Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.01.2012, 16:50:51
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Scene mai putin placute din VT.

Scene din Vechiul Testament , care ma lasa rece , si ma fac sa cred ca Dumnezeul din VT , nu are nici o legatura cu Dumnezeul iubirii propovaduit de Hristos.

'''Iar Moise le-a zis: “Așa zice Domnul Dumnezeul lui Israel: Să-și încingă fiecare din voi sabia sa la șold și străbătând tabăra de la o intrare până la cealaltă, înainte și înapoi, să ucidă fiecare pe fratele său, pe prietenul său și pe aproapele său“. Și au făcut fiii lui Levi după cuvântul lui Moise. În ziua aceea au căzut din popor ca la trei mii de oameni. (Iesirea 32:27-28)'''



''Însă Cain a zis fratelui său Abel: „Haide să ieșim la câmp.” Dar pe când erau la câmp, Cain s-a ridicat împotriva fratelui său Abel și l-a omorât.''(Geneza 4:8)

''Dar Ir, întâiul născut al lui Iuda, a fost rău înaintea Domnului și de aceea l-a omorât Domnul. ''
(Geneza 38:7-10)


''Atunci s-a mâniat Moise pe căpeteniile oștirii, pe căpeteniile miilor și pe sutașii care se întorseseră de la război, și le-a zis Moise:
15. "Pentru ce ați lăsat vii toate femeile?
16. Căci ele, după sfatul lui Valaam, au făcut pe fiii lui Israel să se abată de la cuvântul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsă asupra obștii Domnului.
17. Ucideți dar toți copiii de parte bărbătească și toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideți-le.
18. Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsați-le pe toate vii pentru voi.
(Numerii cap 31)


''Și a zis Domnul către Moise: "Ia pe toate căpeteniile poporului și le spânzură de copaci pentru Domnul înainte de asfințitul soarelui, ca să se abată de la Israel iuțimea mâniei Domnului".(Numerii cap 24:4)

Au murit atunci din pedepsirea aceea paisprezece mii șapte sute de oameni, afară de cei ce muriseră pentru răzvrătirea lui Core. (Numerii 16:50)


Judecători 12

4. Atunci a adunat Ieftae toți oamenii din Galaad și s-a bătut cu Efraimiții și au bătut locuitorii Galaadului pe Efraimiți, zicând: "Voi sunteți niște fugari din Efraim, Galaadul însă e între Efraim și Manase".
5. Și au luat Galaaditenii vadul Iordanului de la Efraimiți și când vreunul din Efraimiți zicea: "Îngăduie-mi să trec", atunci oamenii din Galaad îi răspundeau: "Nu cumva ești Efraimit?" Acela răspundea: "Nu!"
6. Ei însă îi ziceau: "Zi: Șibbolet"; el însă zicea: "Sibbolet", că nu putea zice altfel. Atunci ei îl luau și-l junghiau acolo la vadul Iordanului. Și au căzut în vremea aceea din Efraimiți patruzeci și două de mii.


Deuteronom 20
16. ''Iar în cetățile popoarelor acestora pe care Domnul Dumnezeul tău ți le dă în stăpânire, să nu lași în viață nici un suflet;
17. Ci să-i dai blestemului: pe Hetei și pe Amorei, pe Canaanei și Ferezei, pe Hevei, pe Iebusei și pe Gherghesei, precum ți-a poruncit Domnul Dumnezeul tău''


Va dati seama cate maceluri , nu am mai pus aici si Potopul , Sodoma si Gomora si alte scene oribile .Cred in Hristos deoarece El propovaduieste iubirea dintre semeni si un Dumnezeu bun , iertator ,atotstiitor ,nu un Dumezeu zelos care se infurie de la niste lucruri simple, fara rost .

Cred in Hristos deoarece El propovaduieste o imparatie a unui Dumnezeu bun , in care daca ai gresit, ai sanse sa fii iertat , nu ca in VT in care daca ai facut un lucru ''rau'' :de exemplu daca ai taiat lemne in ziua Sabatului esti omorat cu pietre si te asteapta focurile Gheenei .
Cred in Hristos deoarece El nu cere jertfe sangeroase , ci doar pocainta , iertare , iubire de semeni si de Dumnezeu .

Cred in Hristos deoarece El ne indeamna sa ne dam viata pentru prieteni daca e nevoie , si sa intoarcem si celalalt obraz , nu sa omoram mii , zeci de mii de oameni , sa facem atatea fapte oribile ca in VT
Si se mai spune ca oamenii Vechiului Testament erau drepti, pai daca in asta sta dreptatea , in faptele descrise mai sus , ce sa mai credem atunci.
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2012, 12:40:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Scene din Vechiul Testament , care ma lasa rece , si ma fac sa cred ca Dumnezeul din VT , nu are nici o legatura cu Dumnezeul iubirii propovaduit de Hristos.

'''Iar Moise le-a zis: “Așa zice Domnul Dumnezeul lui Israel: Să-și încingă fiecare din voi sabia sa la șold și străbătând tabăra de la o intrare până la cealaltă, înainte și înapoi, să ucidă fiecare pe fratele său, pe prietenul său și pe aproapele său“. Și au făcut fiii lui Levi după cuvântul lui Moise. În ziua aceea au căzut din popor ca la trei mii de oameni. (Iesirea 32:27-28)'''



''Însă Cain a zis fratelui său Abel: „Haide să ieșim la câmp.” Dar pe când erau la câmp, Cain s-a ridicat împotriva fratelui său Abel și l-a omorât.''(Geneza 4:8)

''Dar Ir, întâiul născut al lui Iuda, a fost rău înaintea Domnului și de aceea l-a omorât Domnul. ''
(Geneza 38:7-10)


''Atunci s-a mâniat Moise pe căpeteniile oștirii, pe căpeteniile miilor și pe sutașii care se întorseseră de la război, și le-a zis Moise:
15. "Pentru ce ați lăsat vii toate femeile?
16. Căci ele, după sfatul lui Valaam, au făcut pe fiii lui Israel să se abată de la cuvântul Domnului, pentru Peor, pentru care a venit pedeapsă asupra obștii Domnului.
17. Ucideți dar toți copiii de parte bărbătească și toate femeile ce-au cunoscut bărbat, ucideți-le.
18. Iar pe fetele care n-au cunoscut bărbat, lăsați-le pe toate vii pentru voi.
(Numerii cap 31)


''Și a zis Domnul către Moise: "Ia pe toate căpeteniile poporului și le spânzură de copaci pentru Domnul înainte de asfințitul soarelui, ca să se abată de la Israel iuțimea mâniei Domnului".(Numerii cap 24:4)

Au murit atunci din pedepsirea aceea paisprezece mii șapte sute de oameni, afară de cei ce muriseră pentru răzvrătirea lui Core. (Numerii 16:50)


Judecători 12

4. Atunci a adunat Ieftae toți oamenii din Galaad și s-a bătut cu Efraimiții și au bătut locuitorii Galaadului pe Efraimiți, zicând: "Voi sunteți niște fugari din Efraim, Galaadul însă e între Efraim și Manase".
5. Și au luat Galaaditenii vadul Iordanului de la Efraimiți și când vreunul din Efraimiți zicea: "Îngăduie-mi să trec", atunci oamenii din Galaad îi răspundeau: "Nu cumva ești Efraimit?" Acela răspundea: "Nu!"
6. Ei însă îi ziceau: "Zi: Șibbolet"; el însă zicea: "Sibbolet", că nu putea zice altfel. Atunci ei îl luau și-l junghiau acolo la vadul Iordanului. Și au căzut în vremea aceea din Efraimiți patruzeci și două de mii.


Deuteronom 20
16. ''Iar în cetățile popoarelor acestora pe care Domnul Dumnezeul tău ți le dă în stăpânire, să nu lași în viață nici un suflet;
17. Ci să-i dai blestemului: pe Hetei și pe Amorei, pe Canaanei și Ferezei, pe Hevei, pe Iebusei și pe Gherghesei, precum ți-a poruncit Domnul Dumnezeul tău''


Va dati seama cate maceluri , nu am mai pus aici si Potopul , Sodoma si Gomora si alte scene oribile .Cred in Hristos deoarece El propovaduieste iubirea dintre semeni si un Dumnezeu bun , iertator ,atotstiitor ,nu un Dumezeu zelos care se infurie de la niste lucruri simple, fara rost .

Cred in Hristos deoarece El propovaduieste o imparatie a unui Dumnezeu bun , in care daca ai gresit, ai sanse sa fii iertat , nu ca in VT in care daca ai facut un lucru ''rau'' :de exemplu daca ai taiat lemne in ziua Sabatului esti omorat cu pietre si te asteapta focurile Gheenei .
Cred in Hristos deoarece El nu cere jertfe sangeroase , ci doar pocainta , iertare , iubire de semeni si de Dumnezeu .

Cred in Hristos deoarece El ne indeamna sa ne dam viata pentru prieteni daca e nevoie , si sa intoarcem si celalalt obraz , nu sa omoram mii , zeci de mii de oameni , sa facem atatea fapte oribile ca in VT
Si se mai spune ca oamenii Vechiului Testament erau drepti, pai daca in asta sta dreptatea , in faptele descrise mai sus , ce sa mai credem atunci.
Pana la Hristos a guvernat, fie legea firii pentru pagani, fie legea iudaica pentru poporul ales. Dar, desi ambele fusesera date sau lasate de Dumnezeu, ele erau legi omenesti. Legi care sa raspuna logicii umane. Si ele au fost date tot pentru iubirea Lui Dumnezeu. Caci Dumnezeu ne-a dat o sansa, sansa de a ajunge la concluzia ca fara El nu putem sa ne desavarsim. Cine putea respecta toata legea? Cine se putea mantui? Nimeni.
Si a venit Hristos. Hristos nu a adus o lege omeneasca. Legea Lui nu cerespunde logicii umane. Nu e logic sa iti iubesti vrasmasul. Logic e ochi pentru ochi, dinte pentru dinte. Hristos a adus o lege dumnezeiasca, o lege a desavarsirii. Dar toate s-au facut "la plinirea vremii". Trebuiau sa se intample toate acelea ca omul sa accepte, dar sa si inteleaga legea Lui Dumnezeu.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.02.2012, 23:48:13
androneo androneo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.01.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru androneo
Implicit Deuteronomul

Am citit si eu Deuteronomul si sunt socat de anumite capitole, cum ar fi capitolul 13. Am incercat sa intreb la biserica pe doi oameni in care am mai multa incredere daca stiu sa interpreteze ce scrie acolo (am avut retinere sa ma duc direct la parinte cu intrebari de genul asta), dar cei doi nu stiau despre asta si m-am trezit ca se uita la mine chioras si crucis, mai ales ca nu sunt prea vechi in biserica.
Postarea lui Lucian imi este utila. Daca stiti vreo carte, lucrare scrisa privitor la Deuteronom si la celelalte pasaje sa le zic "mai dure?" din Vechiul Testament, va rog recomandati-mi-le si mie.
Cu multumiri!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.02.2012, 10:11:20
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de androneo Vezi mesajul
Postarea lui Lucian imi este utila. Daca stiti vreo carte, lucrare scrisa privitor la Deuteronom si la celelalte pasaje sa le zic "mai dure?" din Vechiul Testament, va rog recomandati-mi-le si mie.
Cu multumiri!
Nu cred ca exista o alta carte in lumina careia sa intelegem mai bine Vechiul Testament decat Noul Testament. Sfantul Augustin spunea in aceasta privinta: "Noul Testament in cel vechi se ascunde. Vechiul Testament in cel nou se descopera".

Asta in privinta esentei. Daca dorim insa critica pe text, critica literara etc. teologia academica a ultimelor secole ne pune la dispozitie biblioteci intregi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.02.2012, 11:48:50
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Legea firii si legea lui Israel nu sint legi pina la capat omenesti. Ele fac parte din aceeasi lege divina cu exceptia blestemului de 70 de ori cite 7.

Trebuie sa intelegem ca viata care ni s-a dat pe pamint nu este un drept al nostru decit pe jumatate iar cealalta jumatate este dreptul lui Dumnezeu , scopul nu este sa traim cum se nimereste ci cum vrea Dumnezeu , caci el este Suveranul, cel care hotaraste.

Iisus a adus mai multa iertare interioara fata de cita era insa nu a desfiintat tribunalele si puscariile. Nici amenzile .

asadar dreptatea trebuie imbinata cu iertarea.

in cazul VT este vb de dreptatea divina care era executata prin intermediul omului.
oameni nu se pot si nu au dreptul sa se sustraga planurilor lui Dumnezeu mai mult decit le e ngaduit, daca Dumenzeu a stabilit ca acolo trebuie sa fie doar o anumita religie atunci aceea trebuie sa fie indiferent de consecinte.

Dumnezeu nu se infurie de la niste lucruri "simple , fara rost" caci inchinarea idolatra lipsita de moralitate este pieire prin sine insasi , mai bine sa mori si la invierea mortilor poate mai ai o noua sansa.
Stie Dumnezeu ce face mai bine ca noi.
noi nu le stim pe toate -nici pe departe.

Nici la Judecata cind la urgie o sa piara o treiime din populatia pamintului si din animale si apoi dupa venirea lui Iisus cind cei ramasi se vor injumatati si ei nu va fi vorba nicidecum de lucruri simple, fara rost.

Dumnezeu in realitate nu se infurie deloc , este doar o furie aparenta pe un fundal in realitate f pasnic calculat si detasat.
e mai degraba o furie sfinta , o dreptate si o vointa impusa careia nu i te poti opune si care intotdeauna are ultimul cuvint.

la Judecata au loc mai multe lucruri
-limita pina la care oamenii in rautatea lor (deci si cel rau) au "loc de intors"
se miscoreaza considerabil asa incit cei cu firea prea rea nu vor putea ramine in viata ci vor lua o luunga pauza citeva mii de ani pina cind vor invia in noi conditii si intr-un mediu de ncercari mici pe care le vor putea trece mult mai usor.

iar cele doua valuri de secerari justitiare nu vor parea nedrepte pentru ca lumea va fi pusa intro situatie in care va calca pe bec incit va fi dovedita vinovata -desigur cu exceptia celor sfinti care nu sint inclinati spre rele .

incercarea in sine va fi pina la urma tot in avantajul celor ramasi findca vor vedea mai clar hibele grave care erau considerate lucruri bune.

lipsa celor mai rai va crea un mediu social si moral mult mai elevat si mai fericit
cei care se vor naste vor fi alesi dintre cei care au un caracter peste medie -care pot invata lectiile vietii fara exemple negative , doar din exemple pozitive si trairi pozitive, cele negative vor fi doar teoretice sub deviza "asa nu".

Dumnezeu este un parinte simultan iubitor simultan sever .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.03.2012, 21:06:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit Templier Knight

Popoului ales i-au trebuit mii de ani pana s-a curatit, astfel incat sa fie posibila nasterea lui Iisus in mijlocul lor. Vad ca ati ales mai ales fragmente din Numeri, care e o adevarata saga a suferintei, o istorie a abaterii de la credinta si Iesire. Trebuie sa tineti cont ca razvratirea impotriva autoritatii instituite de Dumnezeu , adulterul si apostazia se pedepsea sub legea lui Moise cu moartea, de aceea cei cazuti in idolatrie (Iesire 32:27-28) si fiicele adulterine ale Moabului ( Numeri 31:15-18) au fost pedepsiti. Legea lui Moise, oricat de dura ni s-ar parea noua azi, a fost un progres spre civilizatie, intr-o lume extrem de cruda cu propriile cutume vechi de milenii.

Last edited by ioanna; 19.03.2012 at 21:08:43.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.07.2012, 16:38:59
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Lumea de atunci era foarte diferita de cea de acum. Tu in mintea ta iti imaginezi un sat din Romania de azi unde vine Dumnezeu si incepe sa ucida pe unii si altii. In realitate ei erau foarte diferiti de oamenii de azi. Erau foarte putini dintre ei care sa nu fi ucis un om la viata lui/ei.
Viata era perceputa doar ca ceva cu o importanta personala, in nici un caz nu se aplica si celorlalti aceasta judecata. Adica fiecare tinea la viata lui dar ucidea cu mare usurinta pe altul. Au fost lungi perioade in istorie in care se faceau jertfiri umane, chiar si propriii copii. Lumea se inchina la feluriti idoli, multi dintre ei demoni, cu care si comunicau. Iisus Hristos trebuia sa vina intr-o societate cu anumite valori. Saltul la Dumnezeu revelat prin Iisus nu putea sa se faca intr-o societate care se inchina oricui, ucidea pe oricine, inclusiv membrii familiei. Daca venea intr-o asemenea societate aceia ar fi putut crede ca e vorba de vre-un alt nou idol. Acest lucru era inadmisibil! De aceea toate acele masuri dure luate inca de la plecarea evreilor din Egipt. De aceea nici un evreu care a plecat din Egipt nu a vazut pamantul lui Israel! Doar Moise l-a vazut de la distanta, in rest toata generatia celor din Iesire a murit in drum spre pamantul fagaduit. Au murit pentru ca asa trebuia, ei trebuiau curatati! Toti acei care au ajuns pe pamantul fagaduit nu mai vazuse alte civilizatii, alti oameni. S-au nascut in desert si au marsaluit prin desert fara sa cunoasca alte popoare. Au fost cu adevarat samanta noua, sange nou.
Noi avem un mare dezavantaj (sau mai multe) fata de Dumnezeu, noi nu vedem viitorul. El stie viitorul si atunci poate sti ca doar acea unica solutie, chiar daca foarte dura, poate duce la punctul X.
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
putin monofizitism NP? Patrie si Credinta Secte si culte 88 07.03.2012 09:11:12
Un cor mai putin obisnuit Mihnea Dragomir Craciunul - Nasterea Domnului 32 05.12.2011 02:40:58
Faptele crestine si cele placute lui Dumnezeu mihaisepo Generalitati 21 25.08.2011 09:20:35
putin ajutor Calin21 Exorcismul 8 05.06.2011 19:11:06
PUTIN-felicitari cozia Despre Biserica Ortodoxa in general 12 27.12.2007 19:20:00