se slujeshte asha cu feciori cu rochitze albe trase peste... de acolo vad.... shi la ei nu este iconostas shi nici altar, ci doar masa, shi vezi parca ar spurca sfanta masa.... Deci vezi cat de tare s-a luptat cu sfantul? El bine a facut, ca s-a milostivit de toata lumea care e nenorocita, ca shi noi dealtfel, dar vezi cum venea satana sa-l incurce shi sa se inscauneze el..... mie asha imi pare.... poate ma inshel ca doar nu sunt sigur ca n-am fost prezent, dar mie asha imi pare, ca e satana in cea mai mare lumina, cautand sa se inscauneze in cele ale lui Hristos... ca sa fie el ascultat shi nu Domnul Dumnezeu shi trimishii shi unshii lui.... asha vad.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.02.2008, 13:24:00
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Domnule nu-mi rastalmaci civintele ..eu am zis ca asa se spune ca ar fi lumina necreata , deci mai mult nu vreau sa comentez ...De unde o fi lumina Dumnezeu stie ...Dar eu am pus fotografie ca fiecare sa-si spuna parerea...Deci daca va enerveaza ii spunem la administrator sa o stearga fotografia??? Dar pentru asta am nevoie de mai multe pareri...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desi am murit, sunt viu- Sfantul Ioan Maximovici razvan_m Biserica Ortodoxa Romana 43 04.06.2013 00:43:46
Sf.Ioan Maximovici Hartford Resurse ortodoxe on-line 0 04.12.2011 14:39:25
2 IULIE - Acatistul SF. Ierarh Ioan Maximovici mirelat Rugaciuni 1 02.07.2010 20:54:19
Ioan maximovici calendar nu ? boakeyalex Generalitati 5 16.06.2010 02:47:55
Video de la canonizarea Sf. Ioan Maximovici. Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 11 06.08.2008 23:53:53